Monika Sewastianowicz

Monika Sewastianowicz

Kontakt: M.Sewastianowicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Rządowa apka na straży naszego bezpieczeństwa - tak dobra, że aż będzie obowiązkowa

Przezorny zawsze ubezpieczony, zatem rząd już teraz chce rozwijać na naszych smartfonach system ostrzegania obywateli przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Pomysł, jak opisywaliśmy na Prawo.pl, budzi spore wątpliwości przede wszystkim natury praktycznej, bo nie wiadomo za bardzo ani kto odpowiadałby za instalację tych aplikacji, ani kto egzekwowałby nowy obowiązek.

23.11.2022

Od decyzji o nieotrzymaniu grantu będzie można się odwołać

Szkolnictwo wyższe

Planujemy wprowadzenie zmian zapewniających transparentność postępowań konkursowych w Narodowym Centrum Nauki - od ich początku do końca. Nowe przepisy wejdą w życie w 2023 r. - zapowiedział wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. Pierwsza zmiana dotyczyć ma powołania w NCN gremium odwoławczego (którego członków wybierałoby NCN), do którego mogłyby się zgłosić osoby, które z jakiegoś powodu nie otrzymały grantu.

23.11.2022

Osiemnaście godzin pensum to nie cały czas pracy nauczyciela

Zarządzanie oświatą

To, że nauczyciel pracuje 18 godzin, to krzywdzący mit; fake news, który podważa rolę i znaczenie nauczycielskiej profesji. W polityce ten fake news jest wykorzystywany – niestety – do uzasadniania niskich pensji w oświacie - wskazuje ZNP. Przypomina wyniki badania Instytutu Badań Edukacyjnych, według których średni tydzień pracy nauczyciela to aż 47 godzin. To czas, który nauczyciele poświęcają na wykonywanie nawet 54 czynności zawodowych!

23.11.2022

Konferencja LUMEN 2022 - procesowi ewaluacji potrzebna ewolucja, nie rewolucja

Szkolnictwo wyższe

Ewaluacja uczelni i placówek naukowych wymaga zmian, ale nie powinny być to zmiany rewolucyjne. Takie wnioski przyniosła debata podczas pierwszego dnia Konferencji LUMEN 2022, organizowanej przez PCG Academię, Times Higher Education i Fundację Rektorów Polskich. Poświęcona była m.in. podsumowaniu wyników ewaluacji i określeniu, jakie zmiany konieczne są w tym procesie.

22.11.2022

Aplikant nie jest darmową siłą roboczą - samorządy prawnicze doprecyzowują swoje przepisy

Strefa aplikanta

Samorząd adwokacki zmienia regulamin aplikacji, jego nowe zapisy położą większy nacisk na uregulowanie współpracy patrona z aplikantem. Wprowadzona zostanie powinność zatrudnienia aplikanta przez patrona oraz doprecyzowana kwestia formy współpracy pomiędzy stronami. Przedstawiciele samorządów prawniczych zapewniają jednak, że tego rodzaju zapisy to formalność, bo nadużycia zdarzają się bardzo rzadko.

22.11.2022
1    149  150  151  152  153  154  155  156  157    2223