MEN: Nauczanie o klimacie na każdym etapie edukacji

Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw obywatelskich chce, by jeden z przedmiotów szkolnych był poświęcony nauczaniu o klimacie. Resort edukacji przyznaje, że temat jest ważny, ale podkreśla, że taką wiedzę uczniowie zdobywają na każdym etapie edukacyjnym. Już od pierwszych klas, a wręcz od przedszkola.

16.01.2020

RPO: szkoła powinna uczyć o zmianach klimatu

Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw obywatelskich chce wprowadzenia do szkół specjalnego programu zajęć na temat zmian klimatycznych i sposobów przeciwdziałania ich skutkom. Zwrócił się w tej sprawie do resortu edukacji. Według RPO nauczanie o zmianach klimatu powinno mieć charakter priorytetowy.

13.01.2020

Pięć województw rozpoczyna ferie zimowe

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Piątek to ostatni dzień nauki przed dwutygodniowymi feriami zimowymi w pięciu województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. W pozostałych regionach ferie rozpoczną się za tydzień, dwa tygodnie lub za cztery.

10.01.2020

Rząd dokłada do budżetu pieniądze na podwyżki dla nauczycieli

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2020 roku nauczyciele będą mogli dostać podwyżki. Taką możliwość ma stworzyć autopoprawka rządu do projektu ustawy budżetowej na ten rok, w której zapisano dwie tzw. kwoty bazowe dla nauczycieli. W efekcie subwencja oświatowa ma wzrosnąć o 100 mln zł, a dodatkowo prawie 105 mln ma być przeznaczone dla nauczycieli prowadzonych przez organy administracji rządowej.

09.01.2020

Toruńskie liceum na czele rankingu "Perspektyw"

Zarządzanie oświatą

Najlepszym liceum ogólnokształcącym według rankingu "Perspektyw" jest Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu. Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie jest natomiast najlepszym technikum.

09.01.2020

Szkoła nie musi ewidencjonować odpadów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Do bazy danych o odpadach nie muszą rejestrować się firmy i instytucje wytwarzające odpady komunalne oraz podobne do odpadów komunalnych. Szkoły na ogół mieszczą się w tej kategorii. Aby jednak uniknąć kłopotów, warto zadbać o odpowiednie umowy z dostawcami.

09.01.2020

Szkoły będą lepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością

Zarządzanie oświatą

Szkoły dostaną 50 milionów złotych z programu Wiedza Edukacja Rozwój. Pieniądze mają być wydane na stworzenie infrastruktury dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Program obejmie 90 szkół podstawowych i ma być odpowiedzią na rosnącą liczbę dzieci ze specjalnymi potrzebami.

02.01.2020

MEN podaje kwotę opłat za akredytację na kształcenie w formie pozaszkolnej

Zarządzanie oświatą

Placówka kształcenia ustawicznego i centrum kształcenia zawodowego może uzyskać akredytację na kształcenie ustawiczne prowadzone w formie pozaszkolnej. Decyzję w tej sprawie podejmuje zespół powołany przez kuratora oświaty. Opłatę wnoszoną w tym postępowaniu określa corocznie resort edukacji.

31.12.2019

Klasy wojskowe jak sportowe

Zarządzanie oświatą

Ustawa sformalizuje funkcjonowanie klas mundurowych, odpowiednie zmiany w Prawie oświatowym wchodzą w życie od 1 stycznia 2020 roku. Resort obrony narodowej będzie miał większy wpływ na treści nauczania w tych oddziałach, a absolwentowi takiego oddziału łatwiej będzie dostać się do wojska.

31.12.2019

NIK: System zewnętrznych egzaminów wciąż wymaga poprawy

Zarządzanie oświatą

NIK po raz kolejny wraca do sprawy egzaminów zewnętrznych. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) zrealizowała tylko trzy z ośmiu wniosków Izby po poprzedniej kontroli z 2014 roku, a Minister Edukacji Narodowej zaledwie jeden z sześciu. Jest więc lepiej, ale system egzaminów zewnętrznych wciąż wymaga poprawy.

27.12.2019

Przerwa świąteczna z bonusem

Zarządzanie oświatą

Przerwa świąteczna tak długa jak ferie zimowe? Da się to zrobić dzięki kreatywnemu wykorzystaniu możliwości wyznaczenia dni wolnych od zajęć. Część uczniów wróci do szkoły 7 stycznia, choć szkoły i tak muszą zapewnić im opiekę, zwłaszcza gdy taką potrzebę sygnalizują rodzice.

23.12.2019

Prawo do prywatności - temat ważny dla uczniów i szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W Urzędzie Ochrony Danych Osobowych w większości pracują prawnicy i nie mają przygotowania lub doświadczenia pedagogicznego, które pomogłoby w tworzeniu treści edukacyjnych dla dzieci. Bez nauczycieli, którzy od 10 lat biorą udział w programie „Twoje dane – Twoja sprawa”, skuteczne przekazywanie wiedzy o prawie do prywatności byłoby więc niemożliwe.

19.12.2019

Uchwała NSA nie pomoże dzieciom wychowywanym przez pary jednopłciowe

Prawo rodzinne Zarządzanie oświatą

Związki jednopłciowe nie, ale dziecko musi mieć możliwość faktycznego skorzystania z praw, jakie daje mu bycie polskim obywatelem - do tego mniej więcej sprowadza się grudniowa uchwała NSA dotycząca transkrypcji zagranicznych aktów urodzenia, w których jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci. W praktyce bardzo trudno pogodzić obie te kwestie, również w kontekście prawa do edukacji.

18.12.2019

Można wystąpić do sądu, gdy rodzic odmawia zdiagnozowania dziecka

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Nauczyciele alarmują, że nawet 30 proc. dzieci w każdej klasie ma jakieś problemy: emocjonalne, wychowawcze, rozwojowe, które wymagają wsparcia przez pedagoga lub psychologa. Tymczasem, jeżeli rodzice nie współpracują i nie chcą iść z dzieckiem do poradni, szkoła nie może ich do tego zmusić. O decyzję w tej sprawie można wystąpić do sądu.

16.12.2019

UKE rusza z akcją ostrzegającą o niebezpieczeństwach internetu

Zarządzanie oświatą

UKE rozpoczyna kampanię uświadamiającą młodzież o niebezpieczeństwach w internecie. Kampania Klikam z głową - #keepCTRL ma uczyć dzieci, jak odpowiedzialnie korzystać z internetu. Z badania konsumenckiego dzieci przeprowadzonego przez firmy Danae i Realizacja na zlecenie UKE wynika, że nieodpowiednie do wieku treści, jakie dzieci najczęściej napotykały w sieci, to przemoc i okrucieństwo, nagość oraz akty seksualne.

10.12.2019

Więcej książek Olgi Tokarczuk w warszawskich bibliotekach

Zarządzanie oświatą

Ponad 2000 książek Olgi Tokarczuk trafiło do warszawskich bibliotek, przekazał je warszawski samorząd. Egzemplarze dostępne będą w bibliotekach w każdej dzielnicy, a uczniowie w 126 bibliotekach szkolnych. W ramach realizowanego przez Miasto programu rozwoju bibliotek powstał portal biblioteczny.

10.12.2019

Nowe wymagania wobec dyrektorów ministerialnych placówek doskonalenia

Zarządzanie oświatą

MEN przygotowało projekt rozporządzenia określającego kwalifikacje dyrektorów ministerialnych placówek doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych. Rozszerzono m.in. możliwości potwierdzania znajomości języka polskiego przez cudzoziemców oraz dookreślono wymagania wobec osoby zajmującej stanowisko dyrektora w takiej placówce.

09.12.2019

Szkolne jasełka zarzewiem konfliktu

Zarządzanie oświatą

Dla jednych bożonarodzeniowa czy mikołajkowa tradycja, dla innych dyskryminacja niekatolików. Rodzice spierają się o organizację jasełek czy spotkań ze Św. Mikołajem, a część szkół z nich rezygnuje lub szuka alternatywy. Zarówno przeciwnicy, jak i obrońcy jasełek, swoje stanowiska uzasadniają, odnosząc się do Konstytucji.

07.12.2019

RPO radzi, jak opracować zasady zadawania prac domowych

Zarządzanie oświatą

Nadmierne obciążenie uczniów obowiązkami szkolnymi ma bowiem negatywny wpływ na życie całych rodzin, jest też niezgodne z nowoczesnymi trendami edukacyjnymi - podkreśla rzecznik praw obywatelskich. Dlatego z okazji Mikołajek udostępnia szkolny poradnik dotyczący zasad zadawania prac domowych.

06.12.2019