Firmy czekają na wyrok TSUE w sprawie pustych faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się wkrótce pytaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodzi o niezwykle istotną kwestię odpowiedzialności za wystawianie pustych faktur, które dokumentują fikcyjne transakcje. Problem mają firmy – zwłaszcza w sytuacji, gdy fałszywe faktury wystawiają na własną rękę ich pracownicy.

21.07.2022

NSA: Ciężar dowodu spoczywa na członku zarządu

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Obowiązek wykazania braku winy za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki ciąży na członkach jej zarządu. Skoro nie potrafili tego udowodnić, to przy zaistnieniu pewnych przesłanek ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Jeśli spółka nie regulowała zobowiązań podatkowych w prawidłowej wysokości, to należało uznać, że wystąpiła przesłanka niewypłacalności – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

20.07.2022

Opodatkowanie VAT usług elektronicznych pełne niejasności

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Obecnie wielu przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojego biznesu do sieci. Przyczyn takiego działania można doszukiwać się w chęci sprostania oczekiwaniom nabywców, dla których tradycyjne (stacjonarne) kanały dystrybucji – z uwagi na postęp technologiczny - nie są już tak atrakcyjne. Innym powodem jest potrzeba ograniczenia kosztów prowadzonej przez siebie działalności.

20.07.2022

Służbowy samochód w spółkach z estońskim CIT generuje ukryty zysk

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydatki na użytkowanie samochodów osobowych przez pracowników spółki do celów mieszanych należy w spółce z estońskim CIT zaliczyć do dochodów niezwiązanych z działalnością gospodarczą w wysokości 50 proc. tych wydatków i opodatkować ryczałtem. Taką niekorzystną interpretację wydały organy skarbowe. MF zapowiada uregulowanie tego problemu w przepisach mających wejść w życie z początkiem 2023 r.

20.07.2022

Dokumentacja cen transferowych na 2021 rok – terminy i możliwe zmiany

CIT PIT Doradca podatkowy

Pomimo że połowa 2022 roku jest już za nami, ciągle pojawiają się pytania, jaki będzie zakres obowiązku dokumentacyjnego za miniony rok. Ostatnia nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych z 8 czerwca 2022 r. formalnie potwierdziła terminy obowiązków dokumentacyjnych. Nadal występują jednak natomiast wątpliwości odnośnie do dokumentowania tzw. pośrednich transakcji rajowych.

19.07.2022

Ocieplanie domów - premier zachęca, korzyść podatkowa topnieje

Doradca podatkowy Budownictwo

Do ocieplania domów przed zimą zachęcają nie tylko niedawne słowa premiera, ale też podatkowa ulga modernizacyjna. Niestety, realnie topnieje ona z miesiąca na miesiąc, bo jej kwota - 53 tys. zł - nie zmieniła się od 2019 roku. W tym czasie ceny materiałów i usług budowlanych poszły w górę o kilkadziesiąt procent. Jednak o jej waloryzacji na razie nie ma mowy.

19.07.2022

Z odliczeniem składek na ubezpieczenie zdrowotne warto miesiąc poczekać

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

W środę, 20 lipca, mija termin rozliczenia zaliczki na PIT za czerwiec lub drugi kwartał. Lipcowe zmiany w Polskim Ładzie pozwoliły niektórym przedsiębiorcom odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Już teraz część z nich może odliczyć je od dochodu. Z rozliczeniem warto jednak poczekać do sierpnia. Obliczając PIT za lipiec, składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych – to bardziej opłacalne.

19.07.2022

Ministerstwo Finansów chce objaśnić przepisy o grupach VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

Grupy VAT będzie można tworzyć od 1 stycznia 2023 r., a już dziś Ministerstwo Finansów zaprasza do dyskusji w sprawie objaśnień do tych przepisów. Według ekspertów, jest sporo wątpliwości co do tworzenia takich grup, a projekt objaśnień na razie niewiele wyjaśnia. Doradcy podatkowi postulują, by wyjaśnić, kiedy tworzenie grup może być naruszeniem prawa.

18.07.2022

Andrzej Ladziński: Aplikacji dla przyszłych doradców podatkowych raczej nie będzie

Rachunkowość Doradca podatkowy

Nie wyobrażam sobie, jak mógłby wyglądać wstępny egzamin na aplikację na doradców dla osób, które mają czasem bardzo różne wykształcenie. Czy to miałby być uproszczony egzamin, który kandydaci na doradców zdają w Ministerstwie Finansów? Nie wydaje mi się także, że aplikacja w klasycznej postaci przygotuje właściwie do wykonywania naszego zawodu. Mówi o tym Andrzej Ladziński, doradca podatkowy, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

18.07.2022

Podatnicy korzystają z umawiania wizyt w urzędach skarbowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Za pomocą usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” umówiono do tej pory 7,5 miliona wizyt w całej Polsce. Od niedawna wizytę przez formularz można umówić nawet na trzy tygodnie do przodu. Najczęstszym powodem wizyty w urzędzie skarbowym są sprawy związane z podatkami majątkowymi, rejestrowaniem umów kupna-sprzedaży oraz chęć uzyskania potrzebnych zaświadczeń.

15.07.2022

Budżet już zarabia na przesyłkach z Chin, ale w systemie są luki

Finanse publiczne VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Działający już od roku uproszczony system rozliczeń VAT od e-handlu działa sprawnie - zapewnia Ministerstwo Finansów. Eksperci wskazują, że rzetelna ocena będzie możliwa dopiero za kilka lat, gdy będzie można porównać dane z dłuższego okresu funkcjonowania. Potrzebna jest jednak reforma tych przepisów w części dotyczącej przesyłek spoza Unii Europejskiej.

15.07.2022

Wraca temat dużej reformy zawodu doradcy podatkowego

Prawnicy Rachunkowość Doradca podatkowy

Po kilku latach przerwy powraca kwestia zmian w dostępie do zawodu doradcy podatkowego. Mówi się też o poszerzeniu uprawnień doradców. Chodzi m.in. o sprawy dotyczące ubezpieczeń społecznych i postępowania rejestrowe w Krajowym Rejestrze Sądowym. Najpewniej aplikacja, na wzór innych zawodów prawniczych, nie będzie jednak wprowadzona.

15.07.2022

NSA: Nadpłata u podatnika nie zwalnia notariusza z obowiązku pobrania PCC

Prawnicy Doradca podatkowy

Notariusz jako płatnik nie może zignorować obowiązku obliczenia i pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych w sytuacji stwierdzenia nadpłaty u podatnika. Płatnicy obowiązani są uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej od uprzedniego zapłacenia podatku. Potwierdza to wtorkowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

13.07.2022

Solidarna odpowiedzialność przedstawiciela celnego po wyroku TSUE

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dla przedstawicieli celnych na terenie naszego kraju wprost rzutuje interpretacyjnie na wykładnię, gdzie należy zastosować przepisy prawa krajowego. Oznacza to, że przedstawiciele celni są odpowiedzialni solidarnie za VAT od importu towaru w naszym kraju – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert ds. ceł, prawa celnego i handlu zagranicznego.

13.07.2022

Parlament w Kijowie za przywilejami dla Polaków wyjeżdżających na Ukrainę

Prawnicy Pomoc społeczna Doradca podatkowy Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Polacy podejmujący pracę czy naukę na Ukrainie nie będą musieli przechodzić przez skomplikowane procedury. Zyskają też prawo do bezpłatnej nauki i świadczeń socjalnych. Takie przywileje gwarantuje naszym obywatelom specjalna ustawa, uchwalona 28 lipca przez Radę Najwyższą Ukrainy.

12.07.2022

Kinga Baran: Polskim podatkom brakuje przejrzystości i jasności

Doradca podatkowy Finanse Podatki międzynarodowe

Podstawowym problemem jest dynamika zmian podatkowych oraz ich jakość - co dobrze unaoczniły zmiany, które weszły w życie na początku roku. Wydaje się, że przepisy są wprowadzane zbyt szybko i z pominięciem odpowiedniego poziomu konsultacji – przede wszystkim z przedstawicielami biznesu, w tym pracodawcami - mówi Kinga Baran, doradca podatkowy, partner kierująca Działem Doradztwa Podatkowego Mazars w Polsce.

12.07.2022

Zmiana formy opodatkowania może być kosztowna

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Lipcowa nowelizacja podatkowej części Polskiego Ładu pozwala przedsiębiorcom zmienić formę opodatkowania. Można tego dokonać w sierpniu lub w przyszłym roku, podczas składania zeznania podatkowego za 2022 rok. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami. Zbyt późne rozliczenie PIT może zablokować zmianę formy opodatkowania w przyszłym roku. Podjęte decyzje mogą także spowodować konieczność opłacania dużo wyższych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

12.07.2022

Zmiany w kapitale zapasowym zagranicznej spółki powiązanej poza zasięgiem polskich cen transferowych

CIT Doradca podatkowy

Transakcje, które swoim zakresem przedmiotowym obejmują dwie gałęzie prawa – handlowego i podatkowego – już od kilku lat stanowią obszar szczególnego zainteresowania organów podatkowych. Jest tak zwłaszcza w kontekście przepisów o cenach transferowych. Zalicza się do nich przede wszystkim: wypłatę dywidendy i wniesienie dopłat czy podnoszenie/obniżanie kapitału zakładowego.

11.07.2022

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej opodatkowane PIT

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej bez wynagrodzenia spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym u pozostającej w spółce cywilnej wspólniczki. Taką niekorzystną interpretację wydały organy skarbowe. Eksperci twierdzą, że stawia to spółkę cywilną w dużo gorszej sytuacji niż spółki osobowe. W przypadku tej drugiej – fiskus przychodu nie widzi.

11.07.2022

Dziecko może zarobić więcej, rodzic nie straci prawa do ulgi prorodzinnej

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Lipcowe zmiany w Polskim Ładzie podniosły znacząco limit przychodów dziecka, po przekroczeniu którego rodzice tracą prawo do ulgi prorodzinnej. Zarobki pociechy wcześniej nie mogły przekroczyć 3089 złotych rocznie. Obecny limit jest znacznie wyższy. Co najważniejsze, można go stosować wstecznie, już od stycznia 2022 roku. Zmiana jest reakcją Ministerstwa Finansów na publikację Prawo.pl.

09.07.2022
Prawo.pl