Po pierwszym czytaniu Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisji.  Pierwotny projekt ustawy złożony w kwietniu zawierał jeden przepis wprowadzający zmiany w jednym artykule kodeksu. Ma on dostosować polskie prawo do przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie terroryzmu. Stanowi on m.in., że "kto przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej w celu popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym (...) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Czytaj: Sejm ekspresowo uchwalił dużą nowelizację kodeksu karnego >>

Surowsze kary dla recydywistów

Zaproponowana przez rząd autopoprawka do tego projektu zakłada zmiany w kilkunastu przepisach Kodeksu karnego. Jak deklarowało Ministerstwo Sprawiedliwości, które tę autopoprawkę przygotowało, proponowana zmiana "zmierza do zaostrzenia odpowiedzialności karnej wobec szczególnej kategorii sprawców, jakimi są sprawcy popełniający przestępstwo w warunkach powrotu do przestępstwa (recydywa)". - Zaproponowano zaostrzenie warunków odpowiedzialności karnej wobec wielokrotnych recydywistów. Są to sprawcy, którzy przynajmniej trzykrotnie zostali skazani na kary pozbawienia wolności, a mimo to w świetle obowiązującego prawa mogą liczyć na wymierzenie kary pozbawienia wolności za dane przestępstwo w dolnych granicach jej wymiaru – w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia - można było przeczytać po posiedzeniu rządu, na którym przyjęta została autopoprawka.

Według projektu takim sprawcom sąd będzie musiał wymierzyć karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości od podwójnej wysokości dolnego ustawowego zagrożenia do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. 

 

Cena promocyjna: 63.2 zł

|

Cena regularna: 79 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Wyższe sankcje za przestępstwa seksualne

W autopoprawce przewidziano również surowsze zasady wymierzania kary wyłącznie wobec sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej. Ma to dotyczyć sprawcy uprzednio skazanego za przestępstwo umyślne przeciwko wolności seksualnej na karę pozbawienia wolności, który popełnił w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej sześciu miesięcy kary, ponownie przestępstwo. - Wobec takiego sprawcy sąd (w oparciu o wskazaną podstawę prawną) powinien wymierzyć karę pozbawienia wolności w granicach od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Podwyższone kary dla członków grup przestępczych

Kolejna propozycja dotyczy sprawców, którzy z popełnienia zbrodni uczynili stałe źródło dochodu lub popełnili zbrodnię działając w zorganizowanej grupie albo związku, mających na celu popełnienie przestępstwa i o charakterze zbrojnym oraz wobec sprawcy zbrodni o charakterze terrorystycznym. Sąd miałby obowiązek zaostrzenia wtedy kary przez wymierzenie pozbawienia wolności w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Ukarany lekarz nie zawsze pójdzie do więzienia

Do projektu dołączona została też zaproponowana przez ministra sprawiedliwości autopoprawkę do uchwalonej niedawno nowelizacji ustawy Kodeks karny, która zawiera propozycję nadania nowego brzmienia art. 155, który określa karę za nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka. Zgodnie z postulatami m.in. Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych obniżony ma w nim być dolny pułap kary z roku do 6 miesięcy, co będzie dawało sądom możliwość zwieszania niskich kar.

Ostrzejsze zasady dla więźniów

Projekt przewiduje także nowe przepisy dotyczące osób osadzonych. - Zmiany umożliwią prawidłowe wykorzystywanie rozmów telefonicznych przez osadzonych. Chodzi o wyeliminowanie sytuacji, gdy rozmowy te były wykorzystywane do kontaktu z innymi osobami, niż deklarowane przez osadzonych - wskazywali autorzy autopoprawki.

Przewidziano także dodanie do Kodeksu karnego wykonawczego nowego rozdziału, w którym uregulowane mają być zasady przeszukania osób osadzonych, w tym granice tego przeszukania. Ponadto dodano

W zmienionym kodeksie znajdą się też przepisy przewidujące możliwość przeprowadzania badań seksuologicznych, co umożliwi przeprowadzenie badania osadzonych w kierunku występowania zaburzeń preferencji seksualnych osadzonych. Wprowadzono też limit przepustek dla skazanych odbywających karę w jednostkach półotwartych.