Wsparcie dla przedsiębiorców z różnych programów nie pozbawia prawa do estońskiego CIT

CIT Doradca podatkowy Finanse

Różnorodne formy wsparcia dla przedsiębiorców nie wyłączają możliwości opodatkowania spółki w formie ryczałtu od dochodów spółek. Ewentualne ograniczenia w zakresie wyboru estońskiego CIT obejmują zwolnienia związane z działalnością w specjalnych strefach ekonomicznych oraz zwolnienia wynikające z decyzji o wparciu. Taką korzystną interpretację wydała właśnie skarbówka.

01.12.2022

Do poprawy cała masa przepisów – nie tylko podatkowych

Prawnicy Ordynacja CIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Wydawało się, że Polski Ład został już poprawiony. Nic bardziej mylnego. Od stycznia pracodawców, którzy wypłacają wynagrodzenia do 10-go następnego miesiąca, czekają kolejne problemy. Przez zmianę przepisów będą musieli ciągle korygować rozliczenia dwa miesiące wstecz. Pilnej poprawy wymagają przepisy z niemal każdej dziedziny prawa. Ruszamy, z trzecią już edycją akcji „Poprawmy prawo” - za najlepsze zgłoszenia Czytelników przyznamy dostępy do LEX.

28.11.2022

Fundacje rodzinne nie do końca atrakcyjne, głównie z powodów podatkowych

CIT PIT Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn

Projekt ustawy o fundacji rodzinnej został w sumie dobrze przyjęty. Ale ma niedociągnięcia, które spowodują, że w przypadku jej rozwiązania, trzeba będzie zapłacić podatek wyższy, niż przy rozwiązaniu zwykłej spółki - sygnalizują eksperci. Wskazują, że fundacja może być podatkową "złotą klatką" - można będzie w nią korzystnie zainwestować, gorzej z wyciągnięciem z niej pieniędzy.

25.11.2022

Przyjęcia firmowe już bez podatkowego obciążania pracowników, ale sytuacja współpracowników niepewna

CIT PIT

Przedświąteczny "śledzik" dla pracowników może być od strony podatkowej korzystnie rozliczony, o ile ma cechy integracyjne, związane z działalnością firmy. Jednak imprezy, na których bywają także współpracownicy i inni goście firmy, bywają już niejednolicie traktowane przez fiskusa i sądy. Ta niekorzystna wersja zmuszałaby organizatora do odrębnego rozliczania konsumpcji takich gości.

24.11.2022

Ponad dwie trzecie spółek nie zamierza przechodzić na estoński CIT

CIT Spółki

Ponad 89 proc. szefów spółek zna pojęcie tzw. estońskiego CIT-u, ale jednocześnie blisko 67 proc. respondentów nie rozważa jego wprowadzenia w kierowanej przez siebie spółce – wynika z badania przeprowadzonego wśród menedżerów. Przedsiębiorcy obawiają się dodatkowych kontroli skarbowych w związku ze stosowaniem tego reżimu.

23.11.2022

Prawo holdingowe i ceny transferowe na kursie kolizyjnym

CIT Doradca podatkowy Spółki Finanse

Nowe prawo holdingowe jest sprzeczne z przepisami o cenach transferowych i jej kluczowej zasadzie – dokonywaniu transakcji na warunkach, jakie zawarłyby podmioty niepowiązane. Zdarzenia zgodne z kodeksem spółek handlowych będą wywoływać istotne konsekwencje podatkowe – piszą Monika Palmowska i Karolina Stępień z KPMG w Polsce.

22.11.2022

Niektórzy podatnicy CIT mogą płacić zaliczki uproszczone

CIT Rachunkowość

Podatnicy CIT są zobowiązani zaliczkowo wpłacać podatek, którego wartość zostaje określona definitywnie w zeznaniu rocznym. Zaliczki miesięczne na podatek wpłaca się na rachunek urzędu skarbowego w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Ustawa o CIT ustala pewne ułatwienia w tym zakresie.

21.11.2022

Nowe prawo holdingowe zachęca do łamania przepisów podatkowych

CIT Doradca podatkowy Spółki

Firmy, które chcą stosować nowe reguły prawa holdingowego, sporo ryzykują. Narażają się bowiem na dotkliwe konsekwencje wynikające z prawa podatkowego. Wszystko przez to, że niedawna nowelizacja kodeksu spółek handlowych stoi w sprzeczności z przepisami o cenach transferowych. Podmiotom działającym w grupach grozi więc: doszacowanie dochodu, dodatkowy podatek, odsetki, zarządom z kolei – konsekwencje osobiste z kodeksu karnego skarbowego.

21.11.2022

Korporacje będą wykazywać podatki zapłacone w innych krajach UE

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Firmy ponadnarodowe o obrotach ponad 750 mln euro będą publikowały dane o zapłaconym CIT w każdym kraju unijnym - zakłada projekt zmiany ustawy o rachunkowości. Biegli rewidenci w swoim sprawozdaniu również będą musieli uwzględnić te dane. Nowelizacja ma stanowić implementację przepisów unijnych.

18.11.2022

Dyrektywa ATAD 3 dotycząca shell companies, czyli kolejny etap uszczelniania systemu podatkowego

CIT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Komisja Europejska przedstawiła propozycję dyrektywy mającej przeciwdziałać wykorzystywaniu przedsiębiorstw fasadowych („shell companies”) do unikania opodatkowania. Zgodnie z planem, dyrektywa ma zostać implementowana w państwach członkowskich do 30 czerwca 2023 r. i wejść w życie 1 stycznia 2024 r. – piszą Maciej Grzymała i Monika Kaleta, eksperci Enodo Advisors.

17.11.2022

Pompa ciepła i ocieplenie firmy obniży koszty, ale skomplikuje rozliczenia podatków

CIT PIT VAT Rachunkowość Budownictwo

Wiele firm zdecydowało się na inwestycje, by ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem biur i zakładów. Ociepliły budynki i zainstalowały pompy ciepła. Wyzwaniem – jak się okazuje – będzie teraz prawidłowe rozliczenie poniesionych wydatków. Chodzi o kwestie amortyzacji, kosztów uzyskania przychodów, VAT. Piszemy o tym również w Tax Alert.

17.11.2022

Zmiany w akcyzie, PIT i CIT - proekologicznym projektem zajmie się sejmowa komisja

CIT PIT VAT Akcyza

Ekologiczne ułatwienia w akcyzie i bariery dla zatruwania środowiska w PIT i CIT - to treść pakietu zmian w ustawach podatkowych, który trafił do Sejmu. Skorzystają na tym nabywcy aut hybrydowych i producenci energii odnawialnej. Przy okazji przedłużono w nim też możliwość kupowania starego typu kas fiskalnych przez niektórych podatników.

16.11.2022

Konferencja PANA dla biegłych rewidentów już 17 listopada

CIT Rachunkowość

Już w najbliższy czwartek, 17 listopada, Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) zaprasza na konferencję pt. „Ład korporacyjny 2022: system zasad w erze niepewności”. Wydarzenie odbędzie się w formule online - udział w nim jest bezpłatny. Spotkanie wpisuje się w działania edukacyjne realizowane przez PANA. Serwis Prawo.pl jest patronem medialnym konferencji.

15.11.2022

Coraz większe znaczenie zasady ceny rynkowej

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Dokumentacja cen transferowych zawsze stanowić będzie punkt wyjścia w kontroli, dlatego jej treść musi uwzględniać odpowiedni kontekst. Gdy kontrola zostanie już zainicjowana, ważne jest, aby przedstawiciele organu nie pozostawali osamotnieni w analizie stanu faktycznego, który biorąc pod uwagę szeroką definicję zasady ceny rynkowej, może być różnie postrzegany – pisze Adam Zbroiński, menadżer w Crido.

15.11.2022

Fiskus blokuje rozliczanie w kosztach spotkań z klientami

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydatki autoryzowanego dealera samochodowego związane z wizytami kontrahentów noszą znamiona reprezentacji. Ich dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku, dobrego obrazu firmy czy wykreowanie pozytywnych relacji z klientami. Dlatego jako koszty reprezentacji, nie mogą zostać przez spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów – twierdzi skarbówka.

10.11.2022

Rynek kapitałowy dostanie nowe przepisy, w tym zachęty ekologiczne

CIT Finanse

Ministerstwo Finansów chce usprawnić działanie polskiego rynku kapitałowego poprzez wdrożenie w przyszłym roku pakietu ustaw, wspomagających m.in. inwestowanie w przedsięwzięcia ekologiczne. Reforma ma też zredukować obciążenia biurokratyczne dla firm z sektora finansowego. To część realizowanej przez rząd Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

09.11.2022

WSA: Pokrycie zobowiązań podwykonawców może być kosztem

CIT Doradca podatkowy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł jednoznacznie - zapłata wynagrodzenia podwykonawcy jest działaniem racjonalnym spółki. Umożliwia bowiem w pewnych sytuacjach zabezpieczenie źródła jej przychodu, a w innych – pomniejszenie straty. Takie wydatki mogą być więc kosztem uzyskania przychodu.

09.11.2022

Roboty będą niemile widziane w kopalniach i hutach

Środowisko CIT PIT Doradca podatkowy Prawo AI Prawo gospodarcze

Rząd po cichu chce poważnie ograniczyć podatkowe narzędzie wspierania nowoczesności w przemyśle. Zmiany w uldze na robotyzację, wprowadzone bez uprzedzeń, mogą wyłączyć stosowanie jej w wielu gałęziach przemysłu. Eksperci zauważają: to krok wstecz w polityce innowacji i ekologii, a także możliwe kłopoty firm w sferze pomocy publicznej.

09.11.2022

Podatkowy Rollercoaster, czyli zamieszanie fiskalne nie do końca opanowane

CIT PIT VAT

Tegoroczne reformy podatków niewiele upraszczają, a czasem wprowadzają sporo komplikacji i niezrozumiałych pojęć. Tak prelegenci konferencji "Podatkowy Rollercoaster" oceniają ostatnie zmiany w CIT, VAT i innych przepisach, z którymi na co dzień mają do czynienia księgowi i doradcy podatkowi.

08.11.2022

Raport: Strach przed kontrolą utrudnia korzystanie z ulg

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Co trzeci przedsiębiorca nie wie, z jakich ulg podatkowych może skorzystać. Aż 16 proc. badanych nie korzysta, bo obawia się kontroli lub nie ufa organom podatkowym. Spośród wdrożonych od 2022 r. ulg, największym zainteresowaniem wśród ankietowanych przedsiębiorców cieszą się ulgi: na zatrudnienie innowacyjnych pracowników, na robotyzację oraz na ekspansję.

08.11.2022
Prawo.pl