Sądy do spłaszczenia jeszcze w tym roku, tylko przepisów nadal brak

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby jeszcze w tym roku zmienić strukturę sądownictwa. Temat jej spłaszczenia i ujednolicenia statusu sędziego co rusz "wyciągany" jest jak królik z kapelusza. Problem w tym, że projekty nadal nie trafiły do opiniowania, a "przecieków", i to z różnych stron, jest tyle, że prawnicy się gubią. Resort z kolei zapewnia, że nad zmianami ustaw... pracuje, co więcej, pracuje też nad rozporządzeniami.

31.03.2022

17-latek z młodszym bratem przeszedł granicę? Opiekunem tymczasowym nie zostanie

Wymiar sprawiedliwości

Wiele ukraińskich dzieci przybywa do Polski z osobą, która nie ma podstaw prawnych do sprawowania opieki. Stąd wprowadzenie nowej instytucji opiekuna tymczasowego. Rząd w ostatniej noweli specustawy nałożył na kandydata dodatkowe wymogi - musi on złożyć oświadczenie, że ma pełną zdolność do czynności prawnych. To z kolei oznacza, że takim opiekunem nie może zostać starsze, nastoletnie rodzeństwo.

30.03.2022

Prof. Manowska chce zbadać bezstronność sędziów Izby Karnej SN

Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Manowska wystąpiła do rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego o przeprowadzenie czynności wyjaśniających w jednej ze spraw karnych. Dlatego, że trzech sędziów Izby Karnej Małgorzata Wąsek-Wiaderek, Włodzimierz Wróbel i Jarosław Matras, rozpoznając kasację powzięło wątpliwość co do właściwej obsady sądu drugiej instancji.

29.03.2022

Sąd się pomylił i przyznał spadek zmarłemu - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną

Wymiar sprawiedliwości

Jeden ze spadkobierców zmarł, ale był ujęty w testamencie. Sąd Rejonowy w Nowym Targu, mimo że otrzymał skrócony akt zgonu, zasądził spadek zgodnie z ostatnią wolą jego matki, czyli przyznał 1/3 zmarłemu. Co więcej, nie uwzględnił wniosku o sprostowanie, który złożyła żona mężczyzny. W tej sprawie skargę nadzwyczajną wniósł Prokurator Generalny, a SN ją uwzględnił dopatrując się nierzetelnej oceny materiału dowodowego.

29.03.2022

Co się odwlecze, to nie uciecze - covid ustępuje, ale przedawnienie karalności nie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rząd mocno luzuje restrykcje związane z koronawirusem - od 28 marca nie ma już m.in. obowiązku noszenia maseczek. Co więcej, zarówno prokuratura jak i sądy od dawna pracują normalnie. Mimo to nadal obowiązuje wstrzymanie biegu przedawnienia karalności czynu oraz wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe - w sumie, jakby nie liczyć, terminy te nie biegną już od ponad dwóch lat.

29.03.2022

Radcowie prawni uruchomili infolinię dla uchodźców z Ukrainy

Prawo cywilne

Krajowa Izba Radców Prawnych we współpracy z samorządami prawniczymi i organizacjami prawniczymi uruchomiła bezpłatną infolinię telefoniczną (nr +48 800 088 544) dla osób pokrzywdzonych wojną w Ukrainie. Infolinia Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej działa – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 10.00 do 19.00.

28.03.2022

Sędzia Tuleya stawił się w pracy, ale nie został dopuszczony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W związku z wydaniem przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga orzeczenia nakazującego przywrócenie sędziego Igora Tuleyi do pracy, sędzia w poniedziałek 28 marca zameldował się w miejscu pracy. Jednak decyzją prezesa i wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie nie został dopuszczony do orzekania. Prezesi zażądali dostarczenia dokumentu, że decyzja Izby Dyscyplinarnej w sprawie Tulei została anulowana.

28.03.2022

RPO nie będzie już wnioskował o wyłączanie w TK dublerów, ale nadal ich nie uznaje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek poinformował w poniedziałek, że nie będzie już więcej składał w Trybunale Konstytucyjnym wniosków o wyłączanie ze składów orzekających osób powołanych na prawidłowo obsadzone miejsca, bo i tak wszystkie są odrzucane. Ale swojego stanowiska w tej sprawie nie zmienia - te osoby nie są sędziami i nie mogą orzekać.

28.03.2022

Zmiana specustawy - zmiana wzoru wniosku o opiekuna tymczasowego

Wymiar sprawiedliwości

Kandydat na opiekuna tymczasowego dla ukraińskiego dziecka musi złożyć oświadczenie, że ma pełną zdolność do czynności prawnych, nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej i nie był skazany m.in. za przemoc wobec dziecka, oraz nie ma zakazu działalności związanej z leczeniem, edukacją i opieką nad dziećmi - to efekt nowelizacji specustawy. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia opracowało nowe wzory wniosków.

28.03.2022

E-legitymacja adwokatów coraz bliżej - powstaje prototyp

Prawnicy

Naczelna Rada Adwokacka podpisała właśnie umowę na produkcję prototypu e-legitymacji. Liczy na to, że rozwiązanie wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Miałaby ona być umieszczona w aplikacji mObywatel i dawać możliwość logowania się np. do panelu adwokackiego. A Adwokatura chciałaby też, by w przyszłości można było się w ten sposób logować choćby do portalu informacyjnego sądu.

28.03.2022

W covidzie sądy jak urzędy, zniesienie "maseczek" do zmiany nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Koronawirus mocno odcisnął się na pracy sądów. Pod hasłem ograniczania ryzyka zakażeń w sprawach cywilnych zmniejszono sędziowskie składy i wprowadzono zasadę, że sprawy rozpatrywane są głównie zdalnie lub na posiedzeniach niejawnych. Teraz rząd wieści koniec zagrożeń znosząc m.in. obowiązek noszenia maseczek. Sądy w "trybie covidowym" jednak jeszcze zostaną, bo pandemiczne zmiany potrwają nawet rok dłużej.

28.03.2022

Nowelizacja opublikowana - uprawnienia także dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli przez inne granice

Ukraina

Opublikowana została nowelizacja ustawy o wspieraniu obywateli Ukrainy, którzy przed wojną schronili się w Polsce. Dzięki temu specustawa ma obejmować także osoby, które przybyły do Polski przekraczając inne granice niż polsko-ukraińska. Nadal jednak regulacja dotyczyć będzie tylko osób posiadających ukraińskie obywatelstwo, ewentualnie ich małżonków bez takiego obywatelstwa.

26.03.2022

Będzie rejestr ukraińskich dzieci "bez opieki" - ustawa opublikowana

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Ukraińskie dzieci, które wjechały do Polski bez opieki lub zostały przeniesione z ukraińskich domów dziecka trafią do specjalnej ewidencji prowadzonej w systemie teleinformatycznym - zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Powiatowe centra pomocy rodzinie zapewnią pomoc prawną, organizacyjną i psychologiczną opiekunom tymczasowym i przebywającym pod ich opieką dzieciom ukraińskim.

26.03.2022

Rada Legislacyjna: Kurator sądowy musi mieć ubezpieczenie i pomoc psychologa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rada Legislacyjna chwali zawarte w rządowym projekcie rozwiązania dotyczące pozycji kuratora sądowego i jego ochrony, w tym przewidujące zwrot kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu karnym, w którym kurator uczestniczył w charakterze pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego, jak również zapewniające kuratorowi – zawodowemu i społecznemu – pomoc psychologiczną.

26.03.2022

Przychodzi klient do adwokata - Adwokatura sprawdza, dlaczego i kiedy

Prawnicy

Sytuacja na rynku usług prawnych od lat nie należy do najłatwiejszych. Konkurencja jest duża, pandemia też zrobiła swoje. Coraz głośniej się mówi o profesjonalizacji świadczenia pomocy prawnej. Teraz Naczelna Rada Adwokacka chce sprawdzić świadomość prawną Polaków, a także to, dlaczego i na jakim etapie sprawy decydują się przyjść do adwokata. I co ważne - jak go wybierają.

26.03.2022

Kancelaria Sołtysiński Kawecki&Szlęzak współpracowała przy aplikacji do zarządzania kryzysowego

Rynek

Polska firma Celius wprowadza na rynek rozwiązanie informatyczne, które pomagać zarządzać sytuacjami kryzysowymi w biznesie lub jednostkach administracji samorządowej np. zbiorowym wypadkiem komunikacji publicznej w gminie, atakiem hakerów na serwery firmy czy sytuacją związaną z atakiem terrorystycznym. Współpracowała z nią m.in. kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

25.03.2022

Clifford Chance doradzała przy ogłoszeniu wezwania na akcje Sygnity S.A.

Rynek

Międzynarodowa kancelaria prawna Clifford Chance doradzała Total Specific Solutions, holenderskiej grupie informatycznej, w związku z podpisaniem umowy inwestycyjnej z Sygnity, jednej z czołowych spółek polskiego sektora IT oraz jej akcjonariuszami a następnie ogłoszeniem wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji tej spółki.

25.03.2022

NRA apeluje o wstrzymanie procedury wyboru członków KRS

Wymiar sprawiedliwości

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zwrócił się do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu i premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o podjęcie działań zmierzających do zakończenia kryzysu praworządności w Polsce. W tym - jak wskazał - o wstrzymanie dalszego wyboru członków KRS i zainicjowanie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

25.03.2022

Książki prawnicze "wspierają" Ukrainę - zebrano prawie 130 tys. zł

Wymiar sprawiedliwości

Książki prawnicze wraz z autografami autorów rozchodzą się jak "świeże bułeczki". Cel jest szczytny, bo chodzi o wspracie obywateli Ukrainy. Od początku marca z prawie 300 aukcji przeprowadzonych na Facebooku w grupie: „Książki prawnicze z autografami – pomoc dla Ukrainy (aukcje)” udało się zebrać ponad 127 tys. zł.

25.03.2022

Zmiany w Sądzie Najwyższym - projekty prezydenta, PiS i Solidarnej Polski do dalszych prac

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm zdecydował w czwartek o skierowaniu do dalszych prac przygotowanego przez prezydenta projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisje zajmą się też projektami PiS i Solidarnej Polski. Odrzucone zostały natomiast projekty zaproponowane przez Lewicę i Koalicję Obywatelską. Projektowane zmiany mają zażegnać konflikt z Unią Europejską w sprawie praworządności.

24.03.2022