Podatnik tworzący oprogramowanie rozlicza się liniowo na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wystąpił on o interpretację w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki 5 proc. na podstawie art. 30ca ustawy o PIT. Ponadto, zapytał też organy skarbowe o to, czy wydatki ponoszone przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na koszt usługi księgowej, koszt zakupu i użytkowania samochodu a także koszt zakupu sprzętu komputerowego i elektronicznego, przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji, może on uznać za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej? Podatnik wskazał, że pod pojęciem kosztów użytkowania samochodu ma na myśli m.in. koszt związany z ratami kredytu na jego zakup.

PROCEDURA: Innovation Box - preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej >

Ulga Innovation Box

W interpretacji z 9 maja 2022 r. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że podatnik ma prawo do stawki 5 proc. i odniósł się do dalszych wątpliwości podatnika (nr 0111-KDIB1-3.4011.42.2022.3.JKU).

Dyrektor KIS stwierdził, że działania podatnika spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Ponadto, działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

Rozpatrując możliwość skorzystania z tzw. ulgi Innovation Box, organ stwierdził, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. W ustawie o PIT dodano art. 30ca i art. 30cb.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5 proc. podstawy opodatkowania, którą stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym. Skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Wydatki w działalności związanej z IP BOX - ZESTAWIENIE >

Dyrektor KIS potwierdził, że odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego przez podatnika w ramach wykonywanych zleceń programistycznych stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku PIT, a tym samym podatnik osiąga kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

 

Wskaźnik nexus

Dyrektor KIS podkreślił, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem i rozwinięciem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Podatnik powinien również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

 

 

Jeżeli podatnik poniósł wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT.

Zobacz również: Ulgi proinnowacyjne są, ale wymagają większej promocji >>

 

Dyrektor podkreślił, że koszty dla celów kalkulacji wskaźnika należy rozumieć szerzej niż w odniesieniu do ustalania kosztów uzyskania przychodów na gruncie pozostałych przepisów ustawy o PIT. Wskazał, że wskaźnik nexus służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5 proc. stawce, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat.

Wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn: dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT.

 

Dyrektor KIS stwierdził, że wydatki poniesione przez podatnika na usługi księgowe, składki na ubezpieczenia społeczne, koszty użytkowania samochodu, zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego mogą stanowić koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Natomiast wydatki z tytułu zakupu samochodu tj. raty kredytu nie mogą stanowić kosztów, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT. We wskaźniku nexus uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne od środka trwałego jakim jest samochód dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie on korzystał z preferencyjnej stawki.

Reasumując, wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu: usług księgowych, składek na ubezpieczenia społeczne, użytkowania samochodu i zakupu sprzętu komputerowego i elektronicznego, przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji, mogą zostać uznane za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT.

Natomiast, wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu zakupu samochodu nie mogą zostać uznane za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT.

 

 

Eksperci: Interpretacja korzystna dla podatników

- Interpretacja dotycząca stosowania ulgi IP BOX oraz wskaźnika nexus jest przekonująca i zgodna z przepisami, zarówno w zakresie możliwości zastosowania przez podatnika ulgi IP BOX jak i kosztów do obliczenia wskaźnika nexus – ocenia radca prawny Stefan Kowalski, partner w Kowalski & Wisła Attorneys.

Jego zdaniem, organ prawidłowo zastosował przepisy w tym stanie faktycznym, tym bardziej, że ustawodawca wskazał jakich kosztów w szczególności nie zalicza się do kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej

- Trudno zatem oczekiwać, aby w przedstawionej sprawie dyrektor KIS uznał za prawidłowe stanowisko podatnika w zakresie rat kredytu i ubezpieczenia samochodu – stwierdza Stefan Kowalski.

Obliczanie wskaźnika nexus, zdaniem kolejnego eksperta wciąż budzi wiele wątpliwości pomimo wydania licznych interpretacji indywidualnych.

- Wskaźnik nexus ma na celu przede wszystkim przyznawanie benefitów podatkowych podmiotów, które wytwarzają kwalifikowane prawo własności intelektualnej w całości we własnym zakresie. Innymi słowy im więcej kosztów znajdzie się w kategoriach preferowanych przez ustawodawcę tym w większej części dochodu podatnika zastosujemy preferencyjną stawkę - podkreśla Marcin Malinowski, adwokat w B2RLaw.

Ekspert dodaje, że cieszy interpretacja, która potwierdza, że koszty przeznaczone na usługi księgowe, składki na ubezpieczenia społeczne jak również użytkowanie samochodu brane są pod uwagę w przedmiotowej uldze.

- Istotne jednak jest, aby koszty te powstały w roku, w którym podatnik będzie korzystał z ulgi podatkowej – podkreśla Marcin Malinowski.