SN: Kary pozbawienia sędziego prawa spoczynku nie można zaostrzyć

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia skazany w wyroku karnym za fałszowanie faktur i przywłaszczenie mienia może być osądzony w postępowaniu dyscyplinarnym po 20 latach od popełnienia przestępstwa, mimo zatarcia skazania. Sędzia odpowiadał dyscyplinarnie nawet już wtedy, gdy odszedł ze służby i przestał być sędzią - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i i potwierdził słuszność pozbawienia sędziego stanu spoczynku.

30.11.2024

SN: Spór o antysemityzm Polaków w filmie i w sądzie

Prawo cywilne

Niezadowoleni z wyroku w sprawie filmu "Nasze matki, nasi ojcowie" muszą poczekać do 21 lutego 2025 r. na orzeczenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Ma on stwierdzić, czy przedstawienie w tym serialu żołnierzy AK jako antysemitów obrażało także indywidualne osoby i czy należy w tej sprawie zastosować prawo niemieckie odnośnie naruszenia dóbr osobistych. Proces trwa już 10 lat.

29.11.2024

Sędzia Lasota zachował immunitet - informował, nie obrażał

Prawo karne

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie Michał Lasota nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za swoje słowa. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uznał, że słowa o popełnieniu przestępstwa przez dziennikarza to rodzaj informacji, nie zniesławienie. Wypowiedź miała charakter bezosobowy, nie była skierowana bezpośrednio. Było to ogólne poinformowanie, że nagrywanie prywatnych rozmów ma charakter przestępczy.

28.11.2024

SN uchyla immunitet członkowi KRS za obrazę sędziego z Iustitii

Prawo karne Prawnicy

Pomówienie sędziego Bartłomieja Starosty o donosicielstwo na rzecz niemieckich mediów, może obrazić i poniżyć go w oczach opinii publicznej - orzekł sędzia Paweł Wojciechowski z Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, przychylając się do wniosku o uchylenie immunitetu członkowi Krajowej Rady Sądownictwa. Teraz sąd karny oceni, czy sędzia - członek KRS uczynił to świadomie z chęcią obrażenia i czy ponosi za swe słowa winę.

27.11.2024

Zawieszenie prokuratora trwa trzy lata i SN przedłuża je po raz ósmy

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego przedłużyła zawieszenie w czynnościach prokuratora Prokuratury Rejonowej na dalszy okres sześciu miesięcy, tj. do 18 maja 2025 r. z powodu spowodowania przez niego kolizji drogowej, a także - unikania policji w miejscu zamieszkania.

25.11.2024

Prof. Grzegorczyk wygrał z Prezydentem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Paweł Grzegorczyk z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego nie musi na razie orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Naczelny Sąd Administracyjny wstrzymał wykonanie postanowienia Prezydenta RP, który wyznaczył sędziego do nowej Izby. Sąd stwierdził, że odmówienie kontroli rozstrzygnięcia sprawy indywidualnej sędziego, w sferze wykonywania władzy sądowniczej i orzekania w imieniu RP prowadziłoby do naruszenia konstytucyjnych zasad państwa prawa i prawa do sądu.

21.11.2024

Sędzia Staryk pozywa SN, odmawia sądzenia, bo jest zbyt obciążony i mu nie płacą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odmowa orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej przez sędziego Izby Pracy nie wiąże się z obecnością w składach neo-sędziów, lecz nadmiarem obowiązków, które dodatkowo trzeba wykonywać bez wynagrodzenia. Dlatego sędzia Staryk pozwał Sąd Najwyższy, domagając się ustalenia, że nie jest sędzią IOZ. Prezes Izby potraktował pismo tego sędziego jako wniosek o wyłączenie ze składu.

20.11.2024

Wykład prokuratora dla aplikantów radcowskich nie zawsze jest dziełem

Prawo cywilne Prawnicy Ubezpieczenia społeczne

Wykład prokuratora dla aplikantów radcowskich dotyczący metodyki pracy jest umową o świadczenie usług, a nie umową o dzieło z Okręgową Izbą Radców Prawnych. Dlatego należy odprowadzić składki społeczne i zdrowotne, mimo, że zajęcia były unikatowe i trwały zaledwie sześć godzin – orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego i oddaliła skargę kasacyjną Izby.

20.11.2024

SN: Skazanie za inny czyn w innym czasie niż w akcie oskarżenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd pomylił datę czynu, wagę i jakość substancji odurzających, bo akt oskarżenia był niedokładny. Zaniedbanie to doprowadziło do sytuacji, w której Sąd Rejonowy w Krakowie rozstrzygnął w istocie o innym czynie niż ten, który faktycznie stanowił przedmiot postępowania przygotowawczego – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uchylił wyrok nakazowy.

19.11.2024

SN: Miejsce w pozwie decyduje o kolejności rozpoznania żądań

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd jest związany kolejnością żądań określoną przez powoda także wtedy, gdy żąda on zwrotu nienależnego świadczenia, które obejmuje część nadpłaconych rat z powodu bezskuteczności niedozwolonych postanowień umowy kredytu, ewentualnie zwrotu nienależnego świadczenia spełnionego ‎w wykonaniu nieważnej umowy kredytu – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

16.11.2024

TSUE: Sędzia powołany po 2018 r. nie może zadawać pytań prejudycjalnych

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sędzia zasiadający w Izbie Cywilnej, jednoosobowo tworzący skład orzekający, który zwrócił się do Trybunału z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie, nie stanowi „sądu” w rozumieniu Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w związku z czym wniosek ten należy uznać za niedopuszczalny – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

15.11.2024

System odwoławczy zawodów prawniczych nie działa

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Łomży złamał zasady konstytucyjne przez umorzenie postępowania karnego wobec sprawcy śmiertelnego wypadku. Stanowiło to rażący przejaw niesprawiedliwego postępowania wobec oskarżonego prokuratora i naruszało prawa osób pokrzywdzonych do dochodzenia swoich praw – stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Wskazała, że ustawodawca nie przewidział wznowienia postępowania dyscyplinarnego dla innych zawodów prawniczych niż sędziowie po likwidacji Izby Dyscyplinarnej.

15.11.2024

Wielkopolska Izba Adwokacka wyrzuciła z zawodu nierzetelnego kolegę

Prawo karne Prawnicy

Adwokat Mikołaj P. został obwiniony o oszukiwanie klientów i pobieranie od nich wynagrodzenia za sprawy, które zaniedbywał, czy wręcz w ogóle nie prowadził. Zapewniał o wyroku korzystnym, uniewinniającym, mimo, że taki nie zapadł. W innej sprawie - nie uzupełnił sprzeciwu od wyroku nakazowego, czego konsekwencją była bezskuteczność sprzeciwu.

13.11.2024

Kolizja w stanie nietrzeźwości sędziego – SN czeka na wyrok sądu karnego

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa sędziego, który spowodował kolizję drogową pod wpływem alkoholu, musi być zawieszona. Sąd Najwyższy poczeka na wyrok sądu karnego. Dlatego, że w postępowaniu dyscyplinarnym ustalenie, czy przewinienie dyscyplinarne zawiera znamiona przestępstwa, musi być oparte na prawomocnym wyroku skazującym za przestępstwo – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

12.11.2024

SN: Wspólny odręczny testament małżonków jest ważny

Należy uszanować wolę testatora, osoby zmarłej - to zasada, którą kierował się Sąd Najwyższy. I dlatego testament sporządzony w Berlinie przez oboje małżonków, choć polskie prawo zabrania wspólnego zapisywania ostatniej woli - jest ważny. Zadecydowała o tym Konwencja Haska, która znosi wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych.

12.11.2024

Wydziedziczonego traktuje się jak zmarłego - rażąca omyłka sądu

Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy

Osoba wydziedziczona nie może zostać spadkobiercą ustawowym i traktowana jest tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku. Postanowienie o wydziedziczeniu powinno skutkować uznaniem, że ten uczestnik został skutecznie odsunięty od dziedziczenia i nie może być spadkobiercą ustawowym. Dziedziczą pozostałe dzieci i wnuki – taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.

08.11.2024

SN: Obniżenie popędu seksualnego za... znieważenie policjanta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Sąd Okręgowy w Suwałkach rażąco naruszył prawo, nakazując agresywnej kobiecie poddanie się terapii farmakologicznej, osłabiającej popęd seksualny. Jedynym celem tej terapii jest osłabienie popędu seksualnego, a nie korygowanie zachowań podejrzanego, które z popędem tym nie mają nic wspólnego. Dlatego Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej orzeczonego środka zabezpieczającego i w tym zakresie przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

07.11.2024

SN: Sprawa aktorki oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej do ponownego rozpoznania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę prokuratora generalnego i przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Warszawie sprawę znanej aktorki, oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy. Sąd rejonowy umorzył sprawę, a sąd okręgowy utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie. SN uznał, że wyrok narusza porządek prawny w Polsce.

06.11.2024

SN: Zbrodnia sądowa - jeden sędzia odpowie, inny - nie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skazanie trzech opozycjonistów na kary pozbawienia wolności przez sędziego stanu wojennego zawierają znamiona popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni komunistycznej. Dlatego Izba Odpowiedzialności Zawodowej uchyliła immunitet sędziemu z Łodzi. Natomiast nie zgodziła się na postawienie przed sądem karnym sędziego H. z Poznania, który brał udział w skazaniu ośmiu członków NZSS „Solidarność. Wszyscy skazani rozprowadzali ulotki potępiające stan wojenny wprowadzony w 1981 roku.

06.11.2024

SN: Adwokat przez 5 lat zwodził klientkę, że sprawa się toczy - zapłaci karę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat w sposób rażący naruszył swoje obowiązki - najpierw nic nie robił w sprawie, a potem składał wnioski o zasiedzenie nieruchomości w sposób nieprofesjonalny, nie uiszczając opłaty sądowej. Został za to ukarany finansowo. Był to czyn ciągły, który przedawni się dopiero w lipcu 2025 roku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

05.11.2024
1  2  3  4  5    239