Porozumienia inwestycyjne, czyli list żelazny dla inwestora

Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje nowy zakres wsparcia. Jest on dedykowany podmiotom zagranicznym planującym inwestycje na terytorium Polski. Chodzi o porozumienie inwestycyjne. Będzie to wiążąca opinia organów podatkowych wydawana inwestorom strategicznym o skutkach podatkowych planowanej inwestycji w Polsce – piszą Wojciech Gede i Ewa Koper z PwC.

27.08.2021

Ważny interes podatnika to czasem za mało, by umorzyć zaległość

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy Finanse

By umorzyć podatek, organy podatkowe muszą przeanalizować przesłanki ważnego interesu prywatnego i społecznego, a potem wziąć pod uwagę ten istotniejszy. Darowanie długu, mimo że kluczowe dla podatnika, nie musi mieć jednak znaczenia społecznego. W takim przypadku zaległości umorzyć nie można – do takiego wniosku prowadzi niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.

26.08.2021

Fiskus walczy z unikaniem opodatkowania, ale często bez podstawy prawnej

Ordynacja Doradca podatkowy

Jeśli skarbówka uzna, że dana transakcja była zawarta tylko w celu uniknięcia zapłaty podatku, może pominąć jej skutki i domagać się daniny i odsetek. W ostatnim czasie urzędnicy coraz częściej korzystają z tego prawa. Problem jednak w tym, że nierzadko klauzulę dotyczącą unikania opodatkowania stosują do rozliczeń za okresy, w których przepisy w tym zakresie jeszcze nie obowiązywały.

24.08.2021

WSA: Nieformalne oględziny nie mogły być podstawą uchylenia NIP

Ordynacja Doradca podatkowy

Podstawą decyzji o uchyleniu spółce nadanego numeru identyfikacji podatkowej była adnotacja urzędowa z nieformalnych oględzin. Miała ona świadczyć o posługiwaniu się fikcyjnymi danymi adresowymi siedziby oraz miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Wydane w tej sprawie rozstrzygnięcie zostało uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

24.08.2021

WSA: Zwlekanie z wniesieniem odwołania nie blokuje przywrócenia terminu

Prawnicy Ordynacja PIT

Adwokat zachorował ostatniego dnia terminu do wniesienia odwołania. Wniósł więc o jego przywrócenie. Dyrektor izby administracji skarbowej jednak konsekwentnie mu odmawiał. Sądy administracyjne miały inną ocenę sytuacji. Uznały bowiem, że nie można czynić pełnomocnikowi zarzutu z tego, że powinien dokonać czynności wcześniej lub przekazać sprawę ostatniego dnia innemu pracownikowi kancelarii.

23.08.2021

Podejście fiskusa do spółek komandytowych trzeba monitorować

Ordynacja CIT Spółki

W 2021 roku spółki komandytowe stały się podatnikami CIT. W efekcie, ich dochody opodatkowane są obecnie także CIT na poziomie spółki, a nie tak, jak wcześniej – wyłącznie na poziomie wspólników. Zmiana zasad opodatkowania przysporzyła podatnikom wielu problemów i wątpliwości – mówi Prawo.pl Daniel Szczepanik, doradca podatkowy w kancelarii Paczuski Taudul.

20.08.2021

WSA: Zbliżające się przedawnienie nie może być powodem wszczęcia postępowania karno-skarbowego

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Nie można instrumentalnie wszczynać postępowania karno-skarbowego, aby tylko zawiesić bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Organ powinien przedstawić stosowne dowody i chronologię czynności, które wskazują, że było to uzasadnione podejrzeniem popełnienia czynu zabronionego przez podatnika. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

19.08.2021

MF: Dane w Krajowym Systemie e-Faktur będą bezpieczne

Ordynacja VAT Rachunkowość RODO

Resort finansów przygotowuje Krajowy System e-Faktur. Korzystanie z niego stanie się obowiązkowe. Przedsiębiorcy mają jednak wątpliwości, czy dane o sprzedaży będą odpowiednio zabezpieczone i czy nie trafią do konkurencji. MF zapewnia, że informacje o fakturach będą bezpieczne. Ochronią je specjalne systemy, szyfrowanie i kontrola dostępu.

18.08.2021

Z systemu viaTOLL można korzystać do 30 września

Ordynacja Rachunkowość Administracja publiczna

Trwa okres przejściowy dla przewoźników. Oznacza to, że równolegle funkcjonują dwa systemy - viaTOLL i nowy e-TOLL. Resort finansów zachęca do rejestracji. Radzi, by nie zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę. W nowym systemie można rejestrować się za pośrednictwem operatorów kart flotowych.

17.08.2021

Test przedsiębiorcy wraca tylnymi drzwiami

Ordynacja PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów nie porzuciło pomysłu weryfikacji samozatrudnionych i sprawdzania, czy nie udają przedsiębiorców, by ukryć faktyczny stosunek pracy. Plan resortu, by firmy przesyłały od 2023 roku do fiskusa niemal wszystkie dokumenty rozliczeniowe w formie elektronicznej, ułatwi ściganie pozornych przedsiębiorców. Kontrolować łatwiej będzie także Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

17.08.2021

14 medali w Tokio dla polskich olimpijczyków – ale niektóre nagrody z podatkiem

Ordynacja PIT

Zakończyły się XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Polakom udało się zdobyć w sumie 14 medali: cztery złote, pięć srebrnych i tyle samo brązowych. To bardzo dobry wynik. Zwycięzcom przyjdzie jednak teraz, przynajmniej częściowo, nagrodami podzielić się z fiskusem. Nie wszystkie bowiem benefity są zwolnione z podatku. Medaliści olimpijscy mogą też liczyć na specjalne emerytury.

11.08.2021

Zmiany w zasadach wystawiania faktur nieco później

Ordynacja VAT Rachunkowość

Krajowy System e-Faktur zacznie działać w styczniu 2022 roku, a nie, jak wcześniej planował resort finansów, już w październiku tego roku. Na początek korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale MF chce objąć obowiązkiem elektronicznego fakturowania wszystkie podmioty. W założeniu ma to uprościć dokumentowanie sprzedaży i rozliczanie VAT. Nowy system nie obejmie jednak wszystkich dokumentów.

10.08.2021

Skarbówka będzie wszczynać postępowania w każdym momencie

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy Polski Ład

Po zakończonej kontroli i wykryciu nieprawidłowości, postępowanie podatkowe można wszcząć maksymalnie w ciągu sześciu miesięcy. Jeśli jednak propozycje przedstawione w Polskim Ładzie zostaną uchwalone, fiskus nie będzie miał żadnych barier – data wszczęcia procedury będzie zależała tylko od urzędników. Zdaniem ekspertów, taka zmiana pozbawi podatników ochrony.

09.08.2021

Podatnicy coraz częściej pytają fiskusa

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Przez pierwsze sześć miesięcy 2021 roku do Krajowej Informacji Skarbowej wpłynęło niemal trzy tysiące więcej wniosków o wydanie interpretacji niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Najwięcej pytań podatników dotyczyło podatku dochodowego od osób fizycznych i VAT. Więcej jest także wniosków wspólnych. Wzrost liczby pytań spowodował jednak, że dłużej trzeba czekać na odpowiedź.

07.08.2021

MF obiecuje firmom pomoc i ochronę, ale tylko do czasu

Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów, by zachęcić zagraniczne firmy do inwestowania w Polsce, będzie z nimi zawierać specjalne porozumienia. Umowy mają dawać pewność w zakresie podatkowych skutków realizowanych w Polsce transakcji. Będą wiążące dla organów podatkowych – jednak tylko do czasu. Okazuje się bowiem, że zmiana linii orzeczniczej pozwoli skarbówce wypowiedzieć porozumienie.

06.08.2021

Polak w zagranicznej spółce zmusi ją do... płacenia podatków w Polsce

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów chce zmienić przepisy o rezydencji podatkowej i znacząco rozszerzyć nieograniczony obowiązek podatkowy. Jeśli przepisy Polskiego Ładu wejdą w życie, zagraniczne spółki będą zmuszone do płacenia podatku dochodowego w Polsce, tylko z tego powodu, że osoba fizyczna mieszkająca w Polsce będzie ich członkiem zarządu albo rady nadzorczej. To wbrew prawu międzynarodowemu – twierdzą eksperci.

05.08.2021

Skarbówka udziela ulg w spłacie zobowiązań podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy

Od początku epidemii Covid-19 urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej wydali już ok. 90 tysięcy decyzji o przyznaniu ulg. Łączna kwota udzielonej pomocy wynosi około 8,1 miliarda złotych. Naczelnicy urzędów skarbowych rozpatrują wnioski o rozłożenie na raty podatku, odroczenie terminu jego zapłaty i umorzenie zaległości podatkowych.

04.08.2021

Elektroniczny czynny żal pełen wątpliwości

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Możliwość składania czynnego żalu w formie elektronicznej stoi pod znakiem zapytania. Ministerstwo Finansów twierdzi, że problemu nie ma. Jednak doradcy podatkowi uważają, że od października 2021 roku znów trzeba będzie wrócić do dokumentów papierowych. Konieczna jest pilna zmiana przepisów i jednoznaczne stwierdzenie, czy e-czynny żal będzie dopuszczalny.

03.08.2021

Fiskus sprawdzi rozliczenia i prześwietli majątek firm

Ordynacja CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Ministerstwo Finansów chce, by wszystkie firmy – także jednoosobowi przedsiębiorcy – od stycznia 2023 roku wysyłały do skarbówki co miesiąc raporty dotyczące rozliczania podatku dochodowego. Udostępniać trzeba będzie m.in. podatkową księgę przychodów i rozchodów i ewidencję środków trwałych. Fiskus od razu sprawdzi więc majątek firmy i zweryfikuje, czy nie służy on do sztucznego zawyżania kosztów.

02.08.2021

Biura rachunkowe będą miały dodatkowe i trudne obowiązki

Ordynacja Rachunkowość Compliance

Już od 31 lipca biura rachunkowe muszą sprawdzać transakcje swoich klientów i te podejrzane zgłaszać do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Nowe obowiązki wynikają z przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Problem w tym, że nie są one zbyt precyzyjnie określone – a trzeba wdrożyć wiele szczegółowych procedur. Za ich brak grożą milionowe kary.

30.07.2021