Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

NRA apeluje do premiera o uchylenia w całości rozporządzenia dotyczącego urzędówek

Wymiar sprawiedliwości

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wystąpiło właśnie do premiera Donalda Tuska, by złożył wniosek do Rady Ministrów o uchylenie w całości rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu. W uzasadnieniu wskazano, że jest ono niekonstytucyjne, ponieważ wskazane w nim stawki są niższe i inaczej ustalane niż stawki minimalne w tych samych sprawach dla adwokatów świadczących pomoc prawną z wyboru.

16.05.2024

TK: Regulamin dotyczący wyłączania neo-sędziów jest niekonstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości

Dzisiaj, 16 maja br., Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek KRS o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 6 lutego 2024 r. Zdaniem Trybunału ten regulamin narusza zasadę niezawisłości sędziów. Godzi w fundamenty polskiego porządku prawnego, choćby dlatego, że jest aktem pod-ustawowym. Wprowadzony zakaz orzekania przez neo-sedziów traci moc prawną.

16.05.2024

Wraca sprawa alimentów natychmiastowych, w MS trwają prace

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie, że trwają zaawansowane prace nad wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych. Pomysł, który zrodził się i utknął w pracach legislacyjnych za poprzednich rządzących, zakłada szybkie uzyskanie alimentów w wysokości uzależnionej od minimalnego wynagrodzenia. Założenie jest też takie, żeby później można było ubiegać się o wyższe świadczenia.

16.05.2024

Proces cywilny, proces karny, a może jednolity proces sądowy? - konferencja na WPiA

Prawo karne Prawo cywilne

W piątek, 17 maja, odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. “Proces cywilny? Proces karny? A może jednolity proces sądowy?” organizowana przez Koło Naukowe Prawa Procesowego WPiA UW. Uczestnicy dyskutować będą m.in. o potencjale prawa procesowego, ale też o możliwości wprowadzenie zeznań świadka na piśmie w sprawach karnych oraz roli nowych technologii w usprawnieniu postępowania sądowego.

16.05.2024

Prokuratura analizuje 63 postępowania z lat 2016-2023

Prokuratura

Pod lupą Prokuratury Krajowej znalazły się 63 postępowania z lat 2016–2023, w których mogło dojść do błędów prokuratury. W jej ocenie były prowadzone w sposób, który wskazuje na brak determinacji prokuratora w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich okoliczności, wykrycia sprawcy i do ewentualnego pociągnięcia tego sprawcy do odpowiedzialności. Chodzi m.in. o sprawę uczestniczki jednej z demonstracji, której złamano rękę podczas interwencji policji.

15.05.2024
1    67  68  69  70  71  72  73  74  75    954