Skarbówka nie może odmawiać wydania interpretacji przepisów o schematach podatkowych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Przepisy o schematach podatkowych mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Organy podatkowe nie mają prawa odmówić jej wydania. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny. Podatnicy mogą więc zadawać pytania w tym zakresie i oczekiwać odpowiedzi dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

15.12.2021

Niemieckie nieruchomościowe fundusze inwestycyjne mogą nie płacić podatku w Polsce

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Przychody osiągane przez nieruchomościowe fundusze inwestycyjne z siedzibą w Niemczech są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce. Ważne tylko, by przychody te były uzyskiwane z inwestycji prowadzonych w Polsce za pośrednictwem spółek z o.o. Potwierdził to właśnie NSA. Fundusze wspólnego inwestowania mogą teraz sprawdzić, czy w przypadku zapłaty podatku od dochodów z inwestycji w Polsce nie przysługuje im zwrot.

13.12.2021

Publikacja wzorów formularzy podatkowych po nowemu

CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Do 17 grudnia potrwają konsultacje podatkowe dotyczące ogłaszania niektórych wzorów formularzy podatkowych składanych przez płatników. Projekty formularzy nie będą już zamieszczane na stronie Rządowego Centrum Legislacji, lecz udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów. Zmianę w tym zakresie wprowadza Polski Ład.

09.12.2021

"Ukryta dywidenda” – czy przedsiębiorcy mają się obawiać zmian w Polskim Ładzie?

CIT Spółki Prawo gospodarcze

Jednym z rozwiązań w ramach Polskiego Ładu, mającym wpłynąć na uszczelnienie systemu podatkowego, jest wykluczenie możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodu z określonych tytułów w przypadku transakcji dotyczących podmiotów powiązanych. Twórcy nowych przepisów nazwali takie świadczenia „ukrytymi dywidendami” i uwzględnili jako nową kategorię podatkową.

07.12.2021

MF: Znaczące uproszczenia w podatku u źródła od przyszłego roku

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Już od 2022 roku będzie możliwe posługiwanie się kopiami certyfikatów rezydencji, a Ministerstwo Finansów wyda objaśnienia podatkowe dotyczące nowego systemu tax refund. Nadchodzące ułatwienia w podatku u źródła (WHT) zaprezentowali przedstawiciele Ministerstwa Finansów na czwartkowej konferencji „Economy, Tax & Crime” organizowanej przez Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

03.12.2021

Inteligentonator 2021 – już 8 grudnia w Poznaniu

CIT PIT Rachunkowość Prawo gospodarcze Polski Ład

Jak podnieść efektywność finansową przedsiębiorstwa? Nowy Ład – Szanse czy zagrożenia? Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy czy Cyberbezpieczeństwo i sygnaliści - to tematy, które znajdą się w agendzie seminarium Inteligentonator 2021. Seminarium odbędzie się 8 grudnia 2021 roku po patronatem Wolters Kluwer, a osoby zainteresowane udziałem online mogą zgłaszać się do 7 grudnia.

01.12.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju

CIT Rachunkowość

Nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju została 30 listopada podpisana prze prezydenta. Zmiany doprecyzowują przepisy dotyczące ksiąg rachunkowych prowadzonych przez Polski Fundusz Rozwoju. Nowelizacja wynika z konieczności wyodrębnienia w ewidencji księgowej zadań związanych z realizacją tarcz PFR.

01.12.2021

Klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania tylko do czynności po 2016 roku - mimo późniejszych korzyści

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Do zdarzeń, które miały miejsce przed 15 lipca 2016 roku, nie może mieć zastosowania klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania, nawet jeśli korzyści podatkowe wystąpiły po tej dacie – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania twierdzi, że nie jest właściwe, aby moment osiągnięcia korzyści odczytywać jako moment dokonania czynności.

01.12.2021

WSA: Przesłanka ważnego interesu podatnika nie może być aktem łaski organu

Samorząd terytorialny CIT VAT

Uwzględnienie przesłanki interesu publicznego musi być efektem rzetelnej oceny sytuacji podatnika, dokonanej przez organy podatkowe. Uznaniowość ma granice i nie można jej utożsamiać z pełną dowolnością – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Takie stanowisko może stanowić zachętę dla podatników o występowanie o umorzenia zaległości podatkowych.

29.11.2021

Podatkowy Polski Ład nie ograniczy szarej strefy w zatrudnieniu

CIT PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Nowe przepisy, a nawet nowe sankcje, jakie od 1 stycznia będą mogły być nakładane na firmy zatrudniające na czarno czy wypłacające część pensji „pod stołem”, nie ograniczą szarej strefy na rynku pracy. M.in. dlatego, że sankcje są nielogiczne i nie obejmują innych składek niż na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, np. składek na Fundusz Pracy czy Fundusz Solidarnościowy.

25.11.2021

Polski Ład - przekształcenie działalności może oznaczać korzystniejsze opodatkowanie

CIT PIT Spółki Prawo gospodarcze

W przyszłym roku przedsiębiorców czekają rewolucyjne zmiany w systemie obciążeń publicznoprawnych. Wielu z nich „bierze więc sprawy w swoje ręce” i poprzez zmianę formy prawnej działalności chce proprawić swoją sytuację. Świadczy o tym chociażby wydłużony czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków w rejestrze przedsiębiorców KRS w warszawskim sądzie rejestrowym.

25.11.2021

Międzynarodowi eksperci pomogą zreformować polskie przepisy o cenach transferowych

CIT Podatki międzynarodowe

Eksperci OECD, Komisji Europejskiej oraz naukowcy i praktycy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwecji i USA, pod kierownictwem pracowników Ministerstwa Finansów, będą wspólnie pracować nad reformą polskich regulacji w zakresie cen transferowych. Projekt właśnie ruszył i ma potrwać prawie dwa lata – poinformowało w środę Ministerstwo Finansów.

24.11.2021

Problematyczne dochowywanie należytej staranności

CIT PIT Polski Ład

„Dochowanie należytej staranności” to stały przedmiot sporów podatników z organami skarbowymi. To skutek braku odpowiedzi na pytanie, co właściwie należy przez to rozumieć. Ustawy podatkowe nie definiują bowiem tego pojęcia, a w judykaturze przyjmuje się, że chodzi o sposób postępowania odpowiadający wymaganiom zawartym w obiektywnym wzorcu postępowania, który jest tworzony na tle danego stosunku.

23.11.2021

MF i ZUS: To ostatni moment na zalegalizowanie zatrudnienia

CIT PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Przełom grudnia i stycznia to najlepszy moment na zalegalizowanie zatrudnienia pracowników i odejście od praktyki wypłacania im części wynagrodzenia „pod stołem”. Od 1 stycznia 2022 r. odpowiedzialność za tę sytuację spadnie wyłącznie na pracodawcę – przypomnieli w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

22.11.2021

Prezydent podpisał nową umowę podatkową z Maltą

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Nowe porozumienie z Maltą ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i walkę z agresywną optymalizacją. Chodzi też o wzmocnienie międzynarodowej współpracy podatkowej. Zmieniona została również stosowana metoda unikania podwójnego opodatkowania. Umowa zawiera całkowitą nowość – jest to tzw. klauzula nieruchomościowa oraz klauzula testu głównego.

19.11.2021

Fiskus musi badać całość transakcji, a nie tylko wygodny fragment

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Szef Krajowej Administracji Skarbowej ma obowiązek dokonywać analizy w oparciu o całokształt powiązanych ze sobą transakcji, a nie tylko wybranego przez siebie fragmentu. Ma to kluczowe znaczenie dla dalszego badania przesłanek zastosowania klauzuli GAAR. Jednoznacznie potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny – mówi Jakub Pachecka, doradca podatkowy w Deloitte.

18.11.2021

Odliczenie wydatków wyłączonych z kosztów znowu możliwe?

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Czy w 2022 roku, po wejściu w życie Polskiego Ładu, będzie można w całości odliczyć wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów w latach poprzednich na podstawie z art. 15e ustawy o CIT? Wydaje się, że tak. Pozwala na to konstrukcja przepisu przejściowego – piszą Wojciech Majkowski i Oskar Matuszczak z KPMG w Polsce.

17.11.2021

Polski Ład z podpisem prezydenta

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Mimo licznych apeli przedstawicieli biznesu, przedsiębiorców i księgowych, prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać podatkową część Polskiego Ładu. Środowisko apelowało o wydłużenie vacatio legis, aby podatnicy mieli więcej czasu na przygotowanie do nowych zasad rozliczania podatków dochodowych. Większość przepisów wejdzie jednak w życie już w styczniu 2022 roku.

16.11.2021

Kopie certyfikatów rezydencji pomogą, ale nie rozwiążą wszystkich problemów

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Polski Ład

Po zmianach, które wejdą w życie z początkiem przyszłego roku, firmy będą mogły – w szerszym zakresie niż obecnie – korzystać z kopii certyfikatów rezydencji. Ułatwi to rozliczanie podatku u źródła podmiotom, które współpracują z zagranicą. Cały czas nierozwiązany jednak pozostaje problem dochowywania należytej staranności. A Polski Ład nałoży na firmy dodatkowe obowiązki w tym zakresie.

16.11.2021

Będą specjalne objaśnienia dla płacących tzw. estoński CIT

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek o rozpoczęciu konsultacji objaśnień w zakresie funduszu, rezerwy inwestycyjnej dostępnej od 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorców spełniających warunki wejścia w tzw. estoński CIT. Uwagi można zgłaszać przez tydzień. Konsultacje zakończą się 22 listopada.

15.11.2021
Prawo.pl