NSA: Elementy ocenne we wniosku o interpretację to wada nie do usunięcia

Ordynacja

Wadliwe przedstawienie stanu faktycznego poprzez włączenie do tego opisu elementów ocennych to wada, która nie mogła zostać usunięta przez wezwanie wnioskodawcy do usunięcia braków. Organ zasadnie więc odmówił wszczęcia postępowania, co prawidłowo zaakceptował sąd I instancji. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.

12.08.2019

Sąd analizuje tylko zgłoszone zarzuty

Ordynacja

Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Oznacza to, że w swoim rozstrzygnięciu nie może oprzeć się na stwierdzeniu naruszenia przepisu postępowania lub przepisu materialnego prawa podatkowego, którego w skardze nie podniesiono. Potwierdził to NSA. Sprawa trafi do ponownego rozpoznania.

06.08.2019

Problematyczna kalkulacja zysku w strefach ekonomicznych

CIT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu nie uniknie odpowiedzi na pytanie, czy prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, na podstawie dwóch zezwoleń, wymaga prowadzenia odrębnych ewidencji rachunkowych. NSA uchylił w całości zaskarżony wyrok sądu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

31.07.2019

NSA: Stałe dostawy ze składów konsygnacyjnych należy uznać za ciągłe

VAT

Dostawa ciągła dla celów VAT to ciąg kolejnych świadczeń, które realizują zlecenie dokonania szeregu częściowych dostaw określonych towarów w ramach jednego zamówienia. Chodzi tu o z góry zaplanowaną powtarzalność świadczeń i ustalone wcześniej okresy rozliczeniowe lub terminy płatności. Potwierdził to niedawno NSA.

25.07.2019

NSA: Wartość firmy nie może być samodzielnie przedmiotem obrotu

Podatki i opłaty lokalne

Sprzedaż przedsiębiorstwa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do poszczególnych składników. Opodatkowana jest jednak tylko sprzedaż rzeczy i praw majątkowych. Podstawą opodatkowania jest ich wartość rynkowa. Potwierdził to NSA.

24.07.2019

Przedawnienie kary za złe parkowanie jak przy podatkach

Ordynacja Finanse publiczne

Ustawa o drogach publicznych to przepisy szczególne wobec ordynacji podatkowej. Nie wyklucza to jednak stosowania do opłat za złe parkowanie przepisów podatkowych - zwłaszcza w zakresie terminu egzekwowania kary i przerwania biegu terminu przedawnienia. Potwierdził to NSA.

23.07.2019

NSA: Brak pytania to za mało, żeby nie wydać interpretacji

Ordynacja

Wnioskodawca musi przedstawić własną ocenę prawną, czyli określić przepis prawa podatkowego, którego zastosowanie budzi jego wątpliwości oraz wskazać ten, który uważa za właściwy i to uzasadnić. Tylko wtedy organ może określić, czy stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Potwierdził to NSA.

18.07.2019

NSA: Sprzedaż w zestawie nie wpływa na odwrotne obciążenie

VAT

Włączenie do ustawy podatkowej identyfikacji towarów i usług na podstawie przepisów o statystyce publicznej sprawia, że symbole klasyfikacji statystycznych mają znaczenie prawnopodatkowe. Potwierdził to NSA. Podkreślił, że ustawa o VAT nie uzależnia mechanizmu odwrotnego obciążenia od tego, czy nabywane towary stanowią zestawy.

16.07.2019

NSA: Niewpisany do rejestru członek zarządu odpowiada za długi spółki

Ordynacja CIT VAT Spółki

Wspólnicy wybrali do zarządu spółki osobę, która z uwagi na prawomocne skazanie nie mogła być jego członkiem. Dlatego też sąd omówił jej wpisania do rejestru. Sytuacja ta nie miała jednak wpływu na kwestię odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

15.07.2019

NSA: Wygrana handlowca w konkursie to przychód z działalności

PIT

Jeżeli spółka organizuje akcję niespełniającą wymogów przypisanych konkursowi, to otrzymane przez uczestników wygrane nie stanowią przychodu z konkursu. Wartość nagród uzyskiwanych przez osoby, które wykonują na rzecz spółki czynności w ramach firmy, stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności. Potwierdził to NSA.

11.07.2019

NSA: Rabat od Allegro to nie przychód, więc podatku nie ma

PIT

Realizacja rabatu przyznanego użytkownikom w ramach akcji promocyjnych organizowanych lub współorganizowanych przez internetową platformę zakupową nie stanowi przychodu dla uczestników akcji promocyjnych. Potwierdził to we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Podatku dochodowego nie trzeba więc płacić.

10.07.2019

NSA: Przekazanie pieniędzy poborcy skarbowemu to nie dobrowolna zapłata

Ordynacja Finanse

Zasadą postępowania egzekucyjnego jest kolejność stosowania środków egzekucji od najmniej do najbardziej dotkliwego. Egzekucja z pieniędzy jest najmniej uciążliwa dla podatnika. Nie ulega wątpliwości, że prowadzi ona przy tym bezpośrednio do wykonania obowiązku. Tak też stało się w niniejszej sprawie ‒ orzekł NSA.

03.07.2019

TK: Zmiany w akcyzie bez vacatio legis sprzeczne z Konstytucją

Akcyza

Zmiany w akcyzie wprowadzono bez zachowania vacatio legis. Podatnicy nie wiedzieli więc, że dotychczas niekwestionowany sposób sprzedaży ciężkiego oleju opałowego za pomocą odmierzaczy paliw ciekłych został objęty nową, bardzo wysoką stawką. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy w tym zakresie były niekonstytucyjne.

03.07.2019

NSA: Celnicy nie musieli dostać decyzji o zakończeniu zatrudnienia

Administracja publiczna

Przyjęcie przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej propozycji zatrudnienia w Krajowej Administracji Skarbowej i przekształcenie wcześniejszego zatrudnienia w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę nie wymagał wydania decyzji orzekającej o zakończeniu stosunku służbowego.

02.07.2019

NSA: Paliwo w służbowym samochodzie nie jest przychodem pracownika

PIT

Ryczałtowa wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje wszelkie koszty eksploatacji, w tym również udostępnienie danemu pracownikowi paliwa. Nie stanowi ono odrębnego świadczenia. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

25.06.2019

NSA: Wydając interpretację, fiskus nie musi sprawdzać dokumentów

PIT

Organ podatkowy przed wydaniem interpretacji indywidualnej musiałby ocenić opisane przez spółkę dowody, by wiedzieć, że są one prawidłowe. Chodziło o sposób archiwizowania i przechowywania dokumentów w formie elektronicznej. Taka ocena nie jest dopuszczalna w postępowaniu interpretacyjnym. Potwierdził to NSA.

19.06.2019

NSA: Przeniesienie praw autorskich da prawo do wyższych kosztów

Domowe finanse PIT

Do zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów konieczne jest rozróżnienie wynagrodzenia na część związaną z wykonywaniem obowiązków pracowniczych i część określającą honorarium, związaną z korzystaniem z praw autorskich. Samo wyróżnienie części czasu pracy przeznaczonej na pracę twórczą nie wystarczy.

15.06.2019

NSA: Wybór należy do podatnika, ale organ może dać mu wskazówki

VAT

Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej może być wszczęte, gdy wniosek dotyczy oceny zgodności sposobu ustalenia proporcji stosowanej do określenia kwoty VAT. Chodzi tu o podatek naliczony podlegający odliczeniu od wydatków związanych z działalnością gospodarczą oraz pozostałą działalnością wnioskodawcy.

13.06.2019