Sposób na młodego hejtera - nie kara, a porządna edukacja

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Akt oskarżenia wobec uczniów, którzy stanęli przed sądem za znieważanie prezydenta RP Andrzeja Dudy wywołał dyskusję, czy taki czyn powinien w ogóle być przestępstwem. A nawet jeżeli, czy powinny za niego odpowiadać również nastolatki. Tym bardziej, że brakuje systemowych rozwiązań, które pozwalałyby na zwalczanie mowy nienawiści. Jednak prawnicy nie mają w tej sprawie jednoznacznej opinii.

26.03.2021

Fałszywe zeznanie majątkowe osób publicznych surowo karane

Prawo karne Samorząd terytorialny

Złożenie oświadczenia majątkowego po terminie może oznaczać utratę pracy przez samorządowca. Kilka dni opóźnienia przy składaniu deklaracji spowoduje obniżenie zarobków. A błąd w zeznaniach, nieujawnienie całego majątku - także surowe kary, z karą pozbawienia wolności do lat ośmiu włącznie, a w wypadku posła, prokuratora czy sędziego - uchylenie immunitetu i zawieszenie w czynnościach.

25.03.2021

Marcin Burdzik: Obecne przepisy nie chronią wystarczająco lekarzy

Prawo karne Zawody medyczne

Pandemia obnażyła deficyty systemowe i organizacyjne systemu ochrony zdrowia. Owych deficytów nie niwelują przepisy wprowadzane w tzw. tarczach antykryzysowych. Taki stan rzeczy może rodzić szereg konsekwencji, które po pandemii będą grozić lekarzom - bo system jest niewydolny, a odpowiedzialność za niepożądane zdarzenia spada właśnie na nich - mówi lekarz i prawnik Marcin Burdzik.

20.03.2021

UE: Nowe przepisy pozwolą szybciej usuwać z internetu treści o charakterze terrorystycznym

Prawo karne Prawo europejskie

Utrudnienie używania przez terrorystów sieci do radykalizacji, rekrutacji i podżegania do przemocy - to cel przyjętego przez Radę Unii Europejskiej rozporządzenia w sprawie przeciwdziałania rozpowszechnianiu treści o charakterze terrorystycznym w internecie. Po nakazie właściwego organu dostawcy usług będą musieli usuwać lub blokować dostęp do takich treści w ciągu godziny.

17.03.2021

SN uwzględnił trzy kasacje RPO w sprawie łamania obostrzeń epidemicznych

Prawo karne Koronawirus

Sąd Najwyższy uwzględnił we wtorek pierwsze trzy kasacje złożone przez Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich od kar za złamanie obostrzeń epidemicznych We wszystkich trzech sprawach wyroki uchylono, a ukarane osoby uniewinniono - informuje biuro prasowe SN. Mimo to rząd wprowadza rozporządzeniem kolejne obostrzenia od soboty.

16.03.2021

Przemoc wobec dzieci nadal polskim problemem - braki na każdym etapie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Śmierć dziecka, która jest wynikiem stosowania przemocy w środowisku rodzinnym jest ogromną porażką państwa, na którym spoczywa konstytucyjny obowiązek zapewnienia ochrony każdemu dziecku - wskazuje w swoim stanowisku Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce. I powołuje się na konstytucję, zgodnie z którą zapewnienie ochrony praw dziecka jest powinnością państwa.

16.03.2021

WSA: Czasowe zatrzymanie prawa jazdy ma zniechęcać do przekraczania prędkości

Prawo karne Administracja publiczna

Gdy starosta uzyska od policji informację o przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h na terenie zabudowanym, ma obowiązek wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Twierdzenia kierowcy, że pomiar prędkości był wadliwy nie wpływa na kierunek rozstrzygnięcia organu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

13.03.2021

Sędziowie Zubert i Majchrowski nie będą wyłączeni ze sprawy sędzi Morawiec

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego na posiedzeniu niejawnym oddaliła dwa wnioski obrońców sędzi Beaty Morawiec. Dotyczyły one wyłączenia sędziów Jana Majchrowskiego i Pawła Zuberta ze składu rozpatrującego zażalenie na decyzję o uchyleniu jej immunitetu. Powodem była domniemana obstrukcja procesowa oraz szersza strategia natury politycznej.

11.03.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Sąd lustracyjny nie ukarze sędziego, gdy chroni go immunitet

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wszczęcie przeciwko sędziemu postępowania z ustawy lustracyjnej musi być poprzedzone postępowaniem przed właściwym sądem dyscyplinarnym, który zezwoli na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności. Dopiero uzyskanie przez prokuratora Biura Lustracyjnego prawomocnej takiej uchwały za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego umożliwi wszczęcie postępowania

10.03.2021

SN: Zabezpieczenie cywilne nie może być podstawą skierowania do Gostynina

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izolacja uczestnika postępowania, niebezpiecznego przestępcy z zaburzeniami psychicznymi w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jako zabezpieczenie na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego, przed wydaniem wyroku karnego jest niedopuszczalne - taki jest sens najnowszej uchwały siedmiorga sędziów Sądu Najwyższego Izby Cywilnej.

09.03.2021

Ministerstwo rolnictwa: Za wypalanie traw kary i obniżone dopłaty

Prawo karne Prawo gospodarcze

W związku z typowym dla sezonu wiosennego i powtarzalnym od lat zjawiskiem wypalania traw, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że jest to zakazane, a rolnicy dopuszczający się takich praktyk muszą się liczyć z karami, ale także z cofnięciem części dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

09.03.2021

SN: Zarzut usiłowania przeszkodzenia legalnej manifestacji nie do trybu nakazowego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Po uprawomocnieniu się wyroku, Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasacje na korzyść ukaranych. Podniósł, że nie było podstaw do wydania wyroku nakazowego w sprawie, skoro wina i okoliczności czynów budziły istotne wątpliwości. Zdaniem RPO sąd powinien był zdecydować o skierowaniu sprawy na rozprawę, by móc wyjaśnić kluczowe kwestie.

09.03.2021

Big data kusi służby, TSUE przypomina o granicach zbierania danych

Prawo karne Prokuratura Policja

Pandemia przełączyła świat na cyberrzeczywistość. Technologia już wcześniej mocno wkraczała w nasze życie, teraz stała się codziennością. Czerpią z tego garściami także służby, które z danych gromadzonych "w chmurach" mogą uzyskać tyle samo, co z... kontroli operacyjnych. Problem dostrzega TSUE, mówiąc wprost: po takie dane można sięgać, ale nie z błahego powodu i wyłącznie pod nadzorem.

09.03.2021

MS: Natychmiastowa izolacja sprawców przemocy już działa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od 30 listopada ubiegłego roku ma zastosowanie nowe narzędzie dla służb - możliwość natychmiastowej izolacji sprawców przemocy. W tym czasie wykorzystywano je w niemal 800 przypadkach - poinformował w poniedziałek 8 marca minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

08.03.2021

OBWE: Projektowana ustawa mandatowa naruszy prawa człowieka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Ustawa, która wprowadzałaby natychmiastową egzekucję mandatów karnych, a odwołanie się stałoby się trudniejsze i nie wstrzymywałoby kary, naruszałaby prawo do rzetelnego procesu przed niezawisłym i bezstronnym sądem, które gwarantują Europejska Konwencja Praw Człowieka i Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich I Politycznych - stwierdza Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

08.03.2021

SN: Brak staranności nie będzie ukarany, sądy lekarskie są zbyt powolne

Prawo karne Opieka zdrowotna

Lekarz spowodował poważne komplikacje zdrowotne pacjenta, gdyż nie przebadał dokładnie moczu. Lekarskie sądy dyscyplinarne uznały jego winę i ukarały naganą. Natomiast Sąd Najwyższy umorzył postępowanie z powodu przedawnienia deliktu. SN dodał, że nie obwiniony, a organy dyscyplinarne odpowiadają za sprawne wszczęcie i prowadzenie postępowania dyscyplinarnego.

08.03.2021

Krzywda dziecka za zamkniętymi drzwiami, sprawcy często pozostają bezkarni

Prawo karne Prawo rodzinne

Udowodnić wykorzystanie seksualne dziecka jest bardzo trudno - przyznają sędziowie, prokuratorzy i adwokaci. Ofiary są bowiem zdane na dobrą wolę dorosłych. Sprawy dzieją się za tzw. „zamkniętymi drzwiami”, a przeszkodą w wykrywaniu sprawców jest czas, zderzenie z autorytetem rodzica, wychowawcy czy duchownego. Stąd postulaty zniesienia terminu przedawnienia karalności tych przestępstw.

06.03.2021

Prof. Julia Stanek: Udowodnienie błędu medycznego trudne, ale nie jest niemożliwe

Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Postępowania sądowe związane z błędem medycznym mają specyficzny charakter. Zawsze konieczne jest bowiem zasięgnięcie opinii biegłego sądowego. Na wynik procesu może wpłynąć nie tylko to, czy właściwie zrozumiemy wydaną przez niego ekspertyzę, ale także, czy dostrzeżemy jej mankamenty - wskazuje prof. Julia Stanek z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

06.03.2021

Sprawa Komendy - odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W polskim piśmiennictwie prawniczym szeroko komentowany jest wyrok Sądu Okręgowego w Opolu, który przyznał 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania dla Tomasza Komendy za 18 lat niesłusznego pozbawienia wolności. Na jakiej podstawie Tomasz Komenda uzyskał odszkodowanie i zadośćuczynienie - analizuje Hanna Puchała z GSW LEGAL.

05.03.2021