Szkolne jasełka zarzewiem konfliktu

Zarządzanie oświatą

Dla jednych bożonarodzeniowa czy mikołajkowa tradycja, dla innych dyskryminacja niekatolików. Rodzice spierają się o organizację jasełek czy spotkań ze Św. Mikołajem, a część szkół z nich rezygnuje lub szuka alternatywy. Zarówno przeciwnicy, jak i obrońcy jasełek, swoje stanowiska uzasadniają, odnosząc się do Konstytucji.

07.12.2019

RPO radzi, jak opracować zasady zadawania prac domowych

Zarządzanie oświatą

Nadmierne obciążenie uczniów obowiązkami szkolnymi ma bowiem negatywny wpływ na życie całych rodzin, jest też niezgodne z nowoczesnymi trendami edukacyjnymi - podkreśla rzecznik praw obywatelskich. Dlatego z okazji Mikołajek udostępnia szkolny poradnik dotyczący zasad zadawania prac domowych.

06.12.2019

MEN obiecuje podwyżki dla nauczycieli od września 2020 roku

Kadry w oświacie

Minister edukacji Dariusz Piontkowski ponownie zapowiedział, że nauczyciele we wrześniu otrzymają podwyżki. Obietnicę złożył podczas środowego spotkania ze związkowcami. Tymczasem ZNP negatywnie zaopiniował projekt rozporządzenia o minimalnych wynagrodzeniach nauczycieli.

04.12.2019

RPD: Rodzicami dziecka nie mogą być pary jednopłciowe

Kadry w oświacie

Rzecznik praw dziecka pozytywnie ocenia uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego, w której stwierdzono, że niezgodna z prawem jest transkrypcja aktu urodzenia, gdy jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci. Jednocześnie sąd stwierdził, że brak takiej transkrypcji nie może naruszać praw obywatelskich dziecka.

03.12.2019

PISA 2018: Polscy piętnastolatkowie w europejskiej czołówce

Zarządzanie oświatą

Badania PISA mogą wzbudzać w nas spory optymizm, pokazują wzrost umiejętności piętnastolatków we wszystkich badanych dziedzinach - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski. Najnowsza edycja kładła nacisk na sprawdzenie umiejętności rozumienia tekstu.

03.12.2019

Poradnik pomoże przygotować szkolny budżet partycypacyjny

Szkoła i uczeń

Uczniowie mogą mieć większy wpływ na to, jak wygląda i zmienia się ich szkoła, decydować o wystroju korytarzy, wyposażeniu klas czy kalendarzu imprez szkolnych. Do tego służy szkolny budżet partycypacyjny. Fundacje Stocznia i Pole Dialogu we współpracy z Warszawą przygotowały poradnik, który pokazuje, jak mądrze zaplanować szkolny budżet wykorzystując dobre praktyki sprawdzone w warszawskich placówkach.

02.12.2019

Młodzi informatycy zmierzyli się w konkursie o cyberbezpieczeństwie

Szkoła i uczeń Prawo AI

Miłosz Skaza i Jan Rosa - zespół uczniów z Technikum Informatycznego Szczecińskiego Collegium Informatycznego pod opieką Dawida Bąka zwyciężył w konkursie Bezpieczeństwa Internetowego "153+1" dla uczniów szkół ponadpodstawowych, zorganizowanym przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości i Biuro Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Sprawiedliwości

30.11.2019

Najbardziej ekologiczna szkoła jest w Markach

Środowisko Budownictwo Zarządzanie oświatą

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne (MCER) w podwarszawskich Markach to najbardziej zaawansowany ekologicznie obiekt użyteczności publicznej w Polsce. Od września działają w nim już część edukacyjna, w której mieści się szkoła podstawowa, biblioteka, oraz zewnętrzne obiekty sportowe. Oddano własnie do użytku kolejne części obiektu.

30.11.2019

Uczniowie i nauczyciele bez wsparcia psychologicznego

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

System pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach mocno szwankuje. Brakuje specjalistów i pieniędzy – na orzeczenie trzeba czekać miesiącami. A same placówki oświatowe swoich psychologów traktują po macoszemu. To paradoks, bo właśnie one wraz z poradniami mają stać na pierwszej linii w walce z wzrastającą liczbą przypadków depresji u dzieci.

30.11.2019

4 grudnia minister edukacji narodowej spotka się ze związkami zawodowymi

Finansowanie oświaty

Jesienią minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wielokrotnie zapowiadał, że chce ponownie usiąść do rozmów z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i pracowników oświaty. Chodzi o zmiany w pragmatyce zawodowej i systemie wynagradzania nauczycieli oraz finansowania oświaty. 4 grudnia będzie ku temu okazja.

28.11.2019

Szkoła nie może dowolnie ograniczać liczby lekcji religii

Zarządzanie oświatą

Zmniejszenie liczby lekcji religii receptą na przeładowane plany lekcji? Część szkół wyszła z takiego założenia i próbuje wdrożyć w życie to rozwiązanie, ale ani same placówki, ani organy je prowadzące nie mają w tej kwestii dowolności. O zgodę muszą wystąpić do władz kościelnych. A te mają pełną swobodę w reakcji na takie wystąpienia.

28.11.2019

Oświatowa "S" zadowolona, że ZNP poparł jej projekt

Nasze trwające ponad rok działania negocjacyjne dotyczące zmiany systemu wynagradzania znalazły odzwierciedlenie w podpisanym 7 kwietnia porozumieniu pomiędzy „Solidarnością” a rządem - przypomniała oświatowa "S". Wyraziła zadowolenie, że jej projekt poparł Związek Nauczycielstwa Polskiego.

27.11.2019

Nauczyciele raczej bez szans na wcześniejsze emerytury

Kadry w oświacie

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nie zdecydowała o podjęciu prac nad wdrożeniem rozwiązań zaproponowanych w petycji o przywróceniu wcześniejszych nauczycielskich emerytur. Senatorowie zdecydowali, że potrzebne są dalsze konsultacje i przekazali rozwiązanie do zaopiniowania przez związki zawodowe. Gdyby zaproponowane w petycji rozwiązania wdrożono, nauczyciele po 30 latach pracy, w tym 20 w oświacie, mogliby przechodzić na emeryturę.

27.11.2019

Wniosek o sfinansowanie książek dla szkolnej biblioteki do 6 grudnia

Zarządzanie oświatą

Szkoły mają więcej czasu na składanie wniosków o sfinansowanie zakupu książek z Narodowego Programu Czytelnictwa, wcześniej mogły to robić do końca października, teraz wniosek mogą złożyć do 6 grudnia 2019 r. Projekt uchwały przyjął we wtorek rząd - głównym celem zmiany było dostosowanie zapisów do zreformowanego systemu oświaty.

26.11.2019

Samobójstwo ucznia: Szkoła musi pomóc dzieciom i nauczycielom

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Zawiadomienie poradni psychologiczno-pedagogicznej to pierwszy krok, który powinna zrobić szkoła, gdy dowie się, że jej uczeń popełnił samobójstwo. Należy zadbać o to, by inne dzieci mogły skorzystać z pomocy, ale nie wolno zmuszać ich do udziału w pogrzebie lub wspólnym przeżywaniu żałoby.

26.11.2019

Wynagrodzenia nauczycieli to trzy czwarte wydatków na oświatę

Kadry w oświacie

Wynagrodzenia pedagogów stanowią 75 proc. bieżących wydatków oświatowych. Na pozostałą część składają się zarówno wynagrodzenia personelu niedydaktycznego, jak i wydatki rzeczowe - wylicza Związek Powiatów Polskich. Według samorządowców subwencja oświatowa jest niedoszacowana.

25.11.2019

ZNP zaproponuje ustawę wiążącą płace nauczycieli ze średnią krajową

Finanse samorządów Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego przyjął podczas zakończonego w sobotę 42. Krajowego Zjazd Delegatów uchwałę o podjęciu inicjatywy obywatelskiej dotyczącej powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Związek chce też zmian w finansowaniu oświaty.

23.11.2019

Bójkę uczniów poza terenem szkoły też trzeba spacyfikować

Prawo karne Zarządzanie oświatą

Ustawka zorganizowana przez uczniów i po lekcjach nie jest sprawą szkoły, jeżeli odbywa się poza jej terenem? To nieprawda, ani instytucja, ani nauczyciele nie mogą ignorować takich zdarzeń. I dotyczy to także internetu. O tym, że uczniowie łamią prawo, szkoła musi powiadomić odpowiednie organy - w drugą stronę natomiast to tak nie działa.

23.11.2019