W Nowym Roku ważne zmiany w prawie

Prawo cywilne Rynek i konsument CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Niepelnosprawność Prawo autorskie

Wzrośnie płaca minimalna, przedłużono zamrożenie cen energii, a gminy ponownie zajmą się wypłatą dodatku osłonowego dla najuboższych. Więcej osób będzie mogło skorzystać z emerytur pomostowych, wraca podatek minimalny, a właściciele nowo kupionych pojazdów będą musieli je przerejestrować. Dzieciom nie będzie wolno sprzedawać energetyków, a szpitale muszą przygotować się na nowe zasady akredytacji. To tylko niektóre zmiany, jakie czekają nas od 1 stycznia 2024 r.

29.12.2023

Samo niepłacenie alimentów to za mało, by wykluczyć z dziedziczenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przepisy, które weszły w życie 15 listopada rozszerzają katalog przyczyn prowadzących do niegodności dziedziczenia. Objęte mają zostać nim osoby, które uporczywie uchylają się wobec spadkodawcy od obowiązku alimentacyjnego oraz od wykonywania obowiązku pieczy. Co ważne, stwierdzić musi to sąd, a podstawą będą choćby skazania za niealimentację. Trzeba będzie też sprawdzić, czy nie było przebaczenia.

13.11.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm na posiedzeniu 17 sierpnia 2023 r

Samorząd terytorialny

Sejm głosował w czwartek nad zmianami w ponad 20 ustawach oraz przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum 12 października 2023 r. Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenie do procedury cywilnej na stałe rozpraw zdalnych, wprowadzenia Centralnej Informacji Emerytalnej, rewitalizacji Odry, bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów 65 plus, zakazu sprzedaży energetyków dzieciom, 5 proc. obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych oraz wprowadzenia "Lex knebel".

17.08.2023

Zaniedbywanie spadkodawcy spowoduje utratę spadku

Prawo cywilne

Uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego, ale też zaniedbywanie w potrzebie - będą nowymi przesłankami niegodności dziedziczenia. Problem jednak w tym, że skorzystanie z nich może być trudne i czasochłonne. Nie wystarczy akt notarialny poświadczenia dziedziczenia. Trzeba będzie dysponować wyrokiem sądowym.

05.08.2023

Prezydent podpisał drakoński kodeks karny

Prawo karne

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją kodeksu karnego z 7 lipca br., która wprowadza nową drakońską politykę karną. Kara 25 lat więzienia zastąpiona została 30 latami, możliwość zakazu warunkowego zwolnienia przy orzekaniu dożywocia, zaostrzono kary dla pijanych lub odurzonych kierowców, ale też m.in. za gwałty. Co więcej, już 14-latek za niektóre rodzaje zabójstwa ma odpowiadać jak dorosły.

02.12.2022

O udziale we wspólnocie gruntowej decyduje faktyczne korzystanie

Wspólnoty gruntowe są gruntami wspólnymi dla danej wsi, w których poszczególni rolnicy mieli udziały zależne od powierzchni posiadanych gospodarstw - są reliktem stosunków własnościowych powstałych w XIX w. na terenach byłych zaborów rosyjskiego i austriackiego w wyniku likwidacji pańszczyzny. Ich status reguluje ustawa o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych.

17.11.2022

Ustawa ograniczająca egzekucję z majątku rolnika podpisana

Prawo cywilne Prawnicy

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którą należące do rolnika zwierzęta nie będą wyłączane z egzekucji komornika w przypadku skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości gospodarstwa rolnego. Chodzi o zabezpieczenie kredytów zaciąganych przez rolników.

10.02.2022

Wyrok o wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym opublikowany

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W Dzienniku Ustaw opublikowany został we wtorek po południu wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października, który stwierdza, że wyłączną właściwością TSUE jest interpretacja norm prawa unijnego, zaś TK ma ostatnie słowo w zakresie standardów konstytucyjnych, w tym w sprawach powoływania sędziów i ich kadencji. Wyrok jest komentowany jako krok w stronę wyjścia Polski z UE.

12.10.2021

Ustawa obowiązuje - państwo przejmie koszty w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zwolnienie z kosztów sądowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym i w zasadzie przejęcie wydatków związanych z tym postępowaniem przez Skarb Państwa - to zmiana w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która w czwartek weszła w życie. Nowelizacja jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

09.09.2021

Prezydent podpisał pakiet zmian w procedurze cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Zmiany regulacji dotyczących wnoszenia pism procesowych do sądu, przepisów dotyczących postępowania nakazowego z weksla w sporach przeciwko konsumentom oraz doprecyzowanie regulacji dotyczących uprawnienia do ubiegania się o zwrot kosztów tłumaczenia dokumentów uzasadniających wniosek o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu - to m.in. cele nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego

26.08.2021

Ustawa podpisana - minister finansów przejmie prokuratorskie depozyty

Prawo karne Prokuratura Finanse

Depozyty uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi lub nadzorowanymi przez prokuraturę oraz związane z bieżącym funkcjonowaniem powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury nie będą przechowywane na rachunkach poszczególnych jednostek prokuratury tylko na rachunkach depozytowych ministra finansów, prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

05.07.2021

Jednoosobowe składy w apelacji, wstrzymanie biegu przedawnienia karalności - zmiany w procedurze wchodzą w życie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od wtorku 22 czerwca obowiązuje kolejna nowelizacja procedury karnej. Zmiany budzą sporo kontrowersji - chodzi m.in. o ograniczenie dostępu do akt zakończonych postępowań, wstrzymanie przedawnienia karalności czynu, przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, oraz jednoosobowe składy w apelacji w drobnych sprawach.

22.06.2021

Ustawa pozwalająca na wzmocnienie ośrodka w Gostyninie już obowiązuje

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wchodząca w życie 20 czerwca nowelizacja zakłada dodatkowe środki dla Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie oraz umożliwia czasowe oddelegowanie do pracy w placówce funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zmienia również maksymalne limity wydatków budżetu państwa, co ma pozwolić na rozpoczęcie planowanej już od dłuższego czasu budowy docelowego nowego ośrodka.

20.06.2021

Karta pojazdu jak książeczka zdrowia - źródło informacji o aucie

Policja

W karcie pojazdu znajdują się najistotniejsze informacje o aucie, jego posiadaczach oraz o wszelkich zmianach czy sposobie użytkowania. Wymóg jej wydawania został wprowadzony 1 lipca 1999 r. na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Co ważne w sierpniu 2020 r. prezydent podpisał nowelizację, w myśl której, od 4 września 2022 r. zostanie zniesiony obowiązek jej wydawania.

24.03.2021

Już obowiązują przepisy wzmacniające ochronę pokrzywdzonych dzieci

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zasada domniemania wieku pokrzywdzonej przestępstwem osoby oraz obowiązek ustalania okoliczności dotyczących "właściwości i warunków osobistych pokrzywdzonego, a także rodzaju i rozmiaru ujemnych następstw przestępstwa" - takie zmiany wprowadza wchodząca właśnie w życie ustawa. Ma ona gwarantować prawa wynikające z unijnych dyrektyw.

09.02.2021

Status "N" tylko dla więźniów rzeczywiście niebezpiecznych

Wymiar sprawiedliwości

Status szczególnie niebezpiecznych (N) jest nadawany osadzonym - skazanym ale też aresztowanym ze względu na charakter popełnionego przez nich przestępstwa. Przesłankami są działanie w trakcie przestępstwa ze szczególnym okrucieństwem, zachowanie w zakładzie karnym czy areszcie śledczym - np. próby ucieczki oraz choćby udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

31.01.2021

Informacje z rejestru karnego możliwe także online

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Ułatwienie udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego i wydawanie innych zaświadczeń w formie dokumentu elektronicznego - to cel zmian w Kodeks postępowania administracyjnego. Ustawa, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ma spowodować, że m.in. sądy, prokuratura i policja będą otrzymywać takie informacje natychmiast.

27.01.2021

Zmiany w ustawie o służbie więziennej podpisane przez prezydenta

Wymiar sprawiedliwości

Funkcjonariusze służby więziennej będą mogli być kierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Ponadto zwiększy się limit wydatków z budżetu państwa na ryczałt za dojazd do miejsca pełnienia służby. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o służbie więziennej, która została podpisana przez prezydenta.

27.01.2021

Uzyskanie informacji z rejestru karnego będzie łatwiejsze

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ułatwienie procesu udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a także wydawania zaświadczeń przez inne organy administracji w formie dokumentu elektronicznego - to cel uchwalonych w środę zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, niektóre informacje z KRK można będzie uzyskać już w ciągu jednego dnia od daty wpływu żądania takiej informacji.

17.12.2020