Ustawa budżetowa na 2021 rok trafiła do prac w Sejmie

Finanse publiczne Administracja publiczna

W przyszłym roku deficyt państwa ma wynieść nieco ponad 82 miliardy złotych. Do kasy państwa wpłyną 404 miliardy, wydatki wyniosą zaś 486 miliardów. Priorytetem ma być rozwój gospodarki dotkniętej przez COVID-19 i polityka społeczno-gospodarcza. Projekt trafił do prac w Sejmie.

30.09.2020

Senat za ustawą rozszerzającą zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Przyjęta przez Sejm regulacja poszerza krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Do zwolnienia będą mieć prawo m.in. wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Ustawę poparł też Senat - za było 97 senatorów, nikt się nie wstrzymał, a nie był przeciw.

30.09.2020

Senat przeciw odroczeniu powrotu stawek VAT 22 proc. i 7 proc.

Finanse publiczne VAT Koronawirus

Senat opowiedział się za wykreśleniem przepisów odraczających powrót stawek VAT 22 i 7 proc. z przygotowanej przez resort finansów części ustawy dotyczącej przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19. Według senackiej zmiany, wyższe stawki VAT przestałyby obowiązywać z końcem tego roku.

30.09.2020

Ponad 900 mln złotych przekazali Polacy w ramach 1 procenta

Domowe finanse PIT

Rekordowe 907 milionów złotych przekazaliśmy organizacjom pożytku publicznego w formie 1 procenta w rozliczeniach PIT za 2019 rok. To o ponad 30 milionów więcej niż w poprzednim roku. Darowiznę przekazało prawie 15 milionów podatników. Każdy darczyńca przekazał średnio 61 złotych.

30.09.2020

Więcej czasu na zatwierdzenie sprawozdań finansowych przez niektóre jednostki

Rachunkowość

Minister finansów przedłużył terminy na zatwierdzenie sprawozdań finansowych. Więcej czasu mają spółdzielnie mieszkaniowe i podmioty (z wyłączeniem spółek handlowych), które mają liczne organy zatwierdzające i nie mają możliwości podejmowania uchwał przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

30.09.2020

MF planuje zmiany we właściwości wyspecjalizowanych urzędów skarbowych

Od stycznia 2021 roku obsługą największych firm o przychodach powyżej 50 mln euro ma się zająć jeden Urząd Skarbowy o zasięgu krajowym. Kolejnych 19 z funkcjonujących obecnie wyspecjalizowanych urzędów skarbowych ma się zajmować podmiotami, których przychody przekraczają 3 mln euro, ale nie przekraczają 50 mln euro rocznie.

30.09.2020

MF: Po konsultacjach z biznesem poprawiamy "estoński CIT"

CIT Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą podatku CIT. A kwoty przychodów zostaną podniesione z 50 mln zł do 100 mln zł i dopuszczone zostaną nowe formy zatrudnienia. To tylko niektóre z proponowanych rozwiązań wprowadzanych po konsultacjach z biznesem do projektu dotyczącego Estońskiego CIT-u

29.09.2020

Wiążące informacje stawkowe nie rozwiązują wszystkich problemów z rozliczaniem VAT

Ordynacja VAT Rachunkowość

Podatnicy złożyli już prawie 13 tysięcy wniosków o wydanie wiążącej informacji stawkowej. Pytania najczęściej dotyczą opodatkowania produktów spożywczych, przede wszystkim herbat i przypraw, a także usług gastronomicznych i cateringowych. WIS trudno jednak zastosować do świadczeń niematerialnych, a także do transakcji zwolnionych z VAT.

29.09.2020

Rząd proponuje duże zmiany w podatkach

CIT PIT

Już w styczniu przyszłego roku więcej podatników będzie mogło rozliczać PIT w formie ryczałtu. Zacznie też obowiązywać tzw. estoński CIT. Wielu podmiotom obowiązków jednak przybędzie. Według nowych zasad rozliczą się spółki nieruchomościowe i podmioty powiązane. Trzeba też będzie ogłaszać publicznie strategie i polityki podatkowe.

28.09.2020

Wkrótce kongres podatkowy Konfederacji Lewiatan

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W dniach 14-15 października odbędzie się, w tym roku po raz pierwszy online, kolejna edycja Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Spotkanie rozpocznie duża, bezpłatna konferencja na temat najważniejszych zmian w prawie podatkowych. Rejestracja uczestników już ruszyła.

28.09.2020

Ryczałtowy PIT liczy się łatwo, ale uwaga na pułapki

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów chce, aby więcej podatników mogło płacić PIT w formie ryczałtu. Najnowszy projekt przewiduje podwyższenie limitu przychodów i rozszerzenie definicji wolnego zawodu. Doradcy podatkowi zwracają jednak uwagę, że ryczałt w niektórych przypadkach może okazać się pułapką i wybór tej metody rozliczeń może nie być opłacalny.

28.09.2020

Do ulgi prorodzinnej uprawniają alimenty tylko na pełnoletnie dzieci

Domowe finanse PIT

Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi prorodzinnej w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. W przypadku dziecka pełnoletniego do ulgi uprawnia utrzymywanie dziecka w związku z wykonywaniem, nawet przymusowo, obowiązku alimentacyjnego.

26.09.2020

Przedsiębiorcy przeciwni objęciu CIT spółek komandytowych

CIT PIT

Jeśli proponowane przez MF wejdą w życie, dojdzie do podwójnego opodatkowania spółek komandytowych, raz na poziomie spółki, a drugi raz na poziomie wspólników. To zwiększy ich koszty. Część przedsiębiorców zrezygnuje wobec tego z tej formy działalności - ostrzega Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i apeluje o rezygnację z tych zmian.

25.09.2020

Wkrótce likwidacja szlabanów i nowy system opłat za przejazdy autostradami

Ordynacja Administracja publiczna

Od stycznia 2021 roku wprowadzony zostanie nowy system pobierania opłat drogowych dla pojazdów ciężkich i fakultatywnie dla lekkich, a od lipca 2021 r. już dla wszystkich pojazdów. Na państwowych odcinkach dróg płatnych będzie działał jeden system opłat e-Toll. Przejazd odcinkami autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław – Sośnica bez szlabanów będzie możliwy od IV kwartału 2021 roku.

25.09.2020

Koronawirus skutecznie utrudnia pracę biegłym rewidentom

Rachunkowość

Od 1 października firmy muszą zacząć inwentaryzację. W weryfikacji zapasów powinni jednak uczestniczyć biegli rewidenci, ale wiele podmiotów, z powodu epidemii, nie wpuszcza osób z zewnątrz do swoich biur i magazynów. Może to spowodować wydanie opinii z zastrzeżeniami. Biegli liczą na zmianę przepisów lub jasne wytyczne resortu finansów.

25.09.2020

Już wkrótce konferencja podatkowa stowarzyszenia ELSA Poland

Ordynacja Dla studenta

21 i 22 października odbędzie się XXI Ogólnopolska Konferencja Podatkowa - „Podatki jutra”. Tegoroczna edycja będzie w formie online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Główne tematy to: wpływ kryzysów gospodarczych na system podatkowy, podatki po kryzysie i futurologia podatkowa, czyli podatki przyszłości.

24.09.2020

Pracownicy skarbówki szykują akcję ostrzegawczą

Ordynacja Administracja publiczna

W przyszłą środę, 30 września, odbędzie się akcja ostrzegawcza pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Będzie ona polegała na wyłączeniu komputerów od godz. 10 do 10.20. Urzędnicy nie zgadzają się m.in. na zamrożenie płac w sferze budżetowej i redukcję zatrudnienia.

24.09.2020

Firmy będą musiały sprawdzać klientów swoich własnych kontrahentów

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe

Od stycznia 2021 roku podatnik nigdy nie będzie miał pewności, czy jego dokumentacja cen transferowych jest kompletna. Do tego doprowadzi przygotowywana zmiana przepisów. Raporty będą składać firmy współpracujące z podmiotami, które swoich klientów mają w tzw. rajach podatkowych. Trzeba więc będzie ich prosić o specjalne wykazy.

24.09.2020

MF: Ulga na robotyzację i automatyzację w połowie 2021 roku

CIT PIT

Ministerstwo Finansów chciałoby, aby ulgę na robotyzację i automatyzację produkcji można było stosować już w drugim kwartale przyszłego roku, najpóźniej w połowie 2021 roku. Potwierdził to w środę Jan Sarnowski, wiceminister finansów. Nowe rozwiązania mają być oparte na istniejącej obecnie uldze badawczo-rozwojowej.

23.09.2020