Adwokackie "dyscyplinarki" coraz częstsze, NRA usprawnia pracę rzeczników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wzrasta liczba postępowań dyscyplinarnych prowadzonych wobec adwokatów, coraz więcej jest też poważniejszych deliktów. Prawnicy już nie tylko odpowiadają za uchybienia związane z prowadzoną sprawą ale i - coraz częściej - za oszustwa popełnione na szkodę klientów. NRA chce usprawnić pracę rzeczników dyscyplinarnych

03.12.2018

Rzecznik dyscyplinarny: Nie chodzi o "efekt mrożący" u sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postępowania w stosunku do sędziów podjęto nie z powodu symulacji rozpraw sądowych na festiwalu Pol'and'Rock, ale „osobliwego sposobu posłużenia się elementami sędziowskiego stroju służbowego, który uznać należy za dalece niewłaściwy” - twierdzi Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab.

02.12.2018

SA: Nie wznawia się spraw zakończonych ugodą stron

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Strona może żądać wznowienia postępowania, jeśli po jego zakończeniu został prawomocnie rozstrzygnięty spór sądowy. Nie można natomiast żądać wznowienia procesu, jeśli wcześniej sąd umorzył postępowanie w związku z zawartą ugodą - orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach.

02.12.2018

Pracownicy sądów zapowiadają protest w sprawie płac

Wymiar sprawiedliwości

Niskie zarobki, frustracja wynikająca z trudnych warunków pracy i brak wiary w obietnice Ministerstwa Sprawiedliwości - to główne przyczyny niezadowolenia pracowników sądów. Planowana przez nich akcja protestacyjna ma zacząć się 10 grudnia br. i potrwa dwa tygodnie.

01.12.2018

Zgromadzenia sędziów krytykują KRS za sposób opiniowania kandydatów na sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Należy wstrzymać procedury opiniowania i nominacje nowych sędziów do czasu wyjaśnienia na gruncie prawa UE statusu Krajowej Rady Sądownictwa - stwierdziły w uchwałach zgromadzenia sądów okręgowych w Katowicach i Krośnie. Ich uczestnicy krytykują m.in. pomijanie opinii z sądów przy wskazywaniu przez KRS kandydatów do powołania przez prezydenta.

01.12.2018

Osadzony w placówce psychiatrycznej ma prawo do wysłuchania przez sąd

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego sprzed blisko dwóch lat osoba przebywająca w ramach środka zabezpieczającego w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym ma prawo do bycia wysłuchanym przez sąd i przedstawienia swojego stanowiska. Jak pisze dr Marcin Mazur, na podstawie wyroku TK można już to uprawnienie egzekwować, ale potrzebne są jeszcze odpowiednie zmiany w prawie.

01.12.2018

Sąd: Zachowek należy się mimo nie najlepszych relacji rodzinnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nie można odmówić zachowku wnuczce spadkodawczyni z powodu nieutrzymywania relacji rodzinnych, jeżeli przyczyną takiego stanu rzeczy była postawa samej spadkodawczyni. To ona, jako osoba starsza, powinna była inicjować kontakty z wnuczką. Tymczasem spadkodawczyni faworyzowała siostrę powódki - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu.

01.12.2018

W styczniu TK zbada konstytucyjność przepisów o KRS

Wymiar sprawiedliwości

Rozprawa została wyznaczona na 3 stycznia. Sprawa ma być rozpoznana w składzie pięciu sędziów, przewodniczyć będzie mu prezes TK Julia Przyłębska. Wniosek do TK skierowała sama Krajowa Rada Sądownictwa, chodzi o zbadanie konstytucyjności przepisów dotyczących powoływania członków Rady i możliwości odwołania do uchwał KRS.

30.11.2018

RPO: Tajemnice lekarskie z dokumentów powinien uchylać sąd

Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Tajemnice lekarskie z dokumentacji powinien uchylać sąd, a nie prokurator – ocenił rzecznik praw obywatelskich. I zwraca uwagę na rozbieżność w stosowaniu art. 226 kpk, który reguluje kwestię wykorzystania jako dowodów w postępowaniu karnym dokumentów zawierających tajemnicę zawodową.

30.11.2018

Jerzy Owsiak ma przeprosić Krystynę Pawłowicz

Wymiar sprawiedliwości

Jerzy Owsiak ma opublikować przeprosiny za naruszenie dóbr osobistych posłanki PiS Krystyny Pawłowicz. Tak w czwartek orzekł warszawski sąd okręgowy w procesie cywilnym, który posłanka wytoczyła prezesowi Fundacji WOŚP. Chodzi m.in. o ogłoszony w maju 2014 r. w internecie konkurs na rozszyfrowanie skrótu "RWKPWK". Wyrok nie jest prawomocny.

30.11.2018

Strasburg: sędzia może zostać skrytykowany na łamach prasy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 8 listopada uznał, że uznanie za zniesławienie krytyki sędziego w artykule prasowym stanowiło naruszenie dziennikarskiej wolności wyrażania wydawcy tygodnika, w którym ukazał się krytyczny artykuł.

29.11.2018

SA: Zachowanie się na drodze to elementarz. Również dla nastolatka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Świadomość, że łamią prawo i narażają się na niebezpieczeństwo mieli oboje uczestnicy wypadku. Jednak większą winę za upadek holowanej osoby ponosi kierowca skutera, choćby dlatego, że był pełnoletni i miał uprawnienia do kierowania pojazdami. Mógł i powinien zatem powstrzymać się od jazdy. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

29.11.2018

Prezes SN: Status KRS może być podważony, więc nie wyznaczam spraw nowym sędziom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ponieważ możliwe jest zakwestionowanie statusu obecnej Krajowej Rady Sądownictwa zarówno przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jak i przez polski Trybunał Konstytucyjny, uzasadnione jest powstrzymanie się przed wyznaczaniem spraw sędziom powołanym z udziałem tego organu - wyjaśnia Dariusz Zawistowski, prezes SN kierujący Izbą Cywilną.

28.11.2018

Eksperci Batorego: Zmiany w SN to jeszcze nie przywrócenie praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Wycofanie się ustawodawcy z części niekonstytucyjnych zmian w Sądzie Najwyższym, w tym w szczególności z pozbawienia wbrew zasadzie nieusuwalności części sędziów Sądu Najwyższego ich stanowisk, bynajmniej nie oznacza przywrócenia stanu praworządności w Polsce - oceniają eksperci Fundacji Batorego.

28.11.2018

KE nie wycofa skargi przeciwko Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie kończy sprawy i Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce z Trybunału Sprawiedliwości - poinformowała unijna komisarz sprawiedliwości Wiera Jourova.

28.11.2018

RPO: Cele powyżej 10 osób niehumanitarne

Wymiar sprawiedliwości

Umieszczanie skazanych w wieloosobowych celach zwiększa napięcie i stres - a to prowadzi do sytuacji konfliktowych, znęcania się fizycznego i psychicznego - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Apeluje do dyrektora Służby Więziennej o zlikwidowanie cel większych niż dziesięcioosobowe. Najgorsza sytuacja jest w areszcie śledczym w Białymstoku.

28.11.2018

Sądy zalegają z wypłatami dla tłumaczy przysięgłych

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdza, że niewypłacanie należności za pracę niezwłocznie jest sprzeczne z prawem. Tymczasem księgowe w sądach każą tłumaczom czekać na wypłatę w kolejce, choć praca wykonana jest terminowo. Tłumacze upominają się też o podwyżkę stawek.

28.11.2018

Sędziowie nie chcą współpracować z KRS. Rada zajmie stanowisko

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa na najbliższym grudniowym posiedzeniu ma zająć stanowisko w związku z uchwałami zgromadzeń sędziów, którzy odmawiają opiniowania kandydatów do sądów. Zaskoczenia jednak raczej nie będzie, ponieważ zgodnie z obecnymi przepisami taka opinia nie jest potrzebna do decyzji KRS o wskazaniu kandydata do powołania przez prezydenta.

28.11.2018

TK: Problem depozytów adwokackich dla Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister Zbigniew Ziobro chciał, by Trybunał Konstytucyjny zbadał, czy zapisy dotyczące depozytu adwokackiego zawarte w uchwale NRA są zgodne z Konstytucją. TK sprawą się nie zajął, bo jak uzasadnił nie ma do tego kompetencji. - To prawidłowa interpretacja przepisów, Trybunał określił granice własnej kognicji - ocenia adwokat Przemysław Rosati, członek Naczelnej Rady Adwokackiej.

28.11.2018