Prawo.pl
Czy prokuratura może dowolnie korzystać z podsłuchanych informacji, które są objęte tajemnicą zawodową? Przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie toczy się sprawa znanego doradcy podatkowego i radcy prawnego Marka K., w której śledczy ujawnili, że podsłuchiwali jego rozmowy z klientami i używali zgromadzonych w ten sposób informacji bez zezwolenia sądu.
Paweł Rochowicz
23.09.2022
Prawnicy Doradca podatkowy Prokuratura
W nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego tymczasowo będzie zasiadać 14 sędziów, aż do zakończenia rozpoznawania wszystkich spraw przydzielonych z Izby Dyscyplinarnej, co może potrwać do listopada. Na razie największym problemem są wnioski obrony o zbadanie , które powodują, że kolejne sprawy zawieszonych sędziów spadają z wokandy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W sobotę 24 września 2022 r. o godz. 11 na terenie całego kraju, po raz siedemnasty, zostaną przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz piętnasty państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą. Zgłosiły się 6 062 osoby, w tym na aplikację adwokacką – 2 272 osoby, aplikację radcowską – 2 905 osób, aplikację notarialną – 717 osób, aplikację komorniczą – 168 osób.
Krzysztof Sobczak
23.09.2022
Prawnicy Strefa aplikanta
Podjęcia szybkich działań mających na celu poprawą opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w Polsce, zaprzestania dyskryminowania ich w szczególności z uwagi na pochodzenie etniczne, płeć, orientację i niepełnosprawność, uregulowania prawnego procesu tranzycji, w końcu wzmocnienia kadrowego wydziałów rodzinnych - domaga się w podjętej uchwale Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce.
Patrycja Rojek-Socha
23.09.2022
Wymiar sprawiedliwości
Zawieszony sędzia Paweł Juszczyszyn ma być dopuszczony do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych - nakazał Sądowi Rejonowemu w Olsztynie Sąd Okręgowy w Bydgoszczy. Wyrok jest prawomocny, a apelacje bydgoskiej prokuratury oraz olsztyńskiego sądu zostały oddalone. Prezes olsztyńskiego sądu zapowiada kasację od SN, wraz z wnioskiem o wyłączeniem wszystkich sędziów uczestniczących w wydaniu "uchwały trzech izb.
Krzysztof Sobczak
22.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już 357 tys. wniosków i 151 tys. pism w eKRS

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze
Złożono już 357 tys. wniosków i 151 tys. pism przez portal obsługujący elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy. - Ten system dynamizuje rozwój polskiej gospodarki i oznacza ogromne ułatwienia dla przedsiębiorców – uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I podkreśla, że cyfryzacja sądownictwa niezmiennie pozostaje jednym z priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
22.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze
Pracodawcy zostali pominięci w konsultacjach ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary - alarmuje w liście do ministra sprawiedliwości Konfederacja Lewiatan. I apeluje o włączenie przedsiębiorców do konsultacji publicznych tego projektu ustawy. Konfederacja przypomina, że ma do tego ustawowe prawo.
Krzysztof Sobczak
22.09.2022
Prawo karne Prawo gospodarcze
Usprawnienie prowadzenia postępowań przygotowawczych i sądowych oraz zgromadzenie najlepszych biegłych zajmujących się problematyką medyczną - to główne zadania Instytutu Ekspertyz Medycznych, który został właśnie otwarty w Łodzi. Instytut ma również przyczynić się do pozyskania chętnych do pełnienia funkcji biegłych.
Krzysztof Sobczak
22.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Zawody medyczne
Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, sędzia Krystian Markiewicz, otrzymał nagrodę od Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów (IAJ). Nagrodę przyznano w uznaniu zasług za obronę demokratycznych wartości. Poza Krystianem Markiewiczem, przyznano ją również tureckiemu sędziemu Muratowi Arslanowi oraz gwatemalskiej sędzi Erice Aifan.
Krzysztof Sobczak
22.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Niezmiennie odpowiedzialność karna dotyczyłaby rażącego niezachowania ostrożności, a dodatkowo podkreślić należy, że prawo karne stanowi tylko jeden z kilku instrumentów weryfikacji postępowania medycznego - mówi lek. Piotr Pawliszak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, który przewodniczy zespołowi ds. reformy systemu zgłaszania i rejestrowania zdarzeń niepożądanych i szkód w ochronie zdrowia.
Katarzyna Nocuń
22.09.2022
Prawo karne Zawody medyczne
Skarb Państwa, a konkretnie prezes sądu, który orzekł przepadek osiągniętej przez oskarżonego korzyści majątkowej, może zastosować skargę pauliańską w celu ochrony należności wynikających z orzeczenia przez sąd karny przepadku korzyści majątkowej pochodzącej z przestępstwa - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.09.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sytuacje, w których sędzia ponosi odpowiedzialność nie tylko dyscyplinarną, ale i karną za wydane orzeczenie, powinny być absolutnie wyjątkowe - wskazuje Rada Legislacyjna przy premierze i postuluje doprecyzowanie przesłanki "oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa". Zgadzają się z tym sędziowie podkreślając, że przepis stał się sposobem na niepokornych i narzędziem zastraszania.
Patrycja Rojek-Socha
22.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w spadkach i utracona (?) szansa dla partnerów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Rządowy projekt przewiduje zmiany w katalogu uprawnionych do dziedziczenia, w tym ograniczenie kręgu spadkobierców należących do trzeciej grupy wyłącznie do dziadków, wujów, stryjów, ciotek i stryjenek spadkodawcy oraz ich dzieci. Szkoda, że przy okazji nie pomyślano o osobach, które pozostają ze sobą w związkach faktycznych, włączając w to pary jednopłciowe, które tworzą związek partnerski.
Mateusz Wąsik
22.09.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Apel: Jednolity Sąd Patentowy powinien objąć jurysdykcją także Polskę

Nowe technologie Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Polska powinna przystąpić do konwencji o Jednolitym Sądzie Patentowym - apelowali uczestnicy międzynarodowej konferencji poświęconej prawu patentowemu. Ich zdaniem zapewniłoby to lepszą spójność praktyki związanej z ochroną patentową. Nasz kraj jest tej konwencji nie przyjął, podobnie jak Hiszpania.
Paweł Rochowicz
21.09.2022
Nowe technologie Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawiło ofertę programów edukacyjnych pn. „Przygody z Paragrafem”, skierowanych do uczniów szkół podstawowych, klas 7 – 8. Programy przewidują zarówno klasyczne lekcje o prawie jak i różnorodne zajęcia praktyczne i ćwiczenia prowadzone przez profesjonalistów.
Krzysztof Sobczak
21.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator powiela nieprawdziwe dane o sędzim Izby Karnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
W celu wyłączenia sędziego z rozpoznawania kasacji, Prokuratura Krajowa podała fałszywe informacje. Prezes Izby Karnej Michał Laskowski wyraził nadzieję, że w przyszłości prokuratorom stawającym przed Sądem Najwyższym nie zdarzy się już powoływanie nieprawdziwych okoliczności, w tym zwłaszcza jako uzasadnienie wniosku o wyłączenie sędziego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Czasy, w których prawników stawiano na piedestale i grzecznie oczekiwało się w kolejce na ich reakcję, bezpowrotnie minęły. Teraz potrzebny jest stały kontakt z klientem. Budowanie relacji pozwala utrzymać i rozwijać współpracę. Klienci doceniają takie wsparcie, a my - nie bądźmy hipokrytami - mamy dzięki temu szansę na sprzedanie naszych usług – mówi Bartosz Kubista, adwokat, doradca podatkowy, partner w kancelarii GLC.
Krzysztof Koślicki
21.09.2022
Prawnicy Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaopiniuje w środę, 21 września, kandydatów na ławników Sądu Najwyższego. Do marszałka Senatu zgłoszono 59 osób, w tym 15 obecnych ławników SN, 31 kandydatów rekomenduje Komitet Obrony Demokracji. Obecna, przedłużona kadencja, upływa z końcem roku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
21.09.2022
Wymiar sprawiedliwości
Izba Odpowiedzialności Zawodowej w składzie tymczasowym nie wyraziła zgody na zawieszenie sędzi Małgorzaty D.-W. z Zielonej Góry, która zastosowała dwa tygodnie aresztu wobec osoby uchylającej się od wymiaru sprawiedliwości. Dlatego że minęło już trzy lata od popełnionego czynu i 2,5 roku od złożenia przez rzecznika wniosku o zawieszenie do Izby Dyscyplinarnej, która na ten wniosek nie zareagowała. A nowy przepis ustawy o SN stanowi, że błąd w orzekaniu nie narusza prawa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rząd rusza z reformą sądów administracyjnych, chce przy tym skorzystać z narzędzi zastosowanych już w procedurze cywilnej - m.in. zażaleń poziomych i posiedzeń niejawnych. A skargi na decyzje np. ministrów mają być rozpatrywane zgodnie z miejscem zamieszkania lub siedzibą skarżącego. Prawnicy obawiają się, że zamiast przyspieszenia będzie spowolnienie, a sądy wojewódzkie... utoną w sprawach.
Patrycja Rojek-Socha
21.09.2022
Wymiar sprawiedliwości
Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN stwierdziła niezasadność zarządzenia ministra sprawiedliwości z 24 stycznia 2022 roku o natychmiastowej przerwie w czynnościach służbowych Marzanny Piekarskiej-Drążek, sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie. I postanowiła umorzyć postępowanie sądowe, a kosztami obciążyć skarb państwa. Nie padły jednak słowa o bezprawności działań ministra, czego domagali się obrońcy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Niedozwolone jest uogólnione i niezróżnicowane zatrzymywanie przez operatorów świadczących usługi łączności elektronicznej danych o ruchu przez rok od dnia ich zapisu, zapobiegawczo, w celu zwalczania naruszeń w postaci nadużyć na rynku, do których należy wykorzystywanie informacji poufnych - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
20.09.2022
Administracja publiczna RODO
Komisja Europejska poinformowała o podpisaniu umowy z Polską dotyczącej finansowania z Funduszu Odbudowy. Konieczne jest jeszcze podpisanie porozumienia operacyjnego. Potem państwa członkowskie mogą złożyć swój pierwszy wniosek o płatność, pod warunkiem, że spełniły odpowiednie etapy i cele. W przypadku Polski to m.in. tzw. kamienie milowe dotyczące praworządności.
Krzysztof Sobczak
20.09.2022
Finanse publiczne Prawo europejskie
Wyznaczenie sędziów nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego daje nadzieję na jej sprawne prace, jednak nie zakończy konfliktu wśród sędziów - ocenia rzecznik tego sądu Aleksander Stępkowski. Rychłego końca sporu wśród sędziów SN nie widzi też prezes Izby Karnej Michał Laskowski.
Paweł Rochowicz
20.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie zaczęła tworzyć odrębną listę adwokatek i adwokatów gotowych do świadczenia pomocy prawnej z urzędu dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwem i tych, które potrzebują obrońcy. Tymczasem w tle trwa batalia o godne stawki za "urzędówki", a NRA rozważa ogólnopolską akcję, która zwróci uwagę na ten problem.
Patrycja Rojek-Socha
20.09.2022
Wymiar sprawiedliwości
We wtorek 20 września odbędzie się posiedzenie nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej jeszcze w składzie tymczasowym wyznaczonym przez I Prezes SN. Chodzi o sprawy zawieszenia sędziów oraz zarządzenie natychmiastowej przerwy w czynnościach służbowych. Wkrótce do orzekania przystąpi 11 sędziów wybranych 17 września przez prezydenta, a ich wyroki mogą okazać się nieważne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym, które doprowadziły do likwidacji Izby Dyscyplinarnej, nie rozstrzygają, czy uchylone immunitety prokuratorskie pozwalają na ukaranie tych osób. Nie zawierają rozwiązania, które „automatycznie” czyniłoby bezskutecznymi decyzje Izby Dyscyplinarnej. Co więcej, nie jest możliwy tryb wznowienia postępowania, gdyż dotyczy tylko sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Trzymanie się przepisów Prawa o ustroju sądów powszechnych i Prawa o prokuraturze spowodowałoby w 2023 r. wzrost wynagrodzeń sędziów i prokuratorów o 21, 89 proc. - wynika z pisma Ministerstwa Finansów do Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak podkreślono, to z kolei oznaczałoby "pogłębienie rozwarstwienia płac pomiędzy grupą orzeczniczą a pozostałą kadrą sądów i prokuratur", którzy liczyć mogą na 7,8 proc.
Patrycja Rojek-Socha
19.09.2022
Wymiar sprawiedliwości
Prezydent Andrzej Duda w sobotę wieczorem 17 września wyznaczył jedenastu sędziów SN do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Jest to sześciu sędziów powołanych po grudniu 2017 r. i pięciu nominowanych przez poprzednią, legalną Krajową Radę Sądownictwa. 6 października zgromadzenie sędziów nowej Izby ma wybrać trzech kandydatów na jej prezesa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Klient sam się rozwija m.in. w zakresie nowości technologicznych, więc coraz częściej i więcej w tym zakresie wymaga od reprezentującej go kancelarii. Ważna dla niego jest specjalizacja, czasem w wąskim obszarze, a także cena i jakość oferowanych usług. To, co widać też na polskim rynku prawnym, potwierdza badanie Wolters Kluwer Future Ready Lawyer 2022.
Patrycja Rojek-Socha Paweł Rochowicz
19.09.2022
Wymiar sprawiedliwości