Prawo.pl

W czasie pandemii dzieci chorują mniej

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Lekarze rodzinni przeszli na tryb teleporad i ich statystki dowodzą, że do przychodni chce zgłaszać się znacznie mniej rodziców z małymi dziećmi. A lekarze obserwują, że maluchy mniej chorowały w marcu i w kwietniu, czyli w czasie corocznego natężenia zachorowalności, bo nie chodziły do szkół i przedszkoli, a tym samym nie przenosiły infekcji.
Katarzyna Nowosielska
14.05.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Odmowa uchylenia postanowienia o adopcji dziecka oraz odmowa ustalenia ojcostwa dziecka na wniosek biologicznego ojca dziecka stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego ojca - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 5 maja 2020 roku. Według Trybunału bez znaczenia było, że ojciec przebywał w Rosji nielegalnie.
Katarzyna Warecka
14.05.2020
Prawo rodzinne Administracja publiczna

KE odmawia interwencji w sprawie wykonania w Niemczech wyroku o "polskich obozach"

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Ponieważ niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości odmówił wykonalności polskiego wyroku uznającego naruszenie dóbr osobistych Karola Tendery przez niemiecką stację telewizyjną poprzez użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”, petycja o podjęcie odpowiednich działań w tej sprawie trafiła do Komisji Europejskiej. KE nie chce jednak interweniować.
Krzysztof Sobczak
13.05.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Podróżni w Unii Europejskiej mają prawo do zwrotu pieniędzy za anulowane z powodu pandemii. bilety i wycieczki i to od nich zależy, czy skorzystają z voucherów - takie stanowisko przedstawiła Komisja Europejska z zaprezentowanym w środę pakiecie dotyczącym turystyki. KE rekomenduje też, by vouchery były atrakcyjniejszą alternatywą dla zwrotu kosztów.
Krzysztof Sobczak
13.05.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Wyrażam rozczarowanie, że ustawa w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich "przemknęła" przez Sejm - stwierdził w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. I zapowiedział, że niezwłocznie skieruje ustawę do komisji. - Będziemy pracować intensywnie, ale nie mogę teraz powiedzieć, czy zajmie to pełne 30 dni - stwierdził.
Krzysztof Sobczak
13.05.2020
Wybory
Całkowicie ubezwłasnowolniony mężczyzna został skazany w sprawie narkotykowej. Sam poddał się karze 1,5 roku pozbawienia wolności. Wcześniej uznano go za poczytalnego. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację wniesioną przez Rzecznika Praw Obywatelskich, gdyż zgoda na poddanie się karze nie dotyczy ubezwłasnowolnionego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wnioski o dofinansowanie z "tarczy" pełne pułapek

Doradca podatkowy Finanse Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Składanie wniosku o dofinansowanie z PFR zajmuje ok. 15-20 minut, można zrobić to w domowym zaciszu, rozkładając się w wygodnym fotelu i popijając popołudniowe cappuccino. Brzmi sielankowo, niestety pod płaszczykiem „prostoty” procedury wnioskowania kryje się wiele pułapek, na które przedsiębiorcy muszą zwrócić szczególną uwagę – pisze Remigiusz Markiel
Remigiusz Markiel
13.05.2020
Doradca podatkowy Finanse Koronawirus a prawo Tarcza finansowa

Kontrole na granicach przedłużone na kolejny miesiąc

Administracja publiczna Prawo europejskie
Polska zdecydowała o przedłużeniu kontroli granicznej na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o następne 30 dni – do 12 czerwca br. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.
Krzysztof Sobczak
13.05.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Handlowcy katowickiej spółki Enrex Energy, zajmującej się sprzedażą prądu i gazu, mogli podszywać pod pracowników sprzedawcy, z którego usług wcześniej korzystali konsumenci - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i wszczął postępowanie wyjaśniające wobec tej firmy.
Krzysztof Sobczak
13.05.2020
Rynek i konsument
We wtorek 12 maja senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zaproponowała wprowadzenie 75 poprawek do tarczy antykryzysowej 3. Wśród nich jest podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do 1800 zł i wykreślenie przepisów o wstrzymaniu egzekucji z nieruchomości.
Jolanta Ojczyk
13.05.2020
Koronawirus a prawo
Głosowanie hybrydowe, czyli w lokalu albo korespondencyjne na życzenie, przywrócenie uprawnień i zadań Państwowej Komisji Wyborczej i uznanie zebranych przez kandydatów podpisów poparcia - to najważniejsze nowości w ustawie, według której zorganizowane mają być tegoroczne wybory prezydenckie. Z poprzedniej ustawy zostaje jednak wrzucanie pakietów wyborczych do skrzynek pocztowych.
Krzysztof Sobczak
13.05.2020
RODO Wybory
Już wiadomo, że na "odmrożenie" pracy sądów będzie trzeba jeszcze poczekać. Tarcza antykryzysowa 3 nadal nie trafiła do podpisu prezydenta, a to ona zakłada odwieszenie terminów i przywrócenie na wokandy spraw spoza katalogu pilnych. Początkowo graniczną datą miał być 15 maja, część sądów jednak już to przedłuża. Czekają też na rekomendacje MS.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Studenci na Erasmusie nie stracą stypendiów, jeżeli zajęcia na zagranicznych uczelniach kończą, siedząc na kanapie w domu rodzinnym. Zapewnia o tym resort nauki w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji. Nie podaje jednak szczegółów, na temat liczby studentów, którzy nadal przebywają za granicą.
Monika Sewastianowicz
13.05.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Postanowienia Konwencji nie znajdują zastosowania do wniosków o przyznanie wizy złożonych przez obywateli państw trzecich w ambasadach i urzędach konsularnych państw członkowskich Rady Europy poza Europą - stwierdziła Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w wyroku z 5 maja 2020 r.
Katarzyna Warecka
13.05.2020
Administracja publiczna
Im szybciej poznamy datę wyborów prezydenckich, tym szybciej będziemy mogli podjąć decyzję o formie głosowania. Wiąże się to też z miejscem, w którym będziemy przebywać w dniu głosowania, czyli oddamy gdzie swój głos. Według ekspertów przepisy gwarantują możliwość dopisania się do spisu wyborców. Jednak praktyka pokazuje, że pojawiały się problemy i wiele osób było pozbawionych prawa do głosowania.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Głosowanie korespondencyjne w wyborach korespondencyjnych będzie możliwe także dla wyborców, na których nałożono obowiązek kwarantanny na kilka dni przed wyborami. To poprawka PiS do projektu ustawy o tzw. hybrydowym głosowaniu, czyli w lokalach i korespondencyjnie na wniosek. Proponuje ona też, że pakiety będą dostarczane do skrzynek pocztowych.
Krzysztof Sobczak
12.05.2020
Wybory
Bieg terminu wniesienia skargi na otrzymane niekorzystne interpretacje rozpocznie się dopiero po zakończeniu stanu epidemii koronawirusa. Tak informował podatników dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanych ostatnio interpretacjach. Tymczasem tarcza 3.0 zniesie zawieszenie biegu terminów i to już od siódmego dnia od jej wejścia w życie.
Wiesława Moczydłowska
12.05.2020
Ordynacja Koronawirus a prawo
Głosowanie w formule hybrydowej, czyli w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie na wniosek wyborcy - takie zmiany zamierzają wprowadzić PiS i Porozumienie. Nie będzie jednak poprawiania dopiero co uchwalonej ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, tylko nowa ustawa. We wtorek w południe projektem ma zająć się Sejm.
Krzysztof Sobczak
12.05.2020
Wybory PPK
Proponowane głosowanie hybrydowe to więcej pracy dla komisji wyborczych, a jeśli duża liczba wyborców zdecyduje się głosować korespondencyjnie – powrót do problemów logistycznych. Jeśli skrzynki na pakiety będą rozmieszczone w wielu miejscach, jest wątpliwe, czy tego samego dnia koperty trafią do liczenia. Kluczowe będzie jednak doręczenie kart do rąk własnych
Katarzyna Kubicka-Żach
12.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Rekompensaty za wzrost cen energii, tak jak zostało zapowiedziane, powinny być wypłacone, szczególnie dzisiaj, kiedy wiele gospodarstw domowych i wielu Polaków stanie w obliczu ograniczenia swoich dochodów – powiedział wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ale przyznał, że nie ma decyzji rządu w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
11.05.2020
Rynek i konsument Domowe finanse
Zgłoszenia urodzenia dziecka należy dokonać w ciągu 21 dni od uzyskania karty urodzenia. Aby dopełnić tego obowiązku, nie trzeba iść do urzędu stanu cywilnego osobiście – możliwa jest też rejestracja dziecka online. Przypominamy, jak zarejestrować dziecko przez internet.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.05.2020
Administracja publiczna
Po rozwodzie można wrócić do nazwiska sprzed ślubu - wystarczy złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub - jeżeli ktoś przebywa za granicą - przed konsulem. Należy jednak pamiętać, by nie przegapić terminu, który wynosi trzy miesiące od uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie.
Monika Sewastianowicz
11.05.2020
Prawo rodzinne

RPO pyta o postępowania w sprawie hejtu z MS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Działania sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba są bardzo sprawne wobec tych sędziów, którzy krytykują zmiany w wymiarze sprawiedliwości, a szybkość zawodzi, gdy chodzi o możliwość przewinień dyscyplinarnych sędziów z Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy są łączeni z „aferą hejterską” - napisał rzecznik praw obywatelskich do rzecznika dyscyplinarnego sędziów.
Krzysztof Sobczak
11.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje zakazywać organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, ale kurator oświaty będzie mógł odwołać wypoczynek w danym województwie. To oznacza, że wciąż nie wiadomo, czy kolonie się odbędą. Mimo to Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wytycznymi dla turystyki na czas epidemii.
Jolanta Ojczyk
11.05.2020
Koronawirus a prawo
Brak możliwości głosowania na kandydatów jest równoznaczny w skutkach z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Oznacza to, że marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na ponowne zarządzenie wyborów - ogłosiła w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza. I dodała, że nie będzie sprawozdania dla Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
11.05.2020
Wybory
W niedzielę, 10 maja, weszły w życie przepisy, które przedłużyły do 23 maja zakaz ruchu lotniczego na obszarze Polski. Rozporządzenie jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ograniczenie dotyczy lotów krajowych oraz międzynarodowych.
Krzysztof Koślicki
10.05.2020
Koronawirus a prawo
Już w lutym złożyłem do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 roku - przypomniał w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nie poinformował jednak, co rząd z tym projektem zrobił lub zamierza zrobić.
Krzysztof Sobczak
10.05.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Policja zyskała nowe uprawnienia. Będzie mogła nakazać natychmiastowe opuszczenie mieszkania przez sprawcę przemocy domowej. - Ustawa antyprzemocowa daje nowe narzędzia, aby problem przemocy był skutecznie rozwiązywany. To istotny krok w udoskonalaniu systemu pomocy osobom pokrzywdzonym – powiedział w sobotę w Zamościu wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.
Krzysztof Koślicki
09.05.2020
Prawo karne
Choć podjęto wszelkie możliwe działania, wybory 10 maja nie mogą się odbyć ze względu na stan epidemii - oświadczył w imieniu rządu premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd będzie chciał ponownie wykorzystać wydrukowane już karty do głosowania. Gdyby ten plan został zrealizowany, niemożliwa byłaby wymiana lub zgłoszenie nowych kandydatów.
Krzysztof Sobczak
09.05.2020
Administracja publiczna Wybory Koronawirus a prawo
Ministerstwo cyfryzacji nie planuje tworzyć elektronicznych znaczków pocztowych. Uzasadnia, że neoznaczki oferuje już Poczta Polska. Z podobnych względów nie planuje dublowania rozwiązań związanych ze śledzeniem przesyłek. To odpowiedź Marka Zagórskiego ministra cyfryzacji na interpelację poselską posłanki Aleksandry Gajewskiej
Robert Horbaczewski
09.05.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze