Sąd jeśli musi, zwróci opłatę, ale niekoniecznie natychmiast

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sąd w pewnych sytuacjach - określonych w ustawie - zwraca stronie z urzędu opłatę sądową lub jej pewną część. Ale nie oznacza to, że zwróci ją natychmiast. Zdarza się, że taki zwrot trwa miesiącami, a pełnomocnicy wysyłają do prezesa sądu ponaglenia z argumentami, że klient na jej uiszczenie miał siedem dni. W przepisach nie ma bowiem terminów, a nad sądem "nie wisi" ryzyko odsetek.

10.03.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm podczas głosowań 9 marca

Tożsamość będzie można potwierdzać z użyciem aplikacji mObywatel, pacjent otrzyma nową możliwość dochodzenia odszkodowań na ścieżce pozasądowej, wiatrak nie stanie bliżej niż 700 metrów od zabudowań mieszkalnych, a z rynku znikną plastikowe sztućce - zakładają to przepisy uchwalone w czwartek przez Sejm. Do prezydenta trafią ustawy, które pojęcie przemocy w rodzinie zastępują przemocą domową, a także prorodzicielskie i propracownicze zmiany w Kodeksie Pracy.

09.03.2023

Poczta zwróci adwokatowi za niewykorzystane znaczki, zgodnie z zasadą lex retro non agit

Prawo cywilne Prawnicy Rynek i konsument

Operator pocztowy nie może samowolnie zmieniać regulaminu w taki sposób, który kończy się uniemożliwieniem wykorzystania już zakupionych znaczków pocztowych na listy polecone. To najważniejszy wniosek z precedensowego wyroku, w którym pełnomocnik prawomocnie wygrał spór z operatorem. Prawnicy mają nadzieję, że będzie to początek stałej linii orzeczniczej sądów.

09.03.2023

Sąd może szybko odebrać dziecko rodzicom - dla jego dobra

Wymiar sprawiedliwości

Decyzja o odebraniu dziecka rodzicom jest trudna, ale podstawą jest jego dobro. Do jej podjęcia wystarczy sam fakt jego zagrożenia, nie musi dojść do naruszenia - mówią sędziowie i zastrzegają, że takie orzeczenia mają charakter tymczasowy, powinno więc obowiązywać jedynie do wyjaśnienia sytuacji. Tymczasem pełnomocnicy wskazują na bolączki systemu - choćby to, że kryzysowe sprawy rozpatrywane są na posiedzeniach niejawnych, bez uwzględnienia głosu rodzica.

09.03.2023

Dr Anna Wilińska-Zelek Adwokatką 2022 roku

Prawnicy

Dr Anna Wilińska-Zelek zwyciężyła w konkursie Adwokatka Roku 2022. Specjalizuje się w prawie mediów, własności intelektualnej, nowych technologiach i przepisach dotyczących nieuczciwej konkurencji. Aktywnie angażuje się też w działalność społeczną. Od 2018 r. wspiera Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” i z sukcesem podejmowała działania przeciwko nowelizacjom ustaw ograniczających prawa reprodukcyjne kobiet.

08.03.2023

"Wina" przy rozwodzie coraz częściej z powodów ekonomicznych

Wymiar sprawiedliwości

Ślub i rozwód możliwy jest w każdym wieku, więc w polskich sądach rejonowych widać wzrost spraw o alimenty pomiędzy osobami 60 plus. Zazwyczaj chodzi o kobiety, które w pewnym momencie zdecydowały się "wyjść" z toksycznego, bywa że i przemocowego, związku, a ponieważ przez lata zajmowały się domem i mają niską emeryturę, walczą o alimenty od byłego męża - w zdecydowanie lepszej sytuacji finansowej.

07.03.2023

Wtórna wiktymizacja może zabić - pytania o odpowiedzialność za samobójstwo nastolatka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ujawnienie w mediach publicznych i społecznościowych informacji pozwalających na identyfikację pokrzywdzonych przestępstwem na tle seksualnym wskazywane jest jako przyczyna samobójstwa 16-letniego chłopca. Prawnicy podkreślają, że są podstawy w przepisach by pociągnąć do odpowiedzialności m.in. karnej, tych którzy za tym stoją. Grozić im może do dwóch lat pozbawienia wolności, a w przypadku np. dziennikarzy również zakaz wykonywania zawodu.

07.03.2023

Regina Skibińska finalistką nagrody Press Club Polska za publikacje w Prawo.pl

Prawnicy Finanse

Wyłoniono finalistów ósmej edycji Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska. Wśród nich jest nasza redakcyjna koleżanka, Regina Skibińska. Jury doceniło jej artykuły w Prawo.pl, dotyczące WIBOR. Dotyczyły m.in. prawnych konsekwencji i problemów związanych z likwidacją tego wskaźnika dla banków i kredytobiorców.

06.03.2023

Coraz więcej spraw trafia do TSUE, Polska w czołówce

Prawo europejskie

Wprawdzie liczba spraw wniesionych do Trybunału Sprawiedliwości i Sądu Unii Europejskiej w 2022 r. jest podobna do liczby z roku poprzedniego, ale w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił znaczny i strukturalny wzrost (o ponad 20 proc.) liczby spraw wnoszonych w szczególności do Trybunału Sprawiedliwości. Polska jest na piątym miejscu pod względem liczby spraw kierowanych do obu tych instytucji.

06.03.2023

Za pomocą rozporządzeń rząd omija Konstytucję i procedury

Prawnicy Doradca podatkowy Administracja publiczna

Rząd wydaje coraz więcej rozporządzeń. Co gorsze, dotyczą one kwestii, które powinny precyzować ustawy. Takie działania powodują chaos legislacyjny. Im więcej rozporządzeń, tym większa niestabilność prawa. Można je zmieniać z dnia na dzień – i to poza jakąkolwiek kontrolą parlamentu i prezydenta. W 2022 roku rozporządzeń było o 15 proc. więcej, niż rok wcześniej.

06.03.2023

Przy rozwodzie też może być pełnomocnik z urzędu - jeśli spełniono przesłanki ustawowe

Wymiar sprawiedliwości

W każdej sprawie cywilnej strony mogą wnosić o ustanowienie dla nich pełnomocnika z urzędu. Konieczne jest jednak spełnienie dwóch przesłanek: wykazania trudnej sytuacji finansowej oraz tego, że zachodzi potrzeba udziału pełnomocnika w sprawie. Czy sądy ustanawiają pełnomocników do postępowań o rozwód? Tak czasami bywa, ale nie ma tutaj automatu. Kluczowe jest, czy w ogóle pełnomocnik jest potrzebny.

06.03.2023

Frankowicze nie palą się do ugód z bankami także po złożeniu pozwów

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Ugody sądowe pomiędzy kredytobiorcami frankowymi a bankami nie są częste, bo osoby występujące na drogę sądową, zwykle wiedzą co mogą zyskać dzięki unieważnieniu umowy. Propozycje banków są wówczas lepsze od tych na etapie przedsądowym, ale i tak nie na tyle dobre, by zadowolić kredytobiorców. Wielu sędziów stara się zachęcać do takiego rozwiązania sporu, bo widzą w tym oszczędność czasu i pieniędzy.

06.03.2023

Ławnicy SN poprzedniej kadencji orzekają do czerwca

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do czerwica wyznaczone są już składy sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Na 72 sprawy tylko osiem jest wyznaczonych z ławnikami z II kadencji wybranych na lata 2023-2026, czyli przez obecny Senat RP. Reszta — 64 sprawy — obsadzana jest ławnikami, którym prezes Małgorzata Manowska „przedłużyła kadencję”.

05.03.2023

Radcowskie Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej dla uchodźców z Ukrainy rozszerza działalność

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niemal 7 tys. telefonicznych konsultacji prawnych udzielono od czerwca do końca grudnia 2022 r. uchodźcom z Ukrainy w Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej, stworzonym z inicjatywy Krajowej Rady Radców Prawnych. Pomoc udzielana będzie nadal, nie tylko przez telefon, przy Dworcu Wschodnim w Warszawie stanął namiot, w którym uchodźcy mogą konsultować się z prawnikami.

04.03.2023

Kowalski idzie do sądu i dostaje po kieszeni

Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze skutków dużej noweli procedury cywilnej z 2019 r. jest wzrost opłat sądowych. Sędziowie i pełnomocnicy alarmują, że obecne czasem przewyższają one nawet 10 proc. wartości przedmiotu sporu, chociaż podstawą jest zasada, że jest to 5 proc. Do tego dochodzi m.in. konieczność zapłaty 100 zł za wniosek o uzasadnienie każdego rozstrzygnięcia sądu - nie tylko wyroku. A to jest warunkiem apelacji czy zażalenia.

04.03.2023

NRA zapewnia KE o pracach nad zmianami w reklamie - decyzja w maju

Wymiar sprawiedliwości

Wstępny projekt dotyczący zmian w adwokackiej reklamie znosi wszelkie zakazy dotyczące korzystania z informacji handlowych przez adwokatów - informuje w piśmie skierowanym do Komisji Europejskiej Naczelna Rada Adwokacka. Zapowiada, że głosowanie nad przyjęciem projektowanych zmian zaplanowane jest na jej posiedzeniu plenarnym w dniach 26 – 28 maja 2023 r.

03.03.2023

KRS: Sędzia kwestionował "nowych" sędziów, więc nie awansuje

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała o tym, że nie przedstawi prezydentowi kandydatury sędziego Adama Synakiewicza do Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Uzasadniła przy tym, że nie zyskał on poparcia w głosowaniu m.in. z powodu zbyt małego doświadczenia orzeczniczego, co więcej - jak dodano - podważał prawo do orzekania innych sędziów powołanych na wniosek obecnej KRS.

03.03.2023

Zaostrzenie polityki karnej dopiero jesienią - nowela... k.p.c opublikowana

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja kodeksu karnego wprowadzająca m.in. możliwość zakazu warunkowego zwolnienia przy orzekaniu dożywocia, zaostrzająca kary za wiele przestępstw, na mocy której m.in. 14-latek będzie odpowiadać za niektóre zabójstwa jak dorosły, wejdzie w życie z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Takie poprawki do... noweli procedury cywilnej przyjął Sejm. Ustawa została właśnie opublikowana.

03.03.2023