NSA: Podatnik ma prawo otrzymać dokumenty elektronicznie

VAT Administracja publiczna Nowe technologie

Nawet, jeśli akta nie są przechowywane w formie elektronicznej to nie oznacza, że nie można ich w takiej formie wydać. Taka możliwość istnieje chociażby w postaci skanów dokumentów - wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zdaniem sądu, organy skarbowe są zobowiązane przekazać podatnikowi kopie akt w formie elektronicznej

18.10.2019

NSA: Badania psychologiczne w ramach medycyny pracy bez VAT

Pacjent VAT Prawo pracy Opieka zdrowotna

Konsultacje psychologiczne realizowane w ramach badań profilaktycznych na zlecenie lekarza medycyny pracy są zwolnione z VAT. Dotyczy to także badań kierowców wykonujących transport drogowy oraz kandydatów na instruktorów i instruktorów nauki jazdy. Nie ma bowiem podstaw faktycznych i prawnych, by różnicować zakres badań psychologicznych ‒ orzekł NSA.

15.10.2019

WSA: Właściciel portalu aukcyjnego musi udostępnić fiskusowi dane klientów

Ordynacja RODO

Urząd Skarbowy dostatecznie uzasadnił dlaczego od firmy prowadzącej internetowy serwis aukcyjny domaga się podania danych osobowych kupujących określone produkty tytoniowe. Także wskazany czas 11 dni na udostępnienie informacji o 15 transakcjach przeprowadzonych za pośrednictwem serwisu jest odpowiedni - stwierdził WSA w Poznaniu.

12.10.2019

NSA: Małżonkowie to solidarni dłużnicy mimo indywidualnej zaległości

Ordynacja PIT

Wykazana we wspólnie złożonym przez małżonków zeznaniu podatkowym nadpłata podlega zaliczeniu na dług jednego z małżonków, mimo, że dotyczy on niezapłaconego podatku dochodowego z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodzących z jego majątku odrębnego. Do takiego wniosku doszedł w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.

11.10.2019

NSA: Goodwill nie podlega PCC

Doradca podatkowy Spółki

Do podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnej nie należy zaliczać wartości firmy tzw. goodwill. Wartość ta nie stanowi prawa materialnego. Nie może być więc przedmiotem samodzielnego obrotu. Potwierdził to w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.

10.10.2019

Akt notarialny jako dowód pożyczki to za mało

Ordynacja PIT Doradca podatkowy

Sam akt notarialny umowy pożyczki nie oznacza jeszcze potwierdzenia transferu pieniędzy w ramach wykonania tej umowy. Nie jest też dostatecznym dowodem w postępowaniu o nieujawnione źródła przychodu. Wynika to z wtorkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

09.10.2019

Przepisy rozporządzenia także mogą być wyjaśnione w interpretacji podatkowej

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Zasady proporcjonalnego odliczania VAT, w szczególności zaś sposób kalkulowania prewspółczynnika mogą być wyjaśniane przez organy interpretacyjne. Potwierdzają to wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego i orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Teraz Szef KAS będzie musiał zwrócić miastu koszty sądowe za obie instancje.

03.10.2019

NSA: Interpretacja nie może pomagać w unikaniu płacenia podatków

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Organy podatkowe mogły odmówić wydania interpretacji. Wnioskodawcy nie chodziło o uzyskanie stanowiska skarbówki w sprawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Chciał sprawdzić, czy możliwe będzie zastosowanie wobec niego klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Interpretacja miała zaś go przed tym zabezpieczyć ‒ uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

02.10.2019

NSA: Zeznania podatnika w postępowaniu karnoskarbowym nie zawsze skuteczne

Ordynacja Doradca podatkowy

Nawet jeśli podatnik stawił się na przesłuchanie w postępowaniu karnoskarbowym i udzielał wyjaśnień, nie wywołuje to skutków materialnoprawnych, jeśli organ skarbowy nie powiadomił go o przerwaniu biegu przedawnienia. Wynika to ze środowego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

18.09.2019

NSA: Przepisy proceduralne często decydujące w sporze z fiskusem

Ordynacja Doradca podatkowy

Doręczenie pisma stronie w sytuacji, gdy został ustanowiony pełnomocnik, nie wywołuje żadnego skutku procesowego. Stanowi jedynie informację dla strony o treści pisma. Organy podatkowe mają prawo wymagać poszanowania prawa od podatnika, lecz same muszą również przestrzegać tych zasad – wynika z wtorkowego wyroku NSA.

17.09.2019

Najpierw szacunek marży, potem ewentualnie korekta

VAT

Mając problem z określeniem elementów kosztowych wchodzących w zakres usługi turystycznej, biuro podróży powinno oszacować koszty, jakie poniesienie w związku z wykonaną usługą. Powinno obliczyć marżę na podstawie wstępnie przewidywanych kosztów. Potem będzie można dokonać korekty podatku ‒ orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

14.09.2019

NSA: Dowóz i zakwaterowanie zleceniobiorcy do opodatkowania

Ordynacja PIT

Wartość ponoszonych przez spółkę kosztów zakwaterowania zleceniobiorców oraz ich dowozu do miejsca pracy będzie stanowiła dla tych osób przychód. I to przychód podlegający opodatkowaniu ‒ orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji w całości, oddalając skargę kasacyjną.

10.09.2019

Sprzedawca ma wystawić paragon, klient nie musi go odbierać

VAT

Wystarczy, że sprzedawca wydrukuje wystawiony w chwili sprzedaży paragon i udostępni go klientowi ‒ uznał NSA. Dopuszczalne jest także przesłanie jego obrazu na komórkę klienta razem z komunikatem, że papierowy wydruk można odebrać w budynku stacji paliw. To przełomowy wyrok dla wszystkich sprzedawców.

02.09.2019

NSA: Zeznania złożone w innej sprawie są wystarczające

Ordynacja

Z przepisów ordynacji podatkowej nie wynika, że każdorazowo organ ma obowiązek przesłuchać świadka. Jeśli składał on już zeznania w postępowaniu karnym, to można z nich skorzystać dla celów postępowania podatkowego. Jako dowód należy bowiem dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem - orzekł NSA.

28.08.2019

WSA: Przekształcenie spółki nie uratowało składu podatkowego

Ordynacja Spółki

Spółka broniła się przed cofnięciem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Twierdziła, że decyzja w tej sprawie została skierowana do podmiotu, który nie był stroną postępowania. WSA w Bydgoszczy uznał jednak, że przekształcona spółka z o. o. zachowała tożsamość podmiotową ze spółką akcyjną, więc nie było podstaw do stwierdzenia nieważności.

26.08.2019

NSA: Sam pozew nie wystarczy, by uprawdopodobnić nieściągalność długu

CIT PIT

Dla uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności nie wystarczy jej kwestionowanie przez dłużnika odpowiedzią na pozew złożoną w trakcie procesu sądowego wszczętego przez wierzyciela ‒ uznał NSA. Konieczne jest jeszcze, aby taki proces zakończył się prawomocnym orzeczeniem i aby sprawę skierowano do przymusowej egzekucji.

21.08.2019

WSA: Urlop podatnika nie uzasadnia przywrócenia terminu do zaskarżenia decyzji

Ordynacja

Podatnik i jego żona - ustanowiona pełnomocnikiem w postępowaniu podatkowym - wyjechali na długi urlop. Z tego powodu o wydaniu decyzji dowiedzieli się już po terminie do wniesienia odwołania. Pełnomocnik (choć niezawodowy) miał za zadanie dochować należytej staranności w prowadzeniu spraw mocodawcy, ale dopuścił się zaniedbań - orzekł WSA w Olsztynie.

19.08.2019

WSA: Organ podatkowy nie musi podawać w zawiadomieniach danych świadków

Ordynacja

Ordynacja podatkowa zobowiązuje organy do zapewnienia podatnikowi czynnego udziału w postępowaniu. W związku z tym skarbówka powinna zawiadamiać strony o terminach przesłuchiwania świadków. Nie oznacza to jednak, że pismo do strony musi szczegółowo wskazywać tezy dowodowe oraz osoby, które mają zostać przesłuchane - orzekł WSA w Łodzi.

16.08.2019

W podatkach dzień zapłaty to data obciążenia rachunku

Ordynacja CIT

Dniem zapłaty przy płatnościach przelewem jest dzień obciążenia rachunku zobowiązanego a nie dzień uznania rachunku. Zasada ta obowiązuje także przy ustalaniu ujemnych i dodatnich różnic kursowych oraz współczynnika zadłużenia w przepisach o niedostatecznej kapitalizacji. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

14.08.2019

NSA: Elementy ocenne we wniosku o interpretację to wada nie do usunięcia

Ordynacja

Wadliwe przedstawienie stanu faktycznego poprzez włączenie do tego opisu elementów ocennych to wada, która nie mogła zostać usunięta przez wezwanie wnioskodawcy do usunięcia braków. Organ zasadnie więc odmówił wszczęcia postępowania, co prawidłowo zaakceptował sąd I instancji. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.

12.08.2019