united kingdom
ukraine

SN: Następca prawny strony nie mógł uzyskać nowego tytułu wykonawczego

Wymiar sprawiedliwości

Ponowne wydanie tytułu wykonawczego, zamiast utraconego, może nastąpić jedynie na mocy postanowienia sądu po przeprowadzeniu rozprawy. Wniosek w tym przedmiocie okazał się niezasadny. Kluczowe było to, że tytuł wykonawczy wcześniej został wydany innemu podmiotowi - stronie postępowania cywilnego. Następca prawny takiego podmiotu nie mógł uzyskać nowego tytułu wykonawczego - orzekł Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi.

18.01.2025

SN: Radca odmówił zwrotu akt klientowi czy nie oddał ich na czas?

Prawo karne Prawnicy

Wina radcy prawnego miała polegać na niedostarczeniu klientowi dokumentów jego sprawy, choć był już wyznaczony termin rozprawy w sądzie. Radca prawny po wypowiedzeniu pełnomocnictwa nie oddała odpowiedzi na apelację, gdyż wyjechała na urlop. Jednak dotychczasowe postępowanie nie wyjaśniło, czy nastąpiła odmowa wydania akt czy tylko opóźnienie w ich dostarczeniu. Teraz Wyższy Sąd Dyscyplinarny musi uzupełnić postępowanie dowodowe - orzekł Sąd Najwyższy.

17.01.2025

Ważna uchwała w sprawie waloryzacji odszkodowania po wypadku

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Wysokość sumy gwarancyjnej dla umów obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, określona w przepisach obowiązujących w chwili orzekania, nie może stanowić jedynego kryterium waloryzacji - taką uchwałę podjęło 15 stycznia br. siedmioro sędziów Izby Cywilnej SN. Pośrednio zgodzili się z sędziami, którzy uważają, że warto także rozważyć wysokość szkody poniesionej przez poszkodowanego.

15.01.2025

NSA: Ograniczona lupa społeczna nad członkami władzy sądowniczej

Prawnicy RODO

Naczelny Sąd Administracyjny określił szczegółowo, jakie informacje o danym sędziu można uzyskać od prezesa danego sądu. Chodzi wyłącznie o datę ukończenia studiów prawniczych, informację o korzystaniu z immunitetu oraz fakt prowadzenia postępowania dyscyplinarnego. Publiczna jest także wiedza, czy sędzia jest zdrowy fizycznie i psychicznie. Nie można jednak uzyskać nośnika takiej informacji, np. skanu dyplomu czy zaświadczenia lekarskiego.

14.01.2025

SN: Rodzice nie dostaną wynagrodzenia za pomoc prawną swemu dziecku

Prawo cywilne

​Wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad ubezwłasnowolnionym dzieckiem - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka na podstawie art. 162 par. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - taka uchwała zapadła w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego w piątek, 10 stycznia br.

11.01.2025

Skarga nadzwyczajna w sprawie czystego powietrza 21 stycznia

Środowisko Prawo cywilne

Na 21 stycznia br. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przełożyła z 8 stycznia posiedzenie w sprawie o ochronę dóbr osobistych, jakim jest prawo do czystego powietrza. Skargę nadzwyczajną złożył prokurator generalny. Uczestnikiem jest Skarb Państwa - minister klimatu i środowiska. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, skargę należy odrzucić, gdyż zaskarżony wyrok nie narusza konstytucyjnych wolności i praw jednostek. A w interesie majątkowym Skarbu Państwa nie składa się takiej skargi.

09.01.2025

SN obcina sędziemu wynagrodzenie i zezwala na proces karny

Prawo karne Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, wydając uchwałę zezwalającą na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, zobligowany był jednocześnie do zawieszenia go w czynnościach służbowych. Konsekwencją było obligatoryjne obniżenie wynagrodzenia sędziemu o 40 procent na czas trwania zawieszenia.

09.01.2025

SN: Sprawca bez kary, choć używał wulgarnych słów, nie podał danych policjantom i pił alkohol

Prawo karne

Mężczyzna, który w czasie pandemii Covid-19 nie nosił maseczki, a na przystanku autobusowym pił alkohol, używał wulgarnych słów i nie chciał poddać się kontroli policjantów, nie poniesie konsekwencji. Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Rejonowego w Radomsku i uniewinnił obwinionego od popełnienia czynów. Brak było podstawy do ukarania, natomiast tryb nakazowy nie wyjaśnił okoliczności zajścia.

08.01.2025

Zmiana ubezwłasnowolnienia z częściowego na pełne - budzi sądowe wątpliwości

Prawo cywilne

Czy sąd, rozpoznając wniosek o ubezwłasnowolnienie, jest związany zakresem tego wniosku co do rodzaju ubezwłasnowolnienia? Czy też w przypadku zmiany ubezwłasnowolnienia całkowitego na częściowe odbywa się to na wniosek i z urzędu? Tego problemu przepisy kodeksowe nie rozstrzygają jednoznacznie, dlatego Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie powiększonym podejmie w przyszłym roku uchwałę.

28.12.2024

SN: Kłamstwo świadka musi zostać ukarane

Prawo karne Prawnicy

Świadek, zatajając fakty i zeznając nieprawdę w procesie o handel narkotykami, był już wcześniej skazany za czyny, na okoliczność których miał zeznawać. Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego nie wynikało, czy grozi mu dodatkowa odpowiedzialność karna. Kłamstwo nie było więc realizacją prawa do obrony. Uniewinnienie go było przedwczesne - potwierdziła Izba Karna Sądu Najwyższego.

19.12.2024

SN: Groźba sędziego nałożenia kary na stronę może być ukarana

Wymiar sprawiedliwości

Bardzo rzadko zdarza się, aby sąd uchylił immunitet sędziego czy prokuratora na wniosek oskarżyciela prywatnego. Immunitet chroni funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości przed naciskami i presją ze strony podsądnych. Ale pierwszy raz zdarza się, żeby sąd dyscyplinarny I instancji pomylił swoje kompetencje w zakresie uchwały zezwalającej na pociągniecie sędziego do odpowiedzialności karnej w sprawie groźby karalnej na rozprawie.

18.12.2024

SN: Notariusz ułatwił oszustwo wobec upośledzonego

Prawo karne Prawnicy

Notariusz sporządził akt sprzedaży mieszkania po cenie zaniżonej. Ułatwił tym kupującemu popełnienie oszustwa, w sytuacji, gdy sprzedający lokal wykazywał cechy upośledzenia umysłowego, które były widoczne. Zatem niesłusznie Sąd Okręgowy w Legnicy uniewinnił notariusza zaniedbującego swoje obowiązki jako funkcjonariusz publiczny – orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok.

17.12.2024

WSA: Sąd udostępnił jako informację publiczną puste protokoły rozpraw

Prawnicy

Protokoły rozpraw sądowych stanowią informację publiczną i podlegają udostępnieniu po anonimizacji. Jeżeli sąd chciałby odmówić ich udostępnienia, powinien wydać decyzję odmowną, a nie przesyłać wnioskodawcy puste protokoły - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Sposoby udostępnienia informacji publicznej nie zależą bowiem od wizji podmiotu zobowiązanego, a są określone w ustawie.

16.12.2024

Sędzia Piekarska-Drążek nadal ma kłopoty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zarządzenia o natychmiastowej przerwie w orzekaniu wydane przez ministra Zbigniewa Ziobro nadal są w obiegu prawnym - chociaż uznane zostały za nielegalne. Stale więc ma kłopoty sędzia, która zmierzała do zapewnienia stronie prawa do sądu w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Rzecznik ad hoc umorzył już to postępowanie, wobec braku podstaw do złożenia wniosku o ukaranie dyscyplinarne.

13.12.2024

SN: Kobieta nękała ukochanego z powodu zaburzeń, ale ma prawo do obecności w sądzie

Prawo karne

Podejrzana o nękanie, z powodu choroby psychicznej, nie mogła w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia. Jednak nie oznacza to, że nie może brać udziału w rozprawie przed sądem. Nawet w sprawie z wniosku prokuratora o umorzenie postępowania z powodu niepoczytalności sprawcy - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uchylił wyrok sądu odwoławczego.

12.12.2024

SN: Skarga nadzwyczajna w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego - oddalona

Prawo cywilne Prawnicy Prawo pracy

Sąd przeprowadził nieznany prawu dowód z zeznań stron na piśmie. Wyrok wydał zaś z udziałem ławnika wyznaczonego w dniu wyroku. Sąd Okręgowy nie dostrzegł tych naruszeń procedury - swój prawomocny wyrok wydał zatem z rażącym naruszeniem przepisów – uznał Rzecznik Praw Obywatelskich i złożył skargę nadzwyczajną. Jednak Sąd Najwyższy nie stwierdził, że doszło do rażącego złamania prawa i i utrzymał orzeczenie w mocy.

10.12.2024

SN: Błąd sądu, który nie zauważył, że kredyt jest konsumencki

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchylił i przekazał do ponownego rozpoznania wyrok dotyczący kredytu frankowego. Orzeczenie zapadło na skutek skargi nadzwyczajnej rzecznika praw obywatelskich, który dopatrzył się naruszenia standardów europejskich w rozpoznaniu sporu o charakterze konsumenckim, w którym jedna strona jest wyraźnie słabsza.

09.12.2024

SN: Bezprawne zasądzenie od dziecka zaległości za najem

Prawo cywilne Domowe finanse

Sąd rejonowy w sposób nieuzasadniony i niesprawiedliwy nałożył na nieletniego syna pozwanych lokatorów obowiązek solidarnej zapłaty należności czynszowych z tytułu zamieszkiwania w spornym lokalu – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Tym samym podzieliła racje skarżącego rzecznika praw obywatelskich, że wyrok narusza zasady państwa prawa. Było to bezprawie judykacyjne, za które należy się poszkodowanemu odszkodowanie.

07.12.2024

SN: Sędzia, który potrącił rowerzystkę, nie stanie przed sądem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie zgodził się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego, który prowadził samochód i powodując wypadek, potrącił rowerzystkę. Uznał, że samo wszczęcie postępowania karnego wpływa negatywnie na opinię i wizerunek sędziego w społeczeństwie, a dowody nie świadczą o winie czy niedbalstwie kierowcy.

06.12.2024

NSA: Zwolnienie rzecznika MiŚP z kosztów inaczej niż w SN

Prawnicy Małe i średnie firmy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców nie może być zwolniony z kosztów sądowych, gdy występuje przed sądem administracyjnym jako uczestnik – wskazuje postanowienie siedmiorga sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. To jest odmienne stanowisko niż przyjął Sąd Najwyższy, zwalniając rzecznika z ponoszenia kosztów ze skargi nadzwyczajnej, choć także nie jest on wymieniony w przepisach jako beneficjent.

03.12.2024