Nie każde przestępstwo w interesie społecznym w czasie epidemii będzie bezkarne

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus

W ustawie antykoronawirusowej znalazł się przepis umożliwiający uniknięcie odpowiedzialności karnej w związku z dokonywaniem zakupów i usług mających służyć walce z epidemią. Jednak jak piszą Agnieszka Najda-Krocz i Agnieszka Smagacz, nie jest on workiem bez dna i nie każde nadużycie lub przekroczenie uprawnień w tym zakresie nie będzie mogło pozostać bezkarne.

19.05.2020

Sąd Najwyższy czeka na Trybunał, zaś ten uważa, że z prawem łaski nie ma problemu

Prawo karne Prawnicy

Jedna z pierwszych decyzji Andrzeja Dudy po objęciu urzędu prezydenta - zastosowanie prawa łaski wobec osób jeszcze nie skazanych prawomocnym wyrokiem wciąż czeka na ocenę prawną. Izba Karna Sądu Najwyższego od sierpnia 2017 r. oczekuje na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, z wniosku zainicjowanego przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

19.05.2020

Sędzia Krupa: Czas epidemii - czasem... bezkarności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Koronawirus gwałtownie zatrzymał, i tak niespecjalnie szybkie, tryby wymiaru sprawiedliwości. Spowolnienie szczególnie widać w wydziałach karnych. Cóż bowiem z tego, że w obrocie prawnym funkcjonują prawomocne wyroki, skoro ich wykonanie jest z powodu epidemii niemożliwe - pisze sędzia Arkadiusz Krupa, sędzia Sądu Rejonowego w Łobzie.

19.05.2020

Kolejny film Sekielskich i jest jeden kandydat do komisji ds. pedofilii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kolejny film braci Sekielskich o tuszowaniu przypadków pedofilii w Kościele może zaowocować powołaniem członków istniejącej dotychczas tylko na papierze państwowej komisji ds. pedofilii. W każdym razie swojego kandydata do niej postanowił wyznaczyć Rzecznik Praw Dziecka.

18.05.2020

Prokurator sprawdzi wszczynanie kontroli tuż przed przedawnieniem

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez urzędników administracji państwowej. Chodziło o wszczęcie postępowania podatkowego tuż przed upływem terminu przedawnienia. Zdaniem rzecznika, instrumentalne działania urzędników wciąż są częstym zjawiskiem.

18.05.2020

Za przemoc "na bruk" - miała być szybka pomoc dla ofiar, są duże wątpliwości

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przepisy wprowadzające możliwość natychmiastowej izolacji sprawcy miały być panaceum na palący problem przemocy w polskich domach. Coraz częstsze są jednak głosy, że są one wydmuszką, która sytuacji osób pokrzywdzonych nie poprawi - pod względem prawnym nie wnosi nic nowego, a może być narzędziem w rozwodowych konfliktach.

16.05.2020

Wiceminister zapowiada wypowiedzenie antyprzemocowej konwencji - MS tylko trochę się odcina

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Konwencja stambulska mówi o religii, jako przyczynie przemocy wobec kobiet. Chcemy wypowiedzieć ten genderowski bełkot - napisał na Twitterze Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. Tymczasem jego resort zaprzecza, że ma taki zamiar, choć w opublikowanym po wypowiedzi wiceministra stanowisku krytykuje zapisy samej umowy.

15.05.2020

SN: Zgoda oskarżonego na wymierzenie mu kary nie dotyczy ubezwłasnowolnionego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Całkowicie ubezwłasnowolniony mężczyzna został skazany w sprawie narkotykowej. Sam poddał się karze 1,5 roku pozbawienia wolności. Wcześniej uznano go za poczytalnego. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację wniesioną przez Rzecznika Praw Obywatelskich, gdyż zgoda na poddanie się karze nie dotyczy ubezwłasnowolnionego.

13.05.2020

Nowe narzędzia rozwiązywania problemu przemocy domowej

Prawo karne

Policja zyskała nowe uprawnienia. Będzie mogła nakazać natychmiastowe opuszczenie mieszkania przez sprawcę przemocy domowej. - Ustawa antyprzemocowa daje nowe narzędzia, aby problem przemocy był skutecznie rozwiązywany. To istotny krok w udoskonalaniu systemu pomocy osobom pokrzywdzonym – powiedział w sobotę w Zamościu wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

09.05.2020

SN: Zgłoszenie przestępstwa ma znaczenie dla wymiaru kary zabójcy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego, który żądał kary dożywotniego więzienia, jako kary najbardziej adekwatnej i wychowawczej dla małoletniego, który zabił 19-letnią dziewczynę. SN orzekł, że 25 lat więzienia będzie karą odpowiednią, mimo, że sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem.

09.05.2020

Za przemoc na bruk, ale... ze swoim laptopem - bliżej do natychmiastowej izolacji sprawców

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Nowela umożliwiająca policjantom nakazanie sprawcy przemocy opuszczenia mieszkania, mogła obowiązywać już po trzech miesiącach od wejścia w życie. W czasie prac w Senacie, mimo sugestii rządu, pozostawiono jednak 6 miesięcy. Prawnicy i organizacje pozarządowe są jednak zgodni, że to krok do przodu w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

08.05.2020

SN: Warunkowe zawieszenie przy karze łącznej było niemożliwe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd rejonowy nie zauważył, że zmieniły się przepisy kodeksu karnego wykonawczego i błędnie warunkowo zawiesił skazanemu wykonanie kary łącznej dwóch lat pozbawienia wolności. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej orzekł, że w tym przypadku stosowanie tej instytucji nie było dopuszczalne, więc skazany musi karę odbyć.

07.05.2020

RPO: Nieuzasadnione i nadmierne represje w czasie epidemii

Prawo karne Policja Koronawirus

Kary za naruszanie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa sa nakładane na podstawie specustaw obowiązujących od 1 kwietnia, które są niejasne i bardzo rygorystyczne, a do tego zawierają rozwiązania sprzeczne z Konstytucją, która przewiduje kary tylko za czyny wskazane w ustawie - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

05.05.2020

Koronawirus nie usprawiedliwi braku reakcji na przemoc wobec dziecka

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Specjaliści alarmują, że izolacja i brak dotychczasowych kontaktów społecznych spowodowały lawinowy wzrost aktów przemocy. W sposób szczególny na to zjawisko narażone są dzieci. Mimo, że nasze prawa i obowiązki obywatelskie są ograniczone – nadal mamy prawny obowiązek reagowania na przemoc wobec dziecka - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Monika Horna-Cieślak.

03.05.2020

SN: Leczenie oskarżonego w poradni psychiatrycznej nakazuje sądowi powołać obrońcę z urzędu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sam fakt leczenia psychiatrycznego nie przesądza, czy wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego sprawcy oszustwa są uzasadnione - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. - Ale jeżeli jest uprawdopodobnienie tego, że poczytalność oskarżonego mogła być co najmniej ograniczona, sąd powinien wyznaczyć mu obrońcę z urzędu - dodał.

03.05.2020

Jest akt oskarżenia przeciwko b. dyrektorowi SA w Krakowie 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko m.in. byłemu dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzejowi P. Jak poinformował w czwartek wydział prasowy Prokuratury Krajowej, łącznie aktem oskarżenia objęto 46 osób, którym zarzuca się w większości działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

30.04.2020

Wynajmujący i najemcy walczą o przetrwanie

Prawo karne Prawo cywilne Koronawirus

W okresie zakazu handlu wzajemne zobowiązania stron umów najmu i innych umów, których przedmiotem jest udostępnienie do używania lokalu w galeriach handlowych wygasają. Jakakolwiek ingerencja wynajmującego w towar zgromadzony w lokalu w tym okresie będzie kwalifikowana jako naruszenie posiadania. Co zatem wolno w okresie „zawieszenia” umowy piszą Piotr Haiduk i Aleksander Orzeł

29.04.2020

Prof. Bosek: Skala ingerencji w stosunki osobiste i gospodarcze jest ogromna

Prawo karne Prawo cywilne Koronawirus

Przy zagrożeniu życia człowieka, jak w czasie epidemii, natychmiastowa wykonalność jest uzasadniona - komentuje ustawę antykryzysową prof. dr hab. Leszek Bosek, sędzia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Przyznaje jednak, że ustawodawstwo doraźne godzi w niespotykanym dotychczas zakresie w stosunki osobiste i gospodarcze, a nawet ustrojowe

28.04.2020