W happeningu zapowiadają udział pracownicy sfery budżetowej, w tym - NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.
Protest poprzedziły następujące działania:
- Dezyderat Nr 3 Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka uchwalonego na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2013 r. do Ministra Sprawiedliwości oraz Ministra Finansów w sprawie stworzenia czytelnych zasad wynagradzania i awansu zawodowego pracowników prokuratury i sądownictwa. „Komisja postuluje podjęcie działań na rzecz stworzenia czytelnych zasad wynagradzania i awansu zawodowego pracowników prokuratury i sądownictwa w sposób uwzględniający rolę tego korpusu urzędniczego w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości oraz zakres obowiązków i odpowiedzialności, a także stopień dewaluacji płac w ostatnich latach”.
- Odpowiedź Ministra Sprawiedliwości z 22 maja 2013 r. na dezyderat – resort w żaden sposób nie odnosi się do konieczności regulacji zasad wynagradzania na poziomie ustawowym – w celu stworzenia czytelnych zasad wynagradzania.
- Wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich z 28 lutego 2019 r. – sposób ustalania płac pracowników sądów może być niezgodny z Konstytucją.
Naruszanie Konstytucji
- Brak rozwiązania słusznych żądań płacowych pracowników sądów destabilizuje pracę sądów. Zagrożona jest prawidłowa realizacja konstytucyjnego prawa do sądu – ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich. Wskazał, że dzieje się tak m.in. dlatego, że o wysokości wynagrodzeń decyduje Minister Sprawiedliwości - w samej ustawie brakuje ogólnych zasad wynagradzania tych grup zawodowych
W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich sprawa ma także swój wymiar konstytucyjny, dotyczący prawidłowości regulacji określających zasady wynagradzania pracowników sądów i prokuratury.
Nie ma ogólnych zasad
Co więcej - na poziomie ustawy o pracownikach sądów i prokuratury nie zostały uregulowane ogólne zasady wynagradzania urzędników i pracowników sądów oraz powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. W rezultacie – i to jest źródło obecnych problemów – ministerialne rozporządzenie nie służy wykonaniu ustawy, lecz zastępuje regulacje, których brak w ustawie. To zaś niezgodne jest z Konstytucją (z jej art. 92 ust. 1).
Rzecznik prosił ministra Zbigniewa Ziobrę o podjęcie działań w celu dostosowania przepisów regulujących wynagradzanie pracowników sądów i prokuratury do standardu Konstytucji. Odpowiedź resortu nie przedstawiało żadnego konkretu na temat braku ustawowej regulacji wynagrodzeń.
Trudna sytuacja urzędników i ich rodzin
Agnieszka Nowaczyk, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, podkreśla w rozmowie z Prawo.pl, że w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury odnotowuje się wieloletnie pomijanie przy wzroście wynagrodzeń pracowników administracji, co doprowadziło do dramatycznej sytuacji materialnej zarówno pracowników prokuratury, jak i ich rodzin.
- Nadal odnotowuje się odchodzenie z pracy cennych dla prokuratury pracowników, wielu podjęło już decyzję o zmianie pracy, wielu taką decyzję rozważa. W obecnej sytuacji przy wysokiej inflacji ta grupa zawodowa nadal jest pomijana, podczas gdy podkreśla się o konieczności podwyższenia wynagrodzenia w innych sektorach państwa i czyni się to. Ostatnia podwyżka wynagrodzenia o 7,8 proc. w styczniu 2023 r. jest jedynie marginalną kwotą, która w żaden sposób nie niweluje panującej inflacji, nie można tu mówić w kontekście wzrostu wynagrodzenia, lecz o realnym spadku poziomu wynagrodzeń wśród pracowników powszechnych jednostek prokuratury. Co istotne - wzrost najniższego wynagrodzenia od 1 lipca br. do kwoty 3 600 złotych spowodował, że znaczna część wieloletnich z dużym doświadczeniem pracowników znalazła się w grupie pracowników z najniższą kwotą bazową - dodaje.
Sprawdź w LEX: W jaki sposób należy wyliczyć podstawę wynagrodzenia chorobowego prokuratora? >
Według szacunków związków zawodowych, 1/4 zatrudnionych w budżetówce otrzymuje wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej, a w przyszłym roku gdy wzrośnie ono do 4300 zł, będzie to ponad połowa zatrudnionych.
Czytaj : Protest pracowników budżetowych
Cena promocyjna: 89.1 zł
Cena regularna: 99 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 79.2 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.