MF zapewnia, że obowiązkowy KSeF na pewno zostanie wdrożony

VAT KSeF

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF) na pewno zostanie wdrożony - zapewnił w piatek minister finansów Andrzej Domański. Nowy termin zostanie podany na przełomie kwietnia i maja po zakończeniu audytu. MF nie przewiduje istotnych zmian technicznych. Zapowiada natomiast szerokie konsultacje i powołanie grup roboczych, by rozwiązać problemy zgłaszane przez przedsiębiorców.

02.02.2024

Co dalej z KSeF? I kontynuacja prac, i zaniechanie mogą być ryzykowne

VAT KSeF

Ministerstwo Finansów odsunęło termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, nie podając jednak nowej daty ani zakresu ewentualnych zmian. Większość prawników radzi, by przedsiębiorcy nie przerywali prac związanych z wdrożeniem KSeF, a dodatkowy czas wykorzystali na ulepszenie związanych z nim procesów. Zwłaszcza, że wiele firm poniosło już z tego powodu spore wydatki. Pojawiają się też jednak głosy, że lepiej poczekać na wynik audytu w MF.

30.01.2024

Co dalej z KSeF? Coraz więcej argumentów za przesunięciem terminu

VAT KSeF

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur (KSeF) nie wejdzie jednak w życie 1 lipca 2024 roku. Ministerstwo Finansów długo informowało, że nie planuje zmiany tego terminu, ale ostatecznie w dniu 19 stycznia poinformowało o zmianie decyzji. Coraz więcej przedsiębiorców i ekspertów postulowało przesunięcie terminu, by poprawić liczne niedociągnięcia przepisów. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że firmy, które zainwestowały już znaczne środki w dostosowanie do KSeF, nie chcą ponosić kosztów kolejnych zmian.

17.01.2024

Priorytetem wdrożenie KSeF i przewidywalny system podatkowy

VAT KSeF

Jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów jest wdrożenie i rozwój Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), co przełoży się na uszczelnienie VAT i zwiększenie dochodów budżetu państwa - zapowiada wiceminister finansów Jarosław Neneman. MF planuje też m.in. uproszczenie procedur podatkowych, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych, doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości oraz nowelizację kodeksu karnego skarbowego wspólnie z resortem sprawiedliwości.

09.01.2024

Lewiatan: W 2024 roku mniej zmian podatkowych, czas na naprawę przepisów

VAT KSeF

Rok 2024 powinien być czasem refleksji o tym, w jaki sposób skorygować wadliwe przepisy podatkowe, usunąć niepotrzebne wątpliwości, uprościć nadmierną sprawozdawczość i uciążliwe procedury. Nie powinien przynieść rewolucji w systemie podatkowym, poza zmianami, które trzeba wprowadzić - apeluje Konfederacja Lewiatan.

03.01.2024

Lewandowicz: Nie ma dobrego rozwiązania problemów z KSeF

VAT KSeF

W przepisach zakładających obowiązkowe wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur nie dostrzeżono wielu problemów praktycznych. Podatnicy z założenia nie będą w stanie wystawiać faktur zgodnie z przepisami. Trudno przewidzieć, jak do tych problemów podejdzie Ministerstwo Finansów i czy zdąży znaleźć jakieś sensowne rozwiązania - mówi Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP), doradca podatkowy.

03.01.2024

Kubicz: Czasu na wdrożenie KSeF coraz mniej, a większość pytań pozostaje bez odpowiedzi

VAT KSeF

Po 1 lipca 2024 roku w Krajowym Systemie e-Faktur nabywca nadal będzie mógł wystawiać faktury za sprzedawcę. Jednak jeśli sprzedawcą będzie podmiot zagraniczny, będzie musiał udzielić nabywcy upoważnienia do samofakturowania w… KSeF, czyli musi mieć polski NIP. To rozwiązanie nielogiczne, które w praktyce uniemożliwia samofakturowanie. MF zauważa problem, ale nie przedstawiło dotychczas rozwiązania – mówi Kajetan Kubicz, adwokat w zespole KSEF EKSPERT w dziale podatkowym LTCA.

29.12.2023

Rzecznik MŚP apeluje o rozłożenie w czasie wejścia w życie KSeF, MF nie planuje zmiany terminu

VAT KSeF

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zaapelował do ministra finansów Andrzeja Domańskiego o rozłożenie w czasie wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur - poinformowało biuro Rzecznika. Ministerstwo zaznacza, że nie planuje obecnie zmiany terminu. Rzecznik chce, by od 1 lipca 2024 r. obligatoryjny KSeF objął tylko duże podmioty, natomiast średnie od 1 stycznia 2025 r., małych podatników od 1 lipca 2025 r., a mikroprzedsiębiorców od 1 stycznia 2026 r.

20.12.2023

Łagowski: Im większa firma, tym więcej problemów z wdrożeniem KSeF

VAT KSeF

Wdrożenie nowych zasad fakturowania będzie największym wyzwaniem dla dużych podmiotów, które dokonują wielu skomplikowanych transakcji i zwykle wystawiają faktury w więcej niż jednym systemie. Wszyscy podatnicy mogą mieć natomiast problem z oddzieleniem kontrahentów, którym należy wystawić będą w KSeF, od konsumentów – pisze Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy.

18.12.2023

Awaria KSeF: Wysokie kary i ryzyko po stronie podatnika

VAT Poprawmy prawo KSeF

Przepisy dotyczące postępowania w razie awarii Krajowego Systemu e-Faktur budzą ogromne wątpliwości. Podatnicy będą mieli dwa różne terminy na dosłanie faktur do systemu, w zależności m.in. od tego, czy awaria była po stronie KSeF czy po stronie przedsiębiorcy. Za nieprawidłowości grozić będą od 2025 r. wysokie kary. Eksperci już teraz spodziewają się sporów co do tego, po czyjej stronie wystąpił błąd i czy doszło do uchybienia terminu. A MF wyjaśnia, że komunikaty o awarii systemu będą zamieszczane na dwa różne sposoby.

13.12.2023

Jak nadać pracownikowi uprawnienia do KSeF

VAT KSeF

W standardowym modelu uprawnień podatnik może nadać dwa rodzaje uprawnień do pracy w KSeF. Uprawnienia bezpośrednie można nadać osobie fizycznej np. zatrudnionemu pracownikowi. Z kolei uprawnienia pośrednie - innemu podmiotowi np. dla biura rachunkowego. Wówczas dostęp do faktur będą mieli uprawnieni przez biuro pracownicy - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

11.12.2023

MF: Podatnik zwolniony z VAT musi mieć NIP, jeśli chce wystawiać faktury w KSeF

VAT KSeF

Podatnicy zwolnieni z VAT, aby móc wystawiać faktury w KSeF, powinni wystąpić o nadanie numeru NIP. Nie są natomiast zobowiązani do zarejestrowania się jako podatnik VAT zwolniony - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Prawo.pl. Z kolei podatnik wystawiający faktury na rzecz podmiotów zwolnionych z VAT, które nie posiadają numeru NIP, powinien zapewnić tym podmiotom tzw. dostęp anonimowy.

11.12.2023

Konferencja Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster: Coraz więcej kontroli podatkowych

CIT PIT VAT HR KSeF

Podatnicy powinni przygotować się w najbliższym czasie na większą liczbę działań kontrolnych w takich obszarach jak m.in. handel internetowy oraz nowe ulgi podatkowe. W 2024 roku czeka ich też szereg wyzwań związanych m.in. z wprowadzeniem KSeF oraz rozliczaniem podatku od nieruchomości po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego - na takie m.in. tematy dyskutowali uczestnicy IV edycji konferencji "Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych, kadrowych i doradców podatkowych".

06.12.2023

MF: Do wystawiania faktur w KSeF wystarczą bezpłatne narzędzia

VAT KSeF

Już dziś warto zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testować jego możliwości. Sposób logowania będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka - informuje Ministerstwo Finansów. I wyjaśnia, że do KSeF można zalogować się przy pomocy: Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub kwalifikowanej pieczęci elektronicznej

04.12.2023

Konferencja Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster już 5 grudnia 2023 r.

Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość HR KSeF

Wyzwania związane z wdrożeniem KSeF, skutki wyroków Trybunału Konstytucyjnego w zakresie podatku od nieruchomości, aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia oraz warunki udzielania pracownikom zwolnienia z powodu siły wyższej – to niektóre z tematów IV edycji konferencji "Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych, kadrowych i doradców podatkowych".

01.12.2023

KSeF w samorządach – problemów jeszcze więcej niż w biznesie

Finanse samorządów VAT KSeF

Samorządy, podobnie jak inni podatnicy, muszą wdrożyć KSeF od 1 lipca 2024 r. Według ekspertów wyzwań w sektorze publicznym jest jeszcze więcej niż w biznesie. A jedno z największych wynika z faktu, że gminy oraz ich jednostki budżetowe (np. szkoły czy domy kultury) posługują się jednym numerem NIP. By poprawnie rozliczać VAT i uniknąć chaosu, konieczne będzie wiec sprawne rozdzielenie faktur, które trafią do jednego zbioru KSeF.

29.11.2023

Są nowe projekty rozporządzeń w sprawie KSeF

VAT KSeF

Ministerstwo Finansów przedstawiło dwa projekty rozporządzeń dotyczących wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur. Projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z KSeF określa m.in. rodzaje uprawnień, sposoby uwierzytelniania oraz zakres danych, których podanie umożliwia dostęp do faktur ustrukturyzowanych. Projekt w sprawie wystawiania faktur dotyczy m.in. dokumentowania sprzedaży towarów i usług zwolnionych z VAT.

27.11.2023

Ministerstwo Finansów organizuje bezpłatne webinaria na temat KSeF

VAT KSeF

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają mikroprzedsiębiorców na bezpłatne webinaria na temat Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) "Środy z KSeF". Szkolenia online będą odbywać się 22 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia. Udział w webinariach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji - poinformował resort finansów.

20.11.2023

Lewandowicz: Podatnicy nie są przygotowani do obligatoryjnego stosowania KSeF

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Część przepisów o KSeF wymaga nowelizacji. Potrzebna jest też zmiana filozofii systemu – powinien on być przyjazny dla podatnika, łatwy w obsłudze, dający mu namacalne korzyści. W obecnym wydaniu jest to narzędzie, które ma służyć przede wszystkim administracji skarbowej, wprowadzane bez liczenia się z podatnikami - mówi Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

17.11.2023

Blisko milion przedsiębiorców musi przejść na faktury elektroniczne

VAT Rachunkowość KSeF

Większość przedsiębiorców musi wdrożyć KSeF do lipca przyszłego roku. Chyba że nowy rząd odroczy ten obowiązek. Według szacunków blisko milion firm posługuje się fakturami papierowymi lub niezgodnym z KSeF oprogramowaniem. W płynnym przejściu na elektroniczną księgowość można wykorzystać zewnętrzne platformy do fakturowania, które wypracowały pełną kompatybilność z KSeF.

10.11.2023