Podatki dochodowe do likwidacji?

CIT PIT

Likwidacja podatków dochodowych mogłaby zapewnić dodatkowe 500 złotych miesięcznie dla każdego pracownika. Łącznie dochody zatrudnionych wzrosłyby o 35 mld złotych. Podatnicy CIT zyskaliby zaś 25 mld zł. Brak PIT i CIT i zastąpienie ich podatkami pośrednimi ma jednak też negatywne konsekwencje – wynika z najnowszego raportu

21.09.2019

PiS: Uproszczenie systemu i skuteczniejsze kontrole podatkowe

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Upraszczanie systemu podatkowego, ale jednocześnie wyposażenie administracji skarbowej w narzędzia pozwalające na sprawniejsze i skuteczniejsze kontrole - takie zapowiedzi znalazły się w opublikowanym w sobotę programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Jest w nim m.in. mowa o opracowaniu nowej ordynacji podatkowej.

15.09.2019

Definicje błędu rachunkowego i innej oczywistej omyłki wciąż polem do interpretacji

CIT Małe i średnie firmy

O tym, czy korekta kosztów uzyskania przychodów powinna być zrobiona na bieżąco, czy też wstecz, decyduje rzeczywisty powód, dla którego jest robiona. Znaczenie ma, czy jest nim błąd rachunkowy, oczywista omyłka, czy też może zła metodologia. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów powiązanych. Zdaniem ekspertów, zmienione przepisy nie wszystkim ułatwiły życie.

13.09.2019

Nie będzie już specjalnego podatku węglowodorowego 

CIT

Sejm w środę 11 września br. uchwalił ustawę, która uchylającą ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym. Powodem zmiany przepisów jest brak wydobycia gazu z łupków w Polsce. Podatek miał obowiązywać od początku przyszłego roku.

12.09.2019

Bezpłatna aplikacja pomoże sporządzać e-Sprawozdania Finansowe

CIT PIT VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów przygotowało bezpłatną aplikację e-Sprawozdania Finansowe. Przeznaczona jest dla podmiotów sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z załącznikami nr 1, 4, 5, 6 do ustawy o rachunkowości. To nowa wersja aplikacji, przygotowana jako aplikacja webowa, dostępna bezpośrednio z przeglądarki internetowej.

10.09.2019

Wydatki ponoszone na rzecz pracowników to nie koszty reprezentacji

CIT

Wyposażenie stołówki i zakup dla pracowników posiłków to przejaw starań pracodawcy dążącego do poprawy atmosfery pracy i w efekcie do zwiększania wydajności pracy. Nie pozostanie bez wpływu na uzyskiwane przez niego przychody. Poniesione wydatki będą zatem stanowić koszty uzyskania przychodów – potwierdza fiskus.

05.09.2019

Ciężar dowodowy nie może być przerzucany na podatnika

CIT PIT VAT

Żaden przepis ustawy o VAT nie zobowiązuje podatnika do gromadzenia szczegółowej dokumentacji dotyczącej wykonania usługi niematerialnej. W sytuacji, gdy kontrolujący podejrzewają, że faktury, na podstawie których podatnik dokonał odliczenia VAT, nie są rzetelne, to brak przedstawienia dowodów, zdecydowanie osłabia jego sytuację – pisze Katarzyna Ciesielska, doradca podatkowy.

05.09.2019

Polski podatek cyfrowy pod znakiem zapytania

CIT Podatki międzynarodowe

Wiceprezydent USA podziękował polskim władzom za odrzucenie propozycji wprowadzania podatku cyfrowego, co jego zdaniem ułatwi wymianę handlową między naszymi krajami. Teraz przedstawiciele rządu odcinają się od tego pomysłu, ale wcześniej Ministerstwo Finansów potwierdzało wielokrotnie chęć wprowadzenia tego podatku.

04.09.2019

Rozliczenie kosztów w zamian za donos do urzędu

CIT PIT VAT

Od stycznia przyszłego roku wpłata na rachunek bankowy, który nie będzie wskazany w rejestrze podatników VAT, nie będzie kosztem uzyskania przychodów. Konsekwencji nie będzie, jeśli dokonanie płatności zgłosi się do skarbówki w ciągu trzech dni. Podatnicy PIT i CIT mogą mieć jednak problem z ustaleniem, do którego urzędu trzeba będzie złożyć donos.

04.09.2019

Fiskus weryfikuje restrukturyzację firm

CIT

Organy podatkowe bacznie obserwują restrukturyzacje firm, zwłaszcza te, które jakiś czas temu były „modne” ze względu na optymalizację podatkową. Problem dotyczy również podmiotów powiązanych – zwłaszcza, że pojęcie restrukturyzacji w cenach transferowych nie jest tożsame z pojęciem prawnym.

03.09.2019

Problematyczne rozliczanie usług niematerialnych

CIT PIT VAT

Najnowszy wyrok sądu administracyjnego potwierdza, że podatnik nie ma obowiązku dokumentowania usług niematerialnych, jeśli chce odliczyć od nich VAT. Przepisy tego nie wymagają. Domaganie się przez organy podatkowe dowodów wykonania świadczeń jest nieuprawnione. Problem jednak w tym, że na gruncie podatków dochodowych dominuje zupełnie inne podejście.

29.08.2019

Przed firmami kolejne obowiązki dotyczące raportowania

Ordynacja CIT

Ministerstwo Finansów przedstawiło właśnie projekt przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych. To ciąg dalszy implementacji unijnej dyrektywy. Eksperci podkreślają, że nowelizacja zmusi firmy do składania dodatkowych raportów za okresy przeszłe, mimo że wcześniej nie było to konieczne. Problemów może być jeszcze więcej.

27.08.2019

Skradzione pieniądze nie mogą być kosztem uzyskania przychodów

CIT PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że strata majątku firmy może być kosztem podatkowym. Odliczyć nie można natomiast skradzionych pieniędzy, jeśli nie dochowało się należytej staranności. Brak zaniedbań trudno jednak udowodnić. Eksperci nie zgadzają się ze stanowiskiem fiskusa. Ich zdaniem, to nadinterpretacja prawa.

26.08.2019

Owoce dla załogi nie dają prawa do odliczenia VAT

CIT VAT

Pracownicy mają obowiązek pracować niezależnie od tego, czy pracodawca daje im owoce, czy nie. Tłumaczenia, że jabłko i gruszka przyczyniają się do budowania korzystnej atmosfery w biurze i zwiększają wydajność - są zbyt daleko idące. Takie wnioski wynikają z najnowszego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Z interpretacji podatkowych wynika jednak coś innego.

23.08.2019

NSA: Sam pozew nie wystarczy, by uprawdopodobnić nieściągalność długu

CIT PIT

Dla uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności nie wystarczy jej kwestionowanie przez dłużnika odpowiedzią na pozew złożoną w trakcie procesu sądowego wszczętego przez wierzyciela ‒ uznał NSA. Konieczne jest jeszcze, aby taki proces zakończył się prawomocnym orzeczeniem i aby sprawę skierowano do przymusowej egzekucji.

21.08.2019

Ulga na badania i rozwój ciągle mało popularna

CIT PIT

Tylko 12 proc. badanych firm skorzystało w 2018 roku z ulgi B+R. I to pomimo tego, że od ubiegłego roku można odpisać 100 proc. kosztów kwalifikowanych, niezależnie od wielkości firmy i nawet 150 proc. wydatków - w przypadku centrów badawczo-rozwojowych. Takie wnioski wynikają z badania Kantar przeprowadzonego dla Ayming Polska.

21.08.2019

Piekarz: Podmioty powiązane muszą pilnować cen rynkowych

CIT PIT

Podmioty powiązane mają teraz mniej obowiązków, chociaż same przepisy są bardziej restrykcyjne. Wymagają większej uwagi przy sporządzaniu dokumentacji. Musi ona zawierać analizę cen transferowych - materiał, który uzasadnia poziom przyjętych cen – tłumaczy Radosław Piekarz, doradca podatkowy, autor książek dotyczących cen transferowych i podmiotów powiązanych.

19.08.2019

W podatkach dzień zapłaty to data obciążenia rachunku

Ordynacja CIT

Dniem zapłaty przy płatnościach przelewem jest dzień obciążenia rachunku zobowiązanego a nie dzień uznania rachunku. Zasada ta obowiązuje także przy ustalaniu ujemnych i dodatnich różnic kursowych oraz współczynnika zadłużenia w przepisach o niedostatecznej kapitalizacji. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

14.08.2019

Polskie prawo podatkowe klauzulami stoi

CIT Prawo gospodarcze

W ostatnich latach polscy podatnicy są świadkami kolejnych rewolucji, których głównym celem jest uszczelnianie systemu prawa. Wymiernym skutkiem utrzymującej się tendencji jest wprowadzenie klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania, a także małych klauzul ukierunkowanych na poszczególne nadużycia – pisze dr Konrad Kleszczewski z KPMG w Polsce.

12.08.2019

Odpis na fundusz socjalny może być kosztem podatkowym

CIT

Dodatkowy odpis dokonany przez pracodawcę na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, sfinansowany z jego bieżącej działalności i wpłacony na wyodrębniony rachunek bankowy, może być kosztem uzyskania przychodów. Potwierdził to właśnie w interpretacji podatkowej dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

08.08.2019
Prawo.pl