Michalina P. przekroczyła opłacony czas parkowania pojazdu w strefie płatnego parkowania. W tym samym dniu przelała na konto miasta opłatę za dalszą godzinę parkowania (2,5 zł). Pomimo tego, miasto wszczęło egzekucję administracyjną o zapłatę opłaty dodatkowej w wysokości 50 zł. Kobieta zakwestionowała swój obowiązek.
Nie można zapłacić za parking wstecz
Prezydent miasta, powołując się na zapisy uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wyjaśnił, że obowiązek zapłaty opłaty dodatkowej powstał z mocy prawa. Dodał, że uchwała nie daje kierowcy możliwości wniesienia opłaty za parkowanie w strefie "z dołu" czy też wstecz, za zrealizowany już postój pojazdu. Nie ma też rozróżnienia na parkowanie bez wniesionej opłaty od parkowania po upływie ważności okresu opłaconego parkingu. Co ważne, przedłużenie deklarowanego okresu postoju musi zostać dokonane w trakcie obowiązywania wykupionego czasu postoju.
Czytaj też w LEX: Opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania – problemy praktyczne >
W zażaleniu Michalina P. podkreślała, że parkowanie na przedmiotowym parkingu nie jest parkowaniem na drodze publicznej, a jako takie nie może być odpłatne. Samorządowe Kolegium Odwoławcze było jednak innego zdania. - Obszar strefy został wyznaczony uchwałą i naniesiony na plan miasta w załączniku do niej - zauważył organ. Skoro skarżąca pozostawiła pojazd na ulicy objętej strefą, powinna uiścić opłatę dodatkową.
Opłatę dodatkową należy uiścić bez wzywania
Sprawą zajął się sąd administracyjny. Sądu nie przekonały argumenty skarżącej i stanowisko organów administracji uznał za prawidłowe.
Wyjaśnił, że stosownie do art. 13 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o drogach publicznych korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania. Za nieuiszczenie opłaty pobiera się opłatę dodatkową. Konsekwencją tej regulacji jest uznanie, że obowiązek uiszczenia zarówno opłaty za postój pojazdu samochodowego w strefie płatnego parkowania, jak i opłaty dodatkowej jest obowiązkiem wynikającym z mocy samego prawa. Obowiązek taki musi być zatem wykonany niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia, z wystąpieniem którego ustawa wiąże jego powstanie tj. zaparkowanie w strefie płatnego parkowania, a w odniesieniu do opłaty dodatkowej - nieuiszczenia opłaty parkingowej. Nie ma w szczególności potrzeby konkretyzowania obowiązku w drodze indywidualnego aktu administracyjnego. W związku z tym przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego nie przeprowadza się odrębnego postępowania administracyjnego ani nie podejmuje czynności wyjaśniających, które poprzedzałyby rozstrzygnięcie sprawy co do jej istoty.
Czytaj w LEX: Śródmiejska strefa płatnego parkowania >
Możliwość dowiedzenia swych racji korzystający z drogi publicznej ma więc dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego poprzez złożenie odpowiedniego zarzutu w sprawie prowadzenia tej egzekucji. Dopiero wówczas organ egzekucyjny ma obowiązek przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. W sytuacji bowiem, kiedy obowiązek powstaje z mocy prawa, jest to jedyna możliwość obrony praw przez dłużnika. Jednak zarzut skarżącej, że organy przeprowadziły je wadliwie okazał się chybiony.
Zobacz również: Opłata za parkowanie nielegalna, gdy miejsca źle oznaczone >>
Brak opłaty parkingowej uruchamia opłatę dodatkową
Przesłanką powstania obowiązku zapłaty opłaty dodatkowej jest fakt pozostawania (parkowania) pojazdu samochodowego w strefie płatnego parkowania bez uiszczonej opłaty za parkowanie. W takiej sytuacji prawne znaczenie dla powstania obowiązku zapłaty dodatkowej i jej egzekwowania ma więc wyłącznie fakt zajmowania przez pojazd miejsca w takiej strefie. Sama opłata dodatkowa nie jest też karą (mandatem), lecz ekwiwalentem za parkowanie pojazdu na drodze publicznej, w miejscu w którym za takie parkowanie pobierane są opłaty.
Zdaniem sądu argumentacja skarżącej skupiająca się na trudnościach w dokonaniu zapłaty (niemożności przedłużenia czasu parkowania) była nieistotna dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy, tak jak zasadność zaliczenia określonej ulicy do strefy płatnego parkowania.
Wyrok WSA w Gliwicach z 7 czerwca 2023 r., sygn. akt I SA/Gl 331/23
Zobacz linię orzeczniczą: Pobieranie opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania >
Cena promocyjna: 242.1 zł
Cena regularna: 269 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 201.75 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.