Jak zmiany w PCC wpłyną na rynek PRS w Polsce

PIT Doradca podatkowy Nieruchomości

Na podpis prezydenta czeka ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Obejmuje ona między innymi wprowadzenie nowej stawki w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 6 proc. Będzie ona miała zastosowanie do tzw. hurtowych zakupów mieszkań - pisze Piotr Paśko, doradca podatkowy.

19.07.2023

Student starający się o stypendium socjalne nie uwzględni straty podatkowej

Prawo rodzinne Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Ustalenie dochodu rodziny do celów określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych, w tym również dla celów ubiegania się o stypendium socjalne, następuje wyłącznie w oparciu o przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dlatego nie ma możliwości pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem o stratę podatkową powstałą w latach ubiegłych.

18.07.2023

Senat za odrzuceniem ustawy o obowiązkowym Krajowym Systemie e-Faktur od lipca 2024 r.

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

O losie ustawy wprowadzającej obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur zdecyduje Sejm. W nocy z czwartku na piątek Senat opowiedział się bowiem za odrzuceniem nowelizacji, na mocy której e-fakturowanie miało być wymagane od lipca 2024 roku. Obecnie korzystanie z KSeF jest dobrowolne.

14.07.2023

Oszustwo podatkowe i nadużycie prawa podatkowego to nie to samo

VAT Doradca podatkowy

Oszustwo podatkowe i nadużycie prawa to dwie odrębne instytucje prawa. NSA wskazał, że w przeciwieństwie do oszustwa podatkowego, nadużycie prawa zakłada realne zaistnienie zdarzeń gospodarczych, ale ukształtowanych w taki sposób, aby umożliwić uzyskanie korzyści podatkowej, która nie byłaby należna w sytuacji ukształtowania tych zdarzeń w sposób właściwy.

14.07.2023

Projekt zmian w ustawie o biegłych rewidentach budzi wątpliwości

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Procedowany obecnie przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji, wśród licznych zmian przewiduje również łatwą do przeoczenia nowelizację ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Pozornie niewielka zmiana budzi jednak spore wątpliwości, gdyż ingeruje w tajemnice prawnie chronione i stanowi potencjalnie duże zagrożenie dla przedsiębiorców – pisze dr Grzegorz Keler, adwokat.

13.07.2023

Fiskus przygotuje zeznania podatkowe także przedsiębiorcom

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Usługa Twój e-PIT będzie dostępna również dla przedsiębiorców. Pojawi się w niej możliwość rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie pojawiło się w ramach nowelizacji ustawy o VAT i innych ustaw w ramach pakietu Slim VAT 3. Eksperci uważają jednak, że nowa usługa nie będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem – i to z kilku powodów.

13.07.2023

NSA: Zatrudnienie przy obsłudze doradców podatkowych daje prawo przystąpienia do egzaminu radcowskiego

Prawnicy Doradca podatkowy

Sześcioletni okres pracy dla Krajowej Izby Doradców Podatkowych upoważnia kandydata do przystąpienia do egzaminu radcowskiego – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Izba doradców należy do urzędów organów władzy publicznej jako organ samorządu zawodowego, sprawujący pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego w granicach interesu publicznego – dodał.

12.07.2023

Związki zawodowe ze sporym wsparciem ustawodawcy

Domowe finanse Doradca podatkowy

Szereg zmian podatkowych przeprowadzonych w ostatnim czasie, miał również swoje odzwierciedlenie w odniesieniu do związków zawodowych, które od dłuższego czasu nie stanowiły przedmiotu większego zainteresowania zmianami podatkowymi. Wszystko zmieniło się za sprawą przepisów Polskiego Ładu i zasadniczo trwa do dzisiaj – pisze Marcin Zarzycki, adwokat, doradca podatkowy.

12.07.2023

Przedsiębiorcy nie chcą już sami płacić za reformę podatków, domagają się ulg

CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ustawodawca co roku nakłada na podatników nowe obowiązki związane z uszczelnieniem i cyfryzacją systemu podatkowego. Przykładem jest wymiana kas fiskalnych, wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur czy planowane w kolejnych latach JPK CIT i PIT. Przedsiębiorcy domagają się wprowadzenia ulg, które choćby częściowo zrekompensują im ponoszone wydatki. Uważają, że nie wystarczy odliczenie kosztów i VAT od inwestycji.

12.07.2023

EY: Firmy muszą przygotować się na intensyfikację kontroli podatkowych

Rachunkowość Doradca podatkowy

Już 95 proc. ankietowanych firm działających w niemal 50 krajach na świecie w tym momencie prowadzi przynajmniej jeden spór podatkowy, a na przestrzeni kolejnych dwóch lat liczba kontroli podatkowych może wzrosnąć nawet o 1/3. To najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego w ramach EY Tax Risk and Controversy Survey.

11.07.2023

Po wyrokach TSUE gminy niepewne swoich rozliczeń

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Organy podatkowe wydają już pierwsze interpretacje, zgodnie z którymi gminy nie płacą VAT od dotacji na realizację projektów. To zwrot o 180 stopni, wynikający z niedawnych wyroków TSUE C-612/21 i C-616/21. Ale konsekwencją jest także brak możliwości odliczenia VAT od zakupów. Pojawiają się obawy, że fiskus będzie chciał zwrotu podatku za poprzednie lata. Według ekspertów konieczne jest stanowisko Ministerstwa Finansów.

10.07.2023

Programy motywacyjne także dla byłych pracowników

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Uczestnicy programów firmowych motywacyjnych, którzy w momencie objęcia akcji zakończyli już pracę w spółce, nadal są objęci preferencjami wynikającymi z art. 24 ust. 11 ustawy o PIT - wynika z wyroku WSA w Warszawie. Oznacza to, że powinni być traktowani na równi z obecnymi pracownikami. W konsekwencji spółka nie ma obowiązków informacyjnych, ani nie pobiera od nich podatku.

07.07.2023

Żołnierz nie musi brać udziału w akcjach bojowych, żeby skorzystać ze zwolnienia z PIT

PIT Doradca podatkowy Administracja publiczna

Skarbówka po raz kolejny próbuje utrudnić skorzystanie ze zwolnienia podatkowego – tym razem żołnierzowi. Uważa, że aby nie płacić podatku, musi on brać udział w akcjach bojowych. Żaden jednak przepis takiego obowiązku nie nakłada. Fiskus zapomniał przy okazji, że wszelkie wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatników. Przypomniał o tym właśnie Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

06.07.2023

Mikołaj Kozak: Za lewe faktury kara taka jak za ludobójstwo

Wymiar sprawiedliwości VAT Doradca podatkowy

Kilka lat temu państwo wypowiedziało wojnę wystawiającym i przyjmującym „lewe” faktury. Lewe, czyli poświadczające nieprawdę co do okoliczności faktycznych, mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu. Wysoka skala uszczupleń to zbrodnia VAT-owska, za którą grozi nawet 25 lat pozbawienia wolności - pisze Mikołaj Kozak, adwokat.

05.07.2023

Wraca obowiązek raportowania MDR i związane z nim wątpliwości

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Z końcem lipca przywrócony zostaje obowiązek raportowania krajowych schematów podatkowych. Część podatników będzie musiała zgłosić zaległe MDR-y za ostatnie trzy lata. Wciąż jednak nie ma pewności, które transakcje i zdarzenia są schematem. Może nim być np. połączenie spółek czy założenie fundacji rodzinnej.

05.07.2023

Trybunał Konstytucyjny: Definicja budowli jest niezgodna z Konstytucją

Finanse samorządów Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Definicja budowli zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest niezgodna z Konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Przepis utraci moc obowiązującą po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku. Ustawodawca ma wprowadzić nową definicję budowli oraz budynku, które nie będą odwoływać się do ustaw niepodatkowych.

04.07.2023

Anonimizacja interpretacji może osłabiać jej moc ochronną

Ordynacja Doradca podatkowy

Nowe podejście do anonimizacji danych w interpretacjach indywidualnych doręczanych wnioskodawcy nie ma oparcia w przepisach i może naruszać jego interes prawny, powodując obawy o ochronną moc interpretacji. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w niedawnym wyroku. Sąd orzekł, że w interpretacji dostarczanej wnioskodawcy fiskus musi podać jego dane.

04.07.2023

Podatkowe zachęty dla związkowców – obrona przed odpływem członków czy sposób na pozyskanie nowych?

Doradca podatkowy Prawo pracy Finanse

Od 1 stycznia 2024 r. członkowie związków zawodowych będą mogli odliczyć od swojego rocznego dochodu już nie 500 zł, jak obecnie, lecz aż 840 zł zapłaconych składek. Zdaniem związkowców, zwiększenie limitu odliczenia to sposób na ulżenie pracownikom, którzy z własnych pieniędzy wspierają działalność związkową. Prawnicy mówią wprost: to ochrona związków przed odpływem członków.

04.07.2023

Od lipca mniej korekt VAT przy sprzedaży mieszanej

Finanse samorządów VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Z 500 złotych do 10 tysięcy złotych wzrosła kwota pozwalająca na uznanie, że proporcja sprzedaży mieszanej wynosi 100 procent. W efekcie więcej podatników może odliczyć cały VAT. Nie trzeba też już korygować rocznego rozliczenia VAT, jeśli różnica między współczynnikiem wstępnym i ostatecznym nie przekracza 2 procent, a kwota różnicy – 10 tysięcy złotych.

03.07.2023

Zmiany w opodatkowaniu inwestycji w fundusze kapitałowe mogą być pułapką

PIT Doradca podatkowy

Zgodnie z nowelizacją ustawy o PIT sposób podatkowego rozliczania inwestycji w fundusze kapitałowe ma się znacząco zmienić. Sama w sobie zmiana pozwala inwestorom na znaczną elastyczność i jest niewątpliwie korzystna. Niemniej jednak nieuświadomionych inwestorów może spotkać niemiła niespodzianka na koniec przyszłego roku kalendarzowego - pisze Piotr Zaremba, doradca podatkowy współpracujący z Kancelarią Paczuski Taudul.

03.07.2023
Prawo.pl