Pełnomocnictwo ogólne jest zbyt szerokie, a szczególne ‒ zbyt wąskie

Ordynacja Doradca podatkowy

Organy podatkowe mają problemy z pełnomocnictwem ogólnym i szczególnym. Jedne doręczają postanowienia o wszczęciu postępowania podatkowego pełnomocnikowi szczególnemu, ustanowionemu na etapie kontroli podatkowej, a nie bezpośrednio podatnikowi. Inne piszą do pełnomocnika ogólnego, choć ustanowiony jest szczególny.

16.10.2019

Kontrole podatkowe coraz bardziej uciążliwe

Ordynacja

Mimo, że liczba postępowań kontrolnych systematycznie spada, stają się one jednak coraz bardzie uciążliwe dla podatników. Resortowi finansów zależy na wzroście skuteczności i efektywności poboru należności podatkowych i niepodatkowych. Celem jest również poprawa skuteczności zwalczania przestępstw.

15.10.2019

Podatek węglowodorowy od łupków nie będzie pobierany

Rachunkowość Finanse

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację przepisów o podatku węglowodorowym. Z uzasadnienia wynika, że niespełnione zostały założenia, że będzie on zapewniał budżetowi państwa odpowiedni udział w zyskach z wydobycia gazu łupkowego. Zmiany dotkną też przepisów o podatku dochodowym. Chodzi o sprawozdania finansowe.

15.10.2019

Niższy PIT - październikowe wynagrodzenia problemem firm

PIT Rachunkowość

Wprowadzenie od października niższej stawki PIT powoduje istotne problemy z obliczeniem wysokości wynagrodzenia za ten miesiąc. Firmy nie wiedzą, jaką stawkę zastosować – 17 czy 17,75 proc. Wątpliwości dotyczą też rozliczenia premii oraz sytuacji, gdy np. w listopadzie pracownik wpadnie w 32-proc. próg podatkowy.

15.10.2019

Samorząd: Przepisy zwalniające doradców z tajemnicy są sprzeczne z Konstytucją

Ordynacja Doradca podatkowy

Krajowa Rada Doradców Podatkowych staje w obronie tajemnicy zawodowej. Samorząd sprzeciwia się niekonstytucyjnym przepisom, które zagrażają ochronie tajemnicy. Doradcy zapowiadają działania prawne, które mają zmierzać do usunięcia wadliwych, sprzecznych z ustawą zasadniczą, przepisów.

14.10.2019

Sprawy franków raczej nie zatopią polskich banków

Rachunkowość Finanse Kredyty frankowe

Biegli rewidenci analizują skutki wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych. Banki zaczęły natomiast tworzyć odpowiednie rezerwy. Przepisy nie wymagają, aby odpisy na szacowane skutki zmian umów księgować jednorazowo. Upadłość banków wydaje się więc mało prawdopodobna. Audytorzy muszą jednak spojrzeć na cały sektor ze szczególną uwagą.

14.10.2019

Mieszkanie i dojazd do pracy na zleceniu z dodatkowym podatkiem

PIT Prawo pracy

Ponoszone przez zleceniodawcę koszty zakwaterowania i dowozu zleceniobiorców do miejsca pracy powinny być doliczone do ich wynagrodzenia i opodatkowane. Podlegają PIT jak przychody z nieodpłatnych świadczeń. Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku NSA. Zdaniem ekspertów, stanowisko sądu jest dyskusyjne.

14.10.2019

Fiskus może zająć zasądzony stronie zwrot kosztów

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Skarbówka coraz częściej zajmuje zasądzany stronie zwrot kosztów postępowania sądowego. Takie działanie akceptują sądy. Pełnomocnicy powinni się zabezpieczać. Najlepiej, jeśli przed podjęciem decyzji o poprowadzeniu sprawy, sprawdzą wypłacalność klienta albo ‒ nie czekając na zwrot zasądzonych kosztów ‒ będą pobierać należne im wynagrodzenie.

11.10.2019

Hotele nie powinny płacić podatku minimalnego

CIT PIT

Skarbówka obciąża podatkiem minimalnym branżę hotelarską. Takie działanie nie wynika z przepisów. Gość hotelowy nie jest najemcą, usługa noclegowa to nie dzierżawa powierzchni, a opłata za nocleg to nie czynsz. Hotel zaś nie jest budynkiem na wynajem – uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i apeluje do MF o zmianę podejścia.

10.10.2019

Kasa fiskalna może działać bez odpowiedniego kodu

VAT Farmacja

Jeśli sprzedawca korzysta z kasy fiskalnej, która – po 31 lipca 2019 roku - mimo zmiany przepisów, wciąż zapewnia prawidłowość rozliczeń, nie musi jej teraz wymieniać. Nie ma znaczenia, że urządzenie nie ma możliwości zaprogramowania np. kodu literze E. Kasę trzeba będzie jednak wymienić do końca 2022 roku.

10.10.2019

Do rozliczenia VAT potrzebne będą trzy klasyfikacje zamiast jednej

VAT

Obecnie towary i usługi na potrzeby VAT są identyfikowane za pomocą Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. Od kwietnia przyszłego roku dla towarów podstawą będzie Nomenklatura Scalona. W zakresie usług przepisy odwołują się zaś do PKWiU z 2015 i 2008 r. W celu prawidłowego określenia stawki konieczne będzie korzystanie z trzech różnych klasyfikacji.

09.10.2019

MF: Coraz więcej e-paragonów w systemie

VAT Małe i średnie firmy

Już ponad 102 milionów e-paragonów jest w systemie resortu finansów, a ponad 50 tys. kas on-line przeszło pozytywną fiskalizację – poinformował pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów Przemysław Koch.

07.10.2019

Przyszłość doradztwa podatkowego pełna wyzwań

Doradca podatkowy

Przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych wzięli udział w obradach CFE Tax Advisers Europe, europejskiej organizacji zrzeszającej samorządy i stowarzyszenia doradców podatkowych z 24 państw europejskich. Celem spotkania były kwestie doradztwa na rynku transgranicznym, coraz bardzie globalnego społeczeństwa i nowych technologii.

07.10.2019

Ceny transferowe wciąż na celowniku fiskusa

CIT PIT

Ogólna liczba kontroli konsekwentnie maleje. Więcej jednak jest postanowień dotyczących rozliczeń cen transferowych. Nie można też mieć już wątpliwości, że obecnie kontrole są „celowane” i urzędnicy skarbowi przychodzą do firmy w konkretnym celu. Potwierdza to analiza najnowszych danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów.

07.10.2019

Minister cyfryzacji za podatkiem cyfrowym

Ordynacja CIT

Polska powinna wprowadzić łatwy do wyliczenia podatek cyfrowy, ale bez koordynacji z resztą krajów w UE byłoby to trudne - uważa minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zastrzega jednak,że ten podatek ma sens, ale tylko wtedy, gdy będzie wprowadzony w całej Unii Europejskiej.

05.10.2019

Krewetka w zupie albo makaronie podniesie cenę kolacji

VAT Małe i średnie firmy

Resort finansów cieszy się, że uporządkował stawki VAT i od kwietnia przyszłego roku nie będzie problemów z ich określaniem. Jak się jednak okazuje, porządki w stawkach spowodują wzrost cen w restauracjach. Więcej zapłacą smakosze owoców morza. Zdaniem ekspertów, obłożenie tych produktów wyższym VAT otworzy furtkę do optymalizacji podatkowych.

04.10.2019

Bezpieczeństwo podatkowe staje się wyzwaniem dla przedsiębiorców

Podatki międzynarodowe

Otoczenie podatkowe ulega głębokim zmianom. Projekt BEPS przyczynił się do wprowadzenia zróżnicowanych zmian legislacyjnych. Wspomnieć wystarczy choćby szczególny reżim opodatkowania spółek kontrolowanych, ceny transferowe, nowe zasady limitowania kosztów finansowania dłużnego lub kosztów niektórych świadczeń niematerialnych czy raportowanie schematów podatkowych

04.10.2019

MF przypomina o najważniejszych uproszczeniach przepisów

PIT

Do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód, ma czas na wybór formy opodatkowania i złożenie oświadczenia. Ci, którzy pierwszy przychód osiągną w grudniu, wyboru mają dokonać do końca roku. A wybierać mogą między opodatkowaniem według 19 proc. stawki podatku albo ryczałtem.

03.10.2019

Roczny PIT będzie bardzo trudno rozliczyć

PIT

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym wzorem informacji o wysokości osiągniętego w danym roku przychodu, czyli formularzem PIT-11. To efekt wprowadzenia w trakcie roku ulgi dla młodych i obniżenia stawki PIT z 18 do 17 proc. Dostosowanie PIT-11 do zmian w przepisach to początek problemów. Prawdziwe będą przy zeznaniach rocznych.

03.10.2019

Państwo prowokuje niepotrzebne spory podatników z fiskusem

Doradca podatkowy

Podobne aktywności biznesowe mogą być obłożone różnymi stawkami podatków i składek. Niemal identycznie produkty mogą być opodatkowane różnymi stawkami VAT. Próby różnicowania stawiają podatników i administrację na kursie kolizyjnym - spory są nieuniknione. Takie wnioski wynikają z opublikowanego we wtorek raportu FOR.

01.10.2019