Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie siedmiu sędziów zapadła na wniosek Prezesa NSA, który zauważył powstałą w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego rozbieżność.

Pisaliśmy o tym: Uchwała wyjaśni, co dalej z celnikami po reformie KAS >>
 

Różne stanowiska w sprawie

Różnica stanowisk składów orzekających sądów administracyjnych w sprawach funkcjonariuszy Służby Celnej dotyczyła tego, czy w przypadku przyjęcia przez dotychczasowego funkcjonariusza złożonej mu propozycji zatrudnienia, po stronie organu istnieje obowiązek wydania decyzji orzekającej o zakończeniu stosunku służbowego. Jedne uznały, że bezczynność dyrektora właściwej izby administracji skarbowej polega na braku wydania decyzji dotyczącej stosunku służbowego i zobowiązały dyrektorów właściwych izb administracji skarbowych do wydania decyzji dotyczącej stosunku służbowego (decyzji w przedmiocie pełnienia służby) w odniesieniu do funkcjonariuszy, których stosunek służby, zgodnie z art. 171 ust. 1 pkt 2 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o KAS, uległ przekształceniu w stosunek pracy w wyniku przyjęcia nowych warunków zatrudnienia. Te składy orzekające NSA uznały bowiem, że przekształcenie stosunku służbowego w stosunek pracy łączy się z koniecznością wydania decyzji w przedmiocie tego stosunku służbowego.

Czytaj w LEX:

Urlopy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej >

Zadania Krajowej Administracji Skarbowej >

Natomiast w innych sprawach NSA uchylił wyroki sądów I instancji i oddalił skargi, bo zajął odmienne stanowisko w przedstawionej kwestii. Zgodnie z tym stanowiskiem, stosunek służbowy na skutek przyjęcia propozycji zatrudnienia przez dotychczasowego funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej przekształca się w stosunek pracy i nie ma konieczności wydawania decyzji administracyjnej dotyczącej zakończenia stosunku służbowego.

 

Oczekiwana uchwała NSA

W uchwale z 1 lipca 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął tę wątpliwość. Orzekł, że przyjęcie przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej propozycji zatrudnienia i przekształcenie, z dniem określonym w tej propozycji, na podstawie art. 171 ust. 1 pkt 2 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej dotychczasowego stosunku służby w służbie przygotowawczej lub stałej w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę odpowiednio na czas nieokreślony albo określony, nie wiąże się z obowiązkiem właściwego organu do wydania decyzji orzekającej o zakończeniu stosunku służbowego.

Uchwała NSA z 1 lipca 2019 r., sygn. akt I OPS 1/19

Sprawdź w LEX: Czy w nowym miejscu pracy, aby skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, konieczne będzie posiadanie co najmniej 30-dniowego okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego? >