Prawo.pl

Polkomtel zwróci bezprawnie pobrane opłaty za usługi premium

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Jeśli Polkomtel odrzucił reklamację związaną z usługami premium z wykorzystaniem numerów 7218 i/lub 60228, to klient dostanie zwrot podwojonej opłaty, którą poniósł z powodu korzystania z tych usług. Prezes UOKiK zobowiązał też tę firmę do systemowych zmian, które wyeliminują nieprawidłowości w świadczeniu usług o podwyższonej opłacie.
Krzysztof Sobczak
02.06.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Od 6 do 25 czerwca przywrócona będzie możliwość funkcjonowania sal zabaw dla najmłodszych, ale obowiązywać ma w nich limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych - poinformował minister Adam Niedzielski. Także od niedzieli w weselach będzie mogło brać udział do 150 osób. Dyskoteki i kluby nocne być może będą otwierane od 26 czerwca. Można będzie organizować targi i konferencje.
Krzysztof Sobczak
02.06.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Orzeczenie sądu oddalające wniosek o wznowienie postępowania w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia za internowanie w stanie wojennym, ani nie dotyczy głównego przedmiotu postępowania, ani tym bardziej nie tworzy nowej, trwałej sytuacji prawnej - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i pozostawiła bez rozpoznania skargę nadzwyczajną
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wznawia prace nad projektem kontrowersyjnej ustawy antyodorowej. Dzięki niej wielkie fermy przemysłowe mają przestać powstawać w pobliżu domów. Nikt bowiem nie chce mieszkać w sąsiedztwie kilku milionów kur lub tysięcy tuczników. Jednak projekt, który przewiduje dla takich obiektów minimalne odległości od budynków mieszkalnych, budzi mieszane uczucia.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.06.2021
Środowisko Budownictwo

Można już pobierać unijne Certyfikaty COVID

Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus szczepienia
Od wtorku 1 czerwca można pobierać Unijne Certyfikaty COVID (UCC), które mają ułatwiać bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Jak poinformował minister zdrowia, Formalny start systemu unijnych certyfikatów COVID-19 nastąpi 1 lipca. I podkreślił, że Polska znalazła się w grupie liderów, którzy już wydają certyfikaty do użytku swoich obywateli.
Krzysztof Sobczak
01.06.2021
Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus szczepienia

GIS: W komisjach wyborczych tylko ozdrowieńcy i osoby zaszczepione

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Ozdrowieńcy lub osoby zaszczepione, najlepiej obiema dawkami, powinny zasiadać w komisjach w wyborach i referendach lokalnych organizowanych od połowy czerwca. Wybory najlepiej przeprowadzać w halach sportowych, salach gimnastycznych oraz miejscach łatwych do dezynfekcji - wynika z rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego.
Robert Horbaczewski
01.06.2021
Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Na skutek zmowy rynkowej sprzedaż samochodów marki Kia może odbywać się z naruszeniem prawa konkurencji - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i przeprowadził przeszukania w siedzibach czterech firm. Według UOKiK podejrzewane działania przedsiębiorców mogą skutkować m.in. wyższymi cenami pojazdów.
Krzysztof Sobczak
01.06.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Utrudnienie sprzedaży w trakcie pokazów handlowych oraz zwiększenie ochrony osób korzystających z internetowych platform handlowych – to główne cele proponowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nowelizacji ustawy o prawach konsumenta i innych ustaw. Projekt został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Krzysztof Sobczak
01.06.2021
Rynek i konsument
Od wtorku 1 czerwca zaczęły obowiązywać przepisy o pierwszeństwie pieszego na przejściu oraz m.in. zakaz używania telefonów komórkowych w czasie przechodzenia przez jezdnię oraz w momencie wchodzenia na nią. Ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadza też pierwszeństwo pieszego, który stoi jeszcze na chodniku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.06.2021
Administracja publiczna
W Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym należy umieścić dane sprawców czynów, które co prawda zostały popełnione przed wejściem w życie tej ustawy, ale prawomocne orzeczenia zapadły po dniu 1 października 2017 r. czyli wejściu w życie nowych przepisów. Jednak do rejestru nie wpisuje się danych, gdy wyrok skazujący uprawomocnił się przed obowiązywaniem ustawy
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Stosowanie przez Szwecję prawa, które umożliwia masowe monitorowanie sygnałów elektromagnetycznych w ramach rozpoznania dla celów wywiadowczych, narusza prawo do ochrony życia prywatnego i rodzinnego osób prywatnych - uznała Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Z orzeczenia wynika, że polskie prawo w tym zakresie też mogłoby być zakwestionowane.
Katarzyna Warecka
01.06.2021
Administracja publiczna Policja RODO

Biznes się otwiera, ale sale zabaw w Dzień Dziecka zamknięte

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Sale zabaw czy escape room-y są zamknięte od jesieni ubiegłego roku i nie wiadomo, kiedy wznowią działalność. Ich właściciele apelowali do rządu: otwórzcie nas na Dzień Dziecka! Ale ten takich planów nie ma. Część przedsiębiorców chce w związku z tym składać pozwy o odszkodowania od Skarbu Państwa. Szanse na wygraną są jednak niewielkie.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.06.2021
Rynek i konsument Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

RPO: Prawo o prokuraturze zmienili, śledztwa wydłużyli

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Po wejściu w życie w 2016 r. nowego Prawa o prokuraturze nastąpił systemowy spadek sprawności prokuratorskich postępowań przygotowawczych - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I precyzuje, że od tego czasu długotrwałych śledztw jest nawet czterokrotnie więcej niż przedtem. Znacząco wydłużył się też czas pobytu osób podejrzanych w aresztach.
Krzysztof Sobczak
31.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Po pięciu latach przedawnia się podatek od darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Biorąc pod uwagę, że podatnicy podatku od spadków i darowizn są obowiązani do składania zeznań podatkowych (traktowanych na równi z deklaracjami), w praktyce termin przedawnienia prawa do wydania decyzji wynosi pięć lat licząc od końca roku podatkowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Adam Bartosiewicz
31.05.2021
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Nie można dalej mówić i pocieszać się, że to tylko nieuchronność kary wszystko załatwi. Otóż jest kategoria sprawców zdemoralizowanych, o tak mocnych predyspozycjach do przestępstw, że jedynym skutecznych narzędziem ochrony jest ich długotrwała izolacja - przekonuje minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro w związku ze znalezieniem zwłok młodej kobiety.
Krzysztof Sobczak
31.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prezydent ratyfikował unijny Plan Odbudowy

Finanse publiczne Prawo europejskie
Prezydent Andrzej Duda ratyfikował w poniedziałek decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie Unii Europejskiej. Sejm ustawę tę uchwalił 4 maja, a Senat zaakceptował ją bez poprawek w czwartek 27 maja. W piątek prezydent podpisał ustawę i tego samego dnia została ona opublikowana z Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Sobczak
31.05.2021
Finanse publiczne Prawo europejskie
Blisko co czwarty Polak boi się, że w czasie pandemii padnie ofiarą hakerów wyłudzający dane osobowe. Równocześnie blisko 60 proc. respondentów nie wie lub nie jest pewna, jakie działania należy podjąć w takim przypadku. Takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Krzysztof Sobczak
31.05.2021
Nowe technologie RODO

Otworzyli siłownię w czasie lockdown-u, teraz się bronią

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Krakowie uchylił decyzję o zamknięciu siłowni. Była to interwencja na wniosek przedsiębiorców, którym Sanepid nakazał zamknąć klub fitness, nie dając prawa do wytłumaczenia się, dlaczego klub był otwarty.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.05.2021
Rynek i konsument Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Restauracje i hotele liczą, że odrobią straty

Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Po straconym długim weekendzie majowym branża turystyczna, hotelarska i gastronomiczna liczą na dobre rozpoczęcie sezonu w czerwcowy długi weekend. Wyjazd na wypoczynek w tym czasie planuje co trzecia osoba, a zdecydowana większość, bo aż 96 proc., deklaruje, że spędzi go w Polsce.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.05.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Adam Niedzielski, minister zdrowia będzie rekomendował, aby maseczki nosić w pomieszczeniach jeszcze co najmniej w wakacje. Podkreślił, że trzeba działać ostrożnie z luzowaniem obostrzeń, bo epidemia się tli. - Maseczki powinny być noszone jeszcze przez jakiś czas. Będę rekomendował, aby wewnątrz jeszcze co najmniej w wakacje je nosić – powiedział.
Agnieszka Matłacz
31.05.2021
Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy, samozatrudnieni, osoby pracujące na umowach śmieciowych, a nawet bezrobotni i będący poza rynkiem pracy - ostatecznie nie zostaną pozbawieni dostępu do przygotowywanej przez rząd akcji badań w ramach programu Profilaktyka 40+. Zdaniem ekspertów, gdyby tak się stało, byłoby to naruszenie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia.
Grażyna J. Leśniak
31.05.2021
Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Inwestorzy budujący "covidowe domy" bez szans w sądach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał jeden z pierwszych wyroków dotyczących budowy tzw. covidowych domów, czyli bez pozwolenia na budowę oraz wbrew ustaleniom miejscowego planu. Orzeczenie jest bezlitosne dla inwestora. WSA nie miał żadnych wątpliwości i stwierdził, że nie wolno naginać prawa i stawiać prywatnej willi, powołując się na rzekomą walkę z pandemią.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.05.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Szczepienia w aptekach możliwe już od soboty

Zawody medyczne Farmacja Koronawirus szczepienia
Od soboty 29 maja przepisy dopuszczają możliwość organizowania punktów szczepień w 12 tysiącach aptek ogólnodostępnych. Nowelizacja prawa farmaceutycznego w tej sprawie została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Szczepienia będą mogły być wykonywane tylko w tych aptekach ogólnodostępnych, które spełnią określone wymagania lokalowe, techniczne i kadrowe określone w rozporządzeniu.
Krzysztof Sobczak Jolanta Ojczyk
29.05.2021
Zawody medyczne Farmacja Koronawirus szczepienia

Uchwała SN o smogu wcale nie jest taka niekorzystna dla obywateli

Środowisko Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W mediach błyskawicznie pojawiła się informacja o uchwale SN, której motywy są rzekomo negatywne dla wszystkich zainteresowanych jakością powietrza. W mojej opinii jest zupełnie odwrotnie. Co prawda wynika z niej, że prawo do życia w czystym środowisku umożliwiającym oddychanie czystym powietrzem nie jest dobrem osobistym, ale jasno też mówi, że oddychanie smogiem może naruszać takie dobra
Radosław Górski
29.05.2021
Środowisko Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Strasburg: Lockdown to nie areszt domowy

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Rządowa decyzja o lockdownie i ograniczeniu przemieszczania się ludności ze względu na pandemię COVID-19 nie miały charakteru pozbawienia wolności i nie naruszały podstawowej swobody przemieszczania się - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, skarżący nie został w żaden sposób pozbawiony kontaktu ze światem zewnętrznym.
Katarzyna Warecka
29.05.2021
Administracja publiczna Koronawirus a prawo

E-hulajnogi bez obowiązkowej polisy, ale OC lepiej mieć

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Ubezpieczenia
E-hulajnogi nie muszą mieć komunikacyjnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązujące od niedawna nowe przepisy dotyczące tych urządzeń, nie nakładają takiego obowiązku. Polisy OC są więc w pełni dobrowolne, ale mogą być potrzebne. Użytkownicy tych urządzeń odpowiadają bowiem za wyrządzone przez siebie szkody.
Regina Skibińska
29.05.2021
Prawo cywilne Małe i średnie firmy Ubezpieczenia
Sąd Najwyższy podzielił pogląd sądów lekarskich, że powiększenie piersi to zabieg chirurgiczny, inwazyjny, ryzykowny ponieważ prowadzi do penetracji wnętrza ciała przez otwory inne, niż naturalne i wprowadza produkt leczniczy. Jednak nie ma kompleksowych przepisów regulujących takie działania, a ponieważ jest to zadanie dla ustawodawcy, Sąd Najwyższy tej luki nie wypełni.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.05.2021
Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Kilkanaście mieszkań to ciągle najem prywatny

Domowe finanse PIT Rachunkowość
Wydana kilka dni temu przez NSA uchwała ma szansę zakończyć spory między skarbówką a podatnikami, którzy wynajmują mieszkania. Fiskus domagał się, by właściciel kilku nieruchomości rejestrował działalność i rozliczał najem jako firma. Sąd nie ma jednak wątpliwości – to podatnik decyduje o sposobie opodatkowania, a wynajmowanie nawet kilkunastu mieszkań nie wyklucza najmu prywatnego.
Krzysztof Koślicki
29.05.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość

WSA: Zwykły e-mail do urzędu sprawy nie załatwi

Pomoc społeczna Administracja publiczna
Podania i wnioski mogą być wnoszone do organów w formie zwykłego e-maila. Bez bezpiecznego podpisu elektronicznego nie będą jednak skuteczne. Dlatego organ powinien wezwać stronę do usunięcia braku formalnego pisma, a nie stwierdzać bezskuteczność czynności - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Marek Sondej
29.05.2021
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Badania archeologiczne czy poszukiwania zabytków to nie jest grzybobranie, ani łowienie ryb. Jeśli hobbistom zależy na dziedzictwie narodowym, to należy robić to legalnie. Okradane są nawet mogiły wojenne. Polegli mają przy sobie broń i ta broń również trafia na czarny rynek kolekcjonerski. I tu się pojawiają kolejne przestępstwa - nielegalne posiadanie broni i amunicji oraz znieważenie zwłok
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.05.2021
Prawo karne Samorząd terytorialny