Ministerstwo Finansów przejmie depozyty i zabezpieczenia majątkowe  

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sumy depozytowe oraz zabezpieczenia majątkowe uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi w prokuraturze mają trafiać na konta depozytowe ministra finansów - taka zmiana ma być wprowadzona do ustawy Prawo o prokuraturze. Dotychczas umieszczane one były na rachunkach bankowych prowadzonych dla poszczególnych prokuratur lub sądów.

01.04.2020

Specustawa zawiesza terminy administracyjne, a cywilnych - nie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Podczas nadzwyczajnej sytuacji związanej z epidemią - będą przedawniać się roszczenia majątkowe, odszkodowawcze, dotyczące pożyczek czy zaległego czynszu. Firmy mogą mieć problemy z terminami wynikającymi z umów. Przepis o zawieszeniu ich biegu nie dotyczy obrotu cywilnoprawnego. Ratunkiem mogą być przepisy o "sile wyższej", ale spowodują lawinę spraw w sądach.

01.04.2020

SN: Chaos w sprawach dyscyplinarnych tłumaczy przysięgłych

Wymiar sprawiedliwości

Sądy mają problemy z ustaleniem, które wydziały mają rozpatrywać odwołania od uchwał komisji dyscyplinarnych tłumaczy przysięgłych. Do tej pory rozpatrywały je zarówno sądy pracy, jak i sądy karne, raz na podstawie procedury cywilnej, innym razem na podstawie procedury karnej. Tę kwestię wreszcie rozstrzygnie skład 7 sędziów Izby pracy SN.

01.04.2020

MS zaleca nieodpłatną pomoc prawną przez telefon i maila

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O zapewnienie - mimo epidemii koronawirusa - dostępu do nieodpłatnych usług pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji - zaapelowały samorządy prawnicze. Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że obecnie wiele osób doświadcza trudności i problemów, których rozwiązanie wymaga pomocy prawnej. Zaleca takie wsparcie m.in. online.

01.04.2020

Epidemia może przyspieszyć informatyzację sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI Koronawirus

Wynikający z ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa brak możliwości „normalnego” funkcjonowania sądów w oparciu „tradycyjne” papierowe pisma, tradycyjną pocztę oraz bezpośredniość w znaczeniu fizycznej obecności na rozprawie, może przynieść pozytywny skutek w postaci przyspieszenia procesu informatyzacji sądów - piszą profesorowie Jacek Gołaczyński i Dariusz Szostek.

31.03.2020

Granatem odłamkowym w hejt w internecie - za stalking do 10 lat więzienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Stalking wkrótce będzie karany surowiej niż znęcanie. To pomysł rządu, by radzić sobie z hejtem w internecie - niezbyt trafiony, jak oceniają eksperci. W dodatku przepchnięty w Sejmie przy okazji uchwalania setek przepisów, które mają chronić społeczeństwo przed koronawirusem, a przedsiębiorców przed skutkami kryzysu.

31.03.2020

Pismo z sądu na poczcie - prosta droga do "depopulacji" rynku prawniczego

Wymiar sprawiedliwości

Gdy prezydent, premier i minister zdrowia nawołują #zostańwdomu, ludzie ministra sprawiedliwości pod osłoną nocy podejmują działania, które mogą doprowadzić do depopulacji osób związanych na co dzień z wymiarem sprawiedliwości. Nakazując, mimo istnienia innych możliwości technicznych, nadawanie i odbieranie listów pocztą tradycyjną - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.

30.03.2020

Sądy hodują zaległości, choć dawno mogły działać online

Wymiar sprawiedliwości

Po epidemii czeka nas paraliż sądów z powodu nawału spraw zaległych i nowych - alarmują prawnicy i apelują o wykorzystanie dostępnych rozwiązań teleinformatycznych. Już teraz można by wprowadzić doręczenia elektroniczne czy rozprawy przez wideokonferencje i to bez konieczności zmian ustawowych. Rząd właśnie, na ostatniej prostej prac nad tzw. tarczą antykryzysową, wycofał się z pomysłu składania pism procesowych online.

30.03.2020

Rząd wycofał się z pism procesowych online

Wymiar sprawiedliwości

To był jeden z głównych postulatów prawników, który miał uchronić sądy przed chaosem i paraliżem po zakończeniu epidemii koronawirusa. W projekcie noweli specustawy zaproponowano możliwość wnoszenia i doręczania pism procesowych online. Ale w przyjętej przez Sejm ustawie już tych przepisów nie ma - rząd rzutem na taśmę usunął je autopoprawką.

29.03.2020

Rząd ratuje sądy przed koronawirusem i... zaostrza kary

Wymiar sprawiedliwości

Uchwalona w nocy z piątku na sobotę nowelizacja specustawy o koronawirusie wprowadza teoretycznie to, na co liczyły samorządy prawnicze - czyli zawieszenie biegu terminów i katalog spraw niecierpiących zwłoki. Jednak pod hasłem przeciwdziałania COVID-19 zaostrzono też kary - m.in. za stalking i wprowadzono - jak mówią eksperci - cenzurę prewencyjną.

28.03.2020

W czasie epidemii polecenie policjanta trzeba będzie wykonać

Wymiar sprawiedliwości

Kara aresztu, grzywny lub ograniczenia wolności grozić będzie za nie stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjanta lub funkcjonariusza Straży Granicznej - to jedna ze zmian wprowadzonych do uchwalonego w sobotę rano tzw. pakietu antykryzysowego. Postulowały to policyjne związki zawodowe, zapis krytykuje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.

28.03.2020

Nawet 10 lat więzienia za ukrywanie koronawirusa

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Prokuratura Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Sejm szybko zaostrza przepisy kodeksu karnego. Jeśli pakiet antykryzysowy wejdzie w życie, osobie z koronawirusem, która zatai to i pojedzie do szpitala gdzie zakazi personel medyczny, grozić będzie nawet 10 lat pozbawienia wolności. Kary drastyczne, a przy obecnej pracy sądów nie do realizacji - alarmują Rzecznik Praw Obywatelskich, prawnicy i lekarze.

27.03.2020

Strona online wniesie pismo procesowe, sąd tak samo doręczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

Ministerstwo Sprawiedliwości na czas epidemii koronawirusa otwiera nowe możliwości w komunikacji sądów ze stronami, ale też komornikami. Po tygodniu prac nad projektem zmian w specustawie, który dawał początkowo możliwość wnoszenia pism procesowych online, idzie dalej i proponuje, by w ten sam sposób strony mogły otrzymywać pisma z sądów.

27.03.2020

Koronawirus wprowadza areszt domowy - są wątpliwości konstytucyjne

Wymiar sprawiedliwości

Projekt nowelizacji specustawy dotyczącej koronawirusa wprowadza nowy środek zapobiegawczy - zakaz opuszczania lokalu. Ma być on stosowany nie tylko przez sąd, ale w postępowaniu przygotowawczym przez prokuratora. Zdaniem prawników to instytucja, która mogłaby być alternatywą dla zwykłego aresztu, ale jest wprowadzana na szybko, bez dopracowania. I jest niekonstytucyjna.

27.03.2020

Koronawirus na dłuższy czas pogorszy sytuację w wymiarze sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Wielu pełnomocników pracuje zdalnie i z pewnością woleliby na bieżąco pracować nad sprawami i wiedzieć co się w nich dzieje, niż zostać zasypani korespondencją po uchyleniu stanu epidemii. Dlatego w tym okresie powinna być całkowicie uchylona skuteczność doręczeń zastępczych i wykorzystywane techniki informatyczne - pisze sędzia Marta Knotz z Sądu Rejonowego w Koszalinie.

27.03.2020

MS rozszerza katalog spraw pilnych - zmiany w projekcie noweli specustawy

Wymiar sprawiedliwości

Skierowany właśnie do Sejmu pakiet antykryzysowy poszerza katalog spraw niecierpiących zwłoki, do którego dołączone mają zostać m.in. wnioski o przedłużenie i zmianę tymczasowego aresztowania. Zmieniono też propozycje dotyczące przepisów o wnoszeniu i doręczaniu pism procesowych online.

26.03.2020

Koronawirus wstrzymuje wynagrodzenia dla pełnomocników z urzędu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaprzestanie wysyłki korespondencji sądowej wydaje się dobrym rozwiązaniem, ma jednak negatywne skutki dla szeregu uczestników postępowania - pełnomocników z urzędu, kuratorów procesowych, mediatorów, biegłych sądowych i tłumaczy. Co z tego, że wydawane są postanowienia o przyznaniu im wynagrodzeń, skoro nie są doręczane. Skutek to brak prawomocności - pisze sędzia Zbigniew Miczek.

26.03.2020

TSUE: Pytania o dyscyplinarki niedopuszczalne, ale nie wolno sędziów karać za ich zadawanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie systemu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów są niedopuszczalne - stwierdził w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE, odpowiadając na pytania sądów z Łodzi i Warszawy. Ale dodał, że zadawanie przez sędziów pytań nie może być podstawą dyscyplinarek wobec nich.

26.03.2020

Brak doręczeń, brak wynagrodzeń dla pełnomocników z urzędu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Koronawirus ograniczył pracę sądów, a to może bezpośrednio uderzyć w pełnomocników z urzędu, kuratorów procesowych, mediatorów i biegłych sądowych - alarmują prawnicy. Żeby postanowienie o wynagrodzeniu było prawomocne, musi bowiem zostać doręczone. Tymczasem NRA wystąpiła do MS w sprawie należności dla adwokatów - zaległości sięgają kilku miesięcy.

26.03.2020

SN: Akt oskarżenia musi być wniesiony przez prokuratora, a nie urząd

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Złożenie przez prokuratora oświadczenia o zatwierdzeniu aktu oskarżenia sporządzonego przez Urząd Celny i wniesienie go ponownie nie wyeliminowało przeszkody i dalej nie można było prowadzić postępowania - orzekł Sąd Najwyższy i umorzył sprawę. Mimo, że prokurator generalny wniósł kasację na niekorzyść.

26.03.2020