W piątek zakończył się cykl spotkań w Ministerstwie Finansów dotyczących zmian w KSeF.
Jakie zmiany rozważa MF
- Przedstawiciele Ministerstwa Finansów podkreślają, że wdrożenie KSeF - mimo przesunięcia terminu - jest nieuniknione. W drugiej połowie marca resort ma przedstawić projekt zmian legislacyjnych. Zmiana ustawy o VAT jest konieczna m.in. z powodu terminu wejścia w życie ustawy. Wciąż obowiązują bowiem przepisy zakładające, że obligatoryjny KSeF ma obowiązywać od 1 lipca 2024 r. - mówi Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.
Jak zapowiada Tomasz Tratkiewicz, dyrektor Departamentu Podatków od Towarów i Usług w MF, celem jest, żeby do końca kwietnia zamknąć proces konsultacyjny. Pozwoliłoby to do końca czerwca zakończyć kwestie legislacyjne.
Według zapewnień ministerstwa nie będzie zmian w zakresie tzw. schemy, co jest dobrą informacją dla tych podatników, którzy ponieśli już znaczne nakłady w związku z wdrożeniem KSeF. Nie wiadomo jednak jeszcze, które ze zgłaszanych w trakcie konsultacji postulatów zostaną ostatecznie uwzględnione.
- Podczas konsultacji po raz kolejny omawiano kwestię faktur konsumenckich. Pojawił się postulat, by przedsiębiorcy mieli możliwość dobrowolnego wystawiania faktur w KSeF również dla konsumentów. Byłoby to pozostawione do decyzji sprzedawcy. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów rozważają taką możliwość. Uważam, że byłoby to korzystne rozwiązanie dla wielu branż, zwłaszcza dostawców masowych usług np. telekomunikacyjnych, którzy wszystkim klientom wystawiają faktury. Dodatkowo pomogłoby to rozwiązać problem, jak odróżnić podatnika (któremu trzeba wystawić fakturę w KSeF) od konsumenta (któremu trzeba wystawić fakturę poza KSef) - mówi Janina Fornalik.
Co na to resort finansów? - Zamierzamy jeszcze raz przyjrzeć się kwestii faktur konsumenckich z uwagi na zgłaszane problemy z identyfikacją takich faktur - deklaruje MF.
Obowiązujące aktualnie przepisy zakładają, że transakcje na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będą wyłączone z obowiązkowego KSeF. Dotyczy to także sytuacji, gdy osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą, ale danego zakupu dokonuje na użytek prywatny, niezwiązany z działalnością.
Problem w tym, że przepisy nie dają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób sprzedawcy mają odróżniać, czy nabywca jest podatnikiem czy konsumentem i w zależności od tego wystawić odpowiednią fakturę. To jeden z najważniejszych problemów omawianych podczas konsultacji w MF. W trakcie konsultacji pojawiła się propozycja, by sprzedawca traktował nabywcę jak podatnika i wystawiał mu fakturę w KSeF wówczas, gdy nabywca poda przy transakcji numer NIP. Nie rozwiązywałoby to jednak wszystkich problemów, bo numerem NIP nie posługują się np. rolnicy ryczałtowi czy podatnicy zwolnieni z VAT.
Czytaj też w LEX: Krajowy System e-Faktur (KSeF) – kontekst prawny, wyzwania techniczne i konsekwencje praktyczne dla przedsiębiorców >
Co z terminem?
Ministerstwo Finansów ma podać nowy termin wejścia w życie KSeF na przełomie kwietnia i maja, po zakończeniu audytu w MF. Na razie nie jest znana nowa data. Nie wiadomo też, czy KSeF będzie wdrażany etapami, jak postulowała część przedsiębiorców.
- Mimo iż nie znamy jeszcze nowego terminu wejścia w życie KSeF, przedsiębiorcy nie powinni przerywać prac. Wydaje się, ze realnym terminem wejścia w życie reformy będzie początek 2025 r., więc czasu na wdrożenie zmian wbrew pozorom nie pozostało wiele. Będzie to bardzo duże wyzwanie, szczególnie dla dużych firm, dlatego ten czas dobrze wykorzystać - mówi Iwona Biernat-Baran, doradca podatkowy, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Polecamy nagranie szkolenia: KSeF w kancelarii doradcy podatkowego – wyzwanie czy szansa? >
Podczas konsultacji pojawiały się też postulaty, by nie wdrażać zmian od 1 stycznia 2025 r., ponieważ przedsiębiorcy będą mieli inne zadania związane z zakończenie roku. Konfederacja Lewiatan apeluje o odroczenie KSeF do 1 lipca 2025 r., czyli o rok w stosunku do obecnych założeń.
Cena promocyjna: 143.1 zł
|Cena regularna: 159 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 111.3 zł
Nie wszystkie postulaty będą uwzględnione
Wbrew postulatom przedsiębiorców nie zmieni się zasada, zgodnie z którą datą wystawienia faktury będzie data jej przesłania do KSeF.
- Nie są planowane zmiany dotyczące art. 106na ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego fakturę ustrukturyzowaną uznaje się za wystawioną w dniu jej przesłania do Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów nie zdiagnozowało także potrzeby dokonania zmian związanych z nadawaniem numerów KSeF. Nie jest planowana likwidacja obowiązku wskazywania numeru KSeF faktury w przelewie - informuje resort.
Czytaj też w LEX: Struktura Krajowego Systemu e-Faktur >
MF planuje też wydać objaśnienia dotyczące stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie zmieni przepisów w tym zakresie.
Zgodnie z przepisami podmioty zarejestrowane w Polsce do VAT, ale nie posiadające tu stałego miejsca prowadzenia działalności, nie muszą przystępować do KSeF. W praktyce powstają jednak wątpliwości, jak należy rozumieć ten termin.
- Ocena czy dany podmiot zagraniczny, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w Polsce, posiada na terytorium kraju stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, wymaga indywidualnej oceny konkretnego stanu faktycznego. Planowane jest wydanie wyjaśnień odnoszących się do kwestii związanych z definicją stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, co jest kluczowe dla określenia czy dany przedsiębiorca będzie objęty obowiązkowym e-fakturowaniem - informuje MF.
Obowiązkiem wystawienia faktur w KSeF nie będą objęte m.in. faktury wystawiane przez:
- podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju;
- podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług, dla których wystawiono fakturę
Czytaj też w LEX: Uprawnienia w KSeF - krytyczny aspekt wdrożenia w biurach rachunkowych i w firmach >
Problemy z samofakturowaniem
Ministerstwo Finansów zapewnia, że w KSeF nadal będzie stosowana procedura samofakturowania. Sprzedawca uprawniający nabywcę do samofakturowania będzie musiał nadać nabywcy to uprawnienie w KSeF. Faktury w ramach tej procedury będą mogły być wystawiane bezpośrednio przez nabywcę oraz przez podmioty uprawnione przez niego do wystawiania faktur w KSeF.
Jednak - jak zwraca uwagę Kajetan Kubicz, adwokat w zespole KSEF EKSPERT w dziale podatkowym LTCA, jeśli sprzedawcą będzie podmiot zagraniczny, będzie musiał udzielić nabywcy upoważnienia do samofakturowania w… KSeF, czyli musi mieć polski NIP. Według niego to rozwiązanie nielogiczne, które w praktyce uniemożliwia samofakturowanie.
Ministerstwo Finansów odpowiada na pytanie Prawo.pl: "Procedura akceptacji treści faktury przed jej wystawieniem jest określana w umowie dotyczącej samofakturowania. Ustawa o podatku od towarów i usług nie narzuca konkretnych rozwiązań w tym zakresie."
-Obowiązek wystawiania faktur w KSeF będzie dotyczył wyłącznie faktur wystawianych w oparciu o polskie przepisy, w szczególności art. 106a-106q ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast faktury wystawiane na podstawie przepisów zagranicznych nie będą przesyłane do KSeF. W przypadku transakcji realizowanych w ramach samofakturowania z kontrahentami zagranicznymi należy więc w pierwszej kolejności ustalić czy faktura wystawiana będzie na podstawie polskich czy zagranicznych przepisów. Przykładowo, gdy podatnik polski dokona zakupu towaru od podatnika podatku od wartości dodanej w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, to faktura dokumentująca tego typu transakcję wystawiana przez nabywcę samofakturującego (podatnika polskiego) nie będzie wystawiana w oparciu o polskie przepisy. Tym samym nie będzie także podlegała obowiązkowemu e-fakturowaniu w KSeF. W efekcie nie będzie przeciwwskazań, aby w takim przypadku przedsiębiorca polski, który wystawiając fakturę, korzystał z zagranicznej platformy – nadal taką praktykę stosował - wyjaśnia MF.
Czytaj też w LEX: Wpływ KSeF na wewnętrzne procesy w biurze rachunkowym i w przedsiębiorstwie >
MF wyjaśnia też, że kwestie odpowiedzialności za wystawianie faktur wewnątrz organizacji mogą być kształtowane wyłącznie za pomocą regulacji wewnętrznych. Ustawa o podatku od towarów i usług nie ingeruje w tego typu kwestie. System KSeF umożliwia nadawanie uprawnień w taki sposób, aby osoby uprawnione do reprezentacji danej organizacji miały pełną kontrolę nad tym kto wystawia faktury. Możliwe jest wykorzystanie modelu uprawnień dedykowanego dla jednostek wewnętrznych, gdzie wystawienie faktury wymaga wskazania w fakturze danych tej jednostki (element Podmiot3 w strukturze FA(2)). W razie potrzeby taką jednostką wewnętrzną może być także pojedyncza osoba fizyczna. Zatem możliwe jest takie zorganizowanie procesu fakturowania, gdzie dane odpowiedzialnych osób za wystawienie będą zawarte w treści faktury.
Czytaj również: Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.