Łagowski: Polski Ład, czyli jak złe prawo stało się jeszcze gorsze

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Dzięki wprowadzeniu Polskiego Ładu podatki miały stać się bardziej sprawiedliwe – niższe dla słabiej zarabiających, wyższe dla tych z lepszymi wynagrodzeniami. Szybko okazało się, że tzw. „zwykli ludzie” zamiast zyskać na zmianach, będą oddawać do budżetu więcej. I do tego doszedł nieznany dotąd chaos w przepisach - pisze Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy.

12.01.2022

Prof. Mariański: To dopiero początek skutków nieprzemyślanej rewolucji podatkowej

CIT PIT Doradca podatkowy

Polski Ład, całkowicie nieprzemyślana rewolucja podatkowa, boleśnie dotyka kolejne grupy Polaków. Już w pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów okazuje się, że podwyżka podatków dotyka kolejne grupy zawodowe, emerytów, osoby samotnie wychowujące dzieci, podejmujące pracę na dwóch etatach, osoby niepełnosprawne. A to dopiero początek.

11.01.2022

Prof. Modzelewski: Psucie akcyzy tytoniowej A.D. 2021

Akcyza Doradca podatkowy

Co jest jednym z najważniejszych tzw. deficytów ustrojowych naszego państwa od co najmniej 15 lat? Odpowiedź jest dość prosta i znana tym, którzy się ową państwowością zajmują: bardzo często brakuje nam tzw. pamięci instytucjonalnej. Organy naszego państwa w większości nie umieją gromadzić, przechowywać i pielęgnować wiedzy niezbędnej dla funkcjonowania szeroko rozumianej władzy.

07.01.2022

Interpretacja ogólna MF: Zwolnienie jest, ale nie wiadomo, kto może z niego skorzystać

CIT Doradca podatkowy Spółki

Minister Finansów potwierdził, że przewidziane w ustawie o CIT zwolnienie z opodatkowania dywidendy otrzymywanej przez spółki (tzw. parent-subsidiary) może być stosowane także do dywidend wypłacanych przez spółki jawne i komandytowe. Niestety jednak nadal pozostają wątpliwości co do tego, w jaki sposób ustalić grono podatników uprawnionych do zwolnienia.

04.01.2022

Ostatnie takie Święta z cenami transferowymi

CIT Doradca podatkowy

Wszystko wskazuje na to, że okres tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia oraz koniec kalendarzowego roku 2021 są ostatnimi tego rodzaju, tzn. tak aktywnymi dla doradców podatkowych i prawników realizujących dla swoich klientów obowiązki oraz zadania o charakterze compliance z zakresu cen transferowych - pisze Radosław Chudy, prawnik w Kancelarii GWW.

30.12.2021

Gorączkowe próby ucieczki przed Polskim Ładem mogą zaszkodzić

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wielu ludzi z paniką i obłędem w oczach przejawia owczy pęd do wyszukiwania coraz to dziwniejszych sposobów niższych składek i podatków, nie biorąc pod uwagę innych aspektów, których zlekceważenie może okazać się niebezpieczne dla ich majątku, stanowiącego dorobek całego życia. Wszystko to przez Polski Ład – pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.

27.12.2021

Zwolnienie z podatku od subwencji finansowej – czy aby na pewno?

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy nie cieszą się w ostatnim czasie sympatią polskiego ustawodawcy, patrząc choćby na rozwiązania wprowadzane w ramach tzw. Polskiego Ładu. Problematyczne są jednak także zasady zwolnienia z podatku umorzenia subwencji finansowej. W przyjętym rozwiązaniu może bowiem czyhać haczyk, a może zwyczajny błąd – piszą Mateusz Kamiński i Jakub Jankowiak z kancelarii FILIPIAK BABICZ LEGAL.

22.12.2021

Postępowania karne skarbowe tuż przed przedawnieniem ciągle problematyczne

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Pomimo posiadania od dawna stosownej wiedzy o kwestionowanych rozliczeniach podatkowych, organy zazwyczaj zwlekają do ostatniej chwili z inicjacją postępowania karnoskarbowego, co wzbudza uzasadnione podejrzenia co do motywów tej czynności procesowej. Pewne obawy rodzić może także różne podejście do oceny tych samych okoliczności - pisze Andrzej Suwiński, doradca podatkowy współpracujący z kancelarią Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

21.12.2021

Tomasz Michalik: Polska sama będzie mogła decydować w sprawie stawek VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Państwa członkowskie zgodziły się na zmiany w Dyrektywie VAT i rozszerzenie listy towarów i usług, do których będzie można stosować niższe stawki VAT. Obejmie to 24 grupy towarów i usług. Musimy poczekać aż zmiany zostaną przyjęte, ale to tylko formalność – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w kancelarii MDDP. I dodaje, że kierowane w tej sprawie naciski na Komisję Europejską mają wymiar tylko marketingowy.

17.12.2021

Za brak informacji o realizowanej strategii podatkowej grożą kary

Prawo karne CIT Doradca podatkowy

Za brak informacji o strategii przepisy przewidują karę pieniężną w kwocie do 250 tysięcy złotych. Kara wymierzana jest za nieprzekazanie organowi podatkowemu adresu publikacji informacji. Powstaje zatem pytanie, czy niekompletna informacja o strategii podatkowej może skutkować nałożeniem na podatnika kary pieniężnej – piszą Piotr Nowosielski i Sebastian Kopacz z kancelarii Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

15.12.2021

Polska zmieni stawki VAT przed końcem 2024 roku

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Po niemal czterech latach prac w Radzie UE, ministrowie finansów przyjęli tzw. „podejście ogólne” do zmian dotyczących stosowania obniżonych stawek VAT. Teraz czekamy tylko na niewiążącą opinię Parlamentu Europejskiego, poprawki redakcyjne i tłumaczenie tekstu na języki narodowe. Po ich dopełnieniu państwa członkowskie będą miały czas do końca 2024 roku, żeby dostosować się do nowych zasad.

08.12.2021

"Ukryta dywidenda” – czy przedsiębiorcy mają się obawiać zmian w Polskim Ładzie?

CIT Spółki Prawo gospodarcze

Jednym z rozwiązań w ramach Polskiego Ładu, mającym wpłynąć na uszczelnienie systemu podatkowego, jest wykluczenie możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodu z określonych tytułów w przypadku transakcji dotyczących podmiotów powiązanych. Twórcy nowych przepisów nazwali takie świadczenia „ukrytymi dywidendami” i uwzględnili jako nową kategorię podatkową.

07.12.2021

Będą nowe obowiązki związane z importem wybranych produktów

Środowisko Doradca podatkowy Finanse

Komisja Europejska, w ramach działań legislacyjnych po konferencji klimatycznej, przedstawiła projekt rozporządzenia, które nałoży dodatkowe obowiązki na importerów i eksporterów bydła, kakao, kawy, oleju palmowego, soi, drewna oraz produktów wyprodukowanych z ich użyciem. Od stycznia 2023 roku Komisja chce też wprowadzić obowiązek raportowania związany z podatkiem węglowym. Pisze o tym Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.

06.12.2021

Prof. Modzelewski: Prawa podatkowego nie da się już zrozumieć

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Nikt nie jest już w stanie przeczytać ze zrozumieniem wszystkich przepisów podatkowych. Jest tego za dużo, nie bardzo wiadomo, czy obowiązują czy też nie, jakość przepisów międzyczasowych i epizodycznych sięga już dna. Cechą przepisów prawa podatkowego, które dotyczą zwłaszcza podatków harmonizowanych, jest chaos, który pogłębia na co dzień radosna twórczość TSUE

03.12.2021

Przepisy o podatku od budowli trzeba napisać od nowa

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Rachunkowość Budownictwo

Punktem wyjścia, jak zawsze w podatku od nieruchomości, są wadliwe przepisy. Z tej perspektywy nie ma w tym nic dziwnego, że podatnicy próbują je interpretować na swoją korzyść, a organ podatkowy, do którego podatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację – przeciwnie, czyli profiskalnie – pisze Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.

02.12.2021

Świadek nie musi obciążać sam siebie w postępowaniach skarbowych

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Podejrzani oraz oskarżeni korzystają z konstytucyjnego prawa do obrony oraz prawa do nieobciążania samego siebie, stąd nie mogą popełnić przestępstwa składania fałszywych zeznań. Niedawna uchwała Sądu Najwyższego dodaje natmiast jednoznacznie, że także podatnik występujący w roli świadka nie odpowiada za fałszywe zeznania w swojej sprawie – mówi Marcin Malinowski, adwokat, counsel w B2RLaw.

27.11.2021

Polski Ład - przekształcenie działalności może oznaczać korzystniejsze opodatkowanie

CIT PIT Spółki Prawo gospodarcze

W przyszłym roku przedsiębiorców czekają rewolucyjne zmiany w systemie obciążeń publicznoprawnych. Wielu z nich „bierze więc sprawy w swoje ręce” i poprzez zmianę formy prawnej działalności chce proprawić swoją sytuację. Świadczy o tym chociażby wydłużony czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków w rejestrze przedsiębiorców KRS w warszawskim sądzie rejestrowym.

25.11.2021

Problematyczne dochowywanie należytej staranności

CIT PIT Polski Ład

„Dochowanie należytej staranności” to stały przedmiot sporów podatników z organami skarbowymi. To skutek braku odpowiedzi na pytanie, co właściwie należy przez to rozumieć. Ustawy podatkowe nie definiują bowiem tego pojęcia, a w judykaturze przyjmuje się, że chodzi o sposób postępowania odpowiadający wymaganiom zawartym w obiektywnym wzorcu postępowania, który jest tworzony na tle danego stosunku.

23.11.2021

Fiskus musi badać całość transakcji, a nie tylko wygodny fragment

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Szef Krajowej Administracji Skarbowej ma obowiązek dokonywać analizy w oparciu o całokształt powiązanych ze sobą transakcji, a nie tylko wybranego przez siebie fragmentu. Ma to kluczowe znaczenie dla dalszego badania przesłanek zastosowania klauzuli GAAR. Jednoznacznie potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny – mówi Jakub Pachecka, doradca podatkowy w Deloitte.

18.11.2021

Odliczenie wydatków wyłączonych z kosztów znowu możliwe?

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Czy w 2022 roku, po wejściu w życie Polskiego Ładu, będzie można w całości odliczyć wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów w latach poprzednich na podstawie z art. 15e ustawy o CIT? Wydaje się, że tak. Pozwala na to konstrukcja przepisu przejściowego – piszą Wojciech Majkowski i Oskar Matuszczak z KPMG w Polsce.

17.11.2021