Korzystne wyroki dla podatników uwikłanych w karuzele VAT

VAT Doradca podatkowy

Organ ma obowiązek zapoznania podatnika z dowodami pochodzącymi z innych powiązanych postępowań podatkowych, na podstawie których zamierza wydać decyzję. Podatnik ma prawo uzyskać do nich dostęp – stwierdził niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

17.01.2020

Można wznowić postępowania podatkowe w sprawie wykorzystania dowodów

Ordynacja

W czwartek, 16 stycznia, upływa ostatni dzień na składanie wniosków o wznowienie postępowań podatkowych w sprawach zakończonych ostatecznymi decyzjami podatkowymi. Chodzi o kwestię wykorzystywania w sprawie danego podatnika dowodów zebranych w innych postępowaniach – podatkowych i karnych.

15.01.2020

SN: Podatnik uniewinniony, bo zaszło nieporozumienie z biurem rachunkowym

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Skoro sąd rejonowy uniewinnił oskarżonego podatnika, to sąd okręgowy nie powinien uchylać wyroku sądu pierwszej instancji i przekazywać sprawy do ponownego rozpoznania - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie o niezłożenie deklaracji VAT-7 i świadomym unikaniu płacenia podatku.

10.01.2020

NSA: Można nakładać kary porządkowe po upływie terminu przedawnienia

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki

Nie tylko brak złożenia wyjaśnień, ale także złożenie ich w sposób niewystarczający, może zostać ukarane karą porządkową. Podatnik, który uważa, że kara została nałożona po upływie terminu przedawnienia może ewentualnie jej nie uiszczać i w odrębnym postępowaniu bronić słuszności swoich poglądów. Potwierdza to niedawny wyrok NSA.

09.01.2020

Darowiznę na konto może wpłacić sam podatnik

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Podatnik, który otrzyma darowiznę od najbliższej rodziny w gotówce i sam wpłaci ją na własne konto, nie straci prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Nie ma obowiązku, aby przelewu dokonywał darczyńca. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

24.12.2019

Przerwy w naliczaniu odsetek przy przedłużającym się postępowaniu

Ordynacja

Kwestia odsetek za zwłokę nie może być rozstrzygana w postępowaniu wymiarowym. Organy powinny wyjaśnić spór co do przerw w naliczaniu odsetek za zwłokę i zbadać, czy to opóźnienie powstało z winy podatnika. Sąd administracyjny powinien wskazać podstawę prawną rozstrzygnięcia w kwestii przerw w naliczaniu odsetek. Potwierdza to najnowszy wyrok NSA.

16.12.2019

Udział gości w imprezach nie zawsze kosztem spółki

CIT PIT BHP

Wydatki związane z organizacją imprez, których głównym celem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród pracowników, będą stanowiły dla spółki koszty uzyskania przychodów, ale tylko w części przypadającej na pracowników firmy, ich rodzin, emerytów oraz zleceniobiorców. Wynika to z niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

13.12.2019

Uchwała NSA: Podatek od gruntów pod liniami płaci właściciel

Podatki i opłaty lokalne

Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Lasami Państwowymi umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości od tych gruntów. Potwierdza to poniedziałkowa uchwała w składzie siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

10.12.2019

NSA: Lekarz też ma obowiązki podatkowe

PIT Zawody medyczne

W przypadku ewidentnego zaniżenia przychodów z tytułu świadczeń medycznych, organy nie muszą stosować kosztownej metody szacowania podstawy opodatkowania. Mogą porównać przychody lekarza z przychodami innych lekarzy tej samej specjalności i podobnych rozmiarach prowadzonej działalności. Wynika to z piątkowego wyroku NSA.

06.12.2019

Nieprofesjonalna skarga kasacyjna wiąże ręce NSA

Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze

To członek zarządu, a nie organ podatkowy, ma obowiązek wykazania istnienia przesłanek wyłączających jego odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki. Źle skonstruowana przez pełnomocnika skarga kasacyjna uniemożliwia sądowi odniesienie się do szczegółów sprawy. Wynika to z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

05.12.2019

Oprocentowanie nadpłaty po zmianie decyzji organów

Ordynacja

Jeśli organ pierwszej instancji wydaje decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego i błędnie stwierdza, że nie doszło do upływu biegu terminu przedawnienia, to powinien liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od nadpłaty. Oblicza się je od dnia jej powstania. Wynika to ze środowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

04.12.2019

NSA: Oczekiwania wobec podatnika muszą być realne

VAT

Dobra wiara musi być oceniana w powszechnie akceptowalnej procedurze zwalczania przestępstw podatkowych, ale zarzuty jej niedochowania powinny być oparte na faktach. W transakcjach karuzelowych nabywca może się skutecznie bronić dobrą wiarą i w pewnych okolicznościach zachować prawo do odliczenia VAT. Do takiego wniosku prowadzi najnowszy wyrok NSA.

28.11.2019

Procedura przeniesienia VAT na PIT nie jest możliwa przed weryfikacją zwrotu

PIT VAT

Niedopuszczalna jest praktyka, w której podatnik, nie mogąc się doczekać zwrotu podatku VAT, uruchamia procedurę jego przerachowania na zobowiązanie w innym podatku, podczas gdy organy skarbowe skutecznie przedłużyły termin jego zwrotu i badają jego zasadność. Wynika to z piątkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

25.11.2019

Sprzedaż nieruchomości na dużą skalę z podatkiem, mimo upływu pięciu lat

PIT

Nie ma znaczenia fakt, że podatnik budował na prywatnych gruntach, jeśli sprzedaż nieruchomości była na dużą skalę i wypełniała cechy działalności gospodarczej. Skala aktywności podatnika i działania zorganizowane w ciągu wielu lat, decydują o tym, że była to działalność gospodarcza. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

20.11.2019

NSA: Zaliczki podlegają VAT u dewelopera kontynuującego budowę

VAT Budownictwo

Zaliczki na poczet zakupu mieszkania powinny być opodatkowane po stronie tego dewelopera, który faktycznie dokona jego sprzedaży. Obowiązek podatkowy, również w zaliczkach, wiąże się ściśle z określoną czynnością, nawet gdy będzie ona wykonana w przyszłości. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

19.11.2019

Status podatnika VAT na wagę złota

VAT Małe i średnie firmy

O tym jak istotne znaczenie dla przedsiębiorców ma obecnie status podatnika VAT świadczy bezsprzecznie wprowadzenie tzw. „białej listy” podatników. Aby znaleźć się na liście, przedsiębiorca musi czasem przejść karkołomne wyzwanie związane z wydawałoby się formalnym etapem, jakim jest rejestracja do celów VAT – pisze Angelika Dahms.

18.11.2019

Nie można ograniczać zwolnienia z akcyzy, gdy alkohol skażony prawidłowo

Akcyza

Alkohol etylowy o kodzie CN 2207 i 2208, stanowiący część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej, podlega co do zasady opodatkowaniu akcyzą. Może jednak być z niej zwolniony. Jednak warunki zwolnienia, jak te określone w ustawie o podatku akcyzowym, należy odczytywać ściśle i w zgodzie z dyrektywą Rady 92/83/EWG ‒ uznał NSA

13.11.2019

NSA: Hotel dla pracowników kosztem ogólnym z prawem odliczenia VAT

CIT VAT

W sytuacji problemów z pracownikami i trudnościami w zapewnieniu im noclegów w okolicy, wydatki na budowę hotelu dla pracowników z Ukrainy są kosztem ogólnym przedsiębiorcy z prawem do odliczenia VAT. Budowa ma wpływ na funkcjonowanie działalności gospodarczej przedsiębiorcy – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

30.10.2019

NSA: Proporcja w VAT tak. Ale jaką metodą?

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Udzielając podatnikowi interpretacji dotyczącej zastosowania proporcji sprzedaży do wyliczenia VAT, organ podatkowy powinien wskazać, w jaki sposób ma on dokonać wyliczenia podatku. Podatnik miał prawo dowiedzieć się, jaka to metoda – wynika z wtorkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

29.10.2019