Usługi ciągłe w VAT rozlicza się według szczególnych zasad

VAT Rachunkowość

Za dostawę świadczoną w sposób ciągły należy uznać ciąg kolejnych świadczeń (dostaw), stanowiących realizację przyjętego zobowiązania do dokonania szeregu dostaw częściowych określonych towarów, objętych jednym stosunkiem zobowiązaniowym. Ważna jest też powtarzalność świadczeń i ustalone terminy płatności.

25.01.2022

NSA: Członek zarządu może ograniczyć swoje kompetencje, ale nie odpowiedzialność

CIT VAT Spółki

Były wiceprezes zarządu chciał się uwolnić od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki. Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, że brak wiedzy o kondycji finansowej nie jest do tego wystarczającą przesłanką. Członek zarządu ponosi bowiem odpowiedzialność za prowadzenie spraw spółki, nawet jeśli nie wykonywał swoich obowiązków lub ograniczył kompetencje.

25.01.2022

Senat zaproponował rozszerzenie katalogu produktów z obniżonym VAT

VAT

Senat zaproponował w czwartek wieczorem wniesienie poprawek do ustawy czasowo obniżającej VAT do zera na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło, oraz do 8 proc. na paliwa. Poprawki rozszerzają m.in. katalog towarów, które mają być od 1 lutego tego roku opodatkowane niższymi stawkami. Ustawa trafi teraz ponownie do Sejmu.

20.01.2022

UOKiK sprawdzi, czy ceny spadną po obniżce VAT

Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do sprzedawców o obniżki cen produktów spożywczych po ustawowych zmianach podatku VAT od pierwszego lutego. Podczas spotkania z branżą zapowiedział działania UOKiK i Inspekcji Handlowej, w tym stały monitoring cen wybranych artykułów żywnościowych i piętnowanie negatywnych praktyk sprzedawców.

20.01.2022

Obowiązek podatkowy w VAT dla usług stałej obsługi prawnej po wystawieniu faktury

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeżeli podatnik świadczy usługi stałej obsługi prawnej, to obowiązek podatkowy w VAT powstaje u niego z datą wystawienia faktury. W przypadku zaś importu usług stałej obsługi prawnej i biurowej, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych. Istotne znaczenie ma tu moment wykonania usługi, upływ okresu rozliczeniowego albo też otrzymanie zaliczki.

18.01.2022

Nowe korzyści w VAT pełne luk i wątpliwości

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Chaos w rozliczeniach wynagrodzeń i PIT trwa w najlepsze. Na horyzoncie widać już jednak kolejne problemy – tym razem z VAT. Doradcy podatkowi rozpoczęli właśnie analizy, czy firmom opłacać się będzie rozliczać w ramach Grup VAT. Możliwość ta, wprowadzona regulacjami Polskiego Ładu, pojawi się w lipcu 2022 roku. Okazuje się, że przepisy w tym zakresie są tak nieprecyzyjne, że z nowych rozwiązań trudno będzie skorzystać.

14.01.2022

Projekt tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0 trafił do Sejmu

Domowe finanse VAT

Projekt tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0, który zakłada m.in. obniżkę stawek VAT na żywność, gaz i nawozy do 0 proc., na prąd i ciepło do 5 proc. oraz na paliwo do 8 proc. trafił we wtorek do Parlamentu - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Sejmu. Zgodnie z projektem, zmiany w ustawie o VAT mają wejść w życie 1 lutego.

11.01.2022

Ustawa o inflacyjnym dodatku osłonowym już obowiązuje

Pomoc społeczna VAT

Od wtorku obowiązuje opublikowana w poniedziałek w Dzienniku Ustaw ustawa o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Na dodatek mogą liczyć osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.

04.01.2022

Ruszył Krajowy System e-Faktur, wątpliwości pozostały

VAT Rachunkowość Finanse

Od początku stycznia 2022 roku podatnicy mogą wystawiać już faktury elektroniczne poprzez Krajowy System e-Faktur. W Dzienniku Ustaw opublikowano właśnie rozporządzenie, które precyzuje zasady korzystania z nowej formy fakturowania – na razie jest ona dobrowolna. Zachęty mogą jednak okazać się niewystarczające. Resortowi finansów zależy, by e-fakturowanie stało się obligatoryjne w 2023 roku.

04.01.2022

Prowokacje skarbówki stały się legalne - urzędnik dokona kontrolowanych zakupów

Ordynacja VAT Polski Ład

Obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku, podatkowa część Polskiego Ładu dała skarbówce nowe narzędzia do walki z szarą strefą i wyłudzeniami podatków. Są to nabycia sprawdzające i tymczasowe zajęcie ruchomości. Na celowniku KAS znajdą się zatem wszyscy - nie tylko ci, którzy w przeszłości naruszali swoje obowiązki podatkowe, czy u których stwierdzono zwiększone ryzyko naruszenia prawa.

03.01.2022

MF wyjaśnia problem VAT od przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT Budownictwo

Opłaty pobierane z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego nieruchomości we własność zawierają w sobie podatek VAT - niezależnie od tego, czy takie użytkowanie zostało ustanowione przed 1 maja 2004 r. czy po tej dacie. Wynika to jednoznacznie z wydanej właśnie interpretacji ogólnej.

31.12.2021

MF określiło zasady korzystania z kas fiskalnych w 2022 roku

VAT Rachunkowość

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 2442 opublikowane zostało rozporządzenie ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nowe zasady będą obowiązywały do końca 2023 roku. Zmiany dotkną m.in. myjni samochodowych.

30.12.2021

Unijne instytucje odzyskają zapłacony w Polsce VAT

VAT Rachunkowość Prawo unijne

Instytucje unijne będą mogły otrzymać zwrot podatku VAT od zakupionych usług i towarów, jeśli mają siedzibę lub przedstawicielstwo w Polsce. Zwrot będzie więc przysługiwał m.in. Komisji Europejskiej. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Rozporządzenie jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

30.12.2021

KE: Obniżka VAT na żywność wkrótce będzie możliwa

VAT Prawo unijne

Komisja Europejska potwierdziła w środę, że wkrótce możliwe będzie wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność. Obecne przepisy na to jeszcze nie pozwalają. Umożliwią to jednak zmiany w Dyrektywie VAT. Państwa członkowie zyskają większą swobodę w stosowaniu niższych stawek VAT.

22.12.2021

Rozporządzenie o obniżce VAT na gaz ziemny, ciepło i prąd już w Dzienniku Ustaw

Domowe finanse VAT

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra finansów o obniżce VAT na gaz ziemny ciepło i energię elektryczną. Zgodnie z jego treścią, od 1 stycznia 2022 roku spadają stawki VAT na gaz ziemny, ciepło i energię elektryczną. Obniżone stawki mają obowiązywać do 31 marca przyszłego roku.

20.12.2021

Tomasz Michalik: Polska sama będzie mogła decydować w sprawie stawek VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Państwa członkowskie zgodziły się na zmiany w Dyrektywie VAT i rozszerzenie listy towarów i usług, do których będzie można stosować niższe stawki VAT. Obejmie to 24 grupy towarów i usług. Musimy poczekać aż zmiany zostaną przyjęte, ale to tylko formalność – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w kancelarii MDDP. I dodaje, że kierowane w tej sprawie naciski na Komisję Europejską mają wymiar tylko marketingowy.

17.12.2021

Świąteczne prezenty dla klientów mogą wpłynąć na rozliczenie VAT

VAT Rachunkowość Finanse

Prawo do odliczenia VAT przysługuje podatnikom w takim zakresie, w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Związek nie musi być bezpośredni. Przekazanie świątecznego prezentu może jednak wiązać się także z obowiązkiem naliczenia i zapłaty podatku. Dużo zależy od wartości upominku.

15.12.2021

Banki mogą blokować bieżące konta firm, zamiast rachunków VAT

Ordynacja VAT Finanse Poprawmy prawo

Przedsiębiorca, który zalega ze spłatą VAT, nie może przesłać urzędowi skarbowemu pieniędzy z konta służącego do płatności VAT. Prawo zaś pozwala bankom na dowolność, czy egzekucja zostanie przeprowadzona z rachunku podstawowego, czy z rachunku VAT. Najczęściej więc blokowane są bieżące konta firm, co powoduje paraliż ich funkcjonowania. Konieczna jest pilna zmiana prawa i doprecyzowanie przepisów.

14.12.2021