- Zerowa stawka VAT na żywność będzie legalna w przyszłości - powiedział w środę na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. Nie sprecyzował, kiedy dokładnie się to stanie.
Komisarz zwrócił także uwagę, że obowiązujące obecnie przepisy nie pozwalają na zerową stawkę VAT w przypadku produktów żywnościowych. Przypomniał jednak, że ostatnio w Radzie przyjęto przepisy, które będą na to pozwalać w przyszłości. - Teraz jesteśmy w momencie przejściowym. Oznacza to w praktyce, że nie jest to rzecz dopuszczona unijnymi przepisami w tej chwili, ale wiemy, że stanie się legalna - oświadczył Gentiloni.
Zobacz również: Polska zmieni stawki VAT przed końcem 2024 roku >>
Przypomnijmy. Państwa członkowskie zgodziły się w zeszłym tygodniu na zmiany w Dyrektywie VAT i rozszerzenie listy towarów i usług, do których będzie można stosować niższe stawki VAT. Obejmie to 24 grupy towarów i usług.
- Musimy poczekać aż zmiany zostaną przyjęte, ale to tylko formalność – mówił serwisowi Prawo.pl Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w kancelarii MDDP. Twierdził też, że kierowane w tej sprawie naciski na Komisję Europejską mają wymiar tylko marketingowy.
Według Tomasza Michalika, zmiany w Dyrektywie VAT mogą wejść w życie już za kilka miesięcy i wtedy rząd będzie miał swobodę - ograniczoną listą towarów i usług ze zmodyfikowanego załącznika nr III do Dyrektywy. W załączniku tym znajduje się także żywność.
- Tak więc - po nowelizacji Dyrektywy Polska będzie mogła samodzielnie obniżyć stawkę VAT na żywność do 0 proc., natomiast obniżka stawki na paliwo wciąż będzie wymagała decyzji derogacyjnej – tłumaczy Tomasz Michalik.
Zobacz więcej:
Tomasz Michalik: Polska sama będzie mogła decydować w sprawie stawek VAT >>
Bliżej do zmian w dyrektywie i stawkach VAT >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.