Koszty podatkowe trzeba rozliczać w czasie

CIT

Badając zagadnienie rozliczania w czasie kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami poruszamy się w obszarze pojęcia niemającego definicji legalnej oraz wyłącznie w zakresie jednego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

21.03.2019

Fiskus przełknie kieliszek wina, ale cała butelka - ryzykowna

CIT PIT

Skarbówka potwierdziła właśnie, że jedzenie i napoje kupione podczas spotkania z klientem mogą być kosztem uzyskania przychodów firmy. Z najnowszej interpretacji wynika, że odliczyć można nawet wydatki na alkohol. Nie ma znaczenia, gdzie odbyło się spotkanie - w firmie czy restauracji, ani fakt, czy było skromne czy wystawne.

20.03.2019

Korekta 2018 roku na starych zasadach

CIT PIT

Korekty cen transferowych wystawione w 2019 r., lecz dotyczące transakcji lub innych zdarzeń realizowanych w 2018 r., powinny być ujmowane w księgach podatkowych na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących do końca 2018 r. ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów.

18.03.2019

Niewykorzystany potencjał ulgi na badania i rozwój

CIT

Tylko 15 proc. nakładów, które zostały zainwestowane przez polskich przedsiębiorców w działania badawczo-rozwojowe w 2017 r. zostało zgłoszone do ulgi na badania i rozwój - wynika z analizy ekspertów CRIDO Ulga B+R. Czy polscy przedsiębiorcy wykorzystują jej potencjał?. Z opracowania wynika również, że od 2016 r. organy podatkowe wydały ponad 500 indywidualnych interpretacji na temat tego odliczenia.

18.03.2019

Opodatkowanie bitcoinów trzeba doprecyzować

CIT PIT

Istotny wzrost zainteresowania obrotem kryptowalutami w Polsce doprowadził do konieczności wprowadzenia przepisów umiejscawiających je w systemie polskiego prawa podatkowego. Nowe przepisy obowiązują od stycznia. Są jednak na tyle nieprecyzyjne, że wymagają poprawy.

15.03.2019

UE ma nową listę rajów podatkowych

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Unijny wykaz rajów podatkowych został zaktualizowany. W zeszłym roku 60 krajów wyeliminowało ponad 100 szkodliwych systemów podatkowych. Teraz na czarną listę zostało wpisanych 15 państw.

13.03.2019

Restrukturyzacja firmy wpływa na ceny transferowe

CIT

Pomiędzy podmiotami powiązanymi, w szczególności wewnątrz grup kapitałowych, dochodzi do wielu różnych transakcji. Mają one na celu usprawnienie zarządzania strukturą oraz zwiększenie efektywności prowadzonej działalności. Bardzo istotne jest zidentyfikowanie transakcji restrukturyzacyjnych podlegających obowiązkom związanym z cenami transferowymi – tłumaczy Michał Mieszkiełło z kancelarii Ożóg Tomczykowski.

12.03.2019

Podatek u źródła podwyższa koszty działalności

CIT PIT

Zasady, które miały uprościć rozliczenia podatku u źródła tzw. WHT, przyniosły zgoła odwrotny skutek. Z uproszczeń właściwie nie da się skorzystać. Niektóre firmy zamiast pobierać podatek od kontrahentów, płacą go z własnej kieszeni. Tylko po to, żeby uniknąć skomplikowanych i czasochłonnych procedur. Odzyskanie nadpłaconych danin może jednak okazać się niemożliwe.

12.03.2019

Dla kogo nowa ulga na innowacje i rozwój

CIT PIT

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy o Innovation Box (znanego w innych krajach pod nazwą Patent Box, IP Box). Jest to preferencyjne opodatkowanie 5-proc. stawką dochodów z patentów i innych praw własności intelektualnych. Na ich rezultaty przyjdzie nam jednak poczekać.

08.03.2019

Niektóre firmy CIT-8 złożą później

CIT

Ministerstwo Finansów planuje wydłużyć niektórym firmom termin składania CIT-8 aż do końca października. Do tego czasu mają zostać opracowane nowe rozwiązania, które uproszczą rozliczenie z fiskusem. Chodzi przede wszystkim o małe podmioty, fundacje i stowarzyszenia, których dochody są zwolnione z CIT.

05.03.2019

Fiskus coraz bardziej zainteresowany podmiotami powiązanymi i cenami transferowymi

CIT PIT

Organy podatkowe coraz dokładniej sprawdzają rozliczenia między podmiotami powiązanymi. Jeszcze niedawno fiskusowi wystarczał sam fakt posiadania dokumentacji. Obecnie urzędnicy bardzo drobiazgowo weryfikują prawidłowość i rynkowość zawieranych transakcji. Na cenzurowanym są wszystkie podmioty powiązane, także te małe i działające tylko w Polsce.

05.03.2019

Uproszczenia i zwrot podatku u źródła nie takie oczywiste

CIT

Od początku roku nie można już automatycznie stosować zwolnień lub obniżonych stawek podatku u źródła (WHT). Możliwe jest jednak ubieganie się o zwrot pobranego podatku. Zdaniem ekspertów, procedura jest nadmiernie skomplikowana. W wielu sytuacjach zwrot, ale i korzystanie z uproszczeń, mogą okazać się niemożliwe.

04.03.2019

Rekordowo dużo zmian w prawie podatkowym

CIT PIT VAT

Rok 2018 był w Polsce jednym z najbardziej chwiejnych pod względem stabilności prawa podatkowego. Nowelizacje ustaw dotyczących podatków liczyły aż 362 strony, gdy całe prawo podatkowe ma ich 1330. To oznacza, że zmieniono 25 procent tego prawa - wynika z raportu firmy doradczej Grant Thornton.

02.03.2019

Firmowe samochody wciąż źródłem niejasności podatkowych

CIT PIT VAT

Podatnicy mają problem z zaliczaniem do kosztów wydatków związanych z samochodami służbowymi. Nowe przepisy powodują wiele niejasności, zwłaszcza, że są skrajnie różne od regulacji VAT. Resort finansów wyjaśnił Prawo.pl, w jaki sposób można teraz odliczać VAT od wydatków samochodowych. Zdaniem ekspertów, odpowiedź MF nie jest jednak taka oczywista.

28.02.2019

MF: Niższy CIT dla 460 tys. firm

CIT

Prawo do skorzystania z 9-proc. stawki CIT będzie miało około 460 tysięcy podatników tego podatku. Obecnie MF prowadzi analizy dotyczące kolejnych udogodnień dla podatników, jednakże obecnie nie jesteśmy w stanie określić, kiedy zostaną zaprezentowane – tłumaczy Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów.

27.02.2019

Rafalska: ZUS w 30 dni rozpatrzy wniosek o "matczyną emeryturę"

Pomoc społeczna CIT Ubezpieczenia społeczne

Matczyne emerytury nie będą wypłacane wstecz. Jeżeli wniosek złożymy w kwietniu to dostaniemy świadczenie za kwiecień, za marzec już nie - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

27.02.2019

Nowy limit amortyzacji także do starych samochodów?

CIT

Co z samochodami, które do tej pory użytkujemy jako środki trwałe? Mamy je przyjęte do ewidencji od 1 marca2017 r. Amortyzowaliśmy je z ograniczeniem do 20 tys. euro. Czy możemy podwyższyć limit amortyzacji do 150 tys. zł?

25.02.2019

Należyta staranność w podatku u źródła – stara koncepcja, nowe wątpliwości

CIT PIT Podatki międzynarodowe

W myśl nowych przepisów dotyczących procedury poboru podatku u źródła (ang. withholding tax – WHT), od 1 stycznia 2019 r. na płatników został nałożony ustawowy obowiązek dochowania należytej staranności przy poborze WHT oraz przy analizie możliwości zastosowania zwolnienia ustawowego lub obniżonej stawki WHT – tłumaczą Izabela Ścierska-Kulma i Jarosław Józefowski z Enodo Advisors.

25.02.2019

Czy podatki wpłyną na ekologię

CIT

Zagadnienia związane z ociepleniem klimatu w ostatnim czasie nie schodzą z pierwszych stron gazet. Ciągłe alerty smogowe stały się stałym elementem serwisów informacyjnych. Nie dziwi więc fakt, że rośnie również zainteresowanie kwestiami związanymi z odnawialnymi źródłami energii, alternatywnymi metodami zasilania pojazdów czy innych urządzeń, mającymi zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza.

22.02.2019

Dealerzy samochodowi sami interpretują przepisy

CIT PIT

Nowe przepisy podatkowe dotyczące rozliczeń wydatków związanych z samochodami są na tyle niejasne, że Ministerstwo Finansów postanowiło wydać do nich objaśnienia. Dokumentu ciągle nie ma. Dealerzy samochodowi opublikowali więc własne stanowisko.

22.02.2019
Prawo.pl