SA: Nie nadaje się klauzuli wykonalności przeciwko byłemu wspólnikowi

Prawo cywilne Spółki

Wierzyciel prowadził bezskuteczną egzekucję wobec spółki. Następnie żądał nadania klauzuli wykonalności wobec osoby, która była jej wspólnikiem. Żądanie to było niezasadne orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach. Wspólnik wycofał się ze spółki wcześniej niż wierzyciel wytoczył proces o zapłatę.

15.10.2020

SN ocenia skargę nadzwyczajną w sprawie pozbawienia pracy radnego

Prawo pracy

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wyznaczyła na 28 października ogłoszenie wyroku w sprawie byłego radnego z Piotrkowa Trybunalskiego, bezprawnie zwolnionego z pracy. Twierdzi on, że była to decyzja polityczna. Prokurator Generalny podziela pogląd powoda, że doszło do rażącego naruszenia praw człowieka.

15.10.2020

Sąd stwierdził nieważność umowy kredytowej byłego Fortis Banku

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie w wydanym we wtorek orzeczeniu zakwestionował umowę kredytową byłego Fortis Banku, która wskazywała wprost kwotę we frankach szwajcarskich i od początku umożliwiała spłatę kredytu w tej walucie CHF, zaś przeliczenie z niej na złote przy wypłacie kredytu miało charakter techniczny.

14.10.2020

NSA: Inspektor pracy ma wiedzę, by ocenić czy instrukcja BHP jest dość szczegółowa

BHP

Śmierć pracownika obsługującego niebezpieczną maszynę wymagała nie zmiany obowiązujących instrukcji bhp, ale także utworzenia nowych. Dowód na zgodność z przepisami prawa tych instrukcji nie wymaga wiadomości specjalnych, inspektor pracy ma wystarczające wykształcenie by to ocenić - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

14.10.2020

NSA: Nie tylko sąd rejestrowy musi wiedzieć o zmianie siedziby spółki

Ordynacja VAT Spółki

Zmiana adresu siedziby spółki i zgłoszenie tej okoliczności do sądu rejestrowego nie zwalnia z obowiązku powiadomienia o tym organu podatkowego. Dlatego spółka nie przywróci terminu do wniesienia odwołania od decyzji twierdząc, że przesyłka nie została doręczona pod aktualnym adresem. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

14.10.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Immunitet sędzi Morawiec uchylony

Prawo karne Prawnicy

Sędzia Adam Tomczyński z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego podjął uchwałę o uchyleniu immunitetu sędzi Beaty Morawiec, prezesa Stowarzyszenia Sędziów "Themis", obwinionej o przyjęcie korzyści materialnej w zamian za korzystne orzeczenie. Uchwała nie jest prawomocna i obwiniona może się od niej odwołać do innego wydziału Izby Dyscyplinarnej. Zdaniem obrońców postępowanie odbyło się z naruszeniem kodeksu postępowania karnego.

12.10.2020

WSA: Radnemu na urlopie nie przysługuje dieta

Samorząd terytorialny

Radny przebywający w szpitalu, sanatorium, urlopie bądź w pracy nie może otrzymywać diety. Przysługuje ona nie z samego tytułu bycia radnym, ale jest powiązana z rzeczywistym uczestnictwem w pracach organów gminy i wykonywaniem mandatu – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

12.10.2020

NSA: Samorząd nie musi informować, że chce ocenić przygotowanie zawodowe lekarza

Prawo pracy Zawody medyczne

Jeśli wystąpi podejrzenie niedostatecznego przygotowania zawodowego lekarza, okręgowa rada lekarska musi powołać odpowiednią komisję, która to oceni. Nie ma jednak podstaw do tego, aby zawiadomić go o postępowaniu wszczętym w celu powołania tego gremium. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

12.10.2020

SO: Zarządca nie może utrudniać mieszkańcom wjazdu na teren osiedla

Prawo cywilne

Samowolne naruszenie posiadania to nie tylko pozbawienie władztwa nad rzeczą ale też utrudnienie jego wykonywania. Dlatego naruszycielem jest zarządca, który unieruchamia dotychczasowe piloty, a nowych nie sprzedaje tym, którzy mają zastrzeżenia co do wysokości kosztów obsługi - orzekł Sąd Okręgowy w Koszalinie

10.10.2020

SN: Kurator reprezentuje dziecko w sporze o alimenty

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W sprawie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego z powództwa jednego z rodziców sprawującego na podstawie prawomocnego postanowienia sądu piecze nad małoletnim dzieckiem, pozwany małoletni powinien być reprezentowany przez kuratora ustanowionego przez sąd opiekuńczy ( art. 99 krio) a nie przez drugiego rodzica, którego władza została ograniczona

09.10.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Prokurator bez kary za stłuczkę i nieprzyjęcie mandatu

Prawo karne

Zwykła stłuczka drogowa w zatłoczonym mieście i nieprzyjęcie mandatu przez prokuratora nie uchybia godności sprawowanego urzędu - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. - Sąd I instancji dokonał dowolnej oceny sytuacji, jakoby był to czyn szkodliwy społecznie w znacznym stopniu.

09.10.2020

NSA: To doradca podatkowy jest adresatem pism od fiskusa

Ordynacja Doradca podatkowy

Skoro organ o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zawiadomił tylko podatnika, a nie doradcę podatkowego, to zawiadomienie jest nieskuteczne. Potwierdza to Naczelny Sąd Administracyjny. Ustanawiając w sprawie doradcę podatkowego jako pełnomocnika, podatnik może oczekiwać, że o wszystkim dowie się właśnie od niego.

08.10.2020

SN: Dentystka słusznie ukarana za niestaranność przy wstawianiu implantów

Prawo karne Zawody medyczne

Kara wymierzona lekarzowi-dentyście w wysokości 15 tys. zł na cel społeczny jest słuszna - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, gdyż pacjentka w efekcie tego błędu musiała przejść kolejną operację, cierpiała przez kilka miesięcy i poniosła dodatkowe wydatki. To nie były powikłania, lecz błąd lekarski w wyniku wstawienia implantów na skutek niestaranności.

08.10.2020

SN: Dwie połączone izby rozstrzygną o utracie więzi rodzinnych

Prawo cywilne

Ponieważ doszło w Sądzie Najwyższym do rozbieżności w wykładni w sprawie zadośćuczynienia za krzywdę wynikającą z ciężkiego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, którego konsekwencją jest niemożność nawiązania lub kontynuowania typowej więzi rodzinnej, pierwsza prezes zdecydowała, że problem mają rozwiązać dwie izby na wspólnym posiedzeniu.

07.10.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Adwokat usunięty z Palestry za nieuczciwość

Prawo karne Prawnicy

Pobieranie wynagrodzenia od klientów, a następnie porzucanie ich spraw, wykonywanie zawodu mimo zawieszenia i nie respektowanie orzeczeń sądów oraz nie płacenie składek adwokackich - to główne zarzuty wobec adwokata, którego wydalono z zawodu. Orzeczenia sądów dyscyplinarnych zaakceptował Sąd Najwyższy.

07.10.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Zero punktów szkoleniowych - radca musi ponieść karę

Prawnicy

Coraz częściej radcowie prawni są karani za brak udziału w szkoleniach, które są ich obowiązkiem. Od szkoleń chcą się "wymigać" doświadczeni radcowie, ludzie starsi, którzy uważają, że ich wiedza jest kompletna. Sąd Najwyższy stoi po stronie korporacji prawniczej uznając, że doskonalenie zawodowe to podstawa zaufania

07.10.2020

WSA: Nie każde schorzenie gardła u nauczyciela to choroba zawodowa

Kadry w oświacie Prawo pracy

Nauczycielka pracowała w warunkach narażenia i cierpiała na pewne dolegliwości gardła. Nie stwierdzono jednak schorzeń wymienionych w wykazie chorób zawodowych. Dlatego też nie było podstaw do stwierdzenia u niej przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

06.10.2020

SN: Deliktu Urzędu Skarbowego nie ma, bo nie wydał decyzji, ale egzekucję przeprowadził

Prawo cywilne

Odszkodowanie za nielegalne zajęcie i sprzedaż rzeczy przez Urząd Skarbowy nie należy się jej właścicielowi, choć nie zalegał on ze spłatą podatków. Roszczenie oddalono, dlatego że powód nie zaskarżył decyzji, bo jej nie wydano, ale sposób prowadzenia egzekucji - tak orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i stwierdził przedawnienie roszczenia.

06.10.2020