Grupy VAT mogą być interesujące, ale przepisy trzeba poprawić

VAT Doradca podatkowy Finanse

Od stycznia przyszłego roku firmy będą mogły zakładać grupy VAT i wspólnie rozliczać podatek. W piątek kończą się konsultacje tego rozwiązania. Eksperci widzą w nim wiele zalet, jednak niektóre kwestie wymagają poprawek. Bez nich korzyści z funkcjonowania w grupach VAT pozostają tylko w teorii.

29.07.2022

Zamówionego towaru nie można wysłać na Ukrainę, ale zaliczka podlega VAT

VAT Rachunkowość Ukraina

Przepisy ustawy o VAT nie przewidują szczególnych rozwiązań pozwalających na zastosowanie 0-proc. stawki VAT do otrzymanej zaliczki na poczet dostawy, która nie doszła do skutku. Wystąpienie siły wyższej i wojna to za mało. Po upływie sześciu miesięcy od otrzymania zaliczki, rozliczenie VAT trzeba skorygować i zastosować stawkę krajową dla takiej dostawy. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

22.07.2022

Firmy czekają na wyrok TSUE w sprawie pustych faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się wkrótce pytaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodzi o niezwykle istotną kwestię odpowiedzialności za wystawianie pustych faktur, które dokumentują fikcyjne transakcje. Problem mają firmy – zwłaszcza w sytuacji, gdy fałszywe faktury wystawiają na własną rękę ich pracownicy.

21.07.2022

Opodatkowanie VAT usług elektronicznych pełne niejasności

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Obecnie wielu przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojego biznesu do sieci. Przyczyn takiego działania można doszukiwać się w chęci sprostania oczekiwaniom nabywców, dla których tradycyjne (stacjonarne) kanały dystrybucji – z uwagi na postęp technologiczny - nie są już tak atrakcyjne. Innym powodem jest potrzeba ograniczenia kosztów prowadzonej przez siebie działalności.

20.07.2022

Usługi podologa bez zwolnienia z VAT, dietetyka ze zwolnieniem - jednak nie zawsze

VAT Rachunkowość Zawody medyczne

Organy skarbowe w najnowszej interpretacji orzekły o prawie do zwolnienia przedmiotowego z VAT dla usług dietetycznych. Odmówiły jednak w przypadku usług podologicznych. Eksperci podkreślają, że interpretacja nie ma jednak uniwersalnego charakteru i nie może być odnoszona do wszystkich usług świadczonych przez dietetyków - zwłaszcza tych, których celem jest jedynie poprawa wyglądu.

19.07.2022

Ministerstwo Finansów chce objaśnić przepisy o grupach VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

Grupy VAT będzie można tworzyć od 1 stycznia 2023 r., a już dziś Ministerstwo Finansów zaprasza do dyskusji w sprawie objaśnień do tych przepisów. Według ekspertów, jest sporo wątpliwości co do tworzenia takich grup, a projekt objaśnień na razie niewiele wyjaśnia. Doradcy podatkowi postulują, by wyjaśnić, kiedy tworzenie grup może być naruszeniem prawa.

18.07.2022

Turyści, domagajcie się paragonów w kurortach - apeluje Ministerstwo Finansów

Rynek i konsument VAT

Weź paragon i wspieraj uczciwą konkurencję na rynku - apeluje Ministerstwo Finansów, podczas gdy urzędnicy skarbowi prowadzą nasiloną akcję kontroli prawidłowego wydawania przez przedsiębiorców tych paragonów w miejscowościach turystycznych. MF przypomina jednocześnie, że wydruk z terminala płatniczego nie jest paragonem.

16.07.2022

Mimo korzystnego orzecznictwa skarbówka nieprzychylna małżonkom-przedsiębiorcom

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Przekazanie nieodpłatnie samochodu osobowego wykupionego z leasingu przez żonę prowadzącą działalność gospodarczą do działalności gospodarczej męża stanowi nieodpłatną dostawę towarów, która podlega VAT. Tak uznały organy skarbowe w najnowszej interpretacji. Eksperci zwracają jednak uwagę, że skarbówka nie uwzględnia w tym zakresie orzecznictwa.

16.07.2022

Produkty lecznicze finansowane ze zbiórek publicznych ponownie bez VAT

VAT Opieka zdrowotna Farmacja

Przywrócony został zerowy VAT dla produktów leczniczych finansowanych ze zbiórek publicznych rozpoczętych w trakcie stanu epidemii. Stawka 0 proc. VAT dla takich leków będzie mogła być stosowana wstecznie, czyli już od 17 maja 2022 r. Dla zbiórek rozpoczętych po odwołaniu stanu epidemii – a więc po 16 maja 2022 r. – obowiązują wcześniejsze zasady opodatkowania, tj. stawka proc.

15.07.2022

Budżet już zarabia na przesyłkach z Chin, ale w systemie są luki

Finanse publiczne VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Działający już od roku uproszczony system rozliczeń VAT od e-handlu działa sprawnie - zapewnia Ministerstwo Finansów. Eksperci wskazują, że rzetelna ocena będzie możliwa dopiero za kilka lat, gdy będzie można porównać dane z dłuższego okresu funkcjonowania. Potrzebna jest jednak reforma tych przepisów w części dotyczącej przesyłek spoza Unii Europejskiej.

15.07.2022

Banki zgłoszą fiskusowi częste transakcje firm prowadzących handel elektroniczny

Rynek i konsument VAT Nowe technologie

Banki będą musiały informować fiskusa o przypadkach, gdy ten sam odbiorca otrzymuje ponad 25 płatności w ciągu kwartału. Ma to być element dalszego udoskonalania i uszczelniania systemu VAT w tej sferze. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowych przepisów, które mają wejść w życie z początkiem 2024 r.

14.07.2022

Solidarna odpowiedzialność przedstawiciela celnego po wyroku TSUE

VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dla przedstawicieli celnych na terenie naszego kraju wprost rzutuje interpretacyjnie na wykładnię, gdzie należy zastosować przepisy prawa krajowego. Oznacza to, że przedstawiciele celni są odpowiedzialni solidarnie za VAT od importu towaru w naszym kraju – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert ds. ceł, prawa celnego i handlu zagranicznego.

13.07.2022

TSUE po stronie podatników rozliczających transakcje łańcuchowe

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Artykuł 41 dyrektywy VAT stoi na przeszkodzie przepisom państwa członkowskiego, gdy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które uznaje się za dokonane na terytorium tego państwa członkowskiego, wynika z wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – stwierdził TSUE w wyroku z 7 lipca br. Orzeczenie ma duże znaczenie dla transakcji łańcuchowych.

08.07.2022

Skarbówka sprawdzi paragony w kurortach i sfilmuje zakupy

Rynek i konsument VAT RODO Polski Ład

Kontrolerzy skarbowi ruszyli do miejscowości turystycznych, by sprawdzić, czy smażalnie ryb, lodziarnie czy pensjonaty wystawiają paragony i używają kas fiskalnych. Za nieprawidłowości mają być wystawiane co najmniej tysiączłotowe mandaty. Sposobem kontroli mają być nabycia sprawdzające, filmowane miniaturowymi kamerami.

08.07.2022

Import towarów ratujących życie dla Ukraińców bez cła i VAT

VAT Prawo unijne Ukraina

Komisja Europejska podjęła w piątek decyzję, która umożliwi państwom członkowskim tymczasowe zniesienie ceł i VAT od importu z państw trzecich żywności, koców, namiotów, generatorów prądu i innego sprzętu ratunkowego, przeznaczonego dla Ukraińców dotkniętych wojną. Zwolnienie ma obowiązywać z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.

01.07.2022

Darowizna koparki na rzecz żony po uprzednim nabyciu od leasingodawcy bez VAT

VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca może wykupić przedmiot leasingu i przenieść go do majątku prywatnego. W dalszej kolejności może przekazać go żonie, która wniesie go do własnej działalności. Taka darowizna nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Potwierdza to niedawna interpretacja podatkowa.

29.06.2022

Większość podatników zadowolona z obsługi w urzędach skarbowych

CIT PIT VAT Administracja publiczna

Cztery na pięć osób odwiedzających urzędy skarbowe jest zadowolonych z obsługi przez urzędników. Tak wynika z badań prowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową wśród podatników umawiających wizyty przez internet. Minister finansów zapowiada, że jakość tej obsługi wciąż będzie podnoszona.

28.06.2022

Ulga na złe długi – dobre wiadomości dla podatników

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął o niezgodności polskich przepisów ustawy o VAT w zakresie braku możliwości skorzystania z ulgi na złe długi w przypadku upadłości kontrahenta. Wyrok jest korzystny dla przedsiębiorców, usunął przeszkody korzystania z tej ulgi - mówi serwisowi Prawo.pl Wojciech Kliś, doradca podatkowy.

24.06.2022

Niskie podatki – MF organizuje spotkania informacyjne

CIT PIT VAT

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęły cykl spotkań informacyjnych na temat zmian w systemie podatkowym, które zaczną obowiązywać od 1 lipca br. Spotkania są bezpłatne i odbywają się online, można w nich brać udział rejestrując się przez formularz internetowy. Spotkania trwają od 13 czerwca, kolejne odbywają się w tym tygodniu.

20.06.2022

Obowiązkowe faktury ustrukturyzowane przesunięte na 1 stycznia 2024 roku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. W tym terminie zapowiedziały również wprowadzenie obowiązkowych faktur elektronicznych inne kraje UE: Niemcy, Belgia, Francja, Dania. Pisze o tym Janina Fornalik, doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

17.06.2022