Prawo.pl
Zwyciężczyni ma wykazać się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową - właśnie ruszył nabór do konkursu Adwokatka Roku 2022. Zgłoszenia można nadsyłać do 28 lutego, a wyniki ogłoszone zostaną 8 marca 2023 r.
Patrycja Rojek-Socha
10.02.2023
Prawnicy
Referendum lokalne będzie można zorganizować w dwóch terminach w ciągu całej kadencji. Określone zostaną centralnie. Próg do zainicjowania referendum i ważności głosowania będzie niższy – zakłada to nowelizacja ustawy o referendum lokalnym, której pierwsze czytanie odbyło w środę w Sejmie. Eksperci wytykają jej błędy, niejasności i niekonstytucyjność oraz możliwość naruszenia cienkiej linii między partycypacją społeczną a chaosem.
Robert Horbaczewski
10.02.2023
Samorząd terytorialny RODO Wybory
Możliwość konfiskowania majątków osób, które wspierają działalność Rosji, oraz opodatkowanie firm, które nie wycofały się z tamtejszego rynku - to jedna z proponowanych zmian w konstytucji. Inna miałaby pozwolić na finansowanie armii bez konieczności przejmowania się zadłużaniem państwa. Prace na tym projektem rozpoczęła w czwartek sejmowa komisja nadzwyczajna.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
09.02.2023
Administracja publiczna Ukraina
Kobiety obwinione o blokowanie Marszu Niepodległości w 2017 r. we Wrocławiu mogły stać wzdłuż ulicy, przy krawężniku i wyrażać swoje poglądy, ale weszły na jezdnię - stwierdził Sąd Najwyższy oddalając kasację Rzecznika Praw Obywatelskich na korzyść. Izba Karna SN nie zgodziła się z poglądem, że obwinione realizowały gwarantowane konstytucyjnie prawo do wyrażania, w pokojowy sposób, swojego stanowiska w debacie publicznej.
Krzysztof Sobczak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.02.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zgromadzenie Sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego 8 lutego br. wyłoniło pięciu kandydatów na Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą tej Izby. Dlatego że kadencja prezesa dr. Michała Laskowskiego dobiega końca. Spośród tych pięciu osób, które zgodziły się kandydować, wyłonionych zostanie trzech kandydatów i z nich Prezydent wybierze prezesa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zgodnie z obecnymi przepisami studenckie praktyki mogą być odpłatne i muszą trwać - w przypadku jednolitych studiów magisterskich - minimum 6 miesięcy. Wynagrodzenie za praktykowanie nie jest jednak obowiązkowe, dlatego część kancelarii oferuje praktyki darmowe. Samo środowisko jest w tym zakresie podzielone - część prawników uważa, że to rodzaj szkolenia więc nie powinno się płacić, inni że za każdą pracę należy się godna płaca.
Patrycja Rojek-Socha
09.02.2023
Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Jednorazowe dotknięcie przez dziadka wnuczki w żadnej mierze nie mogło wzbudzić podejrzenia u policjanta, że to są czynności seksualne. To rodzina wiedziała, w jaki sposób dziadek zachowuje się w stosunku do jej członków – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej i stwierdziła, że ani prokurator, ani policjant, nie wszczynając postępowania, nie popełnili przestępstwa zaniedbania obowiązków służbowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.02.2023
Prawo karne
Można zaprzysięgać ławników Sądu Najwyższego w partiach, ale nie można uzależnić przyjęcia ślubowania od jakichkolwiek warunków - uważa wybrany przez Senat na nową kadencję ławnik - prof. Uniwersytetu Łódzkiego Jarosław Płuciennik. I dodaje, że podważenie przez I Prezes SN nieskazitelności jego charakteru, narusza jego dobra osobiste. Przypomina, że jako kandydat na ławnika został prześwietlony przez odpowiednie służby Senatu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepisów wymagających pilnej poprawy przybywa coraz szybciej

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie
Rozwody, mediacje, kontakty z dzieckiem, opodatkowanie darowizn, wgląd na konta i blokowanie rachunków bankowych przez skarbówkę, składka zdrowotna przedsiębiorców, prawo holdingowe, budowy domów do 70 mkw., data ważności recept – to tylko niektóre kwestie wymagające pilnej poprawy. Takich wadliwych przepisów jest mnóstwo. Wskazujemy je w raporcie „Poprawmy prawo”.
Krzysztof Koślicki
09.02.2023
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie
W wieczornym bloku głosowań w środę 8 lutego Sejm odrzucił wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat do noweli o Sądzie Najwyższym, przyjął nowelizację przepisów o egzekucji administracyjnej oraz m.in. ustawę wiatrakową. Przegłosowano też Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Patrycja Rojek-Socha
08.02.2023
Sejm odrzucił 14 poprawek Senatu do noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma odblokować fundusze dla Polski z unijnego Krajowego Planu Odbudowy. Wśród nich m.in. takie, które do rozpatrywania spraw dyscyplinarnych sędziów miały uprawniać Izbę Karną SN. Teraz czas na ruch prezydenta, jeśli podpisze, dyscyplinarkami sędziowskimi zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
08.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Zastraszanie, przemoc fizyczna i słowna, podtapianie (waterboarding), pobicia do utraty przytomności – to niektóre z nieprawidłowości, do jakich miało dojść w zakładzie karnym w Barczewie - wynika z wizytacji w tym zakładzie, jaką przeprowadzili pracownicy Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, działającego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Prokuratura wszczęła, a Służba Więzienna prowadzi kontrolę.
Krzysztof Sobczak
08.02.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Policjanci z pododdziałów zwartych nie są wyposażeni w dobrze widoczne indywidualne znaki identyfikacyjne, np. numery służbowe. Rzecznik praw obywatelskich uważa, że utrudnia to identyfikację np. tych funkcjonariuszy, którzy podczas demonstracji przekraczają uprawnienia służbowe. Interweniował w tej sprawie u premiera i ministra i od tego ostatniego dowiedział się, że obecne regulacje prawne są wystarczające.
Krzysztof Sobczak
08.02.2023
Prawo karne Policja
Sędzia, która powołała osiem razy w ciągu dwóch lat na biegłego bliskiego znajomego nie złamała prawa ani zasad etyki zawodu – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Nie ma przepisu zakazującego zlecania opinii biegłemu sądowemu, który jest małżonkiem, czy bliskim znajomym. Odwołanie KRS i ministra sprawiedliwości na niekorzyść okazało się niesłuszne, SN uniewinnił sędzię od zarzutów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąsiad bezprawnie zasiedział trzy działki oszukując sąd cywilny. Mimo że znał właściciela i jego wnuki od dzieciństwa, i z nimi razem chodził do szkoły. Sąd karny uznał winę mężczyzny, skazał na rok więzienia w zawieszeniu i nakazał naprawienie wyrządzonej przestępstwem szkody w całości poprzez wpłacenie solidarnie na rzecz pokrzywdzonych 156,4 tys. złotych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.02.2023
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Prawomocna decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma być wiążąca dla sądu orzekającego o naruszeniu interesu konsumentów w postępowaniu grupowym. Eksperci wskazują, że tak znaczące poszerzenie kompetencji urzędu to krok za daleko i postulują usunięcie propozycji z projektu. Podkreślają też, że tego typu zmiana powinna być najpierw szeroko przedyskutowana.
Inga Stawicka
08.02.2023
Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze
Sędziowskie pozwy dotyczące „zamrożonych” wynagrodzeń to realizacja prawa do sądu przysługującego sędziom, tak jak każdemu obywatelowi. O zasadności takich roszczeń rozstrzygnie zawsze sąd, przy czym w przypadku pozwu złożonego przez sędziego powinien być to inny sąd, niż jego jednostka macierzysta – jego pracodawca – mówi wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych.
Patrycja Rojek-Socha
08.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W 2022 roku ustawodawca pobił kolejny rekord w tworzeniu prawa

Prawnicy Doradca podatkowy Administracja publiczna
Rok 2022 był rekordowy pod względem liczby zmian w prawie. Opublikowano 127 532 nowe akty prawne (w 2021 – 119 617). Przynajmniej raz zmieniono 25 191 aktów (w 2021 – 21 043), co daje wzrost liczby zmienionych aktów aż o 19,7 proc. Najczęściej zmieniana była ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych - aż 32 razy. Legislacyjny ekspres komplikuje życie przedsiębiorcom, ale także zwykłym obywatelom.
Jacek Jasionek Krzysztof Koślicki
08.02.2023
Prawnicy Doradca podatkowy Administracja publiczna
System zgłaszania zdarzeń niepożądanych nie powinien narażać personelu medycznego na sankcje, ale zapewniać anonimowość i dobrowolność. Takie są zalecenia i rekomendacje Rady Unii Europejskiej i Rady Europy. Polski projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia nie tylko ich nie uwzględnia, ale wprowadza przepisy, które zdaniem sejmowych prawników powinny trafić do Kodeksu karnego.
Katarzyna Nocuń
08.02.2023
Prawo karne Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie
Sąd Najwyższy uchylił uchwałę Izby Dyscyplinarnej, która zawieszała w czynnościach służbowych sędziego Sądu Okregowego w Warszawie Krzysztofa Chmielewskiego. Sędzia nie przekroczył prawa ani nie uchybił zasadom etyki. Orzekał zgodnie ze swoim sumieniem, a za orzekanie o ile rażąco nie narusza prawa sędzia nie odpowiada. Sąd Najwyższy nie stwierdził jednak- jak chcieli obrońcy – że Izba Dyscyplinarna nie była sądem, a więc że uchwały w ogóle nie było.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.02.2023
Wymiar sprawiedliwości
We wtorek 7 lutego prof. Małgorzata Manowska, pierwsza prezes Sądu Najwyższego przyjęła ślubowanie od trzech wybranych przez Senat ławników na nową kadencję 2023-2026. Są to Joanna Marta Lasko, Robert Łukasz Burek oraz Sławomir Majewski. Obecnie orzekać może siedmiu ławników, gdyż pozostałych 23 osób czeka nadal na przyjęcie od nich ślubowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Szkoła nie może ignorować nielegalnych zachowań ucznia

Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Uczniowie zniszczyli toalety, zakładają w internecie grupy, na których wymieniają się niewybrednymi komentarzami o kolegach, poszarpali się pod szkołą - skarżą się rodzice na wywiadówkach. Bywa, że tego rodzaju czyny wypełniają znamiona wykroczeń lub nawet przestępstw, zatem kwalifikują do zgłoszenia organom ścigania. Chyba, że dyrektor skorzysta z przyznanych mu we wrześniu uprawnień.
Monika Sewastianowicz
07.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Projektowana nowelizacja ma ułatwiać konsumentom inicjowanie pozwów zbiorowych. Jednak z powodu proponowanej bardzo wysokiej opłaty wstępnej - do 5 procent wartości dochodzonego roszczenia - nowe przepisy nie tylko nie przełożą się na wzrost popularności takich powództw, ale wręcz je ograniczą i doprowadzą do powstania nieuzasadnionych różnic w zakresie opłat sądowych.
Inga Stawicka
07.02.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument
Coraz więcej prokuratorów i sędziów decyduje się na kierowanie pozwów w sprawie swoich wynagrodzeń, na razie za 2022 rok. Sądy wydają też coraz więcej nakazów zapłaty z tym, że odpowiedzią na nie są sprzeciwy prezesów sądów i szefów prokuratury. Ci ostatni wskazują m.in., że sąd orzekający w sytuacji powzięcia wątpliwości co do konstytucyjności przepisów, nie może odmówić ich stosowania, może natomiast zwrócić się z pytaniem do Trybunału Konstytucyjnego.
Patrycja Rojek-Socha
07.02.2023
Prokuratura

NSA: Jeszcze raz trzeba ocenić egzamin notarialny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok sądu I instancji, nie godząc się z orzeczeniem, że egzamin notarialny został przeprowadzony prawidłowo. Wątpliwości wzbudziły zarzuty zdającego dotyczące procedury oraz trudności technicznych, które spowodowały dwukrotne logowanie się do komputera. Chociaż sąd I instancji uznał, że winny nie był wadliwy pendrive komisji z danymi do wykonania aktu notarialnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta
Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa wolnościowa jest potrzebna, by prywatne, globalne firmy nie decydowały o dostępie Polaków do informacji. Istotą demokracji jest gwarancja wolności słowa i swoboda debaty publicznej. Jeżeli te gwarancje są naruszone, zagrożona jest demokracja – powiedzieli w poniedziałek wiceministrowie sprawiedliwości Sebastian Kaleta i Marcin Warchoł.
Krzysztof Sobczak
06.02.2023
Prawo karne Administracja publiczna
Przepisy przewidujące możliwość odroczenia aplikacji adwokackiej lub radcowskiej, w związku z urodzeniem dziecka, dyskryminują ojców - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I przypomina, że aplikację może odroczyć matka nowo narodzonego dziecka, ale ojciec już nie. Tymczasem zarówno macierzyństwo, jak i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej, co znajduje odzwierciedlenie w Konstytucji.
Patrycja Rojek-Socha
06.02.2023
Prawnicy Strefa aplikanta
Kancelaria CMS doradzała Grupie Lewandpol przy jednej z największych inwestycji dotyczącej parku energii odnawialnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Chodzi o projekt budowy pierwszej w Polsce wielkoskalowej farmy solarno-wiatrowej. Energia z niej pozyskana ma popłynąć do odbiorców jeszcze w 2023 r.
Patrycja Rojek-Socha
06.02.2023
Rynek

Komisja Europejska nadal nie uznaje KRS za organ niezależny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Nie zostały rozwiane obawy dotyczące niezależności Krajowej Rady Sądownictwa w obecnym kształcie, pomimo tego, że w szeregu orzeczeń Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał proces powoływania sędziów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego za wewnętrznie wadliwy - stwierdził Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.
Krzysztof Sobczak
06.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Minął miesiąc odkąd Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy rozporządzenia dotyczące stawek dla adwokatów z urzędu za sprawy karne i o wykroczenia, w zakresie, w jakim są one niższe od stawek dla obrońców "z wyboru", są niezgodne z Konstytucją. Sądy coraz częściej zasądzają je w wysokości takiej jak "z wyboru". Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami.
Patrycja Rojek-Socha
06.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości