SA: Fikcyjny e-sklep oszukał 300 nabywców, a ofiara została oskarżona

Oskarżona, która przekazała oszustowi swoje hasło do e-bankowości, nie wiedziała, że jej dane zostaną wykorzystane do przestępstwa i oszukania osób kupujących telefony komórkowe w sklepie internetowym. Kobieta nie działała w zamiarze udzielenia pomocy do popełnienia tego przestępstwa – orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu i zmienił wyrok skazujący na uniewinnienie.

08.09.2023

Prokuratorów nie łatwo ukarać za błędy

Prawnicy

Z pozoru przewinienia dyscyplinarne prokuratorów wydają się oczywiste i godne potępiania, lecz postępowania dyscyplinarne ciągną się latami - tylko po to, aby wreszcie zapadły wyroki uniewinniające. Problem stanowi sam legislator, który zagmatwał przepisy. Do tego dochodzi szczególna zawiłość spraw. Oto trzy przykłady tylko z jednego dnia, 6 września br., z rozpraw przed Izbą Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

07.09.2023

SN: Kara łączna bez warunkowego zawieszenia

Prawo karne

W sytuacji gdy przypisane oskarżonemu przestępstwa zostały popełnione po 1 lipca 2015 r., nie istnieje możliwości zastosowania warunkowego zawieszenia wykonania kary łącznej pozbawienia wolności przekraczającej rok, orzeczonej na podstawie kar jednostkowych wymierzonych za popełnione czyny – orzekł Sąd Najwyższy uwzględniając kasację Prokuratora Generalnego. Uchylił wyrok sądu I instancji za znieważenie i groźby wobec ochroniarza.

06.09.2023

TSUE: By otrzymać obywatelstwo, konieczny jest związek z państwem

Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł we wtorek, że Dania może uzależnić utrzymanie obywatelstwa duńskiego od istnienia rzeczywistego związku z tym państwem. Niemniej, jeżeli zainteresowana osoba nie posiada obywatelstwa innego państwa członkowskiego, a zatem w sytuacji, gdy utrata obywatelstwa duńskiego wiązałaby się również z utratą statusu obywatela Unii, osoba taka musi mieć możliwość wystąpienia o ocenę proporcjonalności takiej utraty.

06.09.2023

WSA: Komisarz wyborczy wątpliwości dotyczące nazwiska powinien zweryfikować w bazie PESEL

Samorząd terytorialny Wybory

Prawo do odwołania prezydenta miasta w drodze referendum gwarantuje Konstytucja. Ustawy regulują wyłącznie zasady i tryb jego przeprowadzania. I w takim duchu należy dokonywać wykładni ustawy o referendum lokalnym i kodeksu wyborczego - bez nadmiernego rygoryzmu i formalizmu. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

06.09.2023

SN: Dla skargi nadzwyczajnej wartość przedmiotu sporu nie ma znaczenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niedopuszczalne jest odrzucenie skargi nadzwyczajnej wyłącznie z powodu niskiej wartości przedmiotu sporu - taką uchwałę w składzie siedmiorga sędziów podjęła 5 września Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Izba nadała tej uchwale moc zasady prawnej. SN dodał, że reguły dotyczące skargi kasacyjnej w postępowaniu cywilnym w tym wypadku nie mają zastosowania.

05.09.2023

SN: Leczenie raka metodą reiki i unikanie szpitala nie spowodowało zgonu

Prawo karne Pacjent

Terapeuta pomagał pacjentce zwalczać raka metodą reiki. Pacjentka zmarła. Prokurator postawił mu więc zarzuty przyczynienia się do śmierci i oszustwo. Sąd Najwyższy uchylił wyrok skazujący i nakazał wyjaśnić, czy SMS oskarżonego do pacjentki, w którym odradzał jej leczenie szpitalne było wprowadzeniem w błąd. A także czy, ulegając sugestiom lekarza, niekorzystnie rozporządziła mieniem.

05.09.2023

SA: Brak rehabilitacji spowodował, że noga się nie zgina

Prawo cywilne

Brak związku przyczynowego pomiędzy działaniem bądź zaniechaniem pozwanego szpitala a stanem zdrowia pacjenta spowodował, że nie otrzyma on 300 tys. złotych zadośćuczynienia za błąd medyczny – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zaskarżony wyrok był wadliwy. Nie zmienia to jednak sytuacji, że kolano 20-letniego mężczyzny wymaga nadal rehabilitacji, a noga nie zgina się całkowicie.

04.09.2023

WSA: Rada gminy nie chciała zdominować wójta, ale dbała o wspólny interes

Samorząd terytorialny

Nieodpłatnie nabycie nieruchomości nie zawsze oznacza nabycie bezobciążeniowe. Rada gminy ma więc prawo przed zawarciem umowy rozważyć sytuację i podjąć uchwałę w tej sprawie. Nie można twierdzić, że wkracza tym samym w autonomię wójta. Wynika to z wydanego niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

02.09.2023

SA: Błędnie rozpoznani napastnicy, choć mieli alibi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd I instancji skazał dwóch mężczyzn za pobicie kobiet o ciemnej karnacji - miał być to atak na tle nienawiści rasowej. Jednak okazało się, że mieli oni alibi i nie uczestniczyli w bójce w restauracji. Apelacja skazanych okazała się skuteczna i zostali oni uniewinnieni przez Sąd Apelacyjny w Katowicach, który nie nabrał przekonania, iż oskarżeni zostali prawidłowo rozpoznani.

02.09.2023

SN: Eksmisja byłych teściów niedopuszczalna

Wymiar sprawiedliwości

Okoliczność, że powódka popadła w konflikt ze swoim byłym mężem, nie oznacza, że może żądać eksmisji swoich byłych teściów, bo godzi to w zasady współżycia społecznego. Sąd Najwyższy oddalił więc skargę powódki o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku. Zaznaczył, że dopuszczalne jest obciążenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prawem użytkowania.

01.09.2023

WSA: Kwestionowanie obszaru strefy parkingowej przy egzekucji opłaty dodatkowej nie ma sensu

Samorząd terytorialny Domowe finanse

Naliczenie opłaty dodatkowej za parkowanie w strefie zależy od dwóch czynników: pozostawienia pojazdu w strefie oraz nieuiszczenia opłaty parkingowej. Kwestionowanie obszaru strefy w postępowaniu o egzekucję opłaty dodatkowej jest zatem bezskuteczne. Orzekł tak niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

31.08.2023

Sędzia, który orzekał sam, też musi odbyć naradę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nieprzeprowadzenie narady przez sędziego, który orzekał jednoosobowo, przed sporządzeniem i ogłoszeniem postanowienia oraz ogłoszenie postanowienia niezwłocznie po udzieleniu głosu stronom - miało wpływ na treść orzeczenia, pomijało niezbędną fazę orzekania. Nie odbyła się narada. Dlatego należy powtórzyć postępowanie przed sądem pierwszej instancji – orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

30.08.2023

SN: Asesorowi nie postawiono konkretnych zarzutów, wniosek odrzucony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie wystarczy ogólne stwierdzenie, że asesor sądowy miał nie zostać prawidłowo powołany. W ślad za tak generalnie określoną podstawą wniosku o wyłączenie sędziego nie wskazano żadnych zarzutów, które mogłyby faktycznie wskazywać na ewentualny brak niezawisłości asesora sądowego objętego wnioskiem o wyłączenie. W ten sposób orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i wniosek o wyłączenie odrzuciła.

29.08.2023

Ponowna kontrola podatkowa tych samych rozliczeń jest niedopuszczalna

Ordynacja Doradca podatkowy

Termin na przekształcenie kontroli w postępowanie podatkowe wynosi sześć miesięcy. Jeżeli organ podatkowy tego nie dokona, nie będzie mógł wydać decyzji i zakwestionować rozliczeń podatkowych podatnika. Przepisy nie regulują jednak sytuacji ponownej kontroli podatkowej tych samych rozliczeń. Potwierdził to niedawno wojewódzki sąd administracyjny - piszą Marta Smolorz-Mikuła i Piotr Solka z Deloitte Legal.

28.08.2023

WSA: Pensum nauczyciela-dyrektora nie można dowolnie obniżać

Zarządzanie oświatą

Obniżenie pensum nauczycielowi, pełniącemu funkcję kierowniczą w szkole, zależy wyłącznie od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy. Niedopuszczalne jest kreowanie przez organ prowadzący innego, pozaustawowego kryterium - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Problem miała rada powiatu w Sandomierzu, która uchwaliła obniżenie tygodniowego pensum nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach lub placówkach.

28.08.2023

NSA: „Pozorna pseudoartystyczna trywializacja rzeczywistości” na wydziale sztuki

Wymiar sprawiedliwości Dla studenta

Przyznawanie uczelniom uprawnienia do nadawania stopni dotyczy nie tylko suchego wypełniania kryteriów formalnych. Wiąże się przede wszystkim z pełnym przekonaniem, że jednostka posiada wysoki poziom kształcenia i działalności naukowo-badawczej czy artystycznej w danej dziedzinie. Jeśli Komisja ds. Stopni i Tytułów nie ma takiego przekonania, może cofnąć uprawnienie do nadawania tytułów doktora – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

28.08.2023

Miłosne uniesienie spowodowało wstrząs septyczny, mężczyzna nie uniknął kary

Prawo karne

Oskarżony podjął decyzję o realizacji swojej fantazji seksualnej pod wpływem seksualnego podniecenia, uniesienia podczas fizycznego zbliżenia z partnerką i był przekonany o braku przeciwskazań dla zdrowia partnerki. Naruszył reguły ostrożności i spowodował skutek, który mógł przewidzieć, a zatem nie należy mu się kara wyższa niż pięć miesięcy więzienia – orzekł sąd II instancji.

26.08.2023

SN: Pracownik akademicki może żądać zadośćuczynienia za uniemożliwienie rozwoju naukowego

Prawo cywilne

Skoro pracownik naukowy uczelni nie może być przywrócony do pracy z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego, to ma roszczenie o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Przedawnienie w tym zakresie nie nastąpiło – orzekł Sąd Najwyższy. Dodał, że profesor zwyczajny zwolniony z pracy, może dochodzić zastępczego roszczenia za naruszenie dóbr osobistych i swego dobrego imienia.

26.08.2023

WSA: Aplikant może być komendantem chorągwi harcerskiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Dla studenta

Decyzja Ministra Sprawiedliwości i sprzeciw Dyrektora KSSiP nie wykazują, w jaki sposób pełnienie funkcji komendanta chorągwi harcerskiej przeszkadza w wykonywaniu obowiązków aplikanta – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny i uchylił te decyzje. Uznał, że obydwa organy dopuściły się, bez podstawy prawnej, ingerencji w życie osobiste aplikanta.

24.08.2023