Sondaż: Polacy nie chcą politycznie powiązanego sędziego na czele SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Większość Polaków nie chce, by na czele Sądu Najwyższego stanęła osoba powiązana z politykami - taką opinię zaprezentowało 60 proc. uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iutsitia". Sprzeciwia się temu także ponad 95 proc. sędziów.

21.05.2020

Sądy wracają do pracy - mierzenie temperatury, trudniejszy dostęp do akt

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Specjalne "punkty kontroli" temperatury w środku lub przed budynkiem sądu, systemy liczenia osób przechodzących do poszczególnych pomieszczeń, strefy dla świadków, dostęp do akt po umówieniu się przez telefon - do dalszy ciąg zaleceń Ministerstwa Sprawiedliwości dla prezesów sądów, w związku z "odmrażaniem" pracy.

21.05.2020

Prof. Sobczyk: Kryzys pokazuje, że miejsce pracy to wspólnota

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus

Nie da się wyjaśnić większości instytucji prawa pracy inaczej, jak przez konstrukcję wspólnoty oraz ściśle z nią związaną zasadę solidarności. Wynagrodzenia chorobowe, urlopowe, odprawy, wynagrodzenia postojowe, obniżanie wymiaru etatu, to nic innego jak obciążanie ciężarami jednych, w imię pomocy innym – mówi prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk.

21.05.2020

E-rozprawy są na Ukrainie i w Chinach, a polskie sądy nadal ich unikają

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze skutków obecnego kryzysu będzie zalanie polskich wokand sprawami - głównie cywilnymi. Ratunkiem miały być e-rozprawy, ale większość sądów unika ich jak ognia. Barierami nie do przejścia stają się kwestie sprzętu, systemów, brak informatyków i przyzwyczajenia. Wielu prawników uważa to za marnowanie szansy na szybkie i sprawne rozpoznawanie sporów, zwłaszcza gospodarczych.

21.05.2020

RPO: Obywatel Żurek może kwestionować status sędziego Zaradkiewicza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie można ścigać sędziego Waldemara Żurka za kwestionowanie statusu sędziego Kamila Zaradkiewicza, ponieważ oskarżany dyscyplinarnie Żurek ma prawo, jak każdy obywatel, podejmować wszelkie środki niezbędne dla ustalenia, czy poszczególni sędziowie spełniają wymogu niezależności - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich.

20.05.2020

Kara teraz również bez ustawy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Do nowelizowania ustawy kodeksowej w „zwykłym” trybie zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale dookreślanie zakazu karnego - przemieszczania się, zgromadzeń - przez rozporządzenie wydane poza stanem nadzwyczajnym mimo ewidentnej sprzeczności z normą konstytucyjną jest jednak pewną nowością - pisze pisze dr Mateusz Woiński z Akademii Leona Koźmińskiego,

20.05.2020

TK nie orzekł, czy wprowadzone w 2015 r. środki karne są zgodne z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Możliwość wykonywania środków zabezpieczających już po odbyciu kary więzienia oraz brak obowiązku wysłuchania podejrzanego przez sąd przed zastosowaniem takich środków - takie m.in. regulacje wprowadzone przez nowelizację prawa karnego z 2015 roku są sprzeczne z konstytucją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał Konstytucyjny nie ogłosił jednak w środę zapowiadanego w tej sprawie wyroku.

20.05.2020

Sędzia Stępkowski rozpocznie Zgromadzenie SN od oświadczeń kandydatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W piątek 22 maja zostanie wznowione Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, począwszy od oświadczeń kandydatów na I prezesa oraz odpowiedzi na pytania. Liczba i czas zadawania pytań nie będzie limitowany, ale na odpowiedź przewidziano 15 minut. Sędzia Stępkowski nie dostrzega błędów w wyborze komisji skrutacyjnej podczas zgromadzenia po przewodnictwem sędziego Zaradkiewicza.

20.05.2020

Natychmiastowa izolacja sprawcy przemocy - prezydent podpisał nowelizację

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Policja

Za pół roku policjanci będą mogli nakazać sprawcy przemocy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. Nowa regulacja już budzi dyskusję. Z jednej strony część prawników i organizacje pozarządowe podkreślają, że to krok w dobrym kierunku, inni wskazują jednak że będzie problem z jej realizacją, mają też zastrzeżenia konstytucyjne.

20.05.2020

Sędzia Tarno: Niełatwe procesy o uznawanie dyplomów i nadanie tytułów naukowych

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Procedury nadawania stopni naukowych i tytułu ze względu na jego przedmiot - nie da się ująć bezwzględnie w ramy czystego postępowania administracyjnego z pełnią praw procesowych strony. Nie można zakwestionować opinii recenzenta, jeżeli ta opinia spełnia wymagania przewidziane prawem - wyjaśnia prof. Jan Tarno, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w stanie spoczynku.

20.05.2020

Już wkrótce odwieszenie terminów, na wysłanie pisma może być mało czasu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Prawnicy mają wątpliwości kiedy dokładnie zostaną odwieszone lub rozpoczną bieg terminy sądowe i procesowe. Zamieszanie wprowadzają soboty - tarcza antykryzysowa weszła w jedną - 16 maja, a zmiana w terminach ma obowiązywać po siedmiu dniach - czyli teoretycznie po kolejnej - 23 maja. Problem mają też strony, które pismo dotyczące terminu dostały tuż przed zwieszeniem.

20.05.2020

Wietrzenie, maski, ograniczona liczba osób - są zalecenia dla "odmrażanych" sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wstęp tylko dla osób zdrowych, których obecność w sądzie jest niezbędna. Zalecenia zakrywania nosa i ust przez wszystkich w budynku, wietrzenie sal nie rzadziej niż co godzinę. Obostrzenia dotyczące toalet i dezynfekowanie ich co najmniej co dwie godziny - to rekomendacje Ministerstwa Sprawiedliwości dla sądów, do których dotarło Prawo.pl.

19.05.2020

SN: Izba Kontroli nie wyłączy sędziego, bo nie uznaje uchwały trzech izb

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie można wyłączyć sędziego od orzekania, jeśli pełnomocnik powołuje się tylko na uchwałę trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia br. bez wykazania, że sędzia mógłby w konkretnej sprawie być stronniczy - orzekł jednoosobowo w postanowieniu sędzia z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

19.05.2020

Od namiotu dla świadków, po spór o pracę zmianową - trudne "odmrażanie" sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W sądach w całym kraju trwa znoszenie ograniczeń i - przynajmniej w części - rozpoczyna się rozpatrywanie spraw "spoza katalogu pilnych". To czego najbardziej w tym momencie brakuje, to - jak mówią sędziowie - jednolite rekomendacje, sprzęt i oprogramowanie. Duże emocje budzi praca zmianowa, wprowadzona także w prokuraturze. Dobrowolnych chętnych na dyżury po południu nie ma wielu.

19.05.2020

Sędzia Krupa: Czas epidemii - czasem... bezkarności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Koronawirus gwałtownie zatrzymał, i tak niespecjalnie szybkie, tryby wymiaru sprawiedliwości. Spowolnienie szczególnie widać w wydziałach karnych. Cóż bowiem z tego, że w obrocie prawnym funkcjonują prawomocne wyroki, skoro ich wykonanie jest z powodu epidemii niemożliwe - pisze sędzia Arkadiusz Krupa, sędzia Sądu Rejonowego w Łobzie.

19.05.2020

Wolność ograniczona ustawą, chyba że strona internetowa stanowi inaczej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Rozporządzeniami bez problemu można zmieniać ustawy, a o nałożeniu wielotysięcznej kary może przesądzać treść strony internetowej lub wpis na Twitterze. Bez podstawy prawnej można też wydać publiczne miliony, by następnie bez większego problemu zalegalizować to uchwałą. To przykłady z ostatnich miesięcy, jak kreatywnie da się podchodzić do – wydawałoby się – dość jasnych przepisów Konstytucji dotyczących hierarchii źródeł prawa.

19.05.2020

Po kolejnych nowelizacjach nie wiadomo, czy terminy sądowe są zawieszone

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Nie po raz pierwszy ustawodawca funduje stronom postępowania legislacyjny roller coaster sprawiając, że prowadzenie sporu sądowego staje się pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji. Tym razem obserwujemy to na kanwie kolejnych nowelizacji tarczy antykryzysowej z 2 marca 2020 r. - pisze adwokat Joanna Szewczyk-Stępień.

18.05.2020

Nieodpłatna pomoc prawna także dla jednoosobowych firm

Wymiar sprawiedliwości

Tarcza antykryzysowa 3, która już obowiązuje, wprowadza także zmiany dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej. Będzie można takich porad udzielać m.in. przez telefon i maila. Ich beneficjentem będą mogli być też samozatrudnieni. Prawnicy postulowali, by możliwością korzystania z takiej formy pomocy objąć też większe firmy, szczególnie w dobie COVID-19.

18.05.2020