Zimowa przerwa świąteczna zgodnie z harmonogramem roku szkolnego trwa od 23-31 grudnia 2019 r., jednak rozporządzenie o organizacji roku szkolnego daje dyrektorowi możliwość wyznaczenia dodatkowych dni wolnych od zajęć.
Dyżur w czasie przerwy świątecznej bez dodatkowego wynagrodzenia>>
Wolne nie znaczy, że uczniowie będą bez opieki
Według rozporządzenia dyrektor - po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki, a w przypadku szkół lub placówek, w których rada nie została powołana, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego - może ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
- Wyznaczenie dodatkowych dni wolnych jest możliwe na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia o organizacji roku szkolnego dyrektor może ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych i w takich sytuacjach korzysta z tej możliwości - mówi Krzysztof Lisowski, prawnik specjalizujący się w prawie oświatowym - Według 6a tego rozporządzenia szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych w takim dniu. W praktyce wygląda to tak, że konsultuje taką potrzebę z rodzicami i jeżeli tego chcą, to wtedy dyrektor zapewnia uczniom opiekę - dodaje.
Tłumaczy także, że przerwa świąteczna, jak również dodatkowe dni wolne od pracy nie są dla nauczycieli dniami urlopu wypoczynkowego, a więc wykonywanie czynności opiekuńczych przez nauczyciela w tych dniach jest realizacją zadań statutowych szkoły, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 KN.
Sprawdź w LEX:
Ile wynosi średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty od 01.01.2020 roku? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.