W tym roku matura poprawkowa w części pisemnej będzie przeprowadzona we wtorek 22 sierpnia 2023 roku o godzinie 9:00. Matury poprawkowe, w części ustnej odbędą się w poniedziałek 21 sierpnia 2023 roku. Wyniki będą znane 8 września 2023 roku. To jednak opcja tylko dla osób, które nie poradzą sobie z jednym egzaminem. Ci, którzy obleją kilka, lub nie zdadzą egzaminu poprawkowego, zmierzą się z pytaniami w przyszłym roku.

Czytaj:​ Matura 2023 - wymagania będą obniżone o 20-25 proc.>>

Czytaj w LEX: Egzamin maturalny 2023 - KOMENTARZ PRAKTYCZNY >>

Matura w 2024 nadal według wymagań egzaminacyjnych

W tym roku, aby zdać maturę i uzyskać świadectwo dojrzałości, należy:

  •     przystąpić do wszystkich wymaganych prawem egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej, tj. języka polskiego i języka obcego, oraz w części pisemnej, tj. języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego
  •     uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części ustnej oraz w części pisemnej oraz
  •     przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia).

 

Egzamin nie obejmuje pełnej podstawy programowej,  a wymagania określone w rozporządzeniu ministra edukacji, podobnie będzie w 2024 r. Za rok nie będzie też konieczne uzyskanie 30 proc. punktów z jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Aby uzyskać świadectwo dojrzałości w 2024 r., wszyscy zdający – niezależnie od tego, w którym roku przystąpili do egzaminu maturalnego po raz pierwszy oraz niezależnie od tego, jakie egzaminy nie były w tym roku przeprowadzane ze względu na COVID-19 – będą mieli obowiązek:

  • mieć zdane (tzn. uzyskane minimum 30% punktów możliwych do zdobycia) na przestrzeni wszystkich lat, w których przystępowali do egzaminu maturalnego, egzaminy:
  • w części ustnej: z języka polskiego; z wybranego języka obcego nowożytnego; z języka mniejszości narodowej w przypadku absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej
  • w części pisemnej: z języka polskiego na poziomie podstawowym; z matematyki na poziomie podstawowym; z wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym; z języka mniejszości narodowej na poziomie podstawowym w przypadku absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej
  • przystąpić do egzaminu z jednego wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym, jako przedmiotu dodatkowego.

 

W 2024 r. absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych, przystępujący do egzaminu maturalnego w Formule 2023, będą mieli obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym jako przedmiotu dodatkowego. W 2024 r. wszyscy absolwenci będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z maksymalnie sześciu przedmiotów dodatkowych.

Czytaj też: Egzamin maturalny w roku 2023 oraz 2024 >>

Matura 2015 również w kolejnych latach

W tym roku matura przeprowadzana jest w dwóch formułach - 2023 i 2015. Tę ostatnią zdają przede wszystkim absolwenci techników. W razie, gdy coś pójdzie nie tak, za rok przystąpią do egzaminu na tych samych zasadach.

Egzamin w Formule 2015 absolwenci trzyletniego liceum będą mogli zdawać do 2027 r. włącznie - wyjaśnia dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik. - Absolwenci czteroletniego technikum o rok dłużej, do 2028 r.  - tłumaczy. W kolejnych latach również oni będą zdawać egzamin w Formule 2023.

Kalendarz zadań dyrektora - Maj 2023 >>

Kalendarz zadań dyrektora - Czerwiec 2023 >>

Od 2025 r. pełna podstawa programowa

W 2025 r. egzamin obejmował będzie już pełną podstawę programową, a nie jedynie wymogi egzaminacyjne wskazane w rozporządzeniu - i to niezależnie, czy ktoś będzie przystępował do niego po raz pierwszy, czy po raz kolejny. W 2025 r. obowiązują już wyłącznie Informatory (bez Aneksów), ogłoszone na stronie internetowej CKE.

Osoby, które przystąpiły do egzaminu maturalnego w Formule 2023 w roku 2023 lub 2024, i nie zdały egzaminu, chcąc uzyskać świadectwo dojrzałości w 2025 r. będą zobowiązane spełnić warunek, o którym mowa w pkt 8b, tzn. będą musiały legitymować się wynikiem co najmniej 30% z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Aby uzyskać świadectwo dojrzałości w 2025 r., osoby przystępujące do egzaminu maturalnego w Formule 2023 będą miały obowiązek mieć zdane (tzn. uzyskane minimum 30 proc. punktów możliwych do zdobycia) na przestrzeni wszystkich lat, w których przystępowały do egzaminu maturalnego, egzaminy:

  •    w części ustnej: z języka polskiego; z wybranego języka obcego nowożytnego; z języka mniejszości narodowej w przypadku absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej
  •    w części pisemnej: z języka polskiego na poziomie podstawowym; z matematyki na poziomie podstawowym; z wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym; z języka mniejszości narodowej na poziomie podstawowym w przypadku absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej; z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

 

Cena promocyjna: 34.85 zł

|

Cena regularna: 41 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 34.85 zł