Polska nie wyda Rosjanina ściganego przez Szwecję za porwanie swoich dzieci

Prawo karne Prawo rodzinne Policja

Ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania wystawionym przez szwedzkie władze Denis Lisow - Rosjanin, który wraz z córkami uciekł ze Szwecji do Polski - nie zostanie przekazany władzom tego państwa. Tak zdecydował w środę Sąd Okręgowy W Warszawie. Zdaniem sądu szwedzki ENA narusza wolności oraz prawa człowieka i obywatela.

10.07.2019

Strasburg: Państwo ma skutecznie chronić kobiety przed przemocą domową

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Policja

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 9 lipca stwierdził, że na państwie-stronie Konwencji praw człowieka spoczywa obowiązek przyjęcia systemowych i skutecznych rozwiązań chroniących kobiety przed przemocą domową. Skarga dotyczyła Rosji, gdzie zdaniem ETPC zarówno przepisy jak praktyka nie spełniają europejskich standardów.

10.07.2019

Piraci drogowi, cyberprzestępcy, oszuści - polskie więzienia potrzebują zmian

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok do więzień trafia coraz więcej skazanych odbiegających od stereotypów. Są często dobrze sytuowani, wykształceni, z dobrą pracą - a spowodowali wypadek drogowy, dopuścili się oszustwa w firmie lub w cyberprzestrzeni. Polskie programy resocjalizacyjne nie są przygotowane na takie wyzwania - uważają eksperci

10.07.2019

Rząd konsultuje przepisy o "jeździe na suwak" i "korytarzach życia"

Prawo karne Policja

Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który zakłada wprowadzenie obowiązku jazdy na tzw. "suwak" i tworzenie "korytarzy życia". Nowe obowiązki dla kierowców mają zacząć obowiązywać już jesienią, ale wcześniej są planowane kampanie informacyjne na ten temat

09.07.2019

Projekt komisji do spraw pedofilii prawie gotowy 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt ustawy dotyczący powołania komisji badającej przypadki pedofilii ma być przedmiotem posiedzenia rządu w przyszłym tygodniu i następnie niezwłocznie, jeszcze w lipcu, trafić na posiedzenie Sejmu. Według projektu, który jest już w wykazie prac rządu, komisja ma być wybierana przez Sejm kwalifikowaną większością głosów.

09.07.2019

Samo skanowanie czy kopiowanie dokumentów tożsamości nie będzie karalne

Prawo karne RODO

Dokumentem publicznym jest dowód osobisty, ale też tytuł wykonawczy. Skan tego drugiego mógłby więc mieć cechy autentyczności, ale skan czy ksero dowodu osobistego ich nie ma. Nowe przepisy więc na pewno nie karzą za kopiowanie dowodów tożsamości - pisze Paweł Litwiński, adwokat, partner w kancelarii Barta Litwiński.

09.07.2019

Strasburg: Cewnikowanie kierowcy "pod wpływem" nieludzkie i poniżające

Prawo karne Pacjent Policja Opieka zdrowotna

Siłowe pobranie próbki moczu od kierowcy podejrzewanego o jazdę pod wpływem alkoholu, który nie chciał dobrowolnie poddać się badaniu alkomatem, stanowiło naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania skarżącego kierowcy - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

08.07.2019

Gdańscy radcowie wspierają kolegów ze Wschodu w walce o praworządność

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polscy prawnicy doradzają kolegom ze Wschodu jak wdrażać europejskie standardy praworządności, a także nowe zasady ochrony prywatności. Podczas konferencji w Gdańsku mówiono o spłacaniu w ten sposób długu zaciągniętego przed laty u zachodnich kolegów, ale przyznawano, że w Polsce też ostatnio są z tym problemy.

08.07.2019

Prof. Żółtek: Normatywne znaczenie przepisu nie zawsze pokrywa się z jego potocznym odbiorem

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obowiązująca treść przepisów bywa często oderwana od ich postrzegania powszechnego – mówi dr hab. Sławomir Żółtek z Uniwersytetu Warszawskiego. I podkreśla, że szczególnie w prawie karnym to może mieć niekorzystne konsekwencje. Przyznaje jednak , że problem nie sprowadza się tylko do trudnego języka prawniczego.

08.07.2019

Chłostanie Judasza ma nie tylko prawnokarną perspektywę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Historia umęczenia kukły obrazującej Judasza Iskariotę, jaka miała miejsce w podkarpackim Pruchniku, zrobiła zawrotną karierę medialną i stała się przedmiotem postępowania karnego. Jednak dokonując oceny karnoprawnej tego lokalnego zjawiska społecznego, należy także wziąć pod uwagę perspektywę religijną i kulturową - pisze adwokat dr Paweł Bała.

06.07.2019

Za kserowanie dowodu kara nie grozi, ale za przetwarzanie danych z niego – tak

Prawo karne Prawo gospodarcze RODO

​Przedsiębiorcy mogą spać spokojnie. Ustawa o dokumentach publicznych nie wprowadzi kary więzienia za kserowanie dowodu osobistego. Jeśli jednak dane z niego są przetwarzane bez podstawy prawnej, karę finansową może nałożyć prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

06.07.2019

Sprawa drukarza odmawiającego usługi fundacji LGBT wróci do sądu

Prawo karne Prawo gospodarcze

Postępowanie w sprawie drukarza z Łodzi, który odmówił wydrukowania ulotek dla organizacji osób LGBT będzie wznowione. Nakazał to minister sprawiedliwości po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że drukarz niesłusznie został za to ukarany.

05.07.2019

SN: Biegły psycholog nie miał certyfikatu, pedofil na razie nie trafi do Gostynina

Prawo karne Prawo cywilne

Sąd II instancji oceniający prawdopodobieństwo popełnienia kolejnych przestępstw wobec dzieci przez mężczyznę nie przesłuchał biegłego, mimo wątpliwości co do jego opinii. Było to naruszenie zasad postępowania dowodowego - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego i uchyliła postanowienie o skierowaniu do ośrodka zamkniętego w Gostyninie.

05.07.2019

Sejm pracuje nad kolejnym dużym pakietem zmian w prawie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Do do dalszych prac w komisji trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego wraz z obszerną autopoprawką. Projekt pierwotnie miał tylko dostosować jeden przepis do prawa UE, ale dołączona do niego autopoprawka przewiduje m.in. zaostrzenie zasad odpowiedzialności karnej wobec recydywistów i surowsze zasady wymierzania kar wobec sprawców przestępstw przeciw wolności seksualnej.

04.07.2019

SN: Skarga nadzwyczajna po kasacji wymaga właściwej obsady sądu

Prawo karne Prokuratura

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 4 lipca br. odroczył rozpatrzenie sprawy i przekazał ją składowi siedmiu sędziów. Trzyosobowy skład SN miał wątpliwość, czy w sytuacji gdy sprawa była już przedmiotem kasacji, sąd jest właściwie obsadzony i czy sprawę nie powinno rozpatrzyć pięciu sędziów i dwóch ławników.

04.07.2019

SN: Radca prawny przez 10 lat udawał, że prowadzi sprawę

Prawo karne Prawnicy

Czyn przypisany radcy prawnemu istotnie godzi w podstawy zawodu zaufania publicznego, a skala naruszeń jest niewyobrażalna. Podjął się prowadzenia sprawy klienta, a okłamywał go co do podpisania ugody - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Ale uchylił wyrok sądu II instancji, który wydalił obwinionego z zawodu.

04.07.2019

SN: Sąd nie kłamie, tylko ocenia trafnie lub nietrafnie

Prawo karne Prawnicy

Pojęcie kłamstwa nie podlega ocenie, można mówić jedynie o trafności lub nietrafności wniosków sądu. W pismach procesowych nie wolno używać słów obraźliwych - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. - Wolność wypowiedzi radcy prawnego to nie ta sama wolność, którą opisuje Konstytucja RP - dodał SN.

03.07.2019

Będzie łatwiej skierować niesfornego nastolatka do pracy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Sąd rodzinny może zastosować w przypadku trudnego nastolatka prace społecznie użyteczne. Jednak przepis jest martwy, bo niedoregulowany. Nowa ustawa o nieletnich ma to zmienić wprowadzając m.in. zapis, że wydatki związane z ubezpieczeniem na czas takich prac ponosi państwo. To wyczekiwane rozwiązanie - twierdzą eksperci.

03.07.2019

Organizacje bronią stanowiska RPO w sprawie traktowania podejrzanego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec ataków władz i mediów publicznych na Rzecznika Praw Obywatelskich, dr hab. Adama Bodnara, w związku z jego interwencją dotyczącą ochrony godności podczas zatrzymania człowieka podejrzanego o dokonanie zbrodni w Mrowinach

02.07.2019