Zaprzeczenie macierzyństwa lub ojcostwa - dziecko ma mieć rok na powództwo

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przyjętego właśnie przez rząd, zakłada też modyfikację początku biegu terminów do wytoczenia przez dziecko powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Mają biec od chwili gdy dowie się o braku biologicznego pochodzenia, ale po osiągnięciu pełnoletności.

25.06.2019

Prezydent może nie podpisać zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Andrzej Duda jeszcze zwleka z podpisaniem nowelizacji kodeksu karnego, ale z jego kancelarii dochodzą sygnały, że może do tego nie dojść. - Nowelizację Kodeksu karnego uchwalono „zbyt pośpiesznie” - stwierdził we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera. I dodał, że podczas prac nad kodeksem "podeptano" regulamin Sejmu.

25.06.2019

KMPT: Na komendach policji nadal naruszane prawa człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Brak dostępu do obrońcy od momentu zatrzymania, brak badań lekarskich wszystkich zatrzymanych, pobicia lub znieważanie, zbyt częste stosowanie kajdanek, czy w końcu brak informacji o możliwości składania skarg na działania policji - to główne bolączki polskich jednostek policji

25.06.2019

Adwokaci chcą szybszych wypłat za pomoc prawną z urzędu

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka chce, by adwokaci mogli na bieżąco otrzymywać wynagrodzenie za już udzieloną pomoc prawną z urzędu, występując z wnioskami o wypłatę części jej kosztów. Zwróciła się do ministra sprawiedliwości o zmianę rozporządzenia w tym zakresie.

25.06.2019

KE: TSUE wsparł niezależność sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który zakwestionował polskie przepisy dotyczące sędziów Sądu Najwyższego jako sprzeczne z prawem UE, jest ważnym wsparciem dla niezależności sądownictwa w Polsce i poza nią - oceniała Komisja Europejskiej, która skierowała skargę w tej sprawie do TSUE.

24.06.2019

TSUE: Obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów SN sprzeczne z prawem Unii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepisy polskiego prawa dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - stwierdził w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. Dla TSUE bez znaczenia było, że te przepisy zostały już wycofane z polskiego porządku prawnego.

24.06.2019

Podejrzany o zabójstwo w Mrowinach po 9 dniach ma obrońców

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Prokuratura i rodzina w poniedziałek poinformowały, że zatrzymany w w związku z zabójstwem 10-letniej Kristiny Jakub A. ma obrońców. Prokuratura wyznaczyła mu obrońcę z urzędu, a rodzina ustanowiła obrońcę z wyboru. W sprawie przesłuchań podejrzanego bez udziału obrońcy interweniował RPO, co ściągnęło na niego falę krytyki

24.06.2019

Adwokaci bronią stanowiska RPO w sprawie praw podejrzanego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Standardy ochrony praw i wolności konstytucyjnych powinny być zagwarantowane również tym, którzy podejrzewani są o czyny najbardziej bulwersujące opinię publiczną - stwierdza Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie w reakcji na krytykę wystąpienia rzecznika praw obywatelskich w sprawie traktowania podejrzanego o zabójstwo dziewczynki ze Śląska.

24.06.2019

Naukowcy apelują do prezydenta o weto noweli Kodeksu karnego

Wymiar sprawiedliwości

150 ekspertów z zakresu nauk penalnych i prawa konstytucyjnego, w swojej opinii zaznacza, że ustawę uchwalono z rażącym naruszeniem konstytucyjnych standardów. Wśród kwestii budzących największe kontrowersję wymieniają m.in. wprowadzenie bezwzględnego dożywocia

24.06.2019

Skarga nadzwyczajna - Prokurator Generalny interweniuje w sprawie lichwiarskiej pożyczki

Wymiar sprawiedliwości

Kobieta pożyczyła od jednej z firm blisko 4,5 tys. zł. Miała to spłacić miesiąc później, a odsetki karne wynosiły 30 proc. pożyczonej kwoty, za każdy kolejny miesiąc. Finalnie naliczono jej blisko 8 tys. zł. Sąd rejonowy orzekł, że zapłacić musi. Prokurator Generalny uznał jednak, że doszło do rażącego naruszenia przepisów prawa

24.06.2019

Przedsiębiorca jako sędzia handlowy - eksperci sceptyczni

Wymiar sprawiedliwości

Obywatelscy sędziowie handlowi mają być jak ławnicy, ale z doświadczeniem gospodarczym. Wybierani na pięcioletnią kadencję, z gwarancją niezawisłości i dietami za dni orzekania. Projekt społecznej komisji kodyfikacyjnej jest już gotowy i budzi kontrowersje. Sędziowie nie widzą sensu w takim wsparciu. Część prawników pomysł chwali, ale nie wierzy, że znajdą się chętni.

24.06.2019

Praworządność jednym z celów UE na najbliższe 5 lat

Wymiar sprawiedliwości

Praworządność to, obok polityki migracyjnej, kontroli granic, pogłębiania unii gospodarczej i walutowej oraz pracy nad wszystkimi aspektami rewolucji cyfrowej i sztucznej inteligencji, priorytetów, jakie znalazły się przyjętym na szczycie Unii Europejskiej planie na najbliższe pięć lat.

21.06.2019

MS: Ośrodki wychowawczo-adaptacyjne ułatwią prace z trudną młodzieżą

Wymiar sprawiedliwości

Idea tworzenia nowych placówek to efekt sytuacji w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i sygnałów ze strony ich dyrektorów, że jest młodzież, z którą trudno im sobie poradzić - mówi w w rozmowie z Prawo.pl dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Dariusz Cieślik.

21.06.2019

Deklaracja Arbitra wywołała debatę o standardach w sądach arbitrażowych

Wymiar sprawiedliwości

Deklaracja zawiera w sumie 15 standardów, które powinien spełniać arbiter. Jej autorzy nie mają wątpliwości, że będzie przydatna dla klientów, czyli przedsiębiorców, bo będą mogli sprawdzić, który arbiter ją podpisał, a tym samym zadeklarował, że będzie przestrzegać jej zapisów. Wątpliwości mają sami arbitrzy

21.06.2019