Projekt 13 września br. został przyjęty przez Radę Ministrów, a w środę 28 września w sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju odbyło się jego pierwsze czytanie. Komisja rozpatrzyła projekt ze zmianami o charakterze redakcyjnym, językowym i legislacyjnym. 

Jak podkreślono w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu rządu, obecna ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych określa szczególne uprawnienia wierzyciela i obowiązki dłużnika dotyczące m.in. terminów zapłaty w transakcjach handlowych. Przepisy zawierają także zakaz nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych przez firmy. Postępowanie w takich sprawach prowadzi Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Czytaj: ​Prezes UOKiK ukarał dwie firmy za zatory płatnicze>>

Sejm w piątek powiedział się za przyjęciem dziewięciu z dziesięciu poprawek Senatu do noweli ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych. Wszystkie poprawki miały charakter legislacyjny i porządkujący.

Poprawka, która nie uzyskała poparcia komisji również miała charakter redakcyjny, jednak, jak wcześniej podczas posiedzenia komisji sejmowej wskazało biuro legislacyjne, oraz strona rządowa - jej wprowadzenie nie było uzasadnione.

Czytaj w LEX: Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych jako mechanizm przeciwdziałania opóźnieniom w zapłacie >>>

 

Cena promocyjna: 6.9 zł

|

Cena regularna: 69 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 13.8 zł


Najważniejsze rozwiązania

Uproszczony i doprecyzowany zostanie obowiązek sprawozdawczy dotyczący praktyk płatniczych.

  • W sprawozdaniach nie trzeba będzie ujmować m.in. świadczeń z transakcji handlowych dotyczących działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, świadczeń przeterminowanych czy świadczeń pomiędzy spółkami w ramach jednej grupy kapitałowej.
  • Wydłużony zostanie termin na złożenie sprawozdania – z 31 stycznia na 30 kwietnia.
  • Uregulowane zostaną m.in. zasady składania korekty sprawozdania, jak i kursu walutowego, po którym należy przeliczać świadczenia pieniężne w walutach na potrzeby sprawozdawczości

Poprawiona zostanie efektywność postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania ze spełnianiem świadczeń pieniężnych.

  • Uelastycznione zostaną zasady karania za nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych, prowadzone przez Prezesa UOKiK.
  • Dzięki nowemu modelowi wyliczenia maksymalnej kary pieniężnej, firma będzie znać maksymalną dolegliwość kary, która jej grozi, a jednocześnie dzięki swoim działaniom – przywołaniu i wykazaniu okoliczności łagodzących występujących w sprawie – będzie mogła wpłynąć na obniżenie jej wysokości.
  • Z postępowania wyłączone zostaną opóźnienia w ramach grup kapitałowych.  Określone będą także zasady przewalutowania świadczeń pieniężnych wyrażonych w walutach obcych.
  • Wprowadzona zostanie instytucja tzw. wezwań miękkich. Dzięki temu, Prezes UOKiK – bez konieczności wszczynania sformalizowanego postępowania – będzie mógł wystąpić do przedsiębiorcy w sprawach dotyczących nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych – z prośbą o wyjaśnienia. 

 

Czytaj w LEX: Bezpieczny biznes, czyli jak uniknąć zatorów płatniczych i nie stracić płynności finansowej >>>

Potrzebne doprecyzowanie przepisów i uproszczenie

Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak poinformował podczas posiedzenia komisji, że nowelizacja wynika z oceny przepisów ustawy z 2019 r. - Ewaluacja wykazała konieczność zmian w dwóch zasadniczych obszarach: doprecyzowania przepisów i uproszczenia obowiązku sprawozdawczego i zwiększenia efektywności w prowadzonych przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postępowaniach w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. W oparciu o przeprowadzoną ewaluację ministerstwo rozwoju i technologii przygotowało projekt ustawy - wyjaśnił wiceminister Piechowiak.

PROCEDURA w LEX: Podatkowe konsekwencje braku zapłaty na rzecz dostawcy towarów i usług >>>

Zwrócił uwagę, że najważniejsze rozwiązania tego projektu to uproszczenie obowiązku sprawozdawczego o praktykach płatniczych przez wyłączenie ze sprawozdań świadczeń pieniężnych związanych z działalnością ubezpieczeniową i reasekuracyjną, świadczeń przedawnionych i świadczeń między spółkami jednej grupy kapitałowej. Zwolniono też z obowiązku sprawozdawczego spółki wchodzące w skład podatkowych grup kapitałowych.

Wiceminister wskazał, że ustawa wydłuży termin złożenia przez podmioty sprawozdania o praktykach płatniczych z 31 stycznia na 30 kwietnia br.

Większość nowych rozwiązań ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.