MF: Zaproponujemy całkowicie nowe podejście do podatków dochodowych

CIT

Teza, że wzrost wpływów z CIT jest głównie konsekwencją programu 500+, nie znajduje odzwierciedlenia w danych podatkowych. 60-proc. wzrost dochodów z CIT nie sposób wyjaśnić głównie konsumpcją. Tempo wzrostu wpływów z CIT było ponad dwukrotnie wyższe niż wzrost PKB – mówi Maciej Żukowski, dyrektor w Ministerstwie Finansów.

30.10.2019

Duże sklepy zapłacą dodatkowy podatek?

Ordynacja CIT

Być może już w przyszłym roku pojawi się podatek od sklepów wielkopowierzchniowych. Ma być liczony m.in. od trudności, jakie placówka powoduje w miastach. Chodzi np. o zwiększone korki w okolicach centrum handlowego. Zdaniem ekspertów, tego typu przesłanki naliczania podatku będą powodować olbrzymie trudności interpretacyjne i kolejne spory.

29.10.2019

Związek poniesionych wydatków z kosztami musi wykazać sam podatnik

CIT PIT VAT

Przedsiębiorca prowadzący żłobek niepubliczny i przedszkole niepubliczne, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów VAT naliczony od nabywanych do celów tej działalności towarów i usług. Może to zrobić, bo będąc podatnikiem VAT korzystającym ze zwolnienia, nie może odliczyć podatku naliczonego od podatku należnego. Potwierdził to dyrektor KIS.

29.10.2019

Wspólnota mieszkaniowa musi opodatkować dochody z reklamy

CIT

Przychody z reklamy umieszczonej na budynku nie dają prawa do zwolnienia z CIT. Nie pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a tylko takie nie podlegają opodatkowaniu. Nie ma znaczenia, że będą przeznaczone na utrzymanie tych zasobów. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.

28.10.2019

Zapasy, materiały i półprodukty będą kosztem przy sprzedaży firmy

CIT

Wydatki poniesione na zakup lub wytworzenie zapasów, materiałów i półproduktów będą stanowić koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia przedsiębiorstwa. To, że ich zbycie nastąpi w ramach transakcji sprzedaży firmy nie ma znaczenia. Przepisy ustawy o CIT nie przewidują w tym zakresie żadnej szczególnej regulacji. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

25.10.2019

Powrót do papierowego CIT-8 dla niektórych

CIT Rachunkowość

Od piątku, 25 października, niektórzy podatnicy podatku dochodowego nie będą musieli składać deklaracji CIT-8 w wersji elektronicznej. Żeby nie ponosić dodatkowych wydatków związanych chociażby z zakupem podpisu elektronicznego, będą mogli składać dokumenty w wersji papierowej. Na zmianie zyskają m.in. fundacje i stowarzyszenia.

24.10.2019

Eksperci SGH: Uszczelnianie poboru podatków do poprawy

CIT

Nieznaczna poprawa dynamiki wzrostu CIT wobec PKB w Polsce w latach 2016–2018 jest niższa niż średnia państw członkowskich OECD. Wzrost CIT został wygenerowany przez ograniczony krąg podatników, których działalność gospodarcza jest bezpośrednio zależna od poziomu konsumpcji.

23.10.2019

Iluzoryczna dwuinstancyjność postępowania podatkowego

Ordynacja CIT VAT

Eksperci nie mają wątpliwości - rozpatrywanie sprawy w obu instancjach przez ten sam organ, czyli przez tego samego naczelnika urzędu celno-skarbowego, utrudnia realizację zasady dwuinstancyjności postępowania. W rezultacie podatnik stawiany jest na z góry przegranej pozycji. Odwołując się od decyzji, trudno jest liczyć na wygraną.

22.10.2019

Wynagrodzenie za czas montażu środka trwałego nie podwyższa jego wartości

CIT

Wynagrodzenia pracowników spółki zatrudnionych na umowę o pracę, dokonujących montażu, nie wpływają na wartość początkową montowanego przez nich, nabytego przez spółkę, środka trwałego. Powinny być one ujęte bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów, w dacie ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracowników.

21.10.2019

Organ podatkowy może uznać przelew za dowód zakupu

CIT PIT

Kwoty przelane do dostawcy mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, bo są ponoszone w celu uzyskiwania przychodów. Fakt, że podatnik nie posiada faktur a jedynie potwierdzenie dokonanych przelewów bankowych, nie ma znaczenia. Ważne, by wydatki zostały rzetelnie udokumentowane ‒ potwierdza skarbówka.

18.10.2019

Sprzedaż towaru za złotówkę nie wyłącza kosztów

CIT PIT

Najnowsza interpretacja potwierdza, że firma może zaliczyć do kosztów wydatki na zakup towarów, które następnie sprzeda za złotówkę w ramach akcji marketingowej. Takie działanie ma związek z zachowaniem źródła przychodów. Zdaniem ekspertów, stanowisko fiskusa wydaje się oczywiste, potwierdza jednak, że podatnicy są coraz bardziej niepewni w interpretowaniu prawa.

17.10.2019

Szef KAS: Przyłączone spółki mogą pokryć stratę

CIT PIT Kontrola zarządcza

Podatkowe dochody uzyskane z działalności przejętych spółek zależnych mogą pokryć w kolejnych latach stratę przejmującej spółki dominującej. Połączenie spółek – mimo korzyści podatkowej - nie było głównym lub jednym z głównych celów dokonania tej czynności. Potwierdził to Szef Krajowej Administracji Skarbowej

16.10.2019

Hotele nie powinny płacić podatku minimalnego

CIT PIT

Skarbówka obciąża podatkiem minimalnym branżę hotelarską. Takie działanie nie wynika z przepisów. Gość hotelowy nie jest najemcą, usługa noclegowa to nie dzierżawa powierzchni, a opłata za nocleg to nie czynsz. Hotel zaś nie jest budynkiem na wynajem – uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i apeluje do MF o zmianę podejścia.

10.10.2019

Ceny transferowe wciąż na celowniku fiskusa

CIT PIT

Ogólna liczba kontroli konsekwentnie maleje. Więcej jednak jest postanowień dotyczących rozliczeń cen transferowych. Nie można też mieć już wątpliwości, że obecnie kontrole są „celowane” i urzędnicy skarbowi przychodzą do firmy w konkretnym celu. Potwierdza to analiza najnowszych danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów.

07.10.2019

Minister cyfryzacji za podatkiem cyfrowym

Ordynacja CIT

Polska powinna wprowadzić łatwy do wyliczenia podatek cyfrowy, ale bez koordynacji z resztą krajów w UE byłoby to trudne - uważa minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zastrzega jednak,że ten podatek ma sens, ale tylko wtedy, gdy będzie wprowadzony w całej Unii Europejskiej.

05.10.2019

Analiza porównawcza i wybór okresu do badania nie takie oczywiste

CIT PIT

Analiza porównawcza musi pozwolić odpowiedzieć na pytanie, czy transakcja pomiędzy podmiotami powiązanymi realizowana jest na zasadach rynkowych. Trzeba ją porównać z firmami niezależnymi. Utrudnieniem może być jednak ograniczony dostęp do danych transakcyjnych podmiotów trzecich – pisze Beata Rawa, starszy konsultant podatkowy w ICT.

30.09.2019

Prezydent może podpisać likwidację podatku węglowodorowego

CIT

Przepisy dotyczące specjalnego podatku węglowodorowego zostaną uchylone. Senat w czwartek nie wniósł poprawek do ustawy. Powodem jest brak wydobycia gazu z łupków w Polsce, których miał dotyczyć ten podatek. Ustawa zmienia też zasady przekazywania sprawozdań finansowych.

26.09.2019

Będzie interpretacja w sprawie zwolnień podatkowych przy nowych inwestycjach 

CIT PIT Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje w sprawie właściwego stosowania przepisów dotyczących udzielania zwolnień podatkowych firmom realizującym na terenie Polski nowe inwestycje. Ich celem jest wydanie interpretacji ogólnej, a uwagi można zgłaszać do 30 września 2019 r.

25.09.2019

Podatki dochodowe do likwidacji?

CIT PIT

Likwidacja podatków dochodowych mogłaby zapewnić dodatkowe 500 złotych miesięcznie dla każdego pracownika. Łącznie dochody zatrudnionych wzrosłyby o 35 mld złotych. Podatnicy CIT zyskaliby zaś 25 mld zł. Brak PIT i CIT i zastąpienie ich podatkami pośrednimi ma jednak też negatywne konsekwencje – wynika z najnowszego raportu

21.09.2019