Prawo.pl

Ustawa okołobudżetowa na 2023 rok do podpisu prezydenta

Finanse publiczne Administracja publiczna
Sejm w czwartek odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy okołobudżetowej. Jest ona ściśle związana z projektem budżetu na rok przyszły. Przewidziane propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację.
Krzysztof Sobczak
01.12.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna
Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym wydłużającą okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw do 30 czerwca 2023 r. oraz zawierającą uproszczenia dla podmiotów produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.
PAP Renata Krupa-Dąbrowska
01.12.2022
Podatki i opłaty lokalne
Ministerstwo Finansów rozpoczęło publiczne konsultacje projektu ustawy wprowadzającej w 2024 obowiązkowe fakturowanie. Konsultacje potrwają do 23 grudnia br. Zintegrowano już aplikację e-mikrofirma z KSeF, istotną dla mikroprzedsiębiorców. Kolejnym udostępnionym wkrótce narzędziem będzie Aplikacja mobilna KSeF. To drugi etap wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w Polsce.
Wiesława Moczydłowska
01.12.2022
VAT Rachunkowość

Likwidacja konta IKZE podlega opodatkowaniu

Domowe finanse PIT Rachunkowość
IKZE, czyli indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, jest jedną z form gromadzenia oszczędności emerytalnych. Korzystanie z tej formy oszczędzania daje prawo do ulgi podatkowej w postaci pomniejszenia w zeznaniu rocznym podstawy opodatkowania o wartość dokonywanych wpłat. Należy jednak pamiętać, że z wypłatą zgromadzonych środków może wiązać się obowiązek odprowadzenia podatku.
Krzysztof Kaźmierski
01.12.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Ludzie skarżą się na konstrukcję nowego zwolnienia podatkowego dla pracujących seniorów, wprowadzonego na mocy Polskiego Ładu. Chodzi o tzw. zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego uzależniono od osiągnięcia wieku emerytalnego, a nie uwzględniono osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2022
Domowe finanse PIT Prawo pracy Polski Ład
Różnorodne formy wsparcia dla przedsiębiorców nie wyłączają możliwości opodatkowania spółki w formie ryczałtu od dochodów spółek. Ewentualne ograniczenia w zakresie wyboru estońskiego CIT obejmują zwolnienia związane z działalnością w specjalnych strefach ekonomicznych oraz zwolnienia wynikające z decyzji o wparciu. Taką korzystną interpretację wydała właśnie skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
01.12.2022
CIT Doradca podatkowy Finanse
Rządowa tarcza antyinflacyjna będzie częściowo kontynuowana w 2023 roku. Premier obiecuje przynajmniej przez 6 miesięcy utrzymanie zerowego VAT na żywność. Gospodarstwa domowe zapłacą rachunki na gaz z tym podatkiem, ale będą mogły się starać o jego zwrot. Rząd wymyślił sprytny sposób na obejście unijnej dyrektywy - komentują eksperci.
Paweł Rochowicz
30.11.2022
Domowe finanse VAT Prawo europejskie

Blokada rachunku bankowego firmy przez fiskusa - brakuje jasnych przepisów

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Możliwość dokonania przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej blokady rachunku bankowego na podstawie przepisów o STIR budzi kontrowersje niemal od samego początku ich obowiązywania. Niedookreślone warunki zastosowania tego instrumentu w połączeniu z jego dolegliwością, dla przedsiębiorcy stanowią poważne ryzyko dla działalności gospodarczej - pisze dr Grzegorz Keler.
Grzegorz Keler
30.11.2022
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Podwyżki cen prądu zachęciły firmy do instalacji paneli fotowoltaicznych. Takie inwestycje spowodowały jednak problemy fiskalne. Chodzi o podatek od nieruchomości i kwestię opodatkowania budowli. Wątpliwości mają nie tylko duże zakłady, ale też mali, działający w pojedynkę przedsiębiorcy. Gminy żądają od nich kilkukrotnie wyższego podatku. Konieczna jest pilna poprawa przepisów.
Krzysztof Koślicki
30.11.2022
Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Sprzedaż węgla przez gminy z pełnym odliczeniem VAT i bez prewspółczynnika

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT Rachunkowość
Sprzedaż węgla kamiennego przez gminę w ramach zakupu preferencyjnego na rzecz gospodarstw domowych nie tylko nie wymaga stosowania kas rejestrujących przez gminy, ale też uprawnia gminę do pełnego odliczenia VAT. Stanowi bowiem wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma też konieczności stosowania odliczenia proporcjonalnego tzw. prewspółczynnika VAT.
Wiesława Moczydłowska
29.11.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT Rachunkowość
Ustawa zamrażająca ceny gazu ma wprowadzić nowy podatek od nadzwyczajnych zysków wydobywców gazu. W praktyce chodzi głównie o jeden podmiot: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. I choć ustawa powołuje się na unijne rozporządzenie o interwencji na rynku energii, to podatek ma inną konstrukcję, niż wspólnotowy wzorzec.
Paweł Rochowicz
28.11.2022
Finanse
Przychód ze sprzedaży gruntów zaklasyfikowanych do użytków rolnych, stanowiących uprzednio gospodarstwo rolne, podlega zwolnieniu od PIT. Sam fakt bycia rolnikiem i prowadzenie w dalszym ciągu gospodarstwa rolnego to za mało. Konieczna jest weryfikacja charakteru nieruchomości. Potwierdza to wydana niedawno interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Malwina Pasternak-Janik
28.11.2022
Domowe finanse PIT
Wynajem krótkoterminowy auta w Niemczech w celu przywozu dokumentów klienta do Polski nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku akcyzowego, czego domagały się organy skarbowe. Nie dochodzi w takiej sytuacji do rozporządzania samochodem jak właściciel. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
28.11.2022
Prawnicy Akcyza Doradca podatkowy

Do poprawy cała masa przepisów – nie tylko podatkowych

Prawnicy Ordynacja CIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Wydawało się, że Polski Ład został już poprawiony. Nic bardziej mylnego. Od stycznia pracodawców, którzy wypłacają wynagrodzenia do 10-go następnego miesiąca, czekają kolejne problemy. Przez zmianę przepisów będą musieli ciągle korygować rozliczenia dwa miesiące wstecz. Pilnej poprawy wymagają przepisy z niemal każdej dziedziny prawa. Ruszamy, z trzecią już edycją akcji „Poprawmy prawo” - za najlepsze zgłoszenia Czytelników przyznamy dostępy do LEX.
Krzysztof Koślicki
28.11.2022
Prawnicy Ordynacja CIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Sportowcy wracający z międzynarodowych imprez sportowych z pamiątkowymi pucharami i statuetkami mogą otrzymać pismo z wezwaniem do zapłaty cła oraz podatku VAT, nawet jeśli te przedmioty nie mają materialnej wartości, a tylko symboliczną i sentymentalną - pisze radca prawny Michał Kosiarski. Dodaje, że można się przed tym bronić, ale wymaga to czasu i wysiłku.
Michał Kosiarski
26.11.2022
Domowe finanse VAT
Wydatki poniesione w związku z używaniem samochodu osobowego do dowożenia na zabiegi rehabilitacyjne niepełnosprawnego dziecka podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, a małżonkom przysługuje podwójny limit po 2 280 zł. Bez znaczenia jest fakt, że samochód jest używany w działalności męża jako taksówka. Wydatków na zajęcia na basenie nie można odliczyć.
Wiesława Moczydłowska
26.11.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Jeżeli przepisy prawa podatkowego zobowiązują podatnika do zapłaty podatku, złożenia deklaracji podatkowej, a podatnik nie dopełnił takiego obowiązku, wówczas zachowanie to może stanowić czyn zabroniony podlegający odpowiedzialności karnej skarbowej. Obowiązek podatkowy powstaje także w przypadku nabycia przez podatnika majątku w drodze zasiedzenia lub darowizny.
Krzysztof Kaźmierski
25.11.2022
Ordynacja Podatek od spadków i darowizn

Fundacje rodzinne nie do końca atrakcyjne, głównie z powodów podatkowych

CIT PIT Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn
Projekt ustawy o fundacji rodzinnej został w sumie dobrze przyjęty. Ale ma niedociągnięcia, które spowodują, że w przypadku jej rozwiązania, trzeba będzie zapłacić podatek wyższy, niż przy rozwiązaniu zwykłej spółki - sygnalizują eksperci. Wskazują, że fundacja może być podatkową "złotą klatką" - można będzie w nią korzystnie zainwestować, gorzej z wyciągnięciem z niej pieniędzy.
Paweł Rochowicz
25.11.2022
CIT PIT Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn
Polska procedura zawieszenia poboru akcyzy od alkoholu używanego do produkcji leków jest zgodna z unijnym prawem - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym samym taki alkohol, choć co do zasady nie podlega temu podatkowi, wciąż będzie podlegał sformalizowanym procedurom importowym. Skarga KE, jako bezzasadna, została w całości oddalona.
Paweł Rochowicz
24.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Akcyza Farmacja Prawo europejskie
W przypadku pomyłki na fakturze w kwocie brutto, podatnik powinien wystawić fakturę korygującą. Pozostanie ona jednak bez wpływu na przedmiot, podstawę opodatkowania oraz moment powstania obowiązku podatkowego. Takiego błędu nie można jednak poprawić notą korygującą.
Krzysztof Kaźmierski
24.11.2022
VAT Rachunkowość

Brak recesji, ale znaczne spowolnienie światowej gospodarki w 2023 roku

Finanse publiczne Administracja publiczna Finanse
Zastosowanie właściwych działań z zakresu polityki fiskalnej, pieniężnej oraz strukturalnej przy znacznym spowolnieniu globalnego wzrostu gospodarczego nie musi skutkować recesją w 2023 roku. Takie wnioski wynikają z prognozy makroekonomicznej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pt. Konfrontacja z kryzysem.
Malwina Pasternak-Janik
24.11.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna Finanse
Przedświąteczny "śledzik" dla pracowników może być od strony podatkowej korzystnie rozliczony, o ile ma cechy integracyjne, związane z działalnością firmy. Jednak imprezy, na których bywają także współpracownicy i inni goście firmy, bywają już niejednolicie traktowane przez fiskusa i sądy. Ta niekorzystna wersja zmuszałaby organizatora do odrębnego rozliczania konsumpcji takich gości.
Paweł Rochowicz
24.11.2022
CIT PIT
Ponad 89 proc. szefów spółek zna pojęcie tzw. estońskiego CIT-u, ale jednocześnie blisko 67 proc. respondentów nie rozważa jego wprowadzenia w kierowanej przez siebie spółce – wynika z badania przeprowadzonego wśród menedżerów. Przedsiębiorcy obawiają się dodatkowych kontroli skarbowych w związku ze stosowaniem tego reżimu.
Paweł Rochowicz
23.11.2022
CIT Spółki
Nie kończy się spór dotyczący opodatkowania VAT dań na wynos. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał bowiem tylko ogólne wytyczne dotyczące stawki VAT na czynności, które są klasyfikowane jako usługi związane z wyżywieniem. Niedawny wyrok NSA może być jednak przełomem. Pojawia się bowiem możliwość skorygowania wcześniejszych, nieobjętych przedawnieniem okresów rozliczeniowych.
Wiesława Moczydłowska
23.11.2022
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Dodanie napojów w formie gratisu do sprzedaży, w związku ze spełnieniem przez kontrahenta określonych warunków, nie jest nieodpłatnym przekazaniem, a stanowi jedną transakcję oznaczającą obniżenie ceny całości towaru i podlega opłacie cukrowej – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. To pierwsza sprawa dotycząca tej opłaty.
Wiesława Moczydłowska
22.11.2022
Doradca podatkowy Finanse
Jeśli z łączącej strony umowy wynika, że nabywca jest zobowiązany wpłacić określoną kwotę na poczet przyszłej dostawy towarów lub wykonania usług, trzeba pamiętać, że taka sytuacja rodzi po stronie dostawcy określone obowiązki podatkowe. Natomiast po stronie nabywcy w związku z uiszczoną zaliczką pojawia się uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego.
Krzysztof Kaźmierski
22.11.2022
VAT Rachunkowość

Prawo holdingowe i ceny transferowe na kursie kolizyjnym

CIT Doradca podatkowy Spółki Finanse
Nowe prawo holdingowe jest sprzeczne z przepisami o cenach transferowych i jej kluczowej zasadzie – dokonywaniu transakcji na warunkach, jakie zawarłyby podmioty niepowiązane. Zdarzenia zgodne z kodeksem spółek handlowych będą wywoływać istotne konsekwencje podatkowe – piszą Monika Palmowska i Karolina Stępień z KPMG w Polsce.
Karolina Stępień Monika Palmowska
22.11.2022
CIT Doradca podatkowy Spółki Finanse

Faktury VAT nowego wzoru będą rewolucją dla firm

VAT Rachunkowość Prawo gospodarcze
Po uruchomieniu nowego systemu faktur VAT może się okazać, że recepcjonistka w hotelu, kelner w restauracji czy kasjer w supermarkecie nie wystawi takiej faktury, a jedynie jej promesę. Transakcje bardziej złożone trzeba będzie opisywać w nowy sposób, już poza oficjalnym dokumentem sprzedaży. Eksperci ostrzegają: to będzie rewolucja większa, niż się spodziewaliśmy.
Paweł Rochowicz
22.11.2022
VAT Rachunkowość Prawo gospodarcze

Kontrolerzy celno-skarbowi są coraz skuteczniejsi

Doradca podatkowy Administracja publiczna
Po okresie pandemii rośnie liczba kontroli celno-skarbowych. Coraz więcej z nich odbywa się w tych miejscach, gdzie rzeczywiście są nieprawidłowości w rozliczeniach podatków. Stało się tak m.in. dzięki rozszerzonym możliwościom sprawdzania rzetelności podatników jeszcze przed wysłaniem kontrolerów do ich siedzib.
Paweł Rochowicz
21.11.2022
Doradca podatkowy Administracja publiczna

Pieniądze dla żony to darowizna, ale bez podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Małżeństwo ma rozdzielność majątkową. Żona uzyskuje dochody z najmu odziedziczonego garażu. Mąż co miesiąc przekazuje na konto żony kwotę około ośmiu tysięcy złotych na bieżące wydatki. Czy należy to zgłaszać do urzędu jako darowiznę? Z takim pytaniem zgłosił się do redakcji Prawo.pl Czytelnik.
Krzysztof Kaźmierski
21.11.2022
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn