united kingdom
ukraine

WSA: Fiskus nie może obniżyć wynagrodzenia tymczasowego pełnomocnika szczególnego

Doradca podatkowy

Organ przyznał doradcy podatkowemu, który został wyznaczony tymczasowym pełnomocnikiem szczególnym, wynagrodzenie w obniżonej wysokości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że obowiązujące przepisy nie dają do tego podstaw. W szczególności brak było możliwości zastosowania w drodze analogii regulacji, która na gruncie postępowania sądowo-administracyjnego przyznaje sądowi kompetencję do obniżenia wynagrodzenia wyznaczonemu pełnomocnikowi.

29.08.2024

WSA: Jednorazowa sprzedaż kilkunastu działek bez VAT

Domowe finanse VAT

Zbycie nawet kilkunastu działek budowlanych, powstałych z podziału gruntu rolnego, nie stanowi samo w sobie działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu VAT. Natomiast dążenie do osiągnięcia jak najlepszej ceny ze sprzedaży jest jedynie przejawem racjonalnego zarządzania osobistym majątkiem. Nie można bowiem wymagać, aby właściciel wyzbywał się go w możliwe najmniej rentowny sposób. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

21.08.2024

WSA: Pełnomocnictwo szczególne nie musi być złożone na urzędowym formularzu

Ordynacja

Udzielane na gruncie postępowania podatkowego pełnomocnictwo szczególne ma zawierać dane wskazane we wzorze. Nie ma jednak obowiązku, by zostało złożone na urzędowym formularzu. Oceniając jego prawidłowość i skuteczność, organ powinien zbadać, czy zawiera ono dane wskazane we wzorze, a w przypadku braków, wezwać do ich uzupełnienia. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

19.08.2024

Kto się pospieszy z termomodernizacją, straci ulgę

Domowe finanse PIT Budownictwo

Właściciel domu skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej na wydatki poniesione po faktycznym zakończeniu budowy. Nie musi to być zakończenie formalne - takie stanowisko prezentują ostatnio i organy podatkowe, i sądy administracyjne. Jednak mimo złagodzenia stanowiska fiskusa, wciąż powstają spory co do tego, jak ustalić datę faktycznego zakończenia budowy. - Skoro jest to ulga na ekologię, to warto znowelizować przepisy i umożliwić odliczenie już na etapie budowy - sugerują eksperci.

09.08.2024

TSUE rozstrzygnie sprawę polskiego podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kwestię zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości w kontekście pomocy publicznej - w poniedziałek odbyła się rozprawa w sprawie C-453/23. Wyrok po myśli podatników będzie oznaczał, że właściciele bocznic, którzy już zastosowali zwolnienie, nie będą musieli zwracać podatku z odsetkami jako nielegalnej pomocy publicznej. Jeżeli wyrok potwierdzi, że Polska była zobowiązana do notyfikacji zwolnienia, część podatników będzie musiała zwrócić pomoc.

09.07.2024

Kod PKWiU a nierozpatrzenie wniosku o interpretację - temat wciąż budzi spory

PIT

Organy podatkowe nadal potrafią pozostawić wniosek o wydanie interpretacji bez rozpatrzenia, z uwagi na niewskazanie przez podatnika kodu PKWiU. Po latach sporów i zwycięstwie podatników przed Naczelnym Sądem Administracyjnym okazuje się, że - z niezrozumiałych powodów - problem wciąż istnieje. Co gorsza, na wokandy trafia temat wydawałoby się już ostatecznie wyjaśniony, czyli interpretacja ustaw niestanowiących przepisów prawa podatkowego.

04.07.2024

NSA: 5-proc. stawka VAT od sprzedaży na wynos

VAT

Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale w siedmioosobowym składzie opowiedział się za obniżoną, 5-proc. stawką VAT dla sprzedaży realizowanej na wynos w systemach takich jak drive in, walk through, in-store oraz food court. Podkreślił, że organy podatkowe mają obowiązek interpretować prawo, stosując wykładnię językową. Podatnicy nie mogą domyślać się, co ewentualnie ustawodawca miał na myśli.

26.06.2024

Cesja umowy deweloperskiej jednak bez obniżonej stawki VAT

VAT Nieruchomości

Skoro cedent nie dysponował lokalem jak właściciel, to nie mógł w drodze cesji na tym etapie rozporządzić nim jak właściciel. Przedmiotem cesji w tych okolicznościach jest prawo majątkowe, nie towar. Zatem nie można do cesji zastosować stawki obniżonej 8 proc. VAT jak do dostawy lokalu mieszkalnego – stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w poszerzonym siedmioosobowym składzie.

24.06.2024

Zakup gruntu nie zawsze daje prawo do ulgi mieszkaniowej

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Sprzedający mieszkanie uniknie zapłaty podatku, jeśli zainwestuje pieniądze w zakup gruntu pod budowę. Przepisy nie precyzują, w jakim czasie trzeba tam postawić dom - wyjaśnia skarbówka. Własne cele mieszkaniowe można też realizować w domu na terenie gospodarstwa rolnego. To może być jednak ryzykowne, bo odliczenie wydatków na taką nieruchomość często prowadzi do sporów.

01.06.2024

Korekta nie zawsze stanowi o "urynkowieniu" transakcji

CIT Doradca podatkowy

Korekta warunków transakcji i uaktualnienie jej do warunków rynkowych nie spowoduje wstecznie zmian na gruncie przepisów o cenach transferowych. Dla grupy kapitałowej oznacza to utratę statusu podatnika CIT – wynika z orzeczenia WSA w Warszawie. Według ekspertów wyrok zmusza podatników do bezpośredniej i bardzo restrykcyjnej, bieżącej weryfikacji warunków transakcji kontrolowanych.

16.05.2024

Marynarz nie płaci w Polsce podatku od pracy na norweskim statku

PIT Podatki międzynarodowe

Dochody marynarzy mających miejsce zamieszkania na terenie Polski, które zostały uzyskane z tytułu pracy na pokładach statków norweskich nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, niezależnie od tego, czy Norwegia opodatkowuje takie dochody. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, wszyscy marynarze, którzy uzyskali dochód w relacjach polsko-norweskich z pracy najemnej na pokładach statków morskich, będą opodatkowani według tych samych zasad, niezależnie od miejsca rejestracji statków.

27.04.2024

Do zwolnienia z PIT nie wystarczy nazwa "odszkodowanie"

PIT Doradca podatkowy

Pracownik zapłaci PIT od wynagrodzenia za odszkodowanie, które otrzymał od byłego pracodawcy na podstawie ugody. Nazwanie świadczenia "odszkodowaniem" nie oznacza, że obiektywnie posiada ono taki charakter i podlega zwolnieniu z opodatkowania – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sądy, podobnie jak skarbówka, kwestionują praktykę polegającą na wypłacie wynagrodzenia pod nazwą „odszkodowanie”, by skorzystać z preferencji.

23.04.2024

NSA: W jakim terminie zagraniczny przedsiębiorca ma wybrać formę opodatkowania

PIT

Niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego może stanowić przestrogę dla zagranicznych inwestorów, by odpowiednio szybko przewidywali powstanie obowiązku podatkowego w Polsce. NSA orzekł, że termin na złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania rozpoczyna się od momentu, gdy podatnik osiągnie pierwszy przychód w Polsce, a nie od momentu utworzenia w Polsce zakładu podatkowego.

16.04.2024

NSA: Omyłka pisarska nie zawiesi postępowania wymiarowego

Ordynacja

Wydanie rozstrzygnięć dotyczących sprostowania błędu pisarskiego w postanowieniu o wszczęciu postępowania, nie ma znaczenia w sprawie głównej, której przedmiotem jest wymiar podatku. Kwestia ta w żaden sposób nie rzutuje na decyzję w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania. Tym samym postępowanie może się toczyć i zmierzać do wydania ostatecznego rozstrzygnięcia - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

26.03.2024

NSA: Brak odpowiedzi, czy cesja umowy deweloperskiej to usługa, czy dostawa

VAT

Naczelny Sąd Administracyjny odmówił podjęcia uchwały rozstrzygającej, czy cesję uprawnień z umowy deweloperskiej należy traktować jako usługę opodatkowaną stawką 23 proc., czy jako czynność związaną z dostawą lokalu mieszkalnego opodatkowaną stawką 8 proc. NSA sprawę skierował do rozpoznania w siedmioosobowym składzie, podkreślając, że wyrok w powiększonym składzie będzie miał walor ujednolicający dotychczasowe orzecznictwo.

25.03.2024

NSA: Stronie nie trzeba doręczać zgromadzonych dowodów

Ordynacja

Przepisy Ordynacji podatkowej nie nakładają na organ podatkowy obowiązku doręczania dowodów zgromadzonych w sprawie. Zapewnienie stronie czynnego udziału obejmuje prawo do zapoznania się z aktami sprawy, sporządzania z nich odpisów, notatek i kopii. Natomiast obowiązek doręczenia konkretnego pisma w postępowaniu podatkowym musi wynikać z treści przepisu prawa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

25.03.2024

TSUE potwierdza możliwość odzyskania zawyżonego VAT w sprzedaży konsumenckiej

VAT

Przedsiębiorca może wystąpić o zwrot nadpłaconego VAT, jeśli w sprzedaży konsumenckiej stosował zbyt wysoką stawkę podatku, nawet gdy sprzedaż była dokumentowana paragonami nie fakturami - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie polskiej spółki C-606/22. Zgodnie z wyrokiem organ podatkowy może podnieść przeciw temu przedsiębiorcy zarzut "bezpodstawnego wzbogacenia", ale wyłącznie po dokonaniu analizy ekonomicznej.

21.03.2024

NSA: Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji musi być poparty dowodami

Ordynacja

Podatnik wnioskujący o wstrzymanie wykonania decyzji musi tak sformułować swój wniosek, aby dokładnie i wszechstronnie obrazował jej sytuację finansową i majątkową. Chodzi o uprawdopodobnienie, że wstrzymanie zaskarżonego aktu lub czynności jest zasadne. Obowiązkiem skarżącego jest przedstawienie konkretnych okoliczności, które mogą wystąpić w następstwie wykonania decyzji, a także poparcie ich stosownymi dokumentami – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

01.03.2024

Ulga na ekspansję bez wynagrodzenia pracowników

CIT PIT Doradca podatkowy

Firma korzystająca z ulgi na ekspansję odliczy wydatki na zakup biletów lotniczych oraz zakwaterowanie i wyżywienie pracowników w związku z wyjazdem na targi. Nie odliczy jednak wydatków na wynagrodzenie pracowników - orzekł w pierwszym takim wyroku WSA w Białymstoku, przyznając rację fiskusowi. Według ekspertów, takie ograniczenie nie wynika z przepisów, a wcześniej fiskus zgadzał się na potrącenie kosztów pracowniczych.

22.02.2024

Coraz więcej sporów o VAT od aportu do gminnej spółki

Finanse samorządów VAT

Ministerstwo Finansów nie zmienia stanowiska w zakresie opodatkowania aportu wnoszonego przez gminy do spółek komunalnych. Uznaje, że samorządy powinny w każdej sytuacji płacić VAT. Eksperci zwracają jednak uwagę, że gminy mogą działać w odmiennym charakterze: wykonywać zadania publiczne albo prowadzić działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania publiczne. I tylko w drugiej sytuacji powinny płacić VAT. Spory rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny.

21.02.2024