Bobrowicz: COVID-19 istotną barierą dla Krajowego Zjazdu Radców Prawnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zrobimy wszytko by XII Krajowy Zjazd Radców Prawnych w tym roku przeprowadzić. O ile jednak proces wyborów w poszczególnych izbach przebiega i to bez większych komplikacji, o tyle w przypadku organizacji zjazdu - w mojej ocenie - potrzebne są zmiany legislacyjne - mówi Prawo.pl prezes KRRP Maciej Bobrowicz.

25.08.2020

Kierowca czy fundator odpowiada za homofobiczne banery na ciężarówkach?

Prawo karne Prawo cywilne

Kierowcy furgonetek obwieszonych banerami ostrzegającymi przez „homoseksualnym lobby” stawali kilkakrotnie przed sądami obwinieni o popełnianie takich wykroczeń jak naruszenie zakazu używania urządzeń nagłaśniających, zakłócanie porządku i inne. Nasuwa się jednak pytanie, czy odpowiedzialność karną za homofobiczne banery ma ponosić tylko kierowca furgonetki - pisze Marcin Kochanowski.

21.08.2020

Tęczowa flaga na pomniku - znieważenie czy uprawniony protest? 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Czy tęczowa flaga na pomnikach znieważa? Wygląda na to, że sądy orzekające w tych sprawach będą musiały zmierzyć się kilkoma poważnymi wątpliwościami, jakie rodzi ta sprawa - pisze Marcin Kochanowski. I dodaje, że będą min. musiały wziąć pod uwagę prawo osób używających takich flag do wypowiedzi i protestu.

17.08.2020

Tęczowe flagi na pomnikach - szacunku nie buduje się strachem przed karą

Prawo karne

Polskie przepisy dotyczące prawnokarnej ochrony uczuć religijnych oraz czci miejsc upamiętnienia pozostają dosyć restrykcyjne, a jednocześnie - nieostre. Niewątpliwie mają one chronić wartości, ale kuriozalnie nadgorliwe stosowanie niezdefiniowanego prawa zaczyna przypominać próbę nie budowy, a wymuszania szacunku.

15.08.2020

Zemke-Górecka: Mediacja sposobem na rozwody w czasie i po koronawirusie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus

Mediacji w sprawach rozwodowych jest coraz więcej. Epidemia pokazała, że nie zawsze trzeba korzystać z możliwości, jakie daje sąd, które są niewymierne czasowo, a lepiej jest skorzystać z mediacji - nawet online. W szczególności w sprawach o kontakty z dziećmi, alimenty, czy podział majątku, strony mogą dojść do porozumienia przy współudziale bezstronnego mediatora - mówi adwokat Agnieszka Zemke-Górecka

15.08.2020

Robot pomoże, ale nie zastąpi całkowicie prawnika

Prawnicy Prawo AI LegalTech

Sztuczna inteligencja wbrew powszechnej opinii i różnym raportom na ten temat nie zastąpi prawników. Sprawdzą się rozwiązania hybrydowe, czyli łączące szybkość procesorów z doświadczeniem i analitycznymi umiejętnościami ludzi. Dlaczego - piszą programista Rafał Kurda i prawnik Bartosz Frydel z SlothEye.

14.08.2020

Wątpliwy tymczasowy areszt dla działaczki LGBT

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Warszawie, rozpoznając zażalenie prokuratury na postanowienie sądu rejonowego w przedmiocie nieuwzględnienia wniosku o tymczasowe areszt dla działaczki LGBT Małgorzaty Szutowicz, zmienił zaskarżone orzeczenie i zastosował wobec niej areszt na okres dwóch miesięcy. Decyzja sądu budzi duże wątpliwości co do zasadności.

10.08.2020

Prof. Andrzej Zoll: Polska już nie jest państwem prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdy zasady demokracji nie są przestrzegane i wiele ustaw uchwalanych w Sejmie jest niezgodnych z Konstytucją, gdy nie mamy właściwie funkcjonującego Trybunału Konstytucyjnego, a o kształcie ustawodawstwa decyduje władza wykonawcza, to oznacza, że nie spełniamy zasad i wartości państwa demokratycznego i prawnego - twierdzi prof. Andrzej Zoll.

10.08.2020

Stowarzyszenie też może wytoczyć powództwo o ochronę dóbr osobistych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Kwestia legitymacji czynnej do występowania z powództwem dotyczącym ochrony dóbr osobistych w sytuacji, gdy przekaz będący przedmiotem powództwa nie wskazuje wprost podmiotu do którego się odnosi, staje się coraz bardziej gorącym problemem - pisze Marcin Kochanowski. I dodaje, że upowszechnia się już orzecznictwo szerzej widzące to uprawnienie.

07.08.2020

Adwokat Mazurczak: Sądy polskie uważają, że wyroki ze Strasburga w sprawie LGBT nas nie dotyczą

Prawo rodzinne

Błędne jest stanowisko sądów polskich, że zasada prymatu Konstytucji RP nad umowami międzynarodowymi uniemożliwia zastosowanie Konwencji Praw Człowieka w zakresie równości małżeństw heteroseksualnych i jednopłciowych - uważa adwokat Anna Mazurczak. - Takie rozumienie roli Konwencji czyniłoby ją iluzorycznym i nieskutecznym środkiem ochrony przed naruszeniami praw człowieka - dodaje.

01.08.2020

Polska nie uniknęła powiązania unijnych funduszy z praworządnością

Administracja publiczna Prawo europejskie

Porozumienie stanowi, że ochrona finansów jest jak praworządność, to oznacza, że za nieprzestrzeganie wartości jaką jest ochrona interesów finansowych Unii Europejskiej może zostać uruchomiony mechanizm z art. 7 Traktatu - mówi dr hab. Marta Witkowska z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

26.07.2020

Prokurator Kwiatkowska: Prokuratura wymaga głębokich zmian

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Obecna sytuacja w prokuraturze jest trudna, z roku na rok wzrasta liczba postępowań długotrwałych. Konieczne są więc zmiany. Punktem wyjścia powinno być całkowite uniezależnienie Prokuratora Generalnego od władzy wykonawczej, konieczne jest też odciążanie prokuratorów i spłaszczenie struktury prokuratury – mówi Katarzyna Kwiatkowska,

24.07.2020

Kozłowski: Pieniądze za praworządność - jeszcze nie było w UE tak twardych reguł

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

Opowieść o niedopuszczeniu podczas tworzenia unijnego porozumienia w sprawie nowego budżetu i funduszu odbudowy do wiązania funduszy z praworządnością, nie ma uzasadnienia. Nie znam nigdzie w prawie wspólnotowym tak prostego i bezpośredniego wyrażenia reguły „kto płaci, ten wymaga” – mówi Wojciech Kozłowski, radca prawny, partner w Dentons.

22.07.2020

Zalasiński: Naruszenia praworządności ograniczą dostęp do funduszy UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zapis o praworządności warunkujący dostęp do funduszy znalazł się w porozumieniu ze szczytu UE w wersji łagodniejszej niż w projekcie, ale i tak jest on ważny, ponieważ po raz pierwszy Rada Europejska tak wyraźnie zaakcentowała, że poszanowanie dla rządów prawa w państwach członkowskich jest istotnym elementem ochrony interesów finansowych UE - twierdzi dr Tomasz Zalasiński,

21.07.2020

Pełnomocnictwo pocztowe ułatwi odbiór awizowanej korespondencji

W sytuacjach, w których nie jest możliwy osobisty odbiór awizowanej korespondencji, możemy do tej czynności upoważnić inną osobę w formie pełnomocnictwa pocztowego. Pełnomocnictwo pocztowe powinno zostać udzielone przez adresata w placówce pocztowej operatora pocztowego.

20.07.2020

Prokurator Gabriel-Węglowski: Niezależna prokuratura najlepszym strażnikiem praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura powinna być niezależna instytucjonalnie i budżetowo od władzy wykonawczej. Konieczne są zmiany w jej funkcjonowaniu, choćby odciążenie prokuratorów od nadzoru nad dochodzeniami, wzmocnienie ich samodzielności powiązane z jasną odpowiedzialnością za błędy oraz działania w kierunku podwyższenia kwalifikacji asesorów i prokuratorów - mówi dr Michał Gabriel-Węglowski,

17.07.2020

Przy okazji pandemii areszty z ograniczonym prawem do obrony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Oprócz przepisów prowadzących do zaostrzenia sankcji karnych, podpisem pod Tarczą 4.0. prezydent sprezentował obywatelom nowelizację art. 250 Kodeksu postępowania karnego. Przepis ten dotyczy stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego – tymczasowego aresztowania. Wprowadzone zmiany doprowadziły do znacznego ograniczenia prawa do obrony przed sądem.

09.07.2020

Dr Taborowski: Państwo UE musi zapewnić system powoływania niezależnych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Traktat UE nie wymaga od państw członkowskich ustalenia jednolitego dla wszystkich modelu sądowej kontroli procesu nominacji sędziów.Państwa jednak muszą zapewnić warunki, aby wykluczyć wszelkie uzasadnione wątpliwości co do niezależności powoływanych sędziów - takie stanowisko zaprezentował przez Trybunałem Sprawiedliwości UE zastępca RPO dr hab. Maciej Taborowski.

09.07.2020

Mazur: Po orzeczeniach SN warto rozważyć zmiany w ustawie o KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sytuacje w których członek Krajowej Rady Sądownictwa brał udział w rozpatrywanym przez nią konkursie zdarzały się już wcześniej. Problemu tego nie rozwiążemy jednak zmianą regulaminu, najbardziej praktyczna i realna, choć długotrwała, byłaby zmiana ustawowa - mówi Prawo.pl sędzia Leszek Mazur, przewodniczący KRS.

08.07.2020

Prof. Łętowska: Potrzebny dialog polskich sądów z TSUE w sprawach frankowych

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Kredyty frankowe

Dialog między TSUE i sądami polskimi kuleje - nie tylko zresztą w zakresie kredytów frankowych. Sądy powinny wykładać prawo w możliwie najszerszym zakresie, w świetle brzmienia i celu danej dyrektywy, wykorzystując cały system prawa, aby osiągnąć rezultat przez nią przewidziany. Tak uważa prof. Ewa Łętowska

03.07.2020