Dokumentowanie cen transferowych obowiązkowe także dla firm niepowiązanych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Po ostatniej dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych raportowaniu podlegają także transakcje pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. Zmiany w przepisach doprowadziły do sytuacji, że firmy muszą teraz sprawdzać klientów swoich kontrahentów. Doradcy podatkowi apelują do MF o zmianę przepisów - na razie bez skutku, liczą jednak, że jesienią resort złagodzi nowe obowiązki.

13.07.2021

Samochody elektryczne mogą sprowadzić na pracowników wyższy podatek

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Już od 12 lipca zakup samochodów o napędzie wyłącznie elektrycznym ma być premiowany specjalną dotacją. Program przewiduje także wsparcie dla firm i organizacji oraz dopłaty do leasingu pojazdu. Problem jednak w tym, że podatkowe zachęty są tu niewielkie. Co więcej – pracownicy, którzy korzystają ze służbowych elektryków mogą być zmuszeni do zapłacenia wyższego podatku.

09.07.2021

MF szykuje nowe kary na podmioty powiązane

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Będą nowe terminy nie tylko na sporządzenie Local file, ale także na wysłanie informacji TPR. Jednak instrumentem gwarantującym pewność w zakresie niekwestionowania przez organy podatkowe metody rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi, pozostanie nadal tylko kosztowna i absorbująca procedura APA. Będą też nowe kary – pisze Radosław Chudy z Kancelarii GWW.

07.07.2021

Kontrowersyjne analizy porównawcze przy usługach finansowych

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W tym roku podmioty powiązane muszą zaktualizować analizy porównawcze. Zdaniem doradców podatkowych, gdy nie dochodzi do istotnych zmian rynkowych, transakcja powinna być uznana za rynkową - bez konieczności jej aktualizowania. Niedawna interpretacja skarbówki rodzi jednak w tym zakresie wiele wątpliwości. Ignoruje bowiem całkowicie specyfikę transakcji finansowych.

06.07.2021

Prosta spółka akcyjna bez przywilejów podatkowych

Ordynacja CIT

Od 1 lipca 2021 r. do porządku prawnego wprowadzona została tzw. Prosta Spółka Akcyjna (PSA). Głównymi odbiorcami PSA i jednocześnie jej beneficjentami mają być środowiska startupów i high-tech, które w początkowej fazie działalności potrzebują odpowiednich źródeł finansowania (inwestorów) jednocześnie chcą zachować kontrolę nad swoim biznesem – pisze Remigiusz Markiel z TLA.

02.07.2021

Początek lipca pełen zmian w prawie

Prawnicy CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Duża nowelizacja przepisów ustawy o VAT, zmiany w zwrotach podatku dla podróżnych, obowiązek zainstalowania kas online przez kolejne branże, nowelizacja przepisów akcyzowych – to najważniejsze przepisy, które weszły w życie 1 lipca. Wiele nowych regulacji dotknie nie tylko podatników, ale także innych podmiotów – m.in. notariuszy i spółek. Zmiany są istotne i dotyczą wielu gałęzi prawa.

01.07.2021

MF szykuje zmiany w cenach transferowych

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Do 2 lipca trwają ministerialne prekonsultacje projektu przepisów dotyczących podmiotów powiązanych i regulacji odnoszących się do cen transferowych. Resort chce uprościć szereg regulacji i procedur. Część podmiotów nie będzie już musiała sporządzać analizy porównawczej.

29.06.2021

Rzecznik MŚP: 30 tys. zł kwoty wolnej także dla rozliczających się liniowo

CIT PIT Małe i średnie firmy Polski Ład

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do premiera z wnioskiem o wprowadzenie zmian do programu „Polski Ład”. Chce m.in. kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł dla przedsiębiorców rozliczających się liniowo oraz określenia maksymalnej kwoty składki zdrowotnej. Według Rzecznika, przy obecnym projekcie wszyscy rozliczający się w ten sposób stracą.

23.06.2021

Zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej to realna podwyżka podatków

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Polskie przepisy dają co najmniej kilka opcji wyboru alternatywnych form prowadzenia działalności oraz alternatywnych form opodatkowania, poczynając od możliwości założenia spółki z o.o. (z 9-proc. CIT) poprzez formy zryczałtowane, aż po kartę podatkową. Ryczałt nie zawsze będzie najkorzystniejszy – pisze Marcin Zarzycki, doradca podatkowy

23.06.2021

Ulga badawczo-rozwojowa nie dla spółek komandytowych

CIT Doradca podatkowy Spółki

Po ostatniej zmianie przepisów dotyczących opodatkowania spółek komandytowych, ich wspólnicy nie osiągają już dochodów z działalności gospodarczej. Zamiast tego wykazują dochody z udziału w spółce. Przez niekonsekwencję ustawodawcy i pozostawienie bez zmian przepisów o uldze na badania i rozwój, wspólnicy nie mogą skorzystać z odliczenia.

22.06.2021

Dzień Wolności Podatkowej w tym roku 12 dni później

CIT PIT VAT

W tym roku "Dzień Wolności Podatkowej" przypada 22 czerwca w 173. dniu roku - poinformowało w poniedziałek Centrum im. Adama Smitha. Z analizy wynika, że na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków i opłat, które są przymusowe niezależnie od tego, jak się nazywają, pracujemy 172 dni z 365, czyli o 12 dni dłużej niż w 2020 roku.

21.06.2021

W 2020 roku szara strefa w Polsce to 18-20 proc. PKB

CIT VAT Małe i średnie firmy

W pandemicznym roku 2020 szara strefa prawdopodobnie uległa powiększeniu i wyniosła między 18 proc. a 20 proc. - stwierdzają autorzy opublikowanego w poniedziałek raportu „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21”, opracowanym przez Global Compact Network Poland.

21.06.2021

Sarnowski: Wkrótce zmiany podatkowe w Polskim Ładzie, jesienią kolejne uproszczenia w VAT

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Chcemy, by składka zdrowotna była obliczana od realnie uzyskanego dochodu. Po wakacjach przedstawimy także kolejne uproszczenia w VAT. Będzie to pakiet Slim VAT 3. Częste zmiany przepisów są konieczne. Legislacja podatkowa przyspiesza na całym świecie – mówi serwisowi Prawo.pl Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

21.06.2021

Czy trzeba księgować wszystkie faktury kosztowe?

CIT Rachunkowość

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Z podatkowego punktu widzenia podatnicy nie mają jednak obowiązku księgowania faktur kosztowych, w tym faktur kosztowych, które nie dokumentują zakupów towarów, bądź usług podlegających dalszej odsprzedaży.

16.06.2021

Zmiany w podatku u źródła kolejny raz później

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy dotyczące poboru podatku u źródła. Z projektu rozporządzeń wynika, że do 31 grudnia 2021 roku przedłużony zostanie termin odroczenia wejścia w życie regulacji w zakresie określonych przypadków procedury zwrotu podatku. Resort zapowiada jednocześnie, że zasady rozliczania podatku u źródła zostaną zmienione od 2022 roku.

13.06.2021

Ulgi rozwojowe mało popularne, ale MF szykuje kolejne

CIT PIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie nowych ulg podatkowych dla firm. Doradcy podatkowi apelują, by przy okazji poprawić rozwiązania już istniejące. Chodzi przede wszystkim o ulgę badawczo-rozwojową i IP Box, które nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Powodem są niejasne przepisy, ale też żmudne obowiązki dokumentacyjne.

10.06.2021

Powstanie szkoła dla kadr resortu finansów

CIT PIT VAT Szkolnictwo wyższe

Powstanie uczelnia dla kadr resortu finansów. List intencyjny podpisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz minister finansów Tadeusz Kościński. W wydarzeniu udział wzięła zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa. Pierwsi studenci będą mogli rozpocząć naukę w roku akademickim 2022/2023.

08.06.2021

Nie każdy odpis amortyzacyjny może być kosztem podatkowym

CIT PIT Rachunkowość

W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych kosztem uzyskania przychodów są dokonywane według szczegółowych zasad odpisy amortyzacyjne. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach i w tym zakresie ustawodawca przewidział istotne ograniczenia w możliwości rozliczania odpisów amortyzacyjnych w kosztach.

07.06.2021

Skarbówka zamiast jednej ewidencji, domaga się kilku

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Możliwość prowadzenia jednej ewidencji dla działalności strefowej prowadzonej na podstawie kilku zezwoleń i decyzji o wsparciu - cały czas jest punktem spornym między podatnikami a fiskusem. Pomimo pozytywnych wyroków sądów, organy podatkowe ciągle orzekają na niekorzyść podatników i żądają wielu ewidencji, zamiast jednej.

07.06.2021

MF zapowiada kolejne ulgi podatkowe

CIT VAT Doradca podatkowy Polski Ład

Już w przyszłym roku obok pakietu ulg na innowacje, wprowadzone zostaną rozwiązania nakierowane na ekspansję biznesu i rozwój firm. Będą też ulgi na inwestycje w giełdowych debiutantów, a także ulga dla inwestujących za pośrednictwem funduszy Venture Capital. Zmienią się również zasady zastosowania tzw. estońskiego CIT.

02.06.2021
Prawo.pl